Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Canada
Sport
Hurtigløb på skøjter
Canadiske OL-deltagere i Hurtigløb på skøjter*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Hurtigløb på skøjter 1924
500 m M
CAN
Charles Gorman
1500 m M
CAN
Charles Gorman
5000 m M
CAN
Charles Gorman
Kombineret M
CAN
Charles Gorman
Hurtigløb på skøjter 1928
500 m M
CAN
Ross Robinson
Charles Gorman
William Logan
1500 m M
CAN
William Logan
Charles Gorman
Ross Robinson
5000 m M
CAN
Ross Robinson
William Logan
Hurtigløb på skøjter 1932
500 m M
CAN
Frank Stack
Leopold Sylvestre
Alexander Hurd
William Logan
1500 m M
CAN
Alexander Hurd
William Logan
Herbert Flack
Frank Stack
5000 m M
CAN
William Logan
Harry Smyth
Alexander Hurd
Frank Stack
10000 m M
CAN
Alexander Hurd
Frank Stack
Marion McCarthy
William Logan
Hurtigløb på skøjter 1936
500 m M
CAN
Thomas White
1500 m M
CAN
Thomas White
5000 m M
CAN
Thomas White
10000 m M
CAN
Thomas White
Hurtigløb på skøjter 1948
500 m M
CAN
Gordon Audley
Frank Stack
Craig MacKay
Albert Hardy
1500 m M
CAN
Frank Stack
Albert Hardy
Gordon Audley
5000 m M
CAN
Craig MacKay
10000 m M
CAN
Craig MacKay
Hurtigløb på skøjter 1952
500 m M
CAN
Ralph Olin
Gordon Audley
Craig MacKay
Frank Stack
1500 m M
CAN
Ralph Olin
Craig MacKay
5000 m M
CAN
Ralph Olin
Craig MacKay
10000 m M
CAN
Craig MacKay
Ralph Olin
Hurtigløb på skøjter 1956
500 m M
CAN
John Sands
Gordon Audley
Ralph Olin
1500 m M
CAN
Ralph Olin
Gordon Audley
John Sands
5000 m M
CAN
Ralph Olin
10000 m M
CAN
Ralph Olin
Hurtigløb på skøjter 1960
500 m K
CAN
Doreen Ryan
Margaret Robb
500 m M
CAN
Ralph Olin
Larry Mason
John Sands
1000 m K
CAN
Margaret Robb
Doreen Ryan
1500 m K
CAN
Margaret Robb
Doreen Ryan
3000 m K
CAN
Doreen Ryan
Margaret Robb
10000 m M
CAN
Ralph Olin
Hurtigløb på skøjter 1964
500 m K
CAN
Doreen Ryan
Doreen McCannell
1000 m K
CAN
Doreen Ryan
Doreen McCannell
1500 m K
CAN
Doreen Ryan
Doreen McCannell
3000 m K
CAN
Doreen Ryan
Doreen McCannell
10000 m M
CAN
Ralph Olin
Hurtigløb på skøjter 1968
500 m K
CAN
Wendy Thompson
Doreen McCannell
Marcia Parsons
500 m M
CAN
Peter Williamson
Robert Boucher
Robert Hodges
1000 m K
CAN
Marcia Parsons
Wendy Thompson
Doreen McCannell
1500 m K
CAN
Marcia Parsons
Doreen McCannell
1500 m M
CAN
Robert Hodges
Peter Williamson
3000 m K
CAN
Marcia Parsons
Doreen McCannell
5000 m M
CAN
Paul Enock
Robert Hodges
10000 m M
CAN
Paul Enock
Robert Hodges
Hurtigløb på skøjter 1972
500 m K
CAN
Doreen McCannell
Cathy Priestner
Sylvia Burka
500 m M
CAN
John Cassidy
Gerard Cassan
1000 m K
CAN
Sylvia Burka
Gayle Gordon
Cathy Priestner
1500 m K
CAN
Jennifer Jackson
Sylvia Burka
Gayle Gordon
1500 m M
CAN
Robert Hodges
Kevin Sirois
Andrew Barron
5000 m M
CAN
Andrew Barron
Kevin Sirois
10000 m M
CAN
Kevin Sirois
Hurtigløb på skøjter 1976
500 m K
CAN
Kathleen Vogt
Cathy Priestner
Sylvia Burka
500 m M
CAN
Gaetan Boucher
Thomas Overend
1000 m K
CAN
Elizabeth Appleby
Sylvia Burka
Cathy Priestner
1000 m M
CAN
Thomas Overend
Gaetan Boucher
1500 m K
CAN
Sylvia Burka
Elizabeth Appleby
Kathleen Vogt
1500 m M
CAN
Gaetan Boucher
3000 m K
CAN
Elizabeth Apppleby
Sylvia Burka
Gayle Gordon
5000 m M
CAN
Andrew Barron
Hurtigløb på skøjter 1980
500 m K
CAN
Sylvia Burka
Kathleen Vogt
Sylvie Daigle
500 m M
CAN
Jacques Thibault
Gaetan Boucher
1000 m K
CAN
Sylvia Burka
Kathleen Vogt
Brenda Webster
1000 m M
CAN
Jacques Thibault
Gaetan Boucher
Craig Webster
1500 m K
CAN
Brenda Webster
Kathleen Vogt
Sylvia Burka
1500 m M
CAN
Gaetan Boucher
Craig Webster
Jacques Thibault
3000 m K
CAN
Patricia Durnin
Brenda Webster
Sylvia Burka
5000 m M
CAN
Craig Webster
Hurtigløb på skøjter 1984
500 m K
CAN
Sylvie Daigle
500 m M
CAN
Daniel Turcotte
Gaetan Boucher
Jacques Thibault
1000 m K
CAN
Sylvie Daigle
Natalie Grenier
1000 m M
CAN
Jacques Thibault
Gaetan Boucher
1500 m K
CAN
Sylvie Daigle
Natalie Grenier
1500 m M
CAN
Gaetan Boucher
3000 m K
CAN
Natalie Grenier
5000 m M
CAN
Benoit Lamarche
Jean Pichette
Hurtigløb på skøjter 1988
500 m K
CAN
Shelley Rhead
Ariane Loignon
Natalie Grenier
500 m M
CAN
Guy Thibault
Robert Tremblay
Daniel Turcotte
Gaetan Boucher
1000 m K
CAN
Marie-Pierre Lamarche
Ariane Loignon
Natalie Grenier
Shelley Rhead
1000 m M
CAN
Gaetan Boucher
Guy Thibault
Jean Pichette
Marcel Tremblay
1500 m K
CAN
Ariane Loignon
Natalie Grenier
Chantal Cote
Caroline Maheux
1500 m M
CAN
Gaetan Boucher
Gregor Jelonek
Benoit Lamarche
Jean Pichette
3000 m K
CAN
Chantal Cote
Ariane Loignon
5000 m M
CAN
Gordon Goplen
Jean Pichette
Benoit Lamarche
5000 m K
CAN
Kathy Gordon
Natalie Grenier
Ariane Loignon
10000 m M
CAN
Gordon Goplen
Benoit Lamarche
Hurtigløb på skøjter 1992
500 m K
CAN
Catriona LeMay
Susan Auch
Shelley Rhead
500 m M
CAN
Robert Dubreuil
Kevin Scott
Guy Thibault
Sean Ireland
1000 m K
CAN
Catriona LeMay
Susan Auch
Shelley Rhead
1000 m M
CAN
Sean Ireland
Kevin Scott
Patrick Kelly
Guy Thibault
1500 m M
CAN
Neal Marshall
Patrick Kelly
Kevin Scott
Guy Thibault
5000 m M
CAN
Neal Marshall
10000 m M
CAN
Neal Marshall
Hurtigløb på skøjter 1994
500 m K
CAN
Susan Auch
Catriona LeMay
Michelle Morton
Linda Johnson
500 m M
CAN
Michael Ireland
Patrick Kelly
Sylvain Bouchard
Sean Ireland
1000 m K
CAN
Susan Auch
Catriona LeMay
Michelle Morton
Ingrid Liepa
1000 m M
CAN
Sean Ireland
Sylvain Bouchard
Patrick Kelly
Kevin Scott
1500 m K
CAN
Michelle Morton
Ingrid Liepa
Catriona LeMay
1500 m M
CAN
Patrick Bouchard
Patrick Kelly
Kevin Scott
3000 m K
CAN
Ingrid Liepa
5000 m K
CAN
Ingrid Liepa
5000 m M
CAN
Neal Marshall
Michael Hall
Hurtigløb på skøjter 1998
500 m K
CAN
Catriona LeMay Doan
Linda Johnson
Susan Auch
Michelle Morton
500 m M
CAN
Sylvain Bouchard
Kevin Overland
Patrick Bouchard
Jeremy Wotherspoon
1000 m K
CAN
Linda Johnson
Susan Auch
Catriona LeMay Doan
Sylvie Cantin
1000 m M
CAN
Sylvain Bouchard
Jeremy Wotherspoon
Kevin Overland
Patrick Bouchard
1500 m K
CAN
Ingrid Liepa
Isabella Doucet
Catriona LeMay Doan
1500 m M
CAN
Steven Elm
Kevin Marshall
Neal Marshall
Kevin Overland
3000 m K
CAN
Susan Massitti
Ingrid Liepa
Cindy Overland
5000 m M
CAN
Mark Knoll
Steven Elm
Hurtigløb på skøjter 2002
500 m K
CAN
Susan Auch
Catriona LeMay Doan
500 m M
CAN
Patrick Bouchard
Jeremy Wotherspoon
Michael Ireland
Eric Brisson
1000 m K
CAN
Catriona LeMay Doan
Susan Auch
Cindy Klassen
1000 m M
CAN
Kevin Marshall
Michael Ireland
Patrick Bouchard
Jeremy Wotherspoon
1500 m K
CAN
Kristina Groves
Cindy Overland
Cindy Klassen
1500 m M
CAN
Steven Elm
Philippe Marois
Kevin Marshall
Dustin Molicki
3000 m K
CAN
Kristina Groves
Cindy Klassen
Clara Hughes
5000 m M
CAN
Dustin Molicki
Steven Elm
Mark Knoll
5000 m K
CAN
Cindy Klassen
Kristina Groves
Clara Hughes
10000 m M
CAN
Dustin Molicki
Hurtigløb på skøjter 2006
500 m K
CAN
Shannon Rempel
Kerry Simpson
Krisy Myers
Kim Weger
500 m M
CAN
Vincent Labrie
Jeremy Wotherspoon
Michael Ireland
Brock Miron
1000 m K
CAN
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
Kristina Groves
Cindy Klassen
1000 m M
CAN
Francois-Olivier Roberge
Jeremy Wotherspoon
Steven Elm
Denny Morrison
1500 m K
CAN
Kristina Groves
Cindy Klassen
Shannon Rempel
Christine Nesbitt
1500 m M
CAN
Steven Elm
Arne Dankers
Denny Morrison
Justin Warsylewicz
3000 m K
CAN
Kristina Groves
Cindy Klassen
Clara Hughes
5000 m M
CAN
Justin Warsylewicz
Arne Dankers
Steven Elm
5000 m K
CAN
Clara Hughes
Cindy Klassen
Kristina Groves
10000 m M
CAN
Arne Dankers
Team pursuit K
CAN
Cindy Klassen
Clara Hughes
Christine Nesbitt
Kristina Groves
Shannon Rempel
Team pursuit M
CAN
Denny Morrison
Steven Elm
Arne Dankers
Justin Warsylewicz
Jason Parker
Hurtigløb på skøjter 2010
500 m K
CAN
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
Anastasia Bucsis
500 m M
CAN
Jamie Gregg
Jeremy Wotherspoon
Michael Ireland
Kyle Parrott
1000 m K
CAN
Shannon Rempel
Christine Nesbitt
Kristina Groves
Brittany Schussler
1000 m M
CAN
Denny Morrison
Jeremy Wotherspoon
Kyle Parrott
Francois-Olivier Roberge
1500 m K
CAN
Brittany Schussler
Kristina Groves
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
1500 m M
CAN
Mathieu Giroux
Kyle Parrott
Lucas Makowsky
Denny Morrison
3000 m K
CAN
Cindy Klassen
Clara Hughes
Kristina Groves
5000 m K
CAN
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
5000 m M
CAN
Denny Morrison
Lucas Makowsky
Team pursuit K
CAN
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
Team pursuit M
CAN
Denny Morrison
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Hurtigløb på skøjter 2014
500 m K
CAN
Danielle Wotherspoon
Anastasia Bucsis
Christine Nesbitt
Marsha Hudey
500 m M
CAN
Muncef Ouardi
Gilmore Junio
Jamie Gregg
William Dutton
1000 m K
CAN
Brittany Schussler
Kali Christ
Kaylin Irvine
Christine Nesbitt
1000 m M
CAN
Denny Morrison
Muncef Ouardi
Vincent de Haitre
William Dutton
1500 m K
CAN
Christine Nesbitt
Brianne Tutt
Brittany Schussler
Kali Christ
1500 m M
CAN
Denny Morrison
Vincent de Haitre
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
3000 m K
CAN
Brittany Schussler
Ivanie Blondin
5000 m K
CAN
Ivanie Blondin
5000 m M
CAN
Mathieu Giroux
Team pursuit K
CAN
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
Kali Christ
Ivanie Blondin
Team pursuit M
CAN
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Denny Morrison
Hurtigløb på skøjter 2018
500 m K
CAN
Heather McLean
Marsha Hudey
500 m M
CAN
Gilmore Junio
Alex Boisvert-Lacroix
Laurent Dubreuil
1000 m K
CAN
Heather McLean
Kaylin Irvine
1000 m M
CAN
Vincent de Haitre
Laurent Dubreuil
Alexandre St-Jean
1500 m K
CAN
Brianne Tutt
Josie Morrison
Kali Christ
1500 m M
CAN
Denny Morrison
Benjamin Donnelly
Vincent de Haitre
3000 m K
CAN
Isabelle Weidemann
Ivanie Blondin
Brianne Tutt
5000 m K
CAN
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
5000 m M
CAN
Ted-Jan Bloemen
10000 m M
CAN
Jordan Belchos
Ted-Jan Bloemen
Team pursuit K
CAN
Isabelle Weidemann
Ivanie Blondin
Josie Morrison
Mass Start K
CAN
Ivanie Blondin
Keri Morrison
Mass Start M
CAN
Olivier Jean
Hurtigløb på skøjter 2022
500 m K
CAN
Heather McLean
Marsha Hudey
Brooklyn McDougall
500 m M
CAN
Antoine Gelinas-Beaulieu
Gilmore Junio
Laurent Dubreuil
1000 m K
CAN
Maddison Pearman
Alexa Scott
1000 m M
CAN
Antoine Gelinas-Beaulieu
Laurent Dubreuil
Connor Howe
1500 m K
CAN
Ivanie Blondin
Maddison Pearman
1500 m M
CAN
Tyson Langelaar
Connor Howe
Antoine Gelinas-Beaulieu
3000 m K
CAN
Isabelle Weidemann
Ivanie Blondin
Valerie Maltais
5000 m K
CAN
Isabelle Weidemann
5000 m M
CAN
Ted-Jan Bloemen
10000 m M
CAN
Ted-Jan Bloemen
Graeme Fish
Team pursuit K
CAN
Isabelle Weidemann
Ivanie Blondin
Valerie Maltais
Team pursuit M
CAN
Jordan Belchos
Tyson Langelaar
Ted-Jan Bloemen
Mass Start K
CAN
Ivanie Blondin
Valerie Maltais
Mass Start M
CAN
Jordan Belchos
Antoine Gelinas-Beaulieu
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Canadiske skøjteløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Canadiske skøjteløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy