Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Kina
Sport
Atletik
Kinesiske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1932
100 m M
CHN
Liu Chengchun
200 m M
CHN
Liu Chengchun
Atletik 1936
100 m M
CHN
Poh Kimseng
Chen Kingkwan
Liu Changchun
200 m M
CHN
Chen Kingkwan
Poh Kimseng
Liu Changchun
400 m M
CHN
Tay L.
Maraton M
CHN
Wang Zhenglin
110 m hæk M
CHN
Lin Shaozhou
Huang Yingjie
4x100 m M
CHN
Huang Jingjie
Chen Kingkwan
Liu Changchun
Poh Kimseng
50 km kapgang M
CHN
Chao Yuyen
Cai Tsungyi
Chang Chanchiu
Højdespring M
CHN
Wu Bixian
Stangspring M
CHN
Fu Baolu
Længdespring M
CHN
Situ Guong
Hoh Chunde
Chang Chia-Gwe
Trespring M
CHN
Chia Gwechang
Guong Situ
Wang Shilin
Kuglestød M
CHN
Chen Baoqiu
Diskoskast M
CHN
Guo Jie
Ling Peigeng
Spydkast M
CHN
Hoh Chunde
Tikamp M
CHN
Chang Singchow
100 m K
CHN
Li Sen
Atletik 1948
400 m M
CHN
Chen Yinglong
5000 m M
CHN
Luo Wenao
10000 m M
CHN
Luo Wenao
Maraton M
CHN
Luo Wenao
400 m hæk M
CHN
Huang Liangzheng
Atletik 1984
100 m M
CHN
Yu Zhuanghui
200 m M
CHN
Yu Zhuanghui
110 m hæk M
CHN
Li Jieqiang
Yu Zhicheng
20 km kapgang M
CHN
Zhang Fuxin
50 km kapgang M
CHN
Zhang Fuxin
Højdespring M
CHN
Liu Yunpeng
Cai Shu
Zhu Jianhua
Stangspring M
CHN
Ji Zebiao
Yang Weimin
Længdespring M
CHN
Wang Shijie
Liu Yuhuang
Trespring M
CHN
Zou Zhenxian
Tikamp M
CHN
Weng Kangqiang
100 m hæk K
CHN
Liu Huajin
Højdespring K
CHN
Zheng Dazhen
Yang Wenquin
Ge Ping
Længdespring K
CHN
Liao Wenfen
Kuglestød K
CHN
Li Meisu
Yang Wanquin
Diskoskast K
CHN
Jiao Yunxiang
Spydkast K
CHN
Zhu Hongyang
Atletik 1988
100 m M
CHN
Cai Jianming
Li Tao
Zheng Chen
200 m M
CHN
Li Feng
800 m M
CHN
Duan Xiuquan
1500 m M
CHN
Duan Xiuquan
Maraton M
CHN
Zhang Guowei
Cai Shangyan
110 m hæk M
CHN
Yang Guang
Yu Zhicheng
4x100 m M
CHN
Li Tao
Cai Jianming
Li Feng
Zheng Chen
20 km kapgang M
CHN
Li Baojin
50 km kapgang M
CHN
Li Baojin
Højdespring M
CHN
Zhu Jianhua
Længdespring M
CHN
Pang Yan
Chen Zunrong
Trespring M
CHN
Chen Yanping
Kuglestød M
CHN
Ma Yongfeng
Tikamp M
CHN
Gong Guohua
100 m K
CHN
Zhang Caihua
Liu Shaomei
Tian Yumei
200 m K
CHN
Zie Zhiling
Zhang Xiaoqiong
400 m K
CHN
Sun Sumei
3000 m K
CHN
Wang Xiuting
Chen Qingmei
10000 m K
CHN
Wang Qinghuan
Wang Xiuting
Xie Lihua
Maraton K
CHN
Li Yuan
Zhao Youfeng
Zhong Huandi
100 m hæk K
CHN
Liu Huajin
Du Juan
4x100 m K
CHN
Zhang Xiaoqiong
Xie Zhiling
Liu Shaomei
Zhang Caihua
Højdespring K
CHN
Jin Ling
Længdespring K
CHN
Liu Shuzhen
Xiong Qiying
Liao Wenfen
Kuglestød K
CHN
Li Meisu
Cong Yuzhen
Huang Zhihong
Diskoskast K
CHN
Xing Ailan
Yu Houren
Hou Xuemei
Spydkast K
CHN
Zhou Yuanziang
Li Baolian
Syvkamp K
CHN
Dong Yuping
Atletik 1992
110 m hæk M
CHN
Tong Li
20 km kapgang M
CHN
Li Mingcai
Chen Shaoguo
Højdespring M
CHN
Xu Yang
Længdespring M
CHN
Chen Zunrong
Geng Huang
Trespring M
CHN
Zou Sixin
Chen Yanping
Diskoskast M
CHN
Yu Wenge
Hammerkast M
CHN
Zhong Bi
Spydkast M
CHN
Zhang Lianbiao
100 m K
CHN
Tian Yumei
Gao Han
Xiao Yehua
200 m K
CHN
Chen Zhaojing
1500 m K
CHN
Liu Li
Qu Yunxia
10000 m K
CHN
Zhong Huandi
Wang Xiuting
100 m hæk K
CHN
Zhang Yu
Zhu Yuqing
4x100 m K
CHN
Chen Zhaojing
Tian Yumei
Gao Han
Xiao Yehua
10 km kapgang K
CHN
Cui Yingzi
Li Chunxiu
Chen Yueling
Længdespring K
CHN
Liu Shuzhen
Yang Juan
Kuglestød K
CHN
Huang Zhihong
Zhou Tianhua
Zhen Wenhua
Diskoskast K
CHN
Qiu Qiaoping
Min Chunfeng
Spydkast K
CHN
Ha Xiaoyan
Xu Demei
Syvkamp K
CHN
Zhu Yuqing
Atletik 1996
100 m M
CHN
Chen Wenzhong
200 m M
CHN
Chen Wenzhong
110 m hæk M
CHN
Chen Yanhoa
Tong Li
20 km kapgang M
CHN
Li Zewen
Li Mingcai
Yu Guohui
50 km kapgang M
CHN
Zhang Huiqiang
Zhao Yongsheng
Mao Xinyuan
Længdespring M
CHN
Geng Huang
Chen Jing
Trespring M
CHN
Zou Sixin
Diskoskast M
CHN
Li Shaojie
Spydkast M
CHN
Zhang Lianbiao
100 m K
CHN
Yan Jiankui
200 m K
CHN
Yan Jiankui
Du Xiujie
400 m K
CHN
Du Xiujie
800 m K
CHN
Zhang Jian
5000 m K
CHN
Wang Junxia
Li Wei
Yang Siju
10000 m K
CHN
Wang Mingxia
Yang Siju
Wang Junxia
Maraton K
CHN
Ren Xiujuan
10 km kapgang K
CHN
Gu Yan
Gao Hongmiao
Wang Yan
Trespring K
CHN
Wang Xiangrong
Ren Ruiping
Kuglestød K
CHN
Sui Xinmei
Li Meisu
Huang Zhihong
Diskoskast K
CHN
Xio Yanling
Spydkast K
CHN
Li Lei
Atletik 2000
20 km kapgang M
CHN
Yu Guohui
50 km kapgang M
CHN
Yang Yongjian
Wang Yinhang
Længdespring M
CHN
Lao Jianfeng
Liu Hongnin
Trespring M
CHN
Lao Jianfeng
Diskoskast M
CHN
Li Shaojie
100 m K
CHN
Li Xuemei
Zeng Xiujun
200 m K
CHN
Qin Wangping
Liu Xiaomei
10000 m K
CHN
Ji Li
Maraton K
CHN
Ren Xiujuan
100 m hæk K
CHN
Yun Feng
4x100 m K
CHN
Wangping Qiu
Li Xuemei
Zeng Xiujun
Liu Xiaomei
20 km kapgang K
CHN
Liu Hongyu
Wang Liping
Stangspring K
CHN
Gao Shuying
Længdespring K
CHN
Guan Yingnan
Guo Chunfang
Trespring K
CHN
Ren Ruiping
Kuglestød K
CHN
Yu Xin
Cheng Xiaoyan
Diskoskast K
CHN
Qi Cao
Yu Xin
Li Qiumei
Hammerkast K
CHN
Zhao Wei
Spydkast K
CHN
Wei Jianhua
Li Lei
Atletik 2004
100 m M
CHN
Chen Haijian
200 m M
CHN
Yang Yaozu
1500 m M
CHN
Dou Zhaobo
Maraton M
CHN
Li Zhuhong
Han Gang
Zhu Ronghua
110 m hæk M
CHN
Liu Xiang
Shi Dongpeng
20 km kapgang M
CHN
Han Yucheng
Zhu Hongjun
Liu Yunfeng
50 km kapgang M
CHN
Han Yucheng
Yu Chaohong
A Latangadasu
Højdespring M
CHN
Liu Yang
Stangspring M
CHN
Liu Feiliang
Længdespring M
CHN
Zhou Can
Trespring M
CHN
Li Yanxi
Diskoskast M
CHN
Wu Tao
Spydkast M
CHN
Li Rongxiang
Tikamp M
CHN
Qi Haifeng
100 m K
CHN
Li Xuemei
400 m K
CHN
Bo Fanfang
5000 m K
CHN
Sun Yingjie
Xing Huina
10000 m K
CHN
Sun Yingjie
Xing Huina
Maraton K
CHN
Li Helan
Zhou Chunxiu
Zhang Shujing
100 m hæk K
CHN
Su Yiping
400 m hæk K
CHN
Huang Xiaoxiao
20 km kapgang K
CHN
Song Hongjuan
Jiang Jing
Wang Liping
Højdespring K
CHN
Jing Xuezhu
Stangspring K
CHN
Zhao Yingying
Gao Shuying
Længdespring K
CHN
Wang Lina
Guan Yingnan
Liang Shuyan
Trespring K
CHN
Zhang Hao
Huang Qiuyan
Kuglestød K
CHN
Li Meiju
Zhang Xiaoyu
Li Fengfeng
Diskoskast K
CHN
Song Aimin
Li Yanfeng
Qun Huang
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Liu Yinghui
Gu Yuan
Spydkast K
CHN
Ma Ning
Xue Juan
Syvkamp K
CHN
Shen Shengfei
Atletik 2008
100 m M
CHN
Hu Cai
200 m M
CHN
Zhang Peimeng
400 m M
CHN
Liu Xiaosheng
800 m M
CHN
Li Xiangyu
Maraton M
CHN
Deng Haiyang
Li Zhuhong
110 m hæk M
CHN
Shi Dongpeng
Liu Xiang
Ji Wei
400 m hæk M
CHN
Meng Yan
4x100 m M
CHN
Lu Bin
Hu Cai
Zhang Peimeng
Wen Yongui
20 km kapgang M
CHN
Chu Yafei
Dong Jimin
Wang Hao
50 km kapgang M
CHN
Si Tianfeng
Li Jianbo
Zhao Chengliang
Højdespring M
CHN
Huang Haiqiang
Stangspring M
CHN
Liu Feiliang
Længdespring M
CHN
Li Runrun
Zhou Can
Trespring M
CHN
Li Yanxi
Zhong Minwei
Gu Junjie
Spydkast M
CHN
Chen Qi
Tikamp M
CHN
Qi Haifeng
100 m K
CHN
Wang Jing
1500 m K
CHN
Liu Qing
5000 m K
CHN
Xue Fei
Zhang Yingying
10000 m K
CHN
Dong Xiaoqin
Zhang Yingying
Xue Bai
Maraton K
CHN
Zhou Chunxia
Zhu Xiaolin
Zhang Shujing
3000 m forhindringsløb K
CHN
Li Zhenzhu
Zhao Yanni
Zhu Yanmei
4x100 m K
CHN
Qin Wangping
Tao Yujia
Jiang Lan
Wang Jing
4x400 m K
CHN
Han Ling
Tang Xiaoyin
Wang Jinping
Chen Jingwen
20 km kapgang K
CHN
Shi Na
Liu Hong
Yang Mingxia
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Gao Shuying
Li Ling
Zhou Yang
Trespring K
CHN
Xie Limei
Kuglestød K
CHN
Li Meiju
Gong Lijiao
Li Ling
Diskoskast K
CHN
Li Yanfeng
Ma Xuejun
Song Aimin
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Wang Zheng
Spydkast K
CHN
Zhang Li
Chang Chunfeng
Song Dan
Syvkamp K
CHN
Liu Haili
Atletik 2012
100 m M
CHN
Su Bingtian
200 m M
CHN
Xie Zhenyi
Maraton M
CHN
Dong Guojian
Li Zicheng
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
Liu Xiang
Shi Dongpeng
400 m hæk M
CHN
Cheng Wen
Li Zhilong
4x100 m M
CHN
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Guo Fan
Liang Jiahong
20 km kapgang M
CHN
Wang Zhen
Cai Zelin
Chen Ding
50 km kapgang M
CHN
Li Jianbo
Si Tianfeng
Zhao Jianguo
Højdespring M
CHN
Zhang Guowei
Stangspring M
CHN
Yang Yansheng
Længdespring M
CHN
Zhang Xiaoyi
Li Jinzhe
Trespring M
CHN
Cao Shuo
Dong Bin
Kuglestød M
CHN
Zhang Jun
Spydkast M
CHN
Qin Qiang
100 m K
CHN
Wei Yongli
Maraton K
CHN
Zhu Xiaolin
Wang Jiali
Wang Xueqin
100 m hæk K
CHN
Sun Yawei
400 m hæk K
CHN
Huang Xiaoxiao
3000 m forhindringsløb K
CHN
Li Zhenzhu
Yin Anna
20 km kapgang K
CHN
Lu Xiuzhi
Liu Hong
Qieyang Shenjie
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Li Ling
Trespring K
CHN
Li Yanmei
Xie Limei
Kuglestød K
CHN
Liu Xiangrong
Gong Lijiao
Li Ling
Diskoskast K
CHN
Li Yanfeng
Ma Xuejun
Tan Jian
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Spydkast K
CHN
Zhang Li
Lyu Huihui
Li Lingwei
Atletik 2016
100 m M
CHN
Zhang Peimeng
Xie Zhenye
Su Bingtian
Maraton M
CHN
Dong Guojian
Zhu Renxue
Duo Bujie
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
4x100 m M
CHN
Zhang Peimeng
Su Bingtian
Tang Xingqiang
Xie Zhenye
20 km kapgang M
CHN
Cai Zelin
Wang Zhen
Chen Ding
50 km kapgang M
CHN
Yu Wei
Wang Zhendong
Han Yucheng
Højdespring M
CHN
Wang Yu
Zhang Guowei
Stangspring M
CHN
Yao Jie
Huang Bokai
Xue Changrui
Længdespring M
CHN
Gao Xinglong
Huang Changzhou
Wang Jianan
Trespring M
CHN
Dong Bin
Xu Xiaolong
Cao Shuo
100 m K
CHN
Yuan Qiqi
Wei Yongli
800 m K
CHN
Wang Chunyu
Maraton K
CHN
Hua Shaoqing
Yue Chao
100 m hæk K
CHN
Wu Shuijiao
3000 m forhindringsløb K
CHN
Zhang Xinyan
4x100 m K
CHN
Liang Xiaojing
Wei Yongli
Yuan Qiqi
Ge Manqi
20 km kapgang K
CHN
Lu Xiuzhi
Qieyang Shenjie
Liu Hong
Stangspring K
CHN
Li Ling
Ren Mengqian
Trespring K
CHN
Li Xiaohong
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Bian Ka
Gao Yang
Diskoskast K
CHN
Chen Yang
Su Xinyue
Feng Bin
Hammerkast K
CHN
Wang Zheng
Liu Tingting
Zhang Wenxiu
Spydkast K
CHN
Liu Shiying
Li Lingwei
Lyu Huihui
Atletik 2020
100 m M
CHN
Wu Zhiqiang
Xie Zhenye
Su Bingtian
200 m M
CHN
Xie Zhenye
Maraton M
CHN
Peng Jianhua
Yang Shaohui
Dong Guojian
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
4x100 m M
CHN
Su Bingtian
Tang Xingqiang
Xie Zhenye
Wu Zhiqiang
20 km kapgang M
CHN
Zhang Jun
Wang Kaihua
Cai Zelin
50 km kapgang M
CHN
Wang Qin
Bian Tongda
Luo Yadong
Højdespring M
CHN
Wang Yu
Stangspring M
CHN
Huang Bokai
Længdespring M
CHN
Huang Changzhou
Gao Xinglong
Wang Jianan
Trespring M
CHN
Fang Yaoqing
Wu Ruiting
Zhu Yaming
100 m K
CHN
Ge Manqi
Wei Yongli
Liang Xiaojing
800 m K
CHN
Wang Chunyu
Maraton K
CHN
Bai Li
Zhang Deshun
Li Zhixuan
100 m hæk K
CHN
Chen Jiamin
3000 m forhindringsløb K
CHN
Xu Shuangshuang
4x100 m K
CHN
Huang Guifen
Wei Yongli
Ge Manqi
Liang Xiaojing
20 km kapgang K
CHN
Liu Hong
Yang Jiayu
Qieyang Shenjie
Stangspring K
CHN
Li Ling
Xu Huiqin
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Gao Yang
Song Jiayuan
Diskoskast K
CHN
Su Xinyue
Chen Yang
Feng Bin
Hammerkast K
CHN
Wang Zheng
Luo Na
Spydkast K
CHN
Lyu Huihui
Liu Shiying
Syvkamp K
CHN
Zheng Ninali
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Kinesiske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Kinesiske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy