Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Kina
Sport
Svømning
Kinesiske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1936
100 m fri stil K
CHN
Yeung Sauking
100 m fri stil M
CHN
Chan Charlie
100 m rygcrawl K
CHN
Yeung Sauking
Svømning 1948
100 m fri stil M
CHN
Wu Chuanyu
Svømning 1952
100 m rygcrawl M
CHN
Wu Chuan-Yu
Svømning 1984
100 m fri stil K
CHN
Ding Jilian
Yan Hong
100 m fri stil M
CHN
Mu Lati
Shen Jianqiang
200 m fri stil M
CHN
Shen Jianqiang
100 m rygcrawl K
CHN
Guo Huaying
100 m rygcrawl M
CHN
Li Zhongyi
Wang Hao
200 m rygcrawl K
CHN
Yan Hong
200 m rygcrawl M
CHN
Wang Hao
100 m brystsvømning K
CHN
Liang Weifen
100 m brystsvømning M
CHN
Wang Lin
Jin Fu
200 m brystsvømning M
CHN
Jin Fu
100 m butterfly K
CHN
Li Jinlan
100 m butterfly M
CHN
Zheng Jian
200 m medley K
CHN
Yan Hong
200 m medley M
CHN
Chen Qin
Feng Dawei
4x100 m fri stil M
CHN
Shen Jianqiang
Chen Qin
Feng Dawei
Mu Lati
4x100 m medley K
CHN
Guo Huaying
Liang Weifen
Li Jinlan
Ding Jilian
4x100 m medley M
CHN
Wang Hao
Mu Lati
Zheng Jian
Fu Jin
Svømning 1988
50 m fri stil K
CHN
Yang Wenyi
Xia Fujie
50 m fri stil M
CHN
Feng Qiangbiao
Shen Jianqiang
100 m fri stil K
CHN
Zhuang Yong
Lou Yaping
100 m fri stil M
CHN
Feng Qiangbiao
Shen Jianqiang
200 m fri stil K
CHN
Qian Hong
Zhuang Yong
200 m fri stil M
CHN
Xie Jun
400 m fri stil K
CHN
Yan Ming
800 m fri stil K
CHN
Yan Ming
1500 m fri stil M
CHN
Wang Dali
100 m rygcrawl K
CHN
Wang Bolin
100 m rygcrawl M
CHN
Lin Laijiu
Huang Guoxiong
200 m rygcrawl K
CHN
Li Lin
Wang Bolin
200 m rygcrawl M
CHN
Lin Laijiu
100 m brystsvømning K
CHN
Huang Xiaomin
Chen Huiling
100 m brystsvømning M
CHN
Chen Jianhong
Fu Jin
200 m brystsvømning K
CHN
Chen Huiling
Huang Xiaomin
200 m brystsvømning M
CHN
Chang Qing
Fu Jin
100 m butterfly K
CHN
Qian Hong
Wang Xiaohong
100 m butterfly M
CHN
Zheng Jian
Shen Jianqiang
200 m butterfly K
CHN
Wang Xiaohong
Mo Warlan
200 m butterfly M
CHN
Zhan Jiang
200 m medley K
CHN
Li Lin
200 m medley M
CHN
Xie Jun
400 m medley K
CHN
Yan Ming
Li Lin
4x100 m fri stil K
CHN
Xia Fujie
Zhuang Yong
Yang Wenyi
Lou Yaping
4x100 m fri stil M
CHN
Shen Jianqiang
Li Tao
Xie Jun
Feng Qiangbiao
4x100 m medley K
CHN
Huang Xiaomin
Yang Wenyi
Zhuang Yong
Qian Hong
4x100 m medley M
CHN
Chen Jianhong
Shen Jianqiang
Lin Laijiu
Zheng Jian
Svømning 1992
50 m fri stil K
CHN
Zhuang Yong
Yang Wenyi
100 m fri stil K
CHN
Zhuang Yong
Le Jingyi
100 m fri stil M
CHN
Xie Jun
200 m fri stil K
CHN
Lu Bin
Zhuang Yong
200 m fri stil M
CHN
Jun Xie
400 m fri stil K
CHN
Yan Ming
800 m fri stil K
CHN
Yan Ming
100 m rygcrawl K
CHN
He Cihong
100 m rygcrawl M
CHN
Lin Laijiu
200 m rygcrawl K
CHN
Li Lin
Lu Bin
100 m brystsvømning K
CHN
Lou Xia
Lu Di
100 m brystsvømning M
CHN
Chen Jianhong
200 m brystsvømning K
CHN
Lu Di
Li Lin
100 m butterfly K
CHN
Qian Hong
Wang Xiahong
100 m butterfly M
CHN
Shen Jianqiang
200 m butterfly K
CHN
Qian Hong
Wang Xiahong
200 m medley K
CHN
Lu Bin
Li Lin
400 m medley K
CHN
Li Lin
Yan Ming
4x100 m fri stil K
CHN
Zhuang Yong
Le Jingyi
Zhao Kun
Lu Bin
Yang Wenyi
4x100 m medley K
CHN
Li Lin
Le Jingyi
He Cihong
Qian Hong
Lou Xia
Xia Lou
4x100 m medley M
CHN
Chen Jianhong
Lin Laijiu
Shen Jianqiang
Xie Jun
Svømning 1996
50 m fri stil K
CHN
Le Jingyi
Shan Ying
50 m fri stil M
CHN
Jiang Chengji
100 m fri stil K
CHN
Le Jingyi
Shan Ying
100 m fri stil M
CHN
Zhao Lifeng
200 m fri stil K
CHN
Shan Ying
Chen Yan
400 m fri stil K
CHN
Chen Yan
800 m fri stil K
CHN
Chen Yan
Pu Yiqi
100 m rygcrawl K
CHN
He Cihong
Chen Yan
100 m rygcrawl M
CHN
Zhao Yi
200 m rygcrawl K
CHN
Wu Yanyan
Chen Yan
200 m rygcrawl M
CHN
Zhao Yi
100 m brystsvømning K
CHN
Xue Han
Yuan Yuan
100 m brystsvømning M
CHN
Zeng Qiliang
200 m brystsvømning K
CHN
Yuan Yuan
Li Lin
200 m brystsvømning M
CHN
Wang Yiwu
100 m butterfly K
CHN
Cai Huijue
Liu Limin
100 m butterfly M
CHN
Jiang Chengji
200 m butterfly K
CHN
Liu Limin
Qu Yun
200 m medley K
CHN
Wu Yanyan
Li Lin
400 m medley K
CHN
Chen Yan
Wu Yanyan
4x100 m fri stil K
CHN
Nian Yun
Chao Na
Le Jingyi
Shan Ying
4x200 m fri stil K
CHN
Chen Yan
Wang Luna
Shan Ying
Pu Yiqi
Nian Yun
4x100 m medley K
CHN
Shan Ying
Cai Huijue
Chen Yan
Han Xue
4x100 m medley M
CHN
Zeng Qiliang
Zhao Lifeng
Jiang Chengji
Zhao Yi
Svømning 2000
50 m fri stil K
CHN
Han Xue
50 m fri stil M
CHN
Jiang Chengji
100 m fri stil K
CHN
Xue Han
200 m fri stil K
CHN
Yang Yu
Wang Luna
400 m fri stil K
CHN
Chen Hua
400 m fri stil M
CHN
Hao Jin
800 m fri stil K
CHN
Chen Hua
1500 m fri stil M
CHN
Hao Jin
100 m rygcrawl K
CHN
Zhan Shu
Lu Donghua
100 m rygcrawl M
CHN
Ouyang Kunpeng
200 m rygcrawl K
CHN
Zhan Shu
200 m rygcrawl M
CHN
Fu Yong
100 m brystsvømning K
CHN
Hui Qi
Li Wei
100 m brystsvømning M
CHN
Zhu Yi
200 m brystsvømning K
CHN
Luo Xuejuan
Hui Qi
200 m brystsvømning M
CHN
Zhu Yi
100 m butterfly K
CHN
Liu Limin
Ruan Yi
100 m butterfly M
CHN
Kunpeng Quyang
200 m butterfly K
CHN
Liu Limin
Liu Yin
200 m butterfly M
CHN
Xie Xufeng
200 m medley K
CHN
Chen Yan
Zhan Shu
200 m medley M
CHN
Xie Xufeng
400 m medley K
CHN
Liu Yin
Chen Yan
400 m medley M
CHN
Xie Xufeng
Jin Hao
4x100 m fri stil K
CHN
Li Jin
Han Xue
Yang Yu
Sun Dan
4x200 m fri stil K
CHN
Yang Yu
Wang Luna
Sun Dan
Chen Yan
4x100 m medley K
CHN
Zhan Shu
Liu Limin
Han Xue
Qi Hui
4x100 m medley M
CHN
Fu Yong
Zhu Yi
Ouyang Kunpeng
Xie Xufeng
Svømning 2004
50 m fri stil K
CHN
Zhu Yingwen
50 m fri stil M
CHN
Chen Zuo
100 m fri stil K
CHN
Xu Yanwei
Cheng Jiaru
100 m fri stil M
CHN
Huang Shaohua
200 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Yang Yu
200 m fri stil M
CHN
Zhang Lin
400 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Hua Chen
400 m fri stil M
CHN
Zhang Lin
800 m fri stil K
CHN
Hua Chen
1500 m fri stil M
CHN
Tong Xin
100 m rygcrawl K
CHN
Zhan Shu
Chang Gao
100 m rygcrawl M
CHN
Ouyang Kunpeng
200 m rygcrawl K
CHN
Zhan Shu
Chen Xiujun
200 m rygcrawl M
CHN
Yu Rui
100 m brystsvømning K
CHN
Qi Hui
Luo Xuejuan
100 m brystsvømning M
CHN
Wang Haibo
200 m brystsvømning K
CHN
Qi Hui
200 m brystsvømning M
CHN
Lai Zhongjian
100 m butterfly K
CHN
Zhou Yafei
Xu Yanwei
100 m butterfly M
CHN
Wu Peng
200 m butterfly K
CHN
Li Jie
200 m butterfly M
CHN
Wu Peng
200 m medley K
CHN
Zhou Yafei
Qi Hui
200 m medley M
CHN
Wu Peng
Zhao Tao
400 m medley K
CHN
Zhang Tianyi
400 m medley M
CHN
Wu Peng
Liu Weijia
4x100 m fri stil K
CHN
Zhu Yingwen
Xu Yanwei
Yang Yu
Cheng Jiaru
4x100 m fri stil M
CHN
Zheng Kunliang
Liu Weijia
Huang Shaohua
Chen Zuo
4x200 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Li Ji
Zhu Yingwen
Xu Yanwei
Yang Yu
4x200 m fri stil M
CHN
Liu Yu
Chen Zuo
Huang Shaohua
Zheng Kunliang
4x100 m medley K
CHN
Zhan Shu
Zhu Yingwen
Luo Xuejuan
Zhou Yafei
Qi Hui
Chen Xiujun
Svømning 2008
50 m fri stil K
CHN
Li Zhesi
Zhu Yingwen
50 m fri stil M
CHN
Cai Li
100 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Zhu Yingwen
100 m fri stil M
CHN
Chen Zuo
200 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Zhu Qianwei
200 m fri stil M
CHN
Zhang Enjian
400 m fri stil K
CHN
Li Mo
Tan Miao
400 m fri stil M
CHN
Sun Yang
Zhang Lin
800 m fri stil K
CHN
You Meihong
Li Xuanxu
1500 m fri stil M
CHN
Zhang Lin
Sun Yang
100 m rygcrawl K
CHN
Xu Tianlongzi
Zhao Jing
100 m rygcrawl M
CHN
Sung Min
Sun Xiaolei
200 m rygcrawl K
CHN
Zhao Jing
Chen Yanyan
200 m rygcrawl M
CHN
Deng Jian
100 m brystsvømning K
CHN
Chen Huijia
Sun Ye
100 m brystsvømning M
CHN
Xue Ruipeng
200 m brystsvømning K
CHN
Qi Hui
Luo Nan
200 m brystsvømning M
CHN
Lai Zhongjian
100 m butterfly K
CHN
Zhou Yafei
Xu Yanwei
100 m butterfly M
CHN
Shi Feng
200 m butterfly K
CHN
Jiao Liuyang
Liu Zige
200 m butterfly M
CHN
Chen Yin
Wu Peng
200 m medley K
CHN
Qi Hui
Li Jiaxing
200 m medley M
CHN
Qu Jingyu
400 m medley K
CHN
Liu Jing
Li Xuanxu
4x100 m fri stil K
CHN
Tang Yi
Xu Yanwei
Pang Jiaying
Zhu Yingwen
4x100 m fri stil M
CHN
Cai Li
Lu Zhiwu
Huang Shaohua
Chen Zuo
4x200 m fri stil K
CHN
Pang Jiaying
Tan Miao
Zhu Qianwei
Tang Yingzhi
Yang Yu
4x200 m fri stil M
CHN
Zhang Lin
Sun Yang
Shi Haoran
Zhang Enjian
4x100 m medley K
CHN
Zhou Yafei
Zhao Jing
Sun Ye
Xu Tianlongzi
Pang Jiaying
Marathon 10 km K
CHN
Fang Yanqiao
Marathon 10 km M
CHN
Tong Xin
Svømning 2012
50 m fri stil K
CHN
Zhu Qianwei
50 m fri stil M
CHN
Shi Yang
100 m fri stil K
CHN
Tang Yi
100 m fri stil M
CHN
Lu Zhiwu
200 m fri stil K
CHN
Wang Shijia
Song Wenyan
200 m fri stil M
CHN
Li Yunqi
Sun Yang
400 m fri stil K
CHN
Shao Yiwen
Li Xuanxu
400 m fri stil M
CHN
Hao Yun
Sun Yang
800 m fri stil K
CHN
Shao Yiwen
Xin Xin
1500 m fri stil M
CHN
Dai Jun
Sun Yang
100 m rygcrawl K
CHN
Fu Yuanhui
Zhao Jing
100 m rygcrawl M
CHN
He Jianbin
Cheng Feiyi
200 m rygcrawl K
CHN
Bai Anqi
Yao Yige
200 m rygcrawl M
CHN
Zhang Fenglin
Xu Jiayu
100 m brystsvømning K
CHN
Liu Xiaoyu
Zhao Jin
100 m brystsvømning M
CHN
Li Xiayan
200 m brystsvømning K
CHN
Sun Ye
Ji Liping
200 m brystsvømning M
CHN
Chen Cheng
100 m butterfly K
CHN
Lu Ying
Jiao Liuyang
100 m butterfly M
CHN
Zhou Jiawei
200 m butterfly K
CHN
Jiao Liuyang
Liu Zige
200 m butterfly M
CHN
Chen Yin
Wu Peng
200 m medley K
CHN
Li Jiaxing
Ye Shiwen
200 m medley M
CHN
Wu Peng
Wang Shun
400 m medley K
CHN
Ye Shiwen
Li Xuanxu
400 m medley M
CHN
Wang Chengxiang
Yang Zhixian
4x100 m fri stil K
CHN
Qiu Yuhan
Pang Jiaying
Wang Shijia
Tang Yi
Wang Haibing
4x100 m fri stil M
CHN
Shi Tengfei
He Jianbin
Lu Zhiwu
Zhang Enjian
4x200 m fri stil K
CHN
Zhu Qianwei
Pang Jiaying
Tang Yi
Wang Shijia
Liu Jing
Ye Shiwen
Chen Qian
4x200 m fri stil M
CHN
Dai Jun
Sun Yang
Hao Yun
Jiang Haiqi
Lu Zhiwu
Li Yunqi
4x100 m medley K
CHN
Sun Ye
Jiao Liuyang
Tang Yi
Gao Chang
Zhao Jing
Lu Ying
Ji Liping
4x100 m medley M
CHN
Cheng Feiyi
Lu Zhiwu
Li Xiayan
Zhou Jiawei
Marathon 10 km K
CHN
Fang Yanqiao
Svømning 2016
50 m fri stil K
CHN
Chen Xinyi
Liu Xiang
50 m fri stil M
CHN
Ning Zetao
Yu Hexin
100 m fri stil K
CHN
Zhu Menghui
Shen Duo
100 m fri stil M
CHN
Yu Hexin
Ning Zetao
200 m fri stil K
CHN
Shen Duo
Ai Yanhan
200 m fri stil M
CHN
Sun Yang
Shang Keyuan
400 m fri stil K
CHN
Cao Yue
Zhang Yuhan
400 m fri stil M
CHN
Qiu Ziao
Sun Yang
800 m fri stil K
CHN
Hou Yawen
Zhang Yuhan
1500 m fri stil M
CHN
Qiu Ziao
Sun Yang
100 m rygcrawl K
CHN
Fu Yuanhui
Wang Xueer
100 m rygcrawl M
CHN
Li Guangyuan
Xu Jiayu
200 m rygcrawl K
CHN
Chen Jie
Liu Yaxin
200 m rygcrawl M
CHN
Li Guangyuan
Xu Jiayu
100 m brystsvømning K
CHN
Zhang Xinyu
Shi Jinglin
100 m brystsvømning M
CHN
Li Xiang
Yan Zibei
200 m brystsvømning K
CHN
Yu Jingyao
Shi Jinglin
200 m brystsvømning M
CHN
Li Xiang
Mao Feilian
100 m butterfly K
CHN
Chen Xinyi
Lu Ying
100 m butterfly M
CHN
Li Zhuhao
Zhang Qibin
200 m butterfly K
CHN
Zhang Yufei
Zhou Yilin
200 m butterfly M
CHN
Li Zhuhao
Wu Yuhang
200 m medley K
CHN
Zhou Min
Ye Shiwen
200 m medley M
CHN
Wang Shun
Hu Yixuan
400 m medley K
CHN
Ye Shiwen
Zhou Min
400 m medley M
CHN
Wang Shun
4x100 m fri stil K
CHN
Zhu Menghui
Sun Meichen
Shen Duo
Tang Yi
4x100 m fri stil M
CHN
Ning Zetao
Lin Yongqing
Yu Hexin
He Jianbin
4x200 m fri stil K
CHN
Dong Jie
Ai Yanhan
Shen Duo
Zhang Yuhan
Wang Shijia
4x100 m medley K
CHN
Zhang Xinyu
Zhu Menghui
Fu Yuanhui
Shen Duo
Shi Jinglin
Lu Ying
4x100 m medley M
CHN
Ning Zetao
Li Xiang
Li Zhuhao
Xu Jiayu
Marathon 10 km K
CHN
Xin Xin
Marathon 10 km M
CHN
Zu Lijun
Svømning 2020
50 m fri stil K
CHN
Wu Qingfeng
Zhang Yufei
50 m fri stil M
CHN
Yu Hexin
100 m fri stil K
CHN
Wu Qingfeng
Yang Junxuan
100 m fri stil M
CHN
He Junyi
200 m fri stil K
CHN
Li Bingjie
Yang Junxuan
200 m fri stil M
CHN
Ji Xinjie
400 m fri stil K
CHN
Tang Muhan
Li Bingjie
400 m fri stil M
CHN
Ji Xinjie
800 m fri stil K
CHN
Wang Jianjiahe
Li Bingjie
1500 m fri stil M
CHN
Cheng Long
100 m rygcrawl K
CHN
Peng Xuwei
Chen Jie
100 m rygcrawl M
CHN
Xu Jiayu
200 m rygcrawl K
CHN
Liu Yaxin
Peng Xuwei
200 m rygcrawl M
CHN
Xu Jiayu
100 m brystsvømning K
CHN
Tang Qianting
100 m brystsvømning M
CHN
Yan Zibei
200 m brystsvømning K
CHN
Yu Jingyao
200 m brystsvømning M
CHN
Qin Haiyang
100 m butterfly K
CHN
Zhang Yufei
100 m butterfly M
CHN
Sun Jiajun
200 m butterfly K
CHN
Yu Liyan
Zhang Yufei
200 m medley K
CHN
Yu Yiting
200 m medley M
CHN
Qin Haiyang
Wang Shun
400 m medley K
CHN
Yu Yiting
400 m medley M
CHN
Wang Shun
4x100 m fri stil K
CHN
Wu Qingfeng
Zhu Menghui
Ai Yanhan
Cheng Yujie
4x200 m fri stil K
CHN
Tang Muhan
Dong Jie
Zhang Yifan
Zhang Yufei
Li Bingjie
Yang Junxuan
4x200 m fri stil M
CHN
Ji Xinjie
Hong Jinquan
Zhang Ziyang
Wang Shun
4x100 m medley K
CHN
Peng Xuwei
Zhang Yufei
Yang Junxuan
Tang Qianting
Marathon 10 km K
CHN
Xin Xin
800 m fri stil M
CHN
Cheng Long
1500 m fri stil K
CHN
Li Bingjie
Wang Jianjiahe
4x100 m medley Mixed
CHN
Xu Jiayu
Yang Junxuan
Yan Zibei
Zhang Yufei
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Kinesiske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Kinesiske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy