Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Tjekkoslovakiet
Sport
Gymnastik
Tjekkoslovakiske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1920
Hold M
TCH
Josef Pagac
Svatopluk Svoboda
Josef Bochnicek
Jaroslav Velda
Robert Prazak
Frantisek Vanecek
Ladislav Bubenicek
Frantisek Pechacek
Miroslav Klinger
Vaclav Stola
Stanislav Indruch
Ladislav Vacha
Vaclav Wirt
Josef Cada
Josef Maly
Zdenek Opocensky
Gymnastik 1924
Individuelt M
TCH
Stanislav Indruch
Bedrich Supcik
Josef Kos
Jan Koutny
Miroslav Klinger
Robert Prasak
Ladislav Vacha
Bohumil Morkovsky
Hold M
TCH
Jan Koutny
Ladislav Vacha
Bohumil Morkovsky
Bedrich Supcik
Miroslav Klinger
Robert Prazak
Jaroslav Kos
Stanislav Indruch
Spring på hest M
TCH
Miroslav Klinger
Robert Prazak
Ladislav Vacha
Jan Koutny
Bohumil Morkovsky
Bensving M
TCH
Miroslav Klinger
Ringe M
TCH
Robert Prazak
Bedrich Supcik
Bohumil Morkovsky
Miroslav Klinger
Ladislav Vacha
Jan Koutny
Barre M
TCH
Bedrich Supcik
Miroslav Klinger
Jan Koutny
Ladislav Vacha
Jaroslav Kos
Robert Prazak
Reck M
TCH
Robert Prazak
Sidespring over hest M
TCH
Robert Prazak
Bedrich Supcik
Jan Koutny
Ladislav Vacha
Tovklatring M
TCH
Bedrich Supcik
Ladislav Vacha
Gymnastik 1928
Individuelt M
TCH
Emanuel Löffler
Ladislav Vacha
Hold M
TCH
Bedrich Suprik
Jan Koutny
Jan Gajdos
Ladislav Vacha
Emanuel Löffler
Vaclav Vesely
Josef Effenberger
Ladislav Tikal
Spring på hest M
TCH
Emanuel Löffler
Ringe M
TCH
Bedrich Supcik
Ladislav Vacha
Emanuel Löffler
Jan Gajdos
Barre M
TCH
Jan Gajdos
Bedrich Supcik
Ladislav Vacha
Gymnastik 1936
Individuelt M
TCH
Jan Gajdos
Bohumil Povejsil
Jindrich Tintera
Jaroslav Kollinger
Jan Sladek
Vratislav Petracek
Alois Hudec
Emanuel Löffler
Hold K
TCH
Zdenka Vermirovska
Marie Bajerova
Anna Hrebinova
Vlasta Dekanova
Marie Vetrovska
Bozena Dobesova
Vlasta Foltova
Matylda Palfyova
Hold M
TCH
Bohumil Povejsil
Jan Sladek
Vratislav Petracek
Alois Hudec
Emanuel Löffler
Jan Gajdos
Jaroslav Kollinger
Jindrich Tintera
Gulv M
TCH
Jindrich Tintera
Vratislav Petracek
Jan Sladek
Alois Hudec
Bohumil Povejsil
Jan Gajdos
Emanuel Löffler
Jaroslav Kollinger
Spring på hest M
TCH
Bohumil Povejsil
Jindrich Tintera
Vratislav Petracek
Emanuel Löffler
Jaroslav Kollinger
Jan Gajdos
Jan Sladek
Alois Hudec
Ringe M
TCH
Jaroslav Kollinger
Alois Hudec
Emanuel Löffler
Barre M
TCH
Alois Hudec
Reck M
TCH
Alois Hudec
Gymnastik 1948
Individuelt M
TCH
Zdenek Ruzicka
Hold K
TCH
Zdenka Hinsova
Milena Mullerova
Bozena Smcova
Zdenka Vermirovska
Maria Kovarova
Miloslava Misakova
Olga Silhanova
Vera Ruzickova
Hold M
TCH
Vladimir Karas
Leo Sotornik
Frantisek Wirth
Vratislav Petracek
Pavel Benetka
Gustav Hruby
Zdenek Ruzicka
Miroslav Malek
Gulv M
TCH
Pavel Benetka
Vladimir Karas
Leo Sotronik
Zdenek Ruzicka
Spring på hest M
TCH
Leo Sotornik
Ringe M
TCH
Zdenek Ruzicka
Vladimir Karas
Barre M
TCH
Zdenek Ruzicka
Gymnastik 1952
Individuelt K
TCH
Hana Bobkova
Eva Vechtova
Matylda Sinova
Bozena Smcova
Jana Rabasova
Alena Chadimova
Alena Reichova
Vera Vancurova
Individuelt M
TCH
Jindrich Mikulec
Zdenek Ruzicka
Vladimir Kejr
Josef Svoboda
Josef Skvor
Leo Sotornik
Milos Kolejka
Ferdinand Danis
Hold K
TCH
Alena Reichova
Hana Bobkova
Alena Chadimova
Jana Rabasova
Vera Vancurova
Eva Vechtova
Bozena Smcova
Matylda Sinova
Hold M
TCH
Jindrich Mikulec
Ferdinand Danis
Zdenek Ruzicka
Milos Kolejka
Josef Skvor
Vladimir Kejr
Leo Sotornik
Josef Svoboda
Gulv M
TCH
Ferdinand Danis
Barre M
TCH
Ferdinand Danis
Holdgymnastik K
TCH
Jana Rabasova
Alena Reichova
Eva Vechtova
Bozena Smcova
Matylda Sinova
Alena Chadimova
Vera Vancurova
Hana Bobkova
Gymnastik 1956
Individuelt K
TCH
Anna Marejkova
Alena Reichova
Vera Drazdikova
Eva Bosakova
Matylda Sinova
Miroslava Brdickova
Individuelt M
TCH
Ferdinand Danis
Josef Skvor
Hold K
TCH
Matylda Sinova
Anna Marejkova
Eva Bosakova
Vera Drazdikova
Miroslava Brdickova
Alena Reichova
Hold M
TCH
Vladimir Kejr
Jaroslav Mikoska
Josef Skvor
Jaroslav Bim
Ferdinand Danis
Zdenek Rusicka
Gulv K
TCH
Eva Bosakova
Bom K
TCH
Eva Bosakova
Anna Marelkova
Forskudt barre K
TCH
Eva Bosakova
Gulv M
TCH
Ferdinand Danis
Bensving M
TCH
Josef Skvor
Jaroslav Bim
Ringe M
TCH
Ferdinand Danis
Reck M
TCH
Ferdinand Danis
Holdgymnastik K
TCH
Anna Marejkova
Matylda Matouskova
Vera Drazdikova
Eva Bosakova
Alena Reichova
Miroslava Brdickova
Gymnastik 1960
Individuelt K
TCH
Vera Caslavska
Individuelt M
TCH
Jaroslav Stastny
Pavel Gajdos
Jaroslav Bim
Ferdinand Danis
Josef Trmal
Hold K
TCH
Eva Bosakova
Adolfina Tacova
Vera Caslavska
Ludmila Svedova
Matylda Matouskova
Hana Ruzickova
Hold M
TCH
Josef Trmal
Jaroslav Stastny
Jaroslav Bim
Ferdinand Danis
Ladislav Pazdera
Pavel Gajdos
Gulv K
TCH
Eva Bosakova
Spring på hest K
TCH
Adolfina Tacova
Bom K
TCH
Eva Bosakova
Vera Caslavska
Gulv M
TCH
Jaroslav Stastny
Gymnastik 1964
Individuelt K
TCH
Jaroslava Sedlackova
Vera Caslavska
Hana Ruzickova
Hold K
TCH
Jaroslava Sedlackova
Adolfina Tkachikova
Vera Caslavska
Jana Posnerova
Maria Krajcirova
Hana Ruzickova
Hold M
TCH
Premysl Krbec
Ladislav Pazdera
Vaclav Kubicka
Pavel Gajdos
Bohumil Mudrik
Karel Klecka
Gulv K
TCH
Vera Caslavska
Spring på hest K
TCH
Vera Caslavska
Bom K
TCH
Vera Caslavska
Hana Ruzickova
Forskudt barre K
TCH
Vera Caslavska
Gymnastik 1968
Individuelt K
TCH
Hana Liskova
Bohumila Rimnacova
Miroslava Sklenickova
Vera Caslavska
Mariana Krajcirova
Hold K
TCH
Mariana Krajcirova
Vera Caslavska
Jana Kubickova
Bohumila Rimnacova
Miroslava Sklenickova
Hana Liskova
Hold M
TCH
Vaclav Kubicka
Vaclav Skoumal
Frantisek Bocko
Miloslav Netusil
Jiri Fejtek
Bohumil Mudrik
Gulv K
TCH
Bohumila Rimnacova
Vera Caslavska
Spring på hest K
TCH
Miroslava Sklenickova
Maria Krajcirova
Vera Caslavska
Bom K
TCH
Vera Caslavska
Forskudt barre K
TCH
Miroslava Sklenickova
Bohumila Rimnacova
Vera Caslavska
Barre M
TCH
Vaclav Kubicka
Gymnastik 1972
Hold K
TCH
Marcela Vachova
Sona Brezdova
Zdena Dornakova
Zdena Bujnackova
Mariana Nemethova-Krajcirova
Hana Liskova
Hold M
TCH
Ladislav Morava
Bohumil Mudrik
Pavel Stanovsky
Vladislav Nehasil
Jifi Fejtek
Miloslav Netusil
Gymnastik 1976
Hold K
TCH
Alena Cernakova
Jana Knopova
Drahomira Smolikova
Eva Poradkova
Ingrid Holkovicova
Anna Pohludkova
Hold M
TCH
Gustav Tannenberger
Miloslav Netusil
Vladislav Nehasil
Dimitrios Janulidis
Jiri Tabak
Jan Zoulik
Gulv K
TCH
Anna Pohludkova
Barre M
TCH
Miroslav Netusil
Gymnastik 1980
Individuelt K
TCH
Jana Labakova
Eva Mareckova
Radka Zemanova
Individuelt M
TCH
Jiri Tabak
Hold K
TCH
Eva Mareckova
Radka Zemanova
Jana Labakova
Dana Brydlova
Anita Sauerova
Katarina Sarisska
Hold M
TCH
Jiri Tabak
Rudolf Babiak
Josef Konecny
Miroslav Kucerik
Jan Migdau
Jan Zoulik
Gulv K
TCH
Jana Labakova
Bom K
TCH
Radka Zemanova
Gulv M
TCH
Jiri Tabak
Spring på hest M
TCH
Jiri Tabak
Ringe M
TCH
Jiri Tabak
Gymnastik 1988
Individuelt K
TCH
Hana Ricna
Ivona Krmelova
Alena Dlevjana
Martina Veliskova
Iveta Polokova
Jana Vejrkova
Hold K
TCH
Hana Ricna
Iveta Polokova
Alena Dlevjana
Ivona Krmelova
Jana Vejrkova
Martina Veliskova
Gulv K
TCH
Iveta Polokova
Martina Veliskova
Jana Vejrkova
Ivona Krmelova
Alena Dlevjana
Hana Ricna
Spring på hest K
TCH
Jana Vejrkova
Ivona Krmelova
Iveta Polokova
Martina Veliskova
Alena Dlevjana
Hana Ricna
Bom K
TCH
Martina Veliskova
Iveta Polokova
Alena Dlevjana
Ivona Krmelova
Hana Ricna
Jana Vejrkova
Forskudt barre K
TCH
Martina Veliskova
Ivona Krmelova
Alena Dlevjana
Hana Ricna
Iveta Polokova
Jana Vejrkova
Rytmisk gymnastik individuelt K
TCH
Lenka Oulehlova
Denisa Sokolovska
Gymnastik 1992
Gulv K
TCH
Daniela Bartova
Iveta Polokova
Pavla Kinclova
Rytmisk gymnastik individuelt K
TCH
Lenka Oulehlova
Jana Sramkova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tjekkoslovakiske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tjekkoslovakiske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy