Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Atletik
Tyske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1896
100 m M
GER
Kurt Dörry
Fritz Hofmann
Fritz Traun
400 m M
GER
Fritz Hofmann
Kurt Dörry
800 m M
GER
Fritz Traun
1500 m M
GER
Karl Galle
110 m hæk M
GER
Kurt Dörry
Højdespring M
GER
Fritz Hofmann
Længdespring M
GER
Carl Schuhmann
Trespring M
GER
Fritz Hofmann
Carl Schuhmann
Kuglestød M
GER
Fritz Hofmann
Carl Schuhmann
Atletik 1900
100 m M
GER
Julius Keyl
Kurt Dörry
200 m hæk M
GER
Gustav Rau
2500 m forhindringsløb M
GER
Franz Dühne
4000 m forhindringsløb M
GER
Franz Dühne
Højdespring M
GER
Waldemar Steffen
Længdespring M
GER
Waldemar Steffen
Trespring M
GER
Waldemar Steffen
Stående trespring M
GER
Waldemar Steffen
Atletik 1904
400 m M
GER
Johannes Runge
800 m M
GER
Johannes Runge
1500 m M
GER
Johannes Runge
Højdespring M
GER
Paul Weinstein
Stangspring M
GER
Paul Weinstein
Stående trespring M
GER
Paul Weinstein
Triathlon M
GER
Ernst Mohr
Otto Wiegand
Hugo Peitsch
Wilhelm Weber
Adolph Weber
Wilhelm Lemke
Christian Deubler
Christian Busch
Atletik 1908
100 m M
GER
Karl Bechler
Paul Fischer
Heinrich Rehder
Hans Eicke
Arthur Hoffmann
Wilhelm Kohlmey
Hermann von Bönninghausen
200 m M
GER
Arthur Hoffmann
400 m M
GER
Otto Trieloff
800 m M
GER
Max Quarg
Hanns Braun
Andreas Breynck
1500 m M
GER
Alfred Hesse
Andreas Breynck
Hanns Braun
5 miles M
GER
Franz Paul Nettelbeck
Maraton M
GER
Friedrich Reiser
Olympisk stafet M
GER
Hanns Braun
Arthur Hoffmann
Otto Trieloff
Hans Eicke
3 km kapgang M
GER
Richard Wilhelm
Paul Gunia
10 miles kapgang M
GER
Paul Gunia
Stående højdespring M
GER
Arthur Mallwitz
Ludwig Uettwiller
Længdespring M
GER
Hermann von Bönninghausen
Ludwig Uettwiller
Arthur Hoffmann
Stående længdespring M
GER
Arthur Mallwitz
Diskoskast M
GER
Emil Welz
Ludwig Uettwiller
Hammerkast M
GER
Ludwig Uettwiller
Spydkast M
GER
Karl Bechler
Spydkast fri stil M
GER
Ludwig Uettwiller
Emil Welz
Atletik 1912
100 m M
GER
Richard Rau
Erwin Kern
Emil Ketterer
Max Herrmann
200 m M
GER
Richard Rau
Heinrich Wenseler
Max Herrmann
400 m M
GER
Hanns Braun
Jakob Person
Max Herrmann
Heinrich Burkowitz
Erich Lehmann
Heinrich Wenseler
800 m M
GER
Wilhelm Jahn
Hanns Braun
Erich Lehmann
Jakob Person
1500 m M
GER
Erwin von Sigel
Georg Mickler
Georg Amberger
3000 m hold M
GER
Gregor Vietz
Erwin von Sigel
Georg Mickler
Georg Amberger
5000 m M
GER
Gregor Vietz
10000 m M
GER
Gregor Vietz
110 m hæk M
GER
Hermann von Bönninghausen
Terrænløb individuelt M
GER
Gregor Vietz
4x100 m M
GER
Richard Rau
Otto Röhr
Max Herrmann
Erwin Kern
Karl von Halt
4x400 m M
GER
Max Herrmann
Erich Lehmann
Heinrich Burkowitz
Hanns Braun
Højdespring M
GER
Otto Röhr
Hans Liesche
Stangspring M
GER
Robert Pasemann
Længdespring M
GER
Robert Pasemann
Trespring M
GER
Otto Bäurle
Kuglestød M
GER
Paul Willführ
Karl von Halt
Diskoskast M
GER
Emil Welz
Josef Waitzer
Paul Willführ
Spydkast M
GER
Josef Waitzer
Karl von Halt
Paul Willführ
Femkamp M
GER
Otto Bäurle
Karl von Halt
Josef Waitzer
Tikamp M
GER
Otto Röhr
Alexander Abraham
Karl von Halt
Atletik 1928
100 m M
GER
Hubert Houben
Georg Lammers
Richard Corts
200 m M
GER
Jakob Schüller
Helmut Körnig
Hermann Schlöske
400 m M
GER
Reinhold Schmidt
Werner Storz
Joachim Büchner
Otto Neumann
800 m M
GER
Max Tarnogrocki
Fredy Müller
Hermann Engelhard
Otto Peltzer
1500 m M
GER
Helmut Krause
Hans-Georg Wichmann
Otto Peltzer
Herbert Böcher
5000 m M
GER
Willi Boltze
Otto Kohn
Maraton M
GER
Georg Hörger
Paul Hempel
Paul Gerhardt
Franz Wanderer
Hans Steiges
Kurt Schneider
110 m hæk M
GER
Hans Steinhardt
4x100 m M
GER
Georg Lammers
Richard Corts
Hubert Houben
Helmut Körnig
4x400 m M
GER
Hermann Engelhard
Otto Neumann
Richard Krebs
Werner Storz
Højdespring M
GER
Fritz Huhn
Wolfgang Boneder
Fritz Köpke
Stangspring M
GER
Julius Müller
Længdespring M
GER
Erich Köchermann
Helmut Schlöske
Rudolf Dobermann
Willi Meier
Kuglestød M
GER
Wilhelm Übler
Emil Hirschfeld
Diskoskast M
GER
Hermann Hänchen
Ernst Paulus
Hans Hoffmeister
Spydkast M
GER
Bruno Schlokat
Erich Stoschek
Tikamp M
GER
Wilhelm Ladewig
Hermann Lemperle
Erwin Huber
Hugo Barth
100 m K
GER
Helene Junker
Helene Schmidt
Erna Steinberg
Anni Holdmann
800 m K
GER
Karoline Radke
Elfriede Wever
Maria Dollinger
Elisabeth Östereich
4x100 m K
GER
Rosa Kellner
Helene Junker
Anni Holdmann
Helene Schmidt
Højdespring K
GER
Inge Braumüller
Elisabeth Bonetsmüller
Helma Notte
Diskoskast K
GER
Grete Heublein
Emilie Reuter
Charlotte Mäder
Paula Mollenhauer
Atletik 1932
100 m M
GER
Helmut Körnig
Arthur Jonath
Ernst Geerling
200 m M
GER
Arthur Jonath
Walter Hendrix
Erich Borchmeyer
400 m M
GER
Joachim Büchner
Adolf Metzner
Walter Nehb
800 m M
GER
Otto Peltzer
Max Danz
1500 m M
GER
Otto Peltzer
5000 m M
GER
Max Syring
10000 m M
GER
Max Syring
Maraton M
GER
Paul de Bruyn
110 m hæk M
GER
Erwin Wegner
Willi Welscher
400 m hæk M
GER
Fritz Nottbrock
4x100 m M
GER
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
Friedrich Hendrix
Helmut Körnig
4x400 m M
GER
Joachim Büchner
Adolf Metzner
Otto Peltzer
Walter Nehb
50 km kapgang M
GER
Karl Hähnel
Paul Sievert
Længdespring M
GER
Erich Köchermann
Kuglestød M
GER
Hans Heinrich Sievert
Emil Hirschfeld
Diskoskast M
GER
Emil Hirschfeld
Hans Heinrich Sievert
Spydkast M
GER
Gottfried Weimann
Tikamp M
GER
Erwin Wegner
Hans Heinrich Sievert
Wolrad Eberle
100 m K
GER
Maria Dollinger
4x100 m K
GER
Grete Heublein
Maria Dollinger
Ellen Braumüller
Tilly Fleischer
Højdespring K
GER
Helma Notte
Ellen Braumüller
Diskoskast K
GER
Grete Heublein
Tilly Fleischer
Ellen Braumüller
Spydkast K
GER
Tilly Fleischer
Ellen Braumüller
Atletik 1936
100 m M
GER
Manfred Kersch
Erich Borchmeyer
Gerd Hornberger
200 m M
GER
Egon Schein
Albert Steinmetz
Karl Neckermann
400 m M
GER
Adolf Metzner
Hermann Blazejezak
Rudolf Klupsch
800 m M
GER
Ewald Mertens
Rudolf Harbig
Wolfgang Dessecker
Emil Hübscher
1500 m M
GER
Werner Böttcher
Harry Mehlhose
Fritz Schaumburg
Emil Hübscher
5000 m M
GER
Karl-Heinz Becker
Max Syring
Edmund Stadler
10000 m M
GER
Max Gebhardt
Walter Schönrock
Josef Siegers
Maraton M
GER
Paul de Bruyn
Eduard Braesicke
Franz Baersicke
110 m hæk M
GER
Willi Welscher
Erwin Wegner
400 m hæk M
GER
Hans Scheele
Fritz Nottbrock
Willi Kürten
3000 m forhindringsløb M
GER
Hans Raff
Willi Heyn
Alfred Dompert
4x100 m M
GER
Wilhelm Leichum
Erwin Gillmeister
Erich Borchmeyer
Gerd Hornberger
4x400 m M
GER
Friedrich von Stülpnagel
Harry Voigt
Helmut Hamann
Rudolf Harbig
50 km kapgang M
GER
Friedrich Prehn
Edgar Bleiweiss
Herbert Dill
Højdespring M
GER
Gustav Weinkötz
Hans Martens
Günther Gehmert
Stangspring M
GER
Julius Müller
Siegfried Schulz
Længdespring M
GER
Wilhelm Leichum
Luz Long
Arthur Bäumle
Trespring M
GER
Heinz Wöllner
Erich Joch
Luz Long
Kuglestød M
GER
Hans Heinrich Sievert
Gerhard Stöck
Hans Wöllke
Diskoskast M
GER
Hans Fritsch
Gerhard Hilbrecht
Willy Schröder
Hammerkast M
GER
Bernhard Greulich
Karl Hein
Erwin Blask
Spydkast M
GER
Gerhard Stöck
Friedrich Gerdes
Gottfried Weimann
Tikamp M
GER
Erwin Huber
Helmut Bonnet
100 m K
GER
Emmy Albus
Maria Dollinger
Käthe Krauss
80 m hæk K
GER
Anni Steuer
Doris Eckert
Hildegard Klusenwerth
4x100 m K
GER
Maria Dollinger
Ilse Dörffeldt
Emmy Albus
Käthe Krauss
Højdespring K
GER
Elfriede Kaun
Herman Dora Ratjen
Diskoskast K
GER
Gisela Mauermayer
Paula Mollenhauer
Anna Hagemann
Spydkast K
GER
Lydia Eberhardt
Luise Krüger
Tilly Fleischer
Atletik 1952
100 m M
GER
Erich Fuchs
Werner Zandt
200 m M
GER
Werner Zandt
Peter Kraus
400 m M
GER
Hans Geister
Karl-Friedrich Haas
800 m M
GER
Heinz Ulzheimer
Günter Steines
Urban Cleve
1500 m M
GER
Günter Dohrow
Werner Lueg
Rolf Lamers
5000 m M
GER
Herbert Schade
Maraton M
GER
Ludwig Warnemünde
Dieter Engelhardt
110 m hæk M
GER
Wolfgang Trossbach
3000 m forhindringsløb M
GER
Günther Hesselmann
Helmut Gude
4x100 m M
GER
Werner Zandt
Peter Kraus
Franz Happernagel
Josef Heinen
4x400 m M
GER
Günter Steines
Karl-Friedrich Haas
Heinz Ulzheimer
Hans Geister
50 km kapgang M
GER
Rudolf Lüttge
Diskoskast M
GER
Josef Hipp
Hammerkast M
GER
Karl Wolf
Karl Storch
Spydkast M
GER
Herbert Koschel
Tikamp M
GER
Josef Hipp
Friedel Schirmer
100 m K
GER
Maria Sander
Helga Klein
Marga Petersen
200 m K
GER
Ursula Knab
Helga Klein
80 m hæk K
GER
Maria Sander
Anneliese Seonbuchner
4x100 m K
GER
Ursula Knab
Marga Petersen
Maria Sander
Helga Klein
Længdespring K
GER
Irmgard Schmelzer
Leni Hofknecht
Elfriede von Nitzsch
Kuglestød K
GER
Marianne Werner
Gertrud Kille
Dorothea Kress
Diskoskast K
GER
Marianne Werner
Spydkast K
GER
Jutta Krüger
Marlies Müller
Ingeborg Bausenwein
Atletik 1956
100 m M
GER
Heinz Fütterer
Manfred Germar
Manfred Steinbach
200 m M
GER
Leo Pohl
Karl-Friedrich Haas
Manfred Germar
400 m M
GER
Jürgen Kühl
Karl-Friedrich Haas
Horst Mann
800 m M
GER
Klaus Richtzenhain
Günter Dohrow
Paul Schmidt
1500 m M
GER
Günter Dohrow
Klaus Richtzenhain
Siegfried Herrmann
5000 m M
GER
Friedrich Janke
Herbert Schade
10000 m M
GER
Klaus Porbadnik
Walter Konrad
Herbert Schade
Maraton M
GER
Lothar Beckert
Klaus Porbadnik
Kurt Hartung
110 m hæk M
GER
Bert Steines
Martin Lauer
3000 m forhindringsløb M
GER
Heinz Laufer
4x100 m M
GER
Lothar Knörzer
Leonhard Pohl
Heinz Fütterer
Manfred Germar
4x400 m M
GER
Manfred Pörschke
Jürgen Kühl
Walter Oberste
Karl-Friedrich Haas
20 km kapgang M
GER
Dieter Lindner
Stangspring M
GER
Manfred Preussger
Kuglestød M
GER
Karlheinz Wegmann
Spydkast M
GER
Heinrich Will
Herbert Koschel
Tikamp M
GER
Martin Lauer
Walter Meier
100 m K
GER
Christa Stubnick
Gisela Köhler
Inge Fuhrmann
200 m K
GER
Inge Fuhrmann
Christa Stubnick
Gisela Köhler
80 m hæk K
GER
Zenta Gastl
Gisela Köhler
Maria Sander
4x100 m K
GER
Maria Sander
Gisela Köhler
Christa Stubnick
Bärbel Mayer
Højdespring K
GER
Inge Kilian
Længdespring K
GER
Helga Hoffmann
Erika Fisch
Kuglestød K
GER
Anne Lafrenz
Marianne Werner
Johanna Lüttge
Diskoskast K
GER
Anne Lafrenz
Almut Brömmel
Marianne Werner
Spydkast K
GER
Erika Raue
Almut Brömmel
Atletik 1960
100 m M
GER
Walter Mahlendorf
Manfred Germar
Armin Hary
200 m M
GER
Marcel Wendelin
Manfred Germar
400 m M
GER
Carl Kaufmann
Manfred Kinder
Hans-Joachim Reske
800 m M
GER
Jörg Balke
Paul Schmidt
Manfred Matuschewski
1500 m M
GER
Siegfried Valentin
Arthur Hannemann
Adolf Schwarte
5000 m M
GER
Horst Flossbach
Friedrich Janke
Hans Grodotzki
10000 m M
GER
Hans Grodotzki
Gerhard Hönicke
Xaver Höger
Maraton M
GER
Bruno Bartholome
Lothar Beckert
Günter Havenstein
110 m hæk M
GER
Karl-Ernst Schottes
Klaus Gerbig
Martin Lauer
400 m hæk M
GER
Wolfgang Fischer
Willi Matthias
Helmut Janz
3000 m forhindringsløb M
GER
Ludwig Müller
Hermann Buhl
Hans Hüneke
4x100 m M
GER
Martin Lauer
Bernd Cullmann
Walter Mahlendorf
Armin Hary
4x400 m M
GER
Hans-Joachim Reske
Johannes Kaiser
Carl Kaufmann
Manfred Kinder
20 km kapgang M
GER
Dieter Lindner
Johannes Koch
Siegfried Lefanczik
50 km kapgang M
GER
Horst Astroth
Kurt Sakowski
Max Weber
Højdespring M
GER
Peter Riebensahm
Theo Püll
Werner Pfeil
Stangspring M
GER
Peter Laufer
Günter Malcher
Manfred Preussger
Længdespring M
GER
Manfred Steinbach
Fritz Köppen
Manfred Molzberger
Trespring M
GER
Manfred Hinze
Karl Thierfelder
Jörg Wischmeyer
Kuglestød M
GER
Hermann Lingnau
Fritz Kühl
Dieter Urbach
Diskoskast M
GER
Lothar Milde
Fritz Kühl
Manfred Grieser
Hammerkast M
GER
Manfred Losch
Claus Peter
Siegfried Lorenz
Spydkast M
GER
Hermann Salomon
Walter Krüger
Erich Ahrendt
Tikamp M
GER
Manfred Bock
Walter Meier
Klaus Grogorenz
100 m K
GER
Hannelore Räpke
Brunhilde Hendrix
Gisela Birkemeyer
200 m K
GER
Gisela Birkemeyer
Jutta Heine
Hannelore Räpke
800 m K
GER
Antje Gleichfeld
Ursula Donath
Vera Kummerfeldt
80 m hæk K
GER
Zenta Kopp
Karin Richert
Gisela Birkemeyer
4x100 m K
GER
Annie Biechl
Jutta Heine
Brunhilde Hendrix
Martha Langbein
Højdespring K
GER
Karin Lenzke
Ingrid Becker
Marlene Schmitz Portz
Længdespring K
GER
Hildrun Claus
Renate Junker
Helga Hoffmann
Kuglestød K
GER
Wilfriede Hoffmann
Renate Garisch
Johanna Lüttge
Diskoskast K
GER
Doris Lorenz
Irene Schuch
Krimhild Hausmann
Spydkast K
GER
Almut Brömmel
Erika Strössenreuther
Anneliese Gerhards
Atletik 1964
100 m M
GER
Heinz Schumann
Fritz Obersiebrasse
Manfred Knickenberg
200 m M
GER
Heinz Erbstösser
Heinz Schumann
Kritz Roderfeld
400 m M
GER
Johannes Schmidt
Jörg Jüttner
Jürgen Kalfelder
800 m M
GER
Dieter Bogatzki
Manfred Kinder
Manfred Matuschewski
1500 m M
GER
Siegfried Valentin
Wolf Dieter Holtz
Jürgen May
5000 m M
GER
Lutz Philipp
Harald Norpoth
Manfred Letzerich
10000 m M
GER
Siegfried Rothe
Arthur Hannemann
Siegfried Herrmann
Maraton M
GER
Heinrich Hagen
Gerhard Honicke
Manfred Naumann
110 m hæk M
GER
Christian Voigt
Werner Trzmiel
Heinrich John
400 m hæk M
GER
Joachim Singer
Horst Gieseler
Ferdinand Haas
3000 m forhindringsløb M
GER
Rainer Dörner
Dieter Hartmann
Alfred Döring
4x100 m M
GER
Rainer Berger
Volker Loffler
Heinz Erbstösser
Peter Wallach
4x400 m M
GER
Manfred Kinder
Hans-Ulrich Schulz
Johannes Schmidt
Jörg Juttner
20 km kapgang M
GER
Hans-Georg Reimann
Dieter Lindner
Gerhard Sperling
50 km kapgang M
GER
Christoph Höhne
Burkhard Leuschke
Kurt Sakowski
Højdespring M
GER
Ralf Drecoll
Wolfgang Schillkowski
Rudolf Köppen
Stangspring M
GER
Manfred Preussger
Wolfgang Reinhardt
Klaus Lehnertz
Længdespring M
GER
Klaus Beer
Hans-Helmut Trense
Trespring M
GER
Hans-Jürgen Rückborn
Manfred Hinze
Günter Krivec
Kuglestød M
GER
Heinfried Birlenbach
Rudolf Langer
Dieter Hoffmann
Diskoskast M
GER
Hartmut Losch
Fritz Kühl
Lothar Milde
Hammerkast M
GER
Uwe Beyer
Martin Lotz
Hans Fahsl
Spydkast M
GER
Rolf Herings
Hermann Salomon
Hans Schenk
Tikamp M
GER
Horst Beyer
Hans-Joachim Walde
Willi Holdorf
100 m K
GER
Erika Pollmann
Heilwig Jacob
Renate Meyer-Rose
200 m K
GER
Erika Pollmann
Heilwig Jacob
Jutta Heine
400 m K
GER
Gertrud Schmidt
Erna Maisack
Margret Buscher
800 m K
GER
Antje Gleichfeld
Anita Worner
Waltraud Kaufmann
80 m hæk K
GER
Zenta Kopp
Gundula Diel
Karin Balzer
4x100 m K
GER
Erika Pollmann
Jutta Heine
Karin Frisch
Martha Pensberger
Højdespring K
GER
Doris Langer
Karin Rüger
Gerda Kupferschmied
Længdespring K
GER
Helga Hoffmann
Ingrid Becker
Hildrun Laufer
Kuglestød K
GER
Margitta Helmbold
Renata Garisch-Culmberger
Johanna Hübner
Diskoskast K
GER
Kriemhild Limberg
Doris Lorenz
Ingrid Lotz
Spydkast K
GER
Ingeborg Schwalbe
Rosemarie Schubert
Anneliese Gerhards
Femkamp K
GER
Helga Hoffmann
Ingrid Becker
Atletik 1992
400 m M
GER
Thomas Schönlebe
Rico Lieder
800 m M
GER
Jörg Haas
1500 m M
GER
Hauke Fuhlbrügge
Rüdiger Stenzel
Jens-Peter Herold
5000 m M
GER
Dieter Baumann
10000 m M
GER
Lothar Carsten Eich
Stephane Franke
Maraton M
GER
Stephan Freigang
Konrad Dobler
110 m hæk M
GER
Dietmar Koszewski
Florian Schwarthoff
400 m hæk M
GER
Olaf Hense
Carsten Kohrbruck
3000 m forhindringsløb M
GER
Steffen Brand
Hagen Melzer
4x400 m M
GER
Jörg Vaihinger
Thomas Schönlebe
Ralph Pfersich
Rico Lieder
20 km kapgang M
GER
Robert Ihly
Axel Noack
50 km kapgang M
GER
Ronald Weigel
Hartwig Gauder
Højdespring M
GER
Dietmar Mögenburg
Ralf Sonn
Wolf Beyer
Længdespring M
GER
Dietmar Haaf
Konstantin Krause
Trespring M
GER
Ralf Jaros
Kuglestød M
GER
Ulf Timmermann
Udo Beyer
Kalman Konya
Diskoskast M
GER
Jürgen Schult
Lars Riedel
Hammerkast M
GER
Claus Dethloff
Heinz Weis
Spydkast M
GER
Volker Hadwick
Tikamp M
GER
Paul Meier
Thorsten Dauth
Frank Müller
100 m K
GER
Andrea Philipp
200 m K
GER
Silke Knoll
Sabine Günther
Andrea Thomas
400 m K
GER
Anja Rücker
800 m K
GER
Sabine Zwiener
Sigrun Grau
Christine Wachtel
1500 m K
GER
Ellen Kiessling
10000 m K
GER
Kathrin Ullrich
Kerstin Pressler
Uta Pippig
Maraton K
GER
Birgit Jerschabek
Katrin Dörre
100 m hæk K
GER
Caren Jung
Kristin Patzwahl
Gabriele Roth
400 m hæk K
GER
Silvia Rieger
Heike Meissner
Linda Kisabaka
4x100 m K
GER
Silke Knoll
Andrea Thomas
Sabine Günther
Andrea Philipp
4x400 m K
GER
Uta Rohländer
Anja Rücker
Heike Meissner
Linda Kisabaka
10 km kapgang K
GER
Kathrin Boyde
Beate Gummelt
Højdespring K
GER
Marion Goldkamp
Heike Henkel
Birgit Kähler
Længdespring K
GER
Susan Tiedtke
Helga Radtke
Heike Drechsler
Kuglestød K
GER
Stephanie Storp
Kathrin Neimke
Diskoskast K
GER
Franka Dietzsch
Martina Hellmann
Ilke Wyludda
Spydkast K
GER
Silke Renk
Petra Felke Meier
Karen Forkel
Syvkamp K
GER
Sabine Braun
Peggy Beer
Birgit Clarius
Atletik 1996
100 m M
GER
Marc Blume
800 m M
GER
Joachim Dehmel
Nico Motchebon
1500 m M
GER
Michael Gottschalk
5000 m M
GER
Stephane Franke
Dieter Baumann
10000 m M
GER
Stephane Franke
Maraton M
GER
Konrad Dobler
Stephan Freigang
110 m hæk M
GER
Claude Edorh
Erik Kaiser
Florian Schwarthoff
3000 m forhindringsløb M
GER
Steffen Brand
Martin Strege
Kim Bauermeister
4x100 m M
GER
Andreas Ruth
Florian Schwarthoff
Marc Blume
Michael Huke
Holger Blume
4x400 m M
GER
Kai Karsten
Rico Lieder
Andreas Hein
Thomas Schönlebe
20 km kapgang M
GER
Nischan Daimer
Andreas Erm
Robert Ihly
50 km kapgang M
GER
Ronald Weigel
Thomas Wallstab
Axel Noack
Højdespring M
GER
Wolfgang Kreissig
Stangspring M
GER
Michael Stolle
Andrei Tivontchik
Tim Lobinger
Længdespring M
GER
Georg Ackermann
Hans Peter Lott
Trespring M
GER
Charles Friedek
Kuglestød M
GER
Dirk Urban
Oliver-Sven Buder
Michael Mertens
Diskoskast M
GER
Michael Möllenbeck
Jürgen Schult
Lars Riedel
Hammerkast M
GER
Claus Dethloff
Heinz Weis
Karsten Kobs
Spydkast M
GER
Raymond Hecht
Boris Henry
Peter Blank
Tikamp M
GER
Frank Müller
Frank Busemann
Dirk-Achim Pajonk
100 m K
GER
Silke Lichtenhagen
Melanie Paschke
Andrea Philipp
200 m K
GER
Melanie Paschke
400 m K
GER
Grit Breuer
800 m K
GER
Linda Kisabaka
1500 m K
GER
Carmen Wüstenhagen
Sylvia Kühnemund
5000 m K
GER
Claudia Lokar
Petra Wassiluk
10000 m K
GER
Kathrin Wessel
Maraton K
GER
Katrin Dörre-Heinig
Uta Pippig
Sonja Krolik
100 m hæk K
GER
Birgit Wolf
Kristin Patzwahl
400 m hæk K
GER
Heike Meissner
Silvia Rieger
4x100 m K
GER
Andrea Philipp
Melanie Paschke
Silke Lichtenhagen
Silke Knoll
4x400 m K
GER
Grit Breuer
Linda Kisabaka
Uta Rohländer
Anja Rücker
10 km kapgang K
GER
Beate Gummelt
Kathrin Boyde
Højdespring K
GER
Galina Astafei
Trespring K
GER
Petra Lobinger
Kuglestød K
GER
Astrid Kumbernuss
Stephanie Storp
Kathrin Neimke
Diskoskast K
GER
Ilke Wyludda
Franka Dietzsch
Anja Gündler
Spydkast K
GER
Silke Renk
Steffi Nerius
Karen Forkel
Syvkamp K
GER
Peggy Beer
Mona Steigauf
Sabine Braun
Atletik 2000
100 m M
GER
Marc Blume
800 m M
GER
Nils Schumann
5000 m M
GER
Jirka Arndt
Maraton M
GER
Michael Fietz
Lothar Carsten Eich
110 m hæk M
GER
Ralf Leberer
Falk Balzer
Florian Schwarthoff
400 m hæk M
GER
Thomas Goller
3000 m forhindringsløb M
GER
Damian Kallabis
20 km kapgang M
GER
Andreas Erm
50 km kapgang M
GER
Robert Ihly
Mike Trautmann
Denis Trautmann
Højdespring M
GER
Wolfgang Kreissig
Christian Rhoden
Stangspring M
GER
Danny Ecker
Michael Stolle
Tim Lobinger
Længdespring M
GER
Kofi Amoah Prah
Trespring M
GER
Charles Friedek
Kuglestød M
GER
Oliver-Sven Buder
Michael Mertens
Diskoskast M
GER
Jürgen Schult
Lars Riedel
Michael Möllenbeck
Hammerkast M
GER
Markus Esser
Heinz Weis
Karsten Kobs
Spydkast M
GER
Raymond Hecht
Boris Henry
Tikamp M
GER
Frank Busemann
Stefan Schmid
Mike Maczey
200 m K
GER
Sabrina Mulrain
800 m K
GER
Claudia Gesell
5000 m K
GER
Irina Mikitenko
10000 m K
GER
Petra Wassiluk
Maraton K
GER
Sonja Oberem
Claudia Dreher
400 m hæk K
GER
Ulrike Urbansky
Heike Meissner
4x100 m K
GER
Marion Wagner
Andrea Philipp
Gabi Rockmeier
Sabrina Mulrain
4x400 m K
GER
Arnoldine Ghosh
Birgit Rockmeier
Florence Ekpo-Umoh
Ulrike Urbansky
20 km kapgang K
GER
Kathrin Born
Beate Gummelt
Højdespring K
GER
Amewu Mensah
Stangspring K
GER
Yvonne Buschbaum
Nicole Humbert
Længdespring K
GER
Sofia Schulte
Heike Drechsler
Susan Tiedtke
Kuglestød K
GER
Nadine Kleinert-Schmitt
Astrid Kumbernuss
Diskoskast K
GER
Ilke Wyludda
Franka Dietzsch
Hammerkast K
GER
Kirsten Münchow
Spydkast K
GER
Steffi Nerius
Syvkamp K
GER
Sabine Braun
Karin Ertl
Atletik 2004
100 m M
GER
Alexander Kosenkow
200 m M
GER
Till Helmke
Tobias Unger
Sebastian Ernst
400 m M
GER
Ingo Schultz
800 m M
GER
René Herms
1500 m M
GER
Wolfram Müller
110 m hæk M
GER
Mike Fenner
Jerome Crews
4x100 m M
GER
Till Helmke
Ronny Ostwald
Tobias Unger
Alexander Kosenkow
4x400 m M
GER
Ruwen Faller
Bastian Swillims
Kamghe Gaba
Ingo Schultz
20 km kapgang M
GER
Andre Höhne
50 km kapgang M
GER
Andre Höhne
Andreas Erm
Højdespring M
GER
Roman Fricke
Stangspring M
GER
Tim Lobinger
Danny Ecker
Lars Börgeling
Længdespring M
GER
Nils Winter
Trespring M
GER
Charles Friedek
Andreas Pohle
Kuglestød M
GER
Ralf Bartels
Peter Sack
Detlef Bock
Diskoskast M
GER
Torsten Schmidt
Lars Riedel
Michael Möllenbeck
Hammerkast M
GER
Karsten Kobs
Markus Esser
Spydkast M
GER
Peter Esenwein
Christian Nicolay
Boris Henry
Tikamp M
GER
Stefan Drews
Dennis Leyckes
Florian Schönbeck
100 m K
GER
Sina Schielke
800 m K
GER
Claudia Gesell
5000 m K
GER
Irina Mikitenko
10000 m K
GER
Sabrina Mockenhaupt
Maraton K
GER
Ulrike Maisch
100 m hæk K
GER
Nadine Hentschke
Kirsten Bolm
Juliane Sprenger
400 m hæk K
GER
Ulrike Urbansky
4x100 m K
GER
Birgit Rockmeier
Katja Wakan
Sina Schielke
Marion Wagner
4x400 m K
GER
Jana Neubert
Claudia Marx
Claudia Hoffmann
Grit Breuer
20 km kapgang K
GER
Sabine Zimmer
Melanie Seeger
Stangspring K
GER
Floe Kühnert
Silke Spiegelburg
Carolin Hingst
Længdespring K
GER
Bianca Kappler
Kuglestød K
GER
Nadine Kleinert
Nadine Beckel
Astrid Kumbernuss
Diskoskast K
GER
Franka Dietzsch
Hammerkast K
GER
Betty Heidler
Susanne Keil
Andrea Bunjes
Spydkast K
GER
Annika Suthe
Steffi Nerius
Christina Obergföll
Syvkamp K
GER
Karin Ruckstuhl
Claudia Tonn
Sonja Kesselschläger
Karin Ertl
Atletik 2008
100 m M
GER
Tobias Unger
1500 m M
GER
Carsten Schlangen
4x100 m M
GER
Alexander Kosenkow
Martin Keller
Tobias Unger
Till Helmke
4x400 m M
GER
Bastian Swillims
Ruwen Faller
Simon Kirch
Kamghe Gaba
20 km kapgang M
GER
Andre Höhne
50 km kapgang M
GER
Andre Höhne
Højdespring M
GER
Raul-Roland Spank
Stangspring M
GER
Raphael Holzdeppe
Danny Ecker
Tim Lobinger
Længdespring M
GER
Sebastian Bayer
Kuglestød M
GER
Peter Sack
Hammerkast M
GER
Markus Esser
Spydkast M
GER
Alexander Vieweg
Stephan Steding
Tikamp M
GER
Arthur Abele
Michael Schrader
Andre Niklaus
10000 m K
GER
Sabrina Mockenhaupt
Maraton K
GER
Susanne Hahn
Melanie Kraus
100 m hæk K
GER
Carolin Nytra
3000 m forhindringsløb K
GER
Antje Moldner
4x100 m K
GER
Verena Sailer
Marion Wagner
Annett Molliger
Cathleen Tschirch
4x400 m K
GER
Florence Ekpo-Umoh
Sorina Nwachukwu
Claudia Hoffmann
Jonna Tilgner
20 km kapgang K
GER
Melanie Seeger
Sabine Zimmer
Højdespring K
GER
Ariane Friedrich
Stangspring K
GER
Carolin Hingst
Anastasiia Reiberger
Silke Spiegelburg
Kuglestød K
GER
Christina Schwanitz
Denise Hinrichs
Nadine Kleinert
Hammerkast K
GER
Betty Heidler
Kathrin Klaas
Spydkast K
GER
Katharina Molitor
Steffi Nerius
Christina Obergföll
Syvkamp K
GER
Jennifer Oeser
Lilli Schwarzkopf
Sonja Kesselschläger
Atletik 2012
800 m M
GER
Sören Ludolph
1500 m M
GER
Carsten Schlangen
5000 m M
GER
Arne Gabius
110 m hæk M
GER
Alexander John
Matthias Bühler
Erik Balnuweit
400 m hæk M
GER
Silvio Schirrmeister
3000 m forhindringsløb M
GER
Steffen Uliczka
4x100 m M
GER
Lucas Jakubczyk
Tobias Unger
Alexander Kosenkow
Julian Reus
4x400 m M
GER
Eric Krüger
Thomas Schneider
Kamghe Gaba
Jonas Plass
20 km kapgang M
GER
Andre Höhne
50 km kapgang M
GER
Andre Höhne
Christopher Linke
Stangspring M
GER
Malte Mohr
Raphael Holzdeppe
Björn Otto
Længdespring M
GER
Sebastian Bayer
Alyn Camara
Christian Reif
Kuglestød M
GER
Ralf Bartels
David Storl
Diskoskast M
GER
Markus Münch
Martin Wierig
Robert Harting
Spydkast M
GER
Tino Haber
Matthias De Zordo
Tikamp M
GER
Pascal Behrenbruch
Rico Freimuth
Jan Felix Knobel
100 m K
GER
Tatjana Pinto
Verena Sailer
1500 m K
GER
Corinna Harrer
10000 m K
GER
Sabrina Mockenhaupt
Maraton K
GER
Susanne Hahn
Irina Mikitenko
100 m hæk K
GER
Carolin Nytra
Cindy Roleder
3000 m forhindringsløb K
GER
Gesa Filicitas Krause
Antje Moldner-Schmidt
4x100 m K
GER
Tatjana Pinto
Anne Cibis
Leena Günther
Verena Sailer
4x400 m K
GER
Janin Lindenberg
Fabienne Kohlmann
Esther Cremer
Maral Feizbakhsh
20 km kapgang K
GER
Melanie Seeger
Sabine Krantz
Højdespring K
GER
Ariane Friedrich
Stangspring K
GER
Martina Strutz
Silke Spiegelburg
Lisa Ryzih
Længdespring K
GER
Sostene Moguenara
Kuglestød K
GER
Nadine Kleinert
Christina Schwanitz
Josephine Terlecki
Diskoskast K
GER
Nadine Müller
Julia Fischer
Anna Ruh
Hammerkast K
GER
Betty Heidler
Kathrin Klaas
Spydkast K
GER
Linda Stahl
Christina Obergföll
Katharina Molitor
Syvkamp K
GER
Julia Mächtig
Jennifer Oeser
Lilli Schwarzkopf
Atletik 2016
100 m M
GER
Julian Reus
Lucas Jakubczyk
200 m M
GER
Robin Erewa
Aleixo-Platini Menga
Julian Reus
1500 m M
GER
Homiyu Tesfaye
5000 m M
GER
Richard Ringer
Florian Orth
Maraton M
GER
Philipp Pflieger
Julian Flugel
110 m hæk M
GER
Matthias Bühler
Alexander John
Gregor Traber
4x100 m M
GER
Robert Hering
Julian Reus
Lucas Jakubczyk
Sven Knipphals
20 km kapgang M
GER
Nils Brembach
Christopher Linke
Hagen Pohle
50 km kapgang M
GER
Carl Dohmann
Hagen Pohle
Højdespring M
GER
Mateusz Przybylko
Eike Onnen
Stangspring M
GER
Karsten Dilla
Raphael Holzdeppe
Tobias Scherbarth
Længdespring M
GER
Alyn Camara
Fabian Heinle
Trespring M
GER
Max Hess
Kuglestød M
GER
David Storl
Tobias Dahm
Diskoskast M
GER
Christoph Harting
Daniel Jasinski
Robert Harting
Spydkast M
GER
Julian Weber
Johannes Vetter
Thomas Röhler
Tikamp M
GER
Arthur Abele
Kai Kazmirek
Rico Freimuth
100 m K
GER
Rebekka Haase
Tatjana Pinto
200 m K
GER
Nadine Gonska
Gina Lückenkemper
Lisa Mayer
400 m K
GER
Ruth Sophia Spelmeyer
800 m K
GER
Fabienne Kohlmann
Christina Hering
1500 m K
GER
Konstanze Klosterhalfen
Diana Sujew
Maraton K
GER
Lisa Hahner
Anna Hahner
Anja Scherl
100 m hæk K
GER
Cindy Roleder
Pamela Dutkiewicz
Nadine Hildebrand
400 m hæk K
GER
Jackie Baumann
3000 m forhindringsløb K
GER
Maya Rehberg
Sanaa Koubaa
Gesa Filicitas Krause
4x100 m K
GER
Rebekka Haase
Gina Lückenkemper
Tatjana Pinto
Lisa Mayer
4x400 m K
GER
Lara Hoffmann
Laura Muller
Ruth Sophia Spelmeyer
Friederike Mohlenkamp
Højdespring K
GER
Marie-Laurence Jungfleisch
Stangspring K
GER
Annika Roloff
Lisa Ryzih
Martina Strutz
Længdespring K
GER
Alexandra Wester
Malaika Mihambo
Sosthene Moguenara
Trespring K
GER
Jenny Elbe
Kristin Gierisch
Kuglestød K
GER
Sara Gambetta
Christina Schwanitz
Lena Urbaniak
Diskoskast K
GER
Shanice Craft
Nadine Müller
Julia Fischer
Hammerkast K
GER
Betty Heidler
Charlene Woitha
Kathrin Klaas
Spydkast K
GER
Christina Obergföll
Linda Stahl
Christin Hussong
Syvkamp K
GER
Carolin Schäfer
Jennifer Oeser
Claudia Rath
Atletik 2020
200 m M
GER
Steven Müller
400 m M
GER
Marvin Schlegel
1500 m M
GER
Robert Farken
Amos Bartelsmeyer
5000 m M
GER
Mohamed Mohumed
Maraton M
GER
Richard Ringer
Amanal Petros
Hendrik Pfeiffer
110 m hæk M
GER
Gregor Traber
400 m hæk M
GER
Joshua Abuaku
Constantin Preis
Luke Campbell
3000 m forhindringsløb M
GER
Karl Bebendorf
4x100 m M
GER
Lucas Ansah-Peprah
Joshua Hartmann
Deniz Almas
Julian Reus
4x400 m M
GER
Manuel Sanders
Luke Campbell
Marvin Schlegel
Jean Paul Bredau
20 km kapgang M
GER
Leo Kopp
Christopher Linke
Nils Brembach
50 km kapgang M
GER
Carl Dohmann
Jonathan Hilbert
Nathaniel Seiler
Højdespring M
GER
Mateusz Przybylko
Stangspring M
GER
Torben Blech
Kanda Lita Bähre Bo
Oleg Zernikel
Længdespring M
GER
Fabian Heinle
Trespring M
GER
Max Hess
Diskoskast M
GER
Daniel Jasinski
Clemens Prüfer
David Wrobel
Hammerkast M
GER
Tristan Schwandke
Spydkast M
GER
Bernhard Seifert
Johannes Vetter
Julian Weber
Tikamp M
GER
Kai Kazmirek
Niklas Kaul
100 m K
GER
Tatjana Pinto
Alexandra Burghardt
200 m K
GER
Jessica-Bianca Wessolly
Lisa Marie Kwayie
400 m K
GER
Corinna Schwab
800 m K
GER
Katharina Trost
Christina Hering
1500 m K
GER
Caterina Granz
Hanna Klein
10000 m K
GER
Konstanze Klosterhalfen
Maraton K
GER
Melat Yisak Kejeta
Deborah Schöneborn
Katharina Steinruck
100 m hæk K
GER
Ricarda Lobe
400 m hæk K
GER
Carolina Krafzik
3000 m forhindringsløb K
GER
Elena Burkard
Gesa Filicitas Krause
Lea Meyer
4x100 m K
GER
Alexandra Burghardt
Rebekka Haase
Gina Lückenkemper
Tatjana Pinto
4x400 m K
GER
Laura Müller
Ruth Spelmeyer-Preuss
Corinna Schwab
Carolina Krafzik
20 km kapgang K
GER
Saskia Feige
Højdespring K
GER
Marie-Laurence Jungfleisch
Imke Onnen
Længdespring K
GER
Malaika Mihambo
Maryse Luzolo
Trespring K
GER
Neele Eckhardt
Kristin Gierisch
Kuglestød K
GER
Christina Schwanitz
Katharina Maisch
Sara Gambetta
Diskoskast K
GER
Marike Steinacker
Kristin Pudenz
Claudine Vita
Hammerkast K
GER
Samantha Borutta
Spydkast K
GER
Christin Hussong
Syvkamp K
GER
Carolin Schäfer
Vanessa Grimm
4x400 m Mixed
GER
Ruth Sophia Spelmeyer
Corinna Schwab
Manuel Sanders
Nadine Gonska
Marvin Schlegel
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy