Canadian swimmers in the Olympic Games

Canadian Olympic Athletes in Swimming*

  Facts about Olympic Swimming
Event Athletes
 Swimming 1908
100 m freestyle M CAN Robert Zimmerman
100 m backstroke M CAN Robert Zimmerman
 Swimming 1912
400 m freestyle M CAN George Hodgson
1500 m freestyle M CAN George Hodgson
 Swimming 1920
100 m freestyle M CAN George Vernot
400 m freestyle M CAN George Hodgson
George Vernot
1500 m freestyle M CAN George Hodgson
George Vernot
200 m breaststroke M CAN Sydney Gooday
400 m breaststroke M CAN Sydney Gooday
 Swimming 1924
100 m freestyle M CAN Clayton Bourne
400 m freestyle M CAN George Vernot
1500 m freestyle M CAN George Vernot
 Swimming 1928
100 m freestyle M CAN Frederick Munroe Bourne
Walter Spence
400 m freestyle M CAN Garnet Ault
James Thompson
1500 m freestyle M CAN James Thompson
Garnet Ault
100 m backstroke M CAN Frederick Munroe Bourne
200 m breaststroke W CAN Dorothy Prior
200 m breaststroke M CAN Walter Spence
John Aubin
4x200 m freestyle M CAN James Thompson
Walter Spence
Garnet Ault
Frederick Munroe Bourne
 Swimming 1932
100 m freestyle W CAN Irene Mullen
Marjorie Linton
Irene Pirie-Milton
100 m freestyle M CAN Walter Spence
Robert Halloran
Frederick Munroe Bourne
400 m freestyle W CAN Ruth Kerr
Betty Edwards
Irene Pirie-Milton
400 m freestyle M CAN George Larson
Walter Spence
George Burrows
1500 m freestyle M CAN George Burrows
100 m backstroke W CAN Ruth Kerr
Marjorie Linton
100 m backstroke M CAN Frederick Munroe Bourne
Dennis Walker
Robert Halloran
200 m breaststroke W CAN Dorothy Prior
Janet Sheather
200 m breaststroke M CAN Richard Wyndham
Walter Spence
4x100 m freestyle W CAN Ruth Kerr
Betty Edwards
Irene Mullen
Irene Pirie-Milton
4x200 m freestyle M CAN Frederick Munroe Bourne
George Larson
George Burrows
Walter Spence
 Swimming 1936
100 m freestyle W CAN Phyllis Dewar
Irene Pirie-Milton
Margaret Stone
100 m freestyle M CAN Frederick Munroe Bourne
Robert Hamerton
George Larson
400 m freestyle M CAN Robert Hooper
Robert Hamerton
1500 m freestyle M CAN Robert Hooper
Robert Pirie
Robert Hamerton
100 m backstroke W CAN Mary McConkey
Noel Oxenbury
100 m backstroke M CAN Frederick Munroe Bourne
Gordon Kerr
200 m breaststroke W CAN Joan Langdon
200 m breaststroke M CAN Albert Puddy
Gerald Clawson
4x100 m freestyle W CAN Phyllis Dewar
Irene Pirie-Milton
Margaret Stone
Mary McConkey
4x200 m freestyle M CAN Robert Hooper
Frederick Munroe Bourne
Robert Pirie
Robert Hamerton
 Swimming 1948
100 m freestyle W CAN Irene Strong
Kathleen McNamee
100 m freestyle M CAN Eric Jubb
Peter Salmon
400 m freestyle W CAN Vivian King
Kathleen McNamee
400 m freestyle M CAN Allen Gilchrist
Franklin Douglas Gibson
1500 m freestyle M CAN Allen Gilchrist
Franklin Douglas Gibson
100 m backstroke W CAN Joyce Court
100 m backstroke M CAN Eric Jubb
Peter Mingie
200 m breaststroke W CAN Irene Strong
200 m breaststroke M CAN Peter Salmon
4x100 m freestyle W CAN Kathleen McNamee
Irene Strong
Joyce Court
Vivian King
4x200 m freestyle M CAN Franklin Douglas Gibson
Eric Jubb
Allen Gilchrist
Peter Salmon
 Swimming 1952
100 m freestyle W CAN Gladys Priestley
Irene Strong
Kathleen McNamee
100 m freestyle M CAN Lucien Beaumont
Peter Salmon
400 m freestyle W CAN Gladys Priestley
Kathleen McNamee
400 m freestyle M CAN Gerry McNamee
Allen Gilchrist
1500 m freestyle M CAN Allen Gilchrist
Gerry McNamee
100 m backstroke W CAN Lenora Fisher
100 m backstroke M CAN Lucien Beaumont
Peter Salmon
200 m breaststroke W CAN Irene Strong
200 m breaststroke M CAN George Portelance
4x100 m freestyle W CAN Kathleen McNamee
Lenora Fisher
Irene Strong
Gladys Priestley
4x200 m freestyle M CAN Allen Gilchrist
Gerry McNamee
Lucien Beaumont
Leo Portelance
 Swimming 1956
100 m freestyle W CAN Gladys Priestley
Helen Stewart
Virginia Grant
100 m freestyle M CAN George Park
400 m freestyle W CAN Gladys Priestley
Elizabeth Whittall
400 m freestyle M CAN William Slater
1500 m freestyle M CAN William Slater
100 m backstroke W CAN Sara Barber
Lenora Fisher
100 m butterfly W CAN Sara Barber
200 m butterfly M CAN George Park
4x100 m freestyle W CAN Sara Barber
Gladys Priestley
Virginia Grant
Helen Stewart
 Swimming 1960
100 m freestyle W CAN Marie Stewart
Margaret Iwasaki
100 m freestyle M CAN Richard Pound
Cameron Grout
100 m backstroke W CAN Sara Barber
100 m backstroke M CAN Robert Wheaton
200 m breaststroke W CAN Judith McHale
200 m breaststroke M CAN Steve Rabinovitch
100 m butterfly W CAN Judith McHale
Margaret Iwasaki
200 m butterfly M CAN Cameron Grout
4x100 m medley W CAN Sara Barber
Mary Stewart
Margaret Iwasaki
Judith McHale
4x100 m medley M CAN Robert Wheaton
Richard Pound
Cameron Grout
Steve Rabinovitch
 Swimming 1964
100 m freestyle W CAN Helen Kennedy
Mary Stewart
Marion Lay
100 m freestyle M CAN Ralph Hutton
John Gilchrist
Daniel Sherry
400 m freestyle W CAN Jane Hughes
Barbara Hounsell
Patricia Thompson
400 m freestyle M CAN Ronald Jacks
John Gilchrist
Ralph Hutton
1500 m freestyle M CAN John Gilchrist
100 m backstroke W CAN Helen Kennedy
Eileen Weir
200 m backstroke M CAN Ralph Hutton
Ronald Jacks
100 m butterfly W CAN Marianne Humeniuk
Mary Stewart
Helen Kennedy
200 m butterfly M CAN Ralph Hutton
Daniel Sherry
400 m medley W CAN Barbara Hounsell
400 m medley M CAN Ralph Hutton
John Gilchrist
4x100 m freestyle W CAN Marion Lay
Mary Stewart
Helen Kennedy
Patricia Thompson
4x100 m freestyle M CAN Ralph Hutton
John Gilchrist
Ronald Jacks
Daniel Sherry
4x200 m freestyle M CAN Ronald Jacks
Ralph Hutton
John Gilchrist
Daniel Sherry
4x100 m medley W CAN Marion Lay
Helen Kennedy
Eileen Weir
Mary Stewart
4x100 m medley M CAN Daniel Sherry
Ronald Jacks
John Gilchrist
Ralph Hutton
 Swimming 1968
100 m freestyle W CAN Marion Lay
100 m freestyle M CAN John Gilchrist
Glen Finch
200 m freestyle W CAN Marion Lay
Angela Coughlan
200 m freestyle M CAN George Smith
John Gilchrist
Ralph Hutton
400 m freestyle W CAN Angela Coughlan
400 m freestyle M CAN Ronald Jacks
Ralph Hutton
800 m freestyle W CAN Angela Coughlan
1500 m freestyle M CAN Ralph Hutton
100 m backstroke W CAN Anne Walton
Elaine Tanner
100 m backstroke M CAN James Shaw
200 m backstroke W CAN Anne Walton
Jeanne Warren
Elaine Tanner
200 m backstroke M CAN James Shaw
100 m breaststroke M CAN William Mahony
200 m breaststroke M CAN William Mahony
100 m butterfly W CAN Marilyn Corson
Jeanne Warren
100 m butterfly M CAN Toomas Arusoo
Ronald Jacks
200 m butterfly W CAN Marilyn Corson
Jeanne Warren
200 m butterfly M CAN Toomas Arusoo
Ronald Jacks
200 m medley M CAN Kenneth Campbell
John Gilchrist
George Smith
400 m medley M CAN John Gilchrist
Kenneth Campbell
George Smith
4x100 m freestyle W CAN Angela Coughlan
Marilyn Corson
Marion Lay
Elaine Tanner
4x100 m freestyle M CAN Glen Finch
George Smith
Ralph Hutton
John Gilchrist
4x200 m freestyle M CAN Ralph Hutton
George Smith
Ronald Jacks
John Gilchrist
4x100 m medley W CAN Anne Walton
Marion Lay
Jeanne Warren
Elaine Tanner
4x100 m medley M CAN James Shaw
John Gilchrist
Toomas Arusoo
William Mahony
 Swimming 1972
100 m freestyle W CAN Wendy Cook
Mary Beth Rondeau
Judith Wright
100 m freestyle M CAN Bruce Robertson
Brian Phillips
Robert Kasting
200 m freestyle W CAN Karen LeGresley
Mary Beth Rondeau
Merily Stratten
200 m freestyle M CAN Ralph Hutton
Ian MacKenzie
Bruce Robertson
400 m freestyle W CAN Mary Beth Rondeau
Anne Maria McCaffrey
400 m freestyle M CAN Bruce Robertson
Ralph Hutton
Ronald Jacks
800 m freestyle W CAN Karen LeGresley
Mary Beth Rondeau
Brenda Holmes
1500 m freestyle M CAN Deane Buckboro
100 m backstroke W CAN Catherine Raftery
Donna Gurr
Wendy Cook
100 m backstroke M CAN Eric Fish
Ian MacKenzie
Clayton Evans
200 m backstroke W CAN Donna Gurr
Wendy Cook
Leslie Cliff
200 m backstroke M CAN William Kennedy
Ian MacKenzie
John Hawes
100 m breaststroke W CAN Jane Wright
Sylvia Dockerill
Marian Stuart
100 m breaststroke M CAN William Mahony
Robert Stoddart
Michael Whitaker
200 m breaststroke W CAN Marian Stuart
Rose-Marie Pepe
Jane Wright
200 m breaststroke M CAN Michael Whitaker
William Mahony
Robert Stoddart
100 m butterfly W CAN Leslie Cliff
Marilyn Corson
Susan Smith
100 m butterfly M CAN Bruce Robertson
Robert Kasting
Byron MacDonald
200 m butterfly W CAN Jennifer McHugh
200 m butterfly M CAN Byron MacDonald
Ronald Jacks
200 m medley W CAN Martha Nelson
Karen James
Leslie Cliff
200 m medley M CAN David Brumwell
Douglas Jamison
Clayton Evans
400 m medley W CAN Deborah Bengtson
Jennifer McHugh
Leslie Cliff
400 m medley M CAN David Brumwell
4x100 m freestyle W CAN Wendy Cook
Mary Beth Rondeau
Leslie Cliff
Judy Wright
4x100 m freestyle M CAN Robert Kasting
Bruce Robertson
Brian Phillips
Tim Bach
4x200 m freestyle M CAN Ian MacKenzie
Ralph Hutton
Brian Phillips
Bruce Robertson
Deane Buckboro
4x100 m medley W CAN Leslie Cliff
Marilyn Corson
Wendy Cook
Sylvia Dockerill
4x100 m medley M CAN Robert Kasting
Bruce Robertson
William Mahony
William Kennedy
Eric Fish
 Swimming 1976
100 m freestyle W CAN Anne Jardin
Barbara Clark
Gail Amundrud
100 m freestyle M CAN Stephen Pickell
Bruce Robertson
Gary McDonald
200 m freestyle W CAN Debbie Clark
Gail Amundrud
Anne Jardin
200 m freestyle M CAN James Hett
William Sawchuk
Stephen Badger
400 m freestyle W CAN Wendy Lee
Wendy Quirk
Shannon Smith
400 m freestyle M CAN William Sawchuk
Tom Alexander
Stephen Badger
800 m freestyle W CAN Wendy Quirk
Lisa Geary
Shannon Smith
1500 m freestyle M CAN Paul Midgley
Michael Ker
100 m backstroke W CAN Nancy Garapick
Cheryl Gibson
Wendy Hogg
100 m backstroke M CAN Stephen Pickell
Steve Hardy
Michael Scarth
200 m backstroke W CAN Nancy Garapick
Cheryl Gibson
Wendy Hogg
200 m backstroke M CAN Daryl Skilling
Michael Scarth
Steve Hardy
100 m breaststroke W CAN Lisa Borsholt
Robin Corsiglia
Joann Baker
100 m breaststroke M CAN Graham Smith
Melwyn Zajac
200 m breaststroke W CAN Joann Baker
Melanie MacKay
Lisa Borsholt
200 m breaststroke M CAN Dave Heinbuch
Graham Smith
100 m butterfly W CAN Wendy Quirk
Helene Boivin
Susan Sloan
100 m butterfly M CAN Clayton Evans
Bruce Robertson
Stephen Pickell
200 m butterfly W CAN Wendy Quirk
Cheryl Gibson
Becky Smith
200 m butterfly M CAN Doug Martin
Bruce Rogers
George Nagy
400 m medley W CAN Becky Smith
Cheryl Gibson
Joann Baker
400 m medley M CAN Graham Smith
William Sawchuk
Andrew Ritchie
4x100 m freestyle W CAN Anne Jardin
Deborah Clarke
Barbara Clark
Becky Smith
Gail Amundrud
4x200 m freestyle M CAN Bill Sawchuk
Stephen Badger
Stephen Pickell
James Hett
4x100 m medley W CAN Deborah Clarke
Wendy Hogg
Anne Jardin
Robin Corsiglia
Susan Sloan
4x100 m medley M CAN Bruce Robertson
Stephen Pickell
Gary McDonald
Clayton Evans
Graham Smith
 Swimming 1984
100 m freestyle W CAN Jane Kerr
Pamela Rai
100 m freestyle M CAN Blair Hicken
David Churchill
200 m freestyle W CAN Jane Kerr
Julie Daigneault
200 m freestyle M CAN Alex Baumann
Peter Szmidt
400 m freestyle W CAN Donna McGinnis
Julie Daigneault
400 m freestyle M CAN Peter Szmidt
David Shemilt
800 m freestyle W CAN Donna McGinnis
Karen Ward
1500 m freestyle M CAN Bernard Volz
David Shemilt
100 m backstroke W CAN Michelle MacPherson
Reema Abdo
100 m backstroke M CAN Donald Goss
Mike West
200 m backstroke W CAN Melinda Copp
Reema Abdo
200 m backstroke M CAN Cameron Henning
Mike West
100 m breaststroke W CAN Anne Ottenbrite
Lisa Borsholt
100 m breaststroke M CAN Marco Veilleux
Victor Davis
200 m breaststroke W CAN Mary Lubawski
Anne Ottenbrite
200 m breaststroke M CAN Ken Fitzpatrick
Victor Davis
100 m butterfly W CAN Michelle MacPherson
Marie Moore
100 m butterfly M CAN David Churchill
Thomas Ponting
200 m butterfly W CAN Marie Moore
Jill Horstead
200 m butterfly M CAN Peter Ward
Thomas Ponting
200 m medley W CAN Michelle MacPherson
Alison Dozzo
200 m medley M CAN Robert Chernoff
Alex Baumann
400 m medley W CAN Donna McGinnis
Nathalie Gingras
400 m medley M CAN Alex Baumann
Peter Dobson
4x100 m freestyle W CAN Jane Kerr
Cheryl McArton
Maureen New
Carol Kimpel
Pamela Rai
4x100 m freestyle M CAN Blair Hicken
Donald Goss
Alex Baumann
David Churchill
Levente Mady
4x200 m freestyle M CAN Wayne Kelly
Peter Szmidt
Benoit Clement
Alex Baumann
Donald Goss
4x100 m medley W CAN Anne Ottenbrite
Michelle MacPherson
Reema Abdo
Pamela Rai
4x100 m medley M CAN Donald Goss
Thomas Ponting
Victor Davis
Mike West
 Swimming 1988
50 m freestyle W CAN Kristin Totham
Andrea Nugent
50 m freestyle M CAN Mark Andrews
100 m freestyle W CAN Jane Kerr
Andrea Nugent
100 m freestyle M CAN Donald Goss
200 m freestyle W CAN Patricia Noall
Jane Kerr
400 m freestyle W CAN Patricia Noall
400 m freestyle M CAN Gary Vandermeulen
Turlough O'Hare
800 m freestyle W CAN Deborah Wurzburger
1500 m freestyle M CAN Christopher Chalmers
Harry Taylor
100 m backstroke W CAN Lori Melien
100 m backstroke M CAN Sean Murphy
Mark Tewksbury
200 m backstroke W CAN Lori Melien
200 m backstroke M CAN Mark Tewksbury
Sean Murphy
100 m breaststroke W CAN Keltie Duggan
Allison Higson
100 m breaststroke M CAN Victor Davis
Cameron Grant
200 m breaststroke W CAN Guylaine Clouthier
Allison Higson
200 m breaststroke M CAN Cameron Grant
Jonathan Cleveland
100 m butterfly W CAN Andrea Nugent
Jane Kerr
100 m butterfly M CAN Vlastimil Cerny
Thomas Ponting
200 m butterfly W CAN Mojca Cater
Donna McGinnis
200 m butterfly M CAN Jon Kelly
Thomas Ponting
200 m medley W CAN Allison Higson
200 m medley M CAN Darren Ward
Gary Anderson
400 m medley M CAN Michael Meldrum
Jon Kelly
4x100 m freestyle W CAN Jane Kerr
Patricia Noall
Allison Higson
Andrea Nugent
Kathleen Bald
Kristin Topham
4x100 m freestyle M CAN Vlastimil Cerny
Donald Goss
Mark Andrews
Stephen Vandermeulen
4x200 m freestyle M CAN Donald Goss
Darren Ward
Gary Vandermeulen
Turlough O'Hare
Donald Haddow
4x100 m medley W CAN Keltie Duggan
Jane Kerr
Patricia Noall
Andrea Nugent
Lori Melien
Allison Higson
4x100 m medley M CAN Mark Tewksbury
Donald Goss
Thomas Ponting
Victor Davis
 Swimming 1992
50 m freestyle W CAN Andrea Nugent
Kristin Topham
50 m freestyle M CAN Stephen Clarke
100 m freestyle W CAN Andrea Nugent
Allison Higson
100 m freestyle M CAN Stephen Clarke
Darren Ward
200 m freestyle W CAN Allison Higson
Nicole Dryden
200 m freestyle M CAN Turlough O'Hare
Darren Ward
400 m freestyle M CAN Edward Parenti
Turlough O'Hare
1500 m freestyle M CAN Christopher Bowie
David McLellan
100 m backstroke W CAN Nicole Dryden
Julie Howard
100 m backstroke M CAN Mark Tewksbury
Raymond Brown
200 m backstroke W CAN Elisabeth Hazel
Nicole Dryden
200 m backstroke M CAN Raymond Brown
Kevin Draxinger
100 m breaststroke W CAN Lisa Flood
Guylaine Cloutier
100 m breaststroke M CAN Curtis Myden
Jonathan Cleveland
200 m breaststroke W CAN Nathalie Giguere
Guylaine Cloutier
200 m breaststroke M CAN Jonathan Cleveland
Michael Mason
100 m butterfly W CAN Kristin Topham
Julie Howard
100 m butterfly M CAN Marcel Gery
Thomas Ponting
200 m butterfly W CAN Jacinthe Pineau
200 m butterfly M CAN Thomas Ponting
Edward Parenti
200 m medley W CAN Marianne Limpert
Nancy Sweetnam
200 m medley M CAN Darren Ward
Gary Anderson
400 m medley W CAN Joanne Malar
Nancy Sweetnam
400 m medley M CAN Robert Baird
Curtis Myden
4x100 m freestyle W CAN Nicole Dryden
Marianne Limpert
Allison Higson
Andrea Nugent
4x200 m freestyle M CAN Turlough O'Hare
Darren Ward
Christopher Bowie
Edward Parenti
4x100 m medley W CAN Kristin Topham
Guylaine Cloutier
Nicole Dryden
Andrea Nugent
4x100 m medley M CAN Marcel Gery
Stephen Clarke
Jonathan Cleveland
Thomas Ponting
Mark Tewksbury
 Swimming 1996
50 m freestyle W CAN Martine Dessureault
Laura Nicholls
50 m freestyle M CAN Hugues Legault
100 m freestyle W CAN Shannon Shakespeare
100 m freestyle M CAN Stephen Clarke
200 m freestyle W CAN Joanne Malar
400 m freestyle W CAN Andrea Schwartz
800 m freestyle W CAN Stephanie Richardson
Nicole Dryden
100 m backstroke W CAN Julie Howard
100 m backstroke M CAN Christopher Renaud
Robert Braknis
200 m backstroke W CAN Julie Howard
200 m backstroke M CAN Christopher Renaud
100 m breaststroke W CAN Guylaine Cloutier
Lisa Flood
100 m breaststroke M CAN Jonathan Cleveland
200 m breaststroke W CAN Riley Mants
Christin Petelski
200 m breaststroke M CAN Jonathan Cleveland
100 m butterfly W CAN Sarah Evanetz
Jessica Amey
100 m butterfly M CAN Edward Parenti
Stephen Clarke
200 m butterfly W CAN Andrea Schwartz
Jessica Deglau
200 m butterfly M CAN Casey Barrett
200 m medley W CAN Marianne Limpert
Joanne Malar
200 m medley M CAN Curtis Myden
400 m medley W CAN Joanne Malar
Nancy Sweetnam
400 m medley M CAN Curtis Myden
4x100 m freestyle W CAN Marianne Limpert
Andrea Moody
Julie Howard
Shannon Shakespeare
4x200 m freestyle W CAN Andrea Schwartz
Shannon Shakespeare
Sophie Simard
Marianne Limpert
Jessica Deglau
Joanne Malar
4x100 m medley W CAN Julie Howard
Guylaine Cloutier
Shannon Shakespeare
Sarah Evanetz
4x100 m medley M CAN Edward Parenti
Stephen Clarke
Jonathan Cleveland
Robert Braknis
 Swimming 2000
50 m freestyle W CAN Jenna Gresdal
Nadine Rolland
50 m freestyle M CAN Craig Hutchison
100 m freestyle W CAN Laura Nicholls
Marianne Limpert
100 m freestyle M CAN Craig Hutchison
Yannick Lupien
200 m freestyle W CAN Jessica Deglau
Laura Nicholls
200 m freestyle M CAN Richard Say
Mark Johnston
400 m freestyle W CAN Karine Legault
400 m freestyle M CAN Mark Johnston
Richard Say
800 m freestyle W CAN Joanne Malar
Karine Legault
1500 m freestyle M CAN Tim Peterson
Andrew Hurd
100 m backstroke W CAN Michelle Lischinsky
Kelly Stefanyshyn
100 m backstroke M CAN Christopher Renaud
Mark Versfeld
200 m backstroke W CAN Kelly Stefanyshyn
200 m backstroke M CAN Dustin Hersee
Christopher Renaud
100 m breaststroke W CAN Rhiannon Leier
Christin Petelski
100 m breaststroke M CAN Morgan Knabe
200 m breaststroke W CAN Christin Petelski
200 m breaststroke M CAN Morgan Knabe
100 m butterfly W CAN Jessica Deglau
Jennifer Button
100 m butterfly M CAN Shamek Pietucha
Michael Mintenko
200 m butterfly W CAN Jessica Deglau
Jennifer Button
200 m butterfly M CAN Shamek Pietucha
200 m medley W CAN Joanne Malar
Marianne Limpert
200 m medley M CAN Curtis Myden
Brian Johns
400 m medley W CAN Joanne Malar
400 m medley M CAN Curtis Myden
Owen Von Richter
4x100 m freestyle W CAN Laura Nicholls
Jessica Deglau
Marianne Limpert
Shannon Shakespeare
4x100 m freestyle M CAN Craig Hutchison
Robbie Taylor
Richard Say
Yannick Lupien
4x200 m freestyle W CAN Jessica Deglau
Joanne Malar
Jennifer Button
Marianne Limpert
Shannon Shakespeare
Katie Brambley
4x200 m freestyle M CAN Yannick Lupien
Brian Johns
Michael Mintenko
Richard Say
Mark Johnston
4x100 m medley W CAN Laura Nicholls
Marianne Limpert
Christin Petelski
Jennifer Button
Kelly Stefanyshyn
Michelle Lischinsky
4x100 m medley M CAN Michael Mintenko
Yannick Lupien
Craig Hutchison
Christopher Renaud
Morgan Knabe
Shamek Pietucha
 Swimming 2004
50 m freestyle M CAN Matthew Rose
200 m freestyle W CAN Brittany Reimer
200 m freestyle M CAN Richard Say
Brent Hayden
400 m freestyle W CAN Brittany Reimer
400 m freestyle M CAN Mark Johnston
Andrew Hurd
800 m freestyle W CAN Brittany Reimer
1500 m freestyle M CAN Andrew Hurd
100 m backstroke W CAN Erin Gammel
100 m backstroke M CAN Matthew Rose
200 m backstroke W CAN Elizabeth Warden
Jennifer Fratesi
200 m backstroke M CAN Nathaniel O'Brien
Keith Beavers
100 m breaststroke W CAN Rhiannon Leier
Lauren van Oosten
100 m breaststroke M CAN Scott Dickens
Morgan Knabe
200 m breaststroke W CAN Lauren van Oosten
200 m breaststroke M CAN Michael Andrew Brown
Morgan Knabe
100 m butterfly M CAN Michael Mintenko
200 m butterfly M CAN Nathaniel O'Brien
200 m medley W CAN Elizabeth Warden
200 m medley M CAN Brian Johns
400 m medley W CAN Elizabeth Warden
400 m medley M CAN Keith Beavers
Brian Johns
4x100 m freestyle M CAN Brent Hayden
Michael Mintenko
Yannick Lupien
Riley Janes
4x200 m freestyle M CAN Richard Say
Andrew Hurd
Brian Johns
Mark Johnston
Brent Hayden
4x100 m medley W CAN Lauren van Oosten
Jennifer Fratesi
Erin Gammel
Brittany Reimer
4x100 m medley M CAN Riley Janes
Michael Mintenko
Michael Andrew Brown
Brent Hayden
 Swimming 2008
50 m freestyle W CAN Victoria Poon
50 m freestyle M CAN Richard Hortness
100 m freestyle W CAN Julia Wilkinson
Erica Morningstar
100 m freestyle M CAN Brent Hayden
Joel Greenshields
200 m freestyle W CAN Stephanie Horner
Genevieve Saumur
200 m freestyle M CAN Colin Russell
Brent Hayden
400 m freestyle W CAN Savannah King
Stephanie Horner
400 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
800 m freestyle W CAN Tanya Hunks
1500 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
100 m backstroke W CAN Julia Wilkinson
100 m backstroke M CAN Jake Tapp
200 m backstroke W CAN Lindsay Seemann
200 m backstroke M CAN Tobias Oriwol
Keith Beavers
100 m breaststroke W CAN Jillian Tyler
Annmay Pierse
100 m breaststroke M CAN Mathieu Bois
Michael Andrew Brown
200 m breaststroke W CAN Annmay Pierse
200 m breaststroke M CAN Mathieu Bois
Michael Andrew Brown
100 m butterfly W CAN Audrey Lacroix
100 m butterfly M CAN Adam Sioui
Joseph Bartoch
200 m butterfly W CAN Audrey Lacroix
Stephanie Horner
200 m butterfly M CAN Adam Sioui
200 m medley W CAN Julia Wilkinson
Erica Morningstar
200 m medley M CAN Brian Johns
Keith Beavers
400 m medley W CAN Alexa Komarnycky
Tanya Hunks
400 m medley M CAN Keith Beavers
Brian Johns
4x100 m freestyle W CAN Erica Morningstar
Julia Wilkinson
Genevieve Saumur
Audrey Lacroix
4x100 m freestyle M CAN Richard Say
Brent Hayden
Joel Greenshields
Colin Russell
4x200 m freestyle W CAN Erica Morningstar
Julia Wilkinson
Genevieve Saumur
Stephanie Horner
4x200 m freestyle M CAN Richard Say
Adam Sioui
Colin Russell
Brian Johns
Andrew Hurd
Brent Hayden
4x100 m medley W CAN Erica Morningstar
Julia Wilkinson
Annmay Pierse
Audrey Lacroix
4x100 m medley M CAN Jake Tapp
Brent Hayden
Joseph Bartoch
Michael Andrew Brown
 Swimming 2012
50 m freestyle W CAN Victoria Poon
50 m freestyle M CAN Brent Hayden
100 m freestyle W CAN Julia Wilkinson
100 m freestyle M CAN Brent Hayden
200 m freestyle W CAN Samantha Cheverton
Barbara Jardin
200 m freestyle M CAN Blake Worsley
400 m freestyle W CAN Savannah King
Brittany Maclean
400 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
800 m freestyle W CAN Alexa Komarnycky
Savannah King
1500 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
100 m backstroke W CAN Julia Wilkinson
Sinead Russell
100 m backstroke M CAN Charles Francis
200 m backstroke W CAN Sinead Russell
Hilary Caldwell
200 m backstroke M CAN Tobias Oriwol
100 m breaststroke W CAN Tera van Beilen
Jillian Tyler
100 m breaststroke M CAN Scott Dickens
200 m breaststroke W CAN Tera van Beilen
Martha McCabe
200 m breaststroke M CAN Scott Dickens
100 m butterfly W CAN Katerine Savard
100 m butterfly M CAN Joseph Bartoch
200 m butterfly W CAN Katerine Savard
Audrey Lacroix
200 m butterfly M CAN David Sharpe
200 m medley W CAN Erica Morningstar
200 m medley M CAN Andrew Ford
400 m medley W CAN Stephanie Horner
400 m medley M CAN Alec Page
4x100 m freestyle W CAN Julia Wilkinson
Heather Maclean
Victoria Poon
Samantha Cheverton
4x100 m freestyle M CAN Colin Russell
Thomas Gossland
Brent Hayden
Richard Hortness
4x200 m freestyle W CAN Samantha Cheverton
Barbara Jardin
Brittany Maclean
Amanda Reason
4x200 m freestyle M CAN Alec Page
Colin Russell
Tobias Oriwol
Blake Worsley
4x100 m medley W CAN Tera van Beilen
Katerine Savard
Samantha Cheverton
Julia Wilkinson
4x100 m medley M CAN Joseph Bartoch
Scott Dickens
Brent Hayden
Charles Francis
Marathon 10 km W CAN Zsofia Balazs
Marathon 10 km M CAN Richard Weinberger
 Swimming 2016
50 m freestyle W CAN Chantal van Landeghem
Michelle Williams
50 m freestyle M CAN Yuri Kisil
Santo Condorelli
100 m freestyle W CAN Penny Oleksiak
Chantal van Landeghem
100 m freestyle M CAN Yuri Kisil
Santo Condorelli
200 m freestyle W CAN Brittany Maclean
Katerine Savard
400 m freestyle W CAN Emily Overholt
Brittany Maclean
400 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
800 m freestyle W CAN Brittany Maclean
1500 m freestyle M CAN Ryan Cochrane
100 m backstroke W CAN Dominique Bouchard
Kylie Masse
100 m backstroke M CAN Javier Acevedo
200 m backstroke W CAN Hilary Caldwell
Dominique Bouchard
100 m breaststroke W CAN Rachel Nicol
Kierra Smith
100 m breaststroke M CAN Jason Block
200 m breaststroke W CAN Martha McCabe
Kierra Smith
200 m breaststroke M CAN Ashton Baumann
100 m butterfly W CAN Noemie Thomas
Penny Oleksiak
100 m butterfly M CAN Santo Condorelli
200 m butterfly W CAN Audrey Lacroix
200 m medley W CAN Erika Seltenreich-Hodgson
Sydney Pickrem
400 m medley W CAN Emily Overholt
Sydney Pickrem
4x100 m freestyle W CAN Penny Oleksiak
Sandrine Mainville
Taylor Madison Ruck
Michelle Williams
Chantal van Landeghem
4x100 m freestyle M CAN Santo Condorelli
Markus Thormeyer
Evan van Moerkerke
Yuri Kisil
4x200 m freestyle W CAN Emily Overholt
Taylor Madison Ruck
Kennedy Goss
Penny Oleksiak
Brittany Maclean
Katerine Savard
4x100 m medley W CAN Taylor Madison Ruck
Chantal van Landeghem
Rachel Nicol
Noemie Thomas
Penny Oleksiak
Kylie Masse
4x100 m medley M CAN Javier Acevedo
Jason Block
Mackenzie Darragh
Yuri Kisil
Marathon 10 km W CAN Stephanie Horner
Marathon 10 km M CAN Richard Weinberger
 Swimming 2020
50 m freestyle W CAN Kayla Sanchez
100 m freestyle W CAN Penny Oleksiak
Kayla Sanchez
100 m freestyle M CAN Yuri Kisil
Joshua Liendo Edwards
200 m freestyle W CAN Summer McIntosh
Penny Oleksiak
400 m freestyle W CAN Summer McIntosh
800 m freestyle W CAN Summer McIntosh
100 m backstroke W CAN Kylie Masse
200 m backstroke W CAN Taylor Madison Ruck
Kylie Masse
100 m breaststroke W CAN Kierra Smith
Kelsey Wog
200 m breaststroke W CAN Sydney Pickrem
Kelsey Wog
100 m butterfly W CAN Margaret MacNeil
200 m medley W CAN Bailey Andison
Sydney Pickrem
400 m medley W CAN Sydney Pickrem
Tessa Cieplucha
4x100 m freestyle W CAN Kayla Sanchez
Margaret MacNeil
Penny Oleksiak
Rebecca Smith
4x100 m medley W CAN Kayla Sanchez
Margaret MacNeil
Kylie Masse
Taylor Madison Ruck
Penny Oleksiak
Sydney Pickrem
1500 m freestyle W CAN Katrina Bellio
* The list above only shows a selection of Canadian swimmers - All possible medalists are included in the list.
This information about Canadian swimmers at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy