Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Sport
Gymnastik
Australske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1956
Individuelt K
AUS
Barbara Cunningham
Ing Fraser
Wendy Nicholls
Hold M
AUS
John Lees
Brian Blackburn
David Gourlay
Bruce Sharp
Alexander Punton
Graham Bond
Gymnastik 1964
Individuelt K
AUS
Valerie Buffham
Barbara Fletcher
Valerie Roberts
Janice Bedford
Barbara Cage
Hold K
AUS
Janice Bedford
Barbara Cage
Lynette Hancock
Barbara Fletcher
Valerie Buffham
Valerie Roberts
Hold M
AUS
Douglas McLennan
Barry Cheales
Graham Bond
Frederick Trainer
Benjamin De Roo
Marcus Faulks
Gulv K
AUS
Valerie Roberts
Janice Bedford
Valerie Buffham
Barbara Fletcher
Barbara Cage
Gymnastik 1984
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Ann Maree Kerr
Linda Douglas
Gymnastik 1988
Individuelt K
AUS
Monique Allen
Leanne Rycroft
Individuelt M
AUS
Ken Meredith
Gulv K
AUS
Leanne Rycroft
Monique Allen
Spring på hest K
AUS
Monique Allen
Leanne Rycroft
Bom K
AUS
Leanne Rycroft
Monique Allen
Forskudt barre K
AUS
Monique Allen
Leanne Rycroft
Gulv M
AUS
Ken Meredith
Spring på hest M
AUS
Ken Meredith
Bensving M
AUS
Ken Meredith
Ringe M
AUS
Ken Meredith
Barre M
AUS
Ken Meredith
Reck M
AUS
Ken Meredith
Gymnastik 1992
Hold K
AUS
Jane Warrilow
Julie-Anne Monico
Brooke Gysen
Lisa Read
Monique Allen
Kylie Shadbolt
Gulv K
AUS
Julie-Anne Monico
Brooke Gysen
Lisa Read
Kylie Shadbolt
Monique Allen
Jane Warrilow
Gymnastik 1996
Individuelt K
AUS
Nicole Kantek
Lisa Moro
Ruth Moniz
Joanna Hughes
Jenny Smith
Lisa Skinner
Individuelt M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Hold K
AUS
Kirsty Leigh-Brown
Jenny Smith
Lisa Moro
Nicole Kantek
Lisa Skinner
Joanna Hughes
Ruth Moniz
Gulv K
AUS
Joanna Hughes
Nicole Kantek
Lisa Skinner
Jenny Smith
Lisa Moro
Ruth Moniz
Spring på hest K
AUS
Lisa Moro
Nicole Kantek
Ruth Moniz
Lisa Skinner
Jenny Smith
Joanna Hughes
Bom K
AUS
Joanna Hughes
Lisa Skinner
Nicole Kantek
Jenny Smith
Lisa Moro
Ruth Moniz
Forskudt barre K
AUS
Lisa Skinner
Jennyfer Smith
Lisa Moro
Joanna Hughes
Nicole Kantek
Ruth Moniz
Gulv M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Spring på hest M
AUS
Brennon Dowrick
Bret Hudson
Bensving M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Ringe M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Barre M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Reck M
AUS
Bret Hudson
Brennon Dowrick
Gymnastik 2000
Individuelt K
AUS
Trudy McIntosh
Brooke Walker
Lisa Skinner
Alexandra Croak
Allana Slater
Melinda Cleland
Individuelt M
AUS
Philippe Rizzo
Damian Istria
Hold K
AUS
Lisa Skinner
Brooke Walker
Allana Slater
Melinda Cleland
Alexandra Croak
Trudy McIntosh
Gulv K
AUS
Allana Slater
Brooke Walker
Alexandra Croak
Trudy McIntosh
Lisa Skinner
Spring på hest K
AUS
Brooke Walker
Lisa Skinner
Melinda Cleland
Allana Slater
Trudy McIntosh
Bom K
AUS
Alexandra Croak
Lisa Skinner
Allana Slater
Trudy McIntosh
Brooke Walker
Forskudt barre K
AUS
Brooke Walker
Alexandra Croak
Allana Slater
Lisa Skinner
Melinda Cleland
Gulv M
AUS
Philippe Rizzo
Damian Istria
Spring på hest M
AUS
Philippe Rizzo
Damian Istria
Bensving M
AUS
Philippe Rizzo
Damian Istria
Ringe M
AUS
Philippe Rizzo
Damian Istria
Barre M
AUS
Damian Istria
Philippe Rizzo
Reck M
AUS
Damian Istria
Philippe Rizzo
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Danielle Leray
Trampolin individuelt K
AUS
Robyn Forbes
Trampolin individuelt M
AUS
Ji Wallace
Gymnastik 2004
Individuelt K
AUS
Melissa Munro
Monette Russo
Allana Slater
Lisa Skinner
Stephanie Moorhouse
Karen Nguyen
Individuelt M
AUS
Philippe Rizzo
Hold K
AUS
Monette Russo
Allana Slater
Stephanie Moorhouse
Melissa Munro
Lisa Skinner
Karen Nguyen
Gulv K
AUS
Monette Russo
Stephanie Moorhouse
Karen Nguyen
Melissa Munro
Allana Slater
Bom K
AUS
Stephanie Moorhouse
Monette Russo
Allana Slater
Melissa Munro
Lisa Skinner
Forskudt barre K
AUS
Allana Slater
Karen Nguyen
Lisa Skinner
Stephanie Moorhouse
Monette Russo
Bensving M
AUS
Philippe Rizzo
Barre M
AUS
Philippe Rizzo
Reck M
AUS
Philippe Rizzo
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Penelope Blackmore
Trampolin individuelt K
AUS
Lesley Daly
Gymnastik 2008
Individuelt K
AUS
Dasha Joura
Shona Morgan
Ashleigh Brennan
Georgia Bonora
Lauren Mitchell
Olivia Vivian
Individuelt M
AUS
Sam Simpson
Hold K
AUS
Ashleigh Brennan
Olivia Vivian
Shona Morgan
Dasha Joura
Georgia Bonora
Lauren Mitchell
Gulv K
AUS
Lauren Mitchell
Georgia Bonora
Shona Morgan
Ashleigh Brennan
Dasha Joura
Bom K
AUS
Lauren Mitchell
Dasha Joura
Georgia Bonora
Shona Morgan
Ashleigh Brennan
Forskudt barre K
AUS
Olivia Vivian
Dasha Joura
Shona Morgan
Georgia Bonora
Ashleigh Brennan
Gulv M
AUS
Sam Simpson
Bensving M
AUS
Sam Simpson
Ringe M
AUS
Sam Simpson
Barre M
AUS
Sam Simpson
Reck M
AUS
Sam Simpson
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Naazmi Johnston
Trampolin individuelt M
AUS
Ben Wilden
Gymnastik 2012
Individuelt K
AUS
Ashleigh Brennan
Emily Little
Individuelt M
AUS
Joshua Jefferis
Hold K
AUS
Larrissa Miller
Emily Little
Georgia Bonora
Ashleigh Brennan
Lauren Mitchell
Gulv K
AUS
Lauren Mitchell
Ashleigh Brennan
Emily Little
Larrissa Miller
Bom K
AUS
Georgia Bonora
Emily Little
Ashleigh Brennan
Lauren Mitchell
Forskudt barre K
AUS
Emily Little
Georgia Bonora
Larrissa Miller
Ashleigh Brennan
Gulv M
AUS
Joshua Jefferis
Bensving M
AUS
Joshua Jefferis
Ringe M
AUS
Joshua Jefferis
Barre M
AUS
Joshua Jefferis
Reck M
AUS
Joshua Jefferis
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Janine Murray
Trampolin individuelt M
AUS
Blake Gaudry
Gymnastik 2016
Gulv K
AUS
Larrissa Miller
Forskudt barre K
AUS
Larrissa Miller
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Danielle Prince
Trampolin individuelt M
AUS
Blake Gaudry
Gymnastik 2020
Individuelt K
AUS
Emily Whitehead
Georgia Godwin
Gulv K
AUS
Emily Whitehead
Georgia Godwin
Bom K
AUS
Georgia Godwin
Emily Whitehead
Forskudt barre K
AUS
Emily Whitehead
Georgia Godwin
Barre M
AUS
Tyson Bull
Reck M
AUS
Tyson Bull
Rytmisk gymnastik hold K
AUS
Alannah Mathews
Felicity White
Alexandra Aristoteli
Himeka Onoda
Emily Abbot
Rytmisk gymnastik individuelt K
AUS
Lidiia Iakovleva
Trampolin individuelt K
AUS
Jessica Pickering
Trampolin individuelt M
AUS
Dominic Clarke
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Australske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy