Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Østrig
Sport
Hurtigløb på skøjter
Østrigske OL-deltagere i Hurtigløb på skøjter*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Hurtigløb på skøjter 1928
500 m M
AUT
Rudolf Riedl
Otto Polacsek
Fritz Moser
1500 m M
AUT
Fritz Moser
Rudolf Riedl
5000 m M
AUT
Fritz Moser
Otto Polacsek
Rudolf Riedl
10000 m M
AUT
Otto Polacsek
Rudolf Riedl
Hurtigløb på skøjter 1936
500 m M
AUT
Karl Leban
Ferdinand Preindl
Gustav Slanec
Karl Wazulek
1500 m M
AUT
Ferdinand Preindl
Max Stiepl
Karl Leban
Karl Wazulek
5000 m M
AUT
Wilhelm Löwinger
Karl Wazulek
Karl Prochaska
Max Stiepl
10000 m M
AUT
Max Stiepl
Franz Ortner
Wilhelm Löwinger
Karl Wazulek
Hurtigløb på skøjter 1948
500 m M
AUT
Ferdinand Preindl
Gustav Slanec
1500 m M
AUT
Max Stiepl
Ferdinand Preindl
Gustav Slanec
5000 m M
AUT
Max Stiepl
10000 m M
AUT
Max Stiepl
Hurtigløb på skøjter 1952
500 m M
AUT
Konrad Pecher
Franz Offenberger
Arthur Mannsbarth
1500 m M
AUT
Konrad Pecher
Arthur Mannsbarth
Franz Offenberger
5000 m M
AUT
Franz Offenberger
Arthur Mannsbarth
Konrad Pecher
10000 m M
AUT
Arthur Mannsbarth
Franz Offenberger
Hurtigløb på skøjter 1956
500 m M
AUT
Franz Offenberger
Ernst Biel
Kurt Eminger
1500 m M
AUT
Franz Offenberger
Ernst Biel
Arthur Mannsbarth
Kurt Eminger
5000 m M
AUT
Franz Offenberger
Kurt Eminger
Arthur Mannsbarth
10000 m M
AUT
Arthur Mannsbarth
Hurtigløb på skøjter 1960
500 m M
AUT
Franz Offenberger
Hermann Strutz
10000 m M
AUT
Hermann Strutz
Hurtigløb på skøjter 1964
5000 m M
AUT
Hermann Strutz
10000 m M
AUT
Hermann Strutz
Hurtigløb på skøjter 1968
500 m M
AUT
Otmar Braunecker
1500 m M
AUT
Erich Korbel
Otmar Braunecker
Hermann Strutz
5000 m M
AUT
Erich Korbel
Hermann Strutz
10000 m M
AUT
Hermann Strutz
Hurtigløb på skøjter 1972
500 m M
AUT
Otmar Braunecker
1500 m M
AUT
Otmar Braunecker
Hurtigløb på skøjter 1976
500 m M
AUT
Heinz Steinberger
Berend Schabus
1000 m M
AUT
Berend Schabus
1500 m M
AUT
Berend Schabus
Ludwig Kronfuss
5000 m M
AUT
Ludwig Kronfuss
Hubert Gundolf
10000 m M
AUT
Hubert Gundolf
Hurtigløb på skøjter 1984
500 m M
AUT
Michael Hadschieff
1000 m M
AUT
Christian Eminger
Michael Hadschieff
1500 m M
AUT
Werner Jäger
Michael Hadschieff
Christian Eminger
5000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Werner Jäger
Heinz Steinberger
10000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Werner Jäger
Heinz Steinberger
Hurtigløb på skøjter 1988
500 m K
AUT
Emese Hunyady
500 m M
AUT
Michael Hadschieff
Christian Eminger
1000 m K
AUT
Emese Hunyady
1000 m M
AUT
Michael Hadschieff
1500 m M
AUT
Michael Hadschieff
3000 m K
AUT
Emese Hunyady
5000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Christian Eminger
10000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Christian Eminger
Hurtigløb på skøjter 1992
500 m M
AUT
Roland Brunner
1000 m K
AUT
Emese Hunyady
1000 m M
AUT
Roland Brunner
Michael Hadschieff
1500 m K
AUT
Emese Hunyady
1500 m M
AUT
Michael Hadschieff
Roland Brunner
3000 m K
AUT
Emese Hunyady
5000 m K
AUT
Emese Hunyady
5000 m M
AUT
Michael Hadschieff
10000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Hurtigløb på skøjter 1994
500 m K
AUT
Emese Antal
500 m M
AUT
Roland Brunner
1000 m K
AUT
Emese Hunyady
Emese Antal
1000 m M
AUT
Roland Brunner
1500 m K
AUT
Emese Antal
Emese Hunyady
1500 m M
AUT
Roland Brunner
Michael Hadschieff
3000 m K
AUT
Emese Antal
Emese Hunyady
5000 m K
AUT
Emese Antal
Emese Hunyady
5000 m M
AUT
Christian Eminger
Michael Hadschieff
10000 m M
AUT
Michael Hadschieff
Christian Eminger
Hurtigløb på skøjter 1998
500 m K
AUT
Emese Hunyady
500 m M
AUT
Roland Brunner
1000 m M
AUT
Roland Brunner
1500 m K
AUT
Emese Dörfler-Antal
Emese Hunyady
1500 m M
AUT
Marnix Ten Kortenaar
3000 m K
AUT
Emese Hunyady
Emese Dörfler-Antal
5000 m K
AUT
Emese Hunyady
5000 m M
AUT
Marnix Ten Kortenaar
10000 m M
AUT
Marnix Ten Kortenaar
Hurtigløb på skøjter 2002
500 m K
AUT
Emese Hunyady
1500 m K
AUT
Emese Hunyady
3000 m K
AUT
Emese Hunyady
Hurtigløb på skøjter 2006
1500 m K
AUT
Anna Rokita
3000 m K
AUT
Anna Rokita
5000 m K
AUT
Anna Rokita
Hurtigløb på skøjter 2010
1500 m K
AUT
Anna Rokita
3000 m K
AUT
Anna Rokita
Hurtigløb på skøjter 2014
500 m K
AUT
Vanessa Bittner
1000 m K
AUT
Vanessa Bittner
1500 m K
AUT
Vanessa Bittner
3000 m K
AUT
Anna Rokita
Hurtigløb på skøjter 2018
500 m K
AUT
Vanessa Herzog
1000 m K
AUT
Vanessa Herzog
Mass Start M
AUT
Linus Heidegger
Hurtigløb på skøjter 2022
500 m K
AUT
Vanessa Herzog
1000 m K
AUT
Vanessa Herzog
Mass Start M
AUT
Gabriel Odor
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østrigske skøjteløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østrigske skøjteløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy