Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Bermuda
Sport
Sejlsport
Bermudianske OL-deltagere i Sejlsport*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Sejlsport 1956
Drage
BER
James Kempe
James Ward
Howard Eve
Sejlsport 1960
5,5 m
BER
Walter Jones
Norman Jones
Albert Darrell
Drage
BER
James Kempe
Richard Masters
Howard Eve
Flying Dutchman
BER
Richard Divall
DeForest Trimingham
Sejlsport 1964
Drage
BER
Eugene Simmons
Conrad Soares
Edmund Cooper Jr.
Finnjolle M
BER
Jay Hooper
Sejlsport 1968
Drage
BER
Richard Belvin
Edmund Cooper Jr.
Eugene Simmons
Sejlsport 1972
Soling
BER
Beverly Walker
Alexander Cooper
Kirkland Cooper
Drage
BER
Eugene Simmons
Richard Belvin
James Amos
Finnjolle M
BER
Paul Hiles
Sejlsport 1976
470 M
BER
Lawrence Lindo
Eugene Simmons
Finnjolle M
BER
Howard Lee
Sejlsport 1984
Tornado
BER
Christopher Nash
Alan Burland
Windsurfer M
BER
Hugh Watlington
Sejlsport 1988
Tornado
BER
Glenn Astwood
Edward Bardgett
Sejlsport 1992
Star
BER
Peter Bromby
Paul Fisher
Tornado
BER
Jay Kempe
Reid Kempe
470 M
BER
Blythe Walker
Raymond De Silva
Europajolle K
BER
Paula Lewin
Sejlsport 1996
Star
BER
Peter Bromby
Lee White
Europajolle K
BER
Paula Lewin
Sejlsport 2000
Star
BER
Lee White
Peter Bromby
Europajolle K
BER
Sara Wright
Sejlsport 2004
Yngling K
BER
Peta Lewin
Paula Lewin
Christine Patton
Star M
BER
Lee White
Peter Bromby
Sejlsport 2012
49er M
BER
Zander Kirkland
Jesse Kirkland
Sejlsport 2016
Laser K
BER
Cecilia Wollmann
Laser M
BER
Cameron Pimentel
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Bermudianske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Bermudianske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy