Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Argentina
Sport
Atletik
Argentinske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1924
100 m M
ARG
Miguel Angel Enrico
Felix Escobar
Camilo Rivas
200 m M
ARG
Felix Escobar
400 m M
ARG
Francisco Dova
Felix Escobar
Emilio Casanovas
Federico Brewster
400 m hæk M
ARG
Enrique Thompson
4x100 m M
ARG
Guillermo Newberry
Felix Escobar
Camilo Rivas
Otto Diesch
Trespring M
ARG
Luis Brunetto
Tikamp M
ARG
Enrique Thompson
Atletik 1928
100 m M
ARG
Alberto Barucco
Juan Bautista Pina
Eduardo Albe
200 m M
ARG
Alberto Barucco
Juan Bautista Pina
800 m M
ARG
Leopoldo Ledesma
Serafin Dengra
1500 m M
ARG
Leopoldo Ledesma
Serafin Dengra
110 m hæk M
ARG
Valerio Vallania
Højdespring M
ARG
Valerio Vallania
Hammerkast M
ARG
Federico Kleger
Atletik 1932
100 m M
ARG
Samuel Giacosa
Hector Berra
Carlos Bianchi Luti
200 m M
ARG
Carlos Bianchi Luti
Roberto Genta
800 m M
ARG
Hermenegildo del Rosso
1500 m M
ARG
Hermenegildo del Rosso
Luis Oliva
10000 m M
ARG
Fernando Chacarelli
Jose Ribas
Maraton M
ARG
Fernando Chacarelli
Juan Carlos Zabala
Jose Ribas
3000 m forhindringsløb M
ARG
Luis Oliva
Længdespring M
ARG
Hector Berra
Kuglestød M
ARG
Pedro Elsa
Diskoskast M
ARG
Pedro Elsa
Hammerkast M
ARG
Federico Kleger
Tikamp M
ARG
Hector Berra
Atletik 1936
100 m M
ARG
Tomas Beswick
Antonio Fondevila
Antonio Sande
200 m M
ARG
Antonio Fondevilla
Tomas Beswick
Carlos Hofmeister
400 m M
ARG
Juan Carlos Anderson
800 m M
ARG
Juan Carlos Anderson
10000 m M
ARG
Juan Carlos Zabala
Maraton M
ARG
Juan Carlos Zabala
Luis Oliva
110 m hæk M
ARG
Juan Lavenas
400 m hæk M
ARG
Juan Lavenas
4x100 m M
ARG
Juan Lavenas
Carlos Hofmeister
Tomas Beswick
Antonio Sande
Atletik 1948
100 m M
ARG
Gerardo Bonnhoff
Fernando Lapuente
Carlos Isaac
200 m M
ARG
Gerardo Bonnhoff
Guillermo Geary
400 m M
ARG
Antonio Pocovi
Guillermo Evans
800 m M
ARG
Guillermo Avalos
Adan Torres
1500 m M
ARG
Melchor Palmeiro
10000 m M
ARG
Eusebio Guinez
Ricardo Bralo
Maraton M
ARG
Alberto Sensini
Eusebio Guinez
Delfo Cabrera
110 m hæk M
ARG
Alberto Triulzi
400 m hæk M
ARG
Hermenegildo Alberti
4x100 m M
ARG
Carlos Isaac
Gerardo Bonnhoff
Fernando Lapuente
Alberto Biedermann
4x400 m M
ARG
Antonio Pocovi
Guillermo Avalos
Guillermo Evans
Hermenegildo Alberti
50 km kapgang M
ARG
Sixto Ibanez
Længdespring M
ARG
Enrique Kistenmacher
Kuglestød M
ARG
Juan Kahnert
Emilio Malchiodi
Diskoskast M
ARG
Emilio Malchiodi
Hammerkast M
ARG
Juan Fuse Fassi
Spydkast M
ARG
Ricardo Heber
Tikamp M
ARG
Enrique Kistenmacher
100 m K
ARG
Noemi De Portela
80 m hæk K
ARG
Noemi De Portela
Længdespring K
ARG
Noemi De Portela
Kuglestød K
ARG
Ingeborg Mello
Diskoskast K
ARG
Ingeborg Mello
Atletik 1952
100 m M
ARG
Enrique Beckles
Romeo Galan
Mariano Acosta
200 m M
ARG
Enrique Beckles
Gerardo Bonnhoff
Maraton M
ARG
Corsino Fernandez
Delfo Cabrera
Reinaldo Gorno
110 m hæk M
ARG
Estanislao Kocourek
4x100 m M
ARG
Gerardo Bonnhoff
Mariano Acosta
Romeo Galan
Enrique Beckles
50 km kapgang M
ARG
Guillermo Weller
Spydkast M
ARG
Ricardo Heber
100 m K
ARG
Lilian Heinz
Ana Maria Fontan
Lilian Buglia
200 m K
ARG
Gladys Erbetta
Lilian Heinz
4x100 m K
ARG
Lilian Heinz
Ana Maria Fontan
Lilian Buglia
Gladys Erbetta
Længdespring K
ARG
Gladys Erbetta
Lilian Buglia
Kuglestød K
ARG
Ingeborg Pfuller
Ingeborg Mello
Diskoskast K
ARG
Ingeborg Pfuller
Ingeborg Mello
Atletik 1956
Diskoskast M
ARG
Günther Kruse
Diskoskast K
ARG
Isabel Ercilia Avellan
Atletik 1960
Maraton M
ARG
Gumersindo Gomez
Osvaldo Suarez
Walter Lemos
50 km kapgang M
ARG
Guillermo Weller
Atletik 1964
400 m M
ARG
Juan Dyrzka
Maraton M
ARG
Osvaldo Roberto Suarez
110 m hæk M
ARG
Juan Dyrzka
400 m hæk M
ARG
Juan Dyrzka
100 m K
ARG
Maria Formeiro
200 m K
ARG
Susana Ritchie
4x100 m K
ARG
Susana Ritchie
Alicia Kaufmanas
Maria Formeiro
Evelia Farina
Længdespring K
ARG
Alicia Kaufmanas
Evelia Farina
Atletik 1968
100 m M
ARG
Andres Calonce
200 m M
ARG
Andres Calonce
400 m M
ARG
Juan Dyrzka
800 m M
ARG
Guillermo Cuello
400 m hæk M
ARG
Juan Dyrzka
3000 m forhindringsløb M
ARG
Domingo Amaizon
Stangspring M
ARG
Enrico Barney
100 m K
ARG
Alicia Kaufmanas
200 m K
ARG
Alicia Kaufmanas
Atletik 1972
100 m M
ARG
Andres Calonge
200 m M
ARG
Andreas Roberto Calonge
800 m M
ARG
Carlos Dalurzo
Maraton M
ARG
Fernando Molina
Ramon Cabrera
Nazario Araujo
50 km kapgang M
ARG
Adalberto Scorza
Højdespring M
ARG
Luis Barrionuevo
Hammerkast M
ARG
Jose Vallejo
100 m K
ARG
Irene Fitzner
Atletik 1976
Kuglestød M
ARG
Juan Turri
Tikamp M
ARG
Tito Steiner
Atletik 1984
1500 m M
ARG
Omar Ortega
5000 m M
ARG
Julio Gomez
10000 m M
ARG
Julio Cesar Gomez
Maraton M
ARG
Ruben Aguiar
3000 m forhindringsløb M
ARG
Pedro Caceres
1500 m K
ARG
Liliana Gongora
3000 m K
ARG
Liliana Gongora
100 m hæk K
ARG
Beatrix Capotosto
Højdespring K
ARG
Liliana Arigoni
Atletik 1988
Højdespring M
ARG
Fernando Pastoriza
Hammerkast M
ARG
Andres Charadia
Atletik 1992
10000 m M
ARG
Antonio Silio Alaguibe
3000 m forhindringsløb M
ARG
Cascabelo Ferreyra
Hammerkast M
ARG
Andres Charadia
10000 m K
ARG
Griselda Gonzalez
Atletik 1996
100 m M
ARG
Carlos Gats
200 m M
ARG
Carlos Gats
Maraton M
ARG
Antonio Silio Alaguibe
Diskoskast M
ARG
Marcelo Pugliese
Hammerkast M
ARG
Andres Charadia
800 m K
ARG
Marta Orellana
Maraton K
ARG
Griselda Gonzalez
Længdespring K
ARG
Andrea Avila
Diskoskast K
ARG
Liliana Martinelli
Atletik 2000
100 m M
ARG
Gabriel Simon
200 m M
ARG
Carlos Gats
400 m M
ARG
Gustavo Aguirre
Maraton M
ARG
Hernan Oscar Cortinez
Diskoskast M
ARG
Marcelo Pugliese
Hammerkast M
ARG
Juan Ignacio Cerra
5000 m K
ARG
Elisa Cobanea
100 m hæk K
ARG
Veronica de Paoli
Højdespring K
ARG
Solange Witteveen
Stangspring K
ARG
Alejandra Garcia
Længdespring K
ARG
Andrea Avila
Atletik 2004
Diskoskast M
ARG
Marcelo Pugliese
Hammerkast M
ARG
Juan Ignacio Cerra
Tikamp M
ARG
Santiago Lorenzo
Maraton K
ARG
Sandra Torres
Højdespring K
ARG
Solange Witteveen
Stangspring K
ARG
Alejandra Garcia
Hammerkast K
ARG
Jennifer Dahlgren
Spydkast K
ARG
Romina Maggi
Atletik 2008
800 m M
ARG
Leonardo Price
1500 m M
ARG
Javier Carriqueo
20 km kapgang M
ARG
Juan Manuel Cano
Stangspring M
ARG
German Chiaraviglio
Kuglestød M
ARG
Germán Lauro
Diskoskast M
ARG
Jorge Balliengo
Hammerkast M
ARG
Juan Ignacio Cerra
Spydkast M
ARG
Pablo Pietrobelli
Stangspring K
ARG
Alejandra Garcia
Diskoskast K
ARG
Barbara Rocio Comba
Hammerkast K
ARG
Jennifer Dahlgren
Atletik 2012
5000 m M
ARG
Javier Carriqueo
Maraton M
ARG
Miguel Barzola
20 km kapgang M
ARG
Juan Manuel Cano
Kuglestød M
ARG
Germán Lauro
Diskoskast M
ARG
Germán Lauro
Hammerkast M
ARG
Juan Ignacio Cerra
Spydkast M
ARG
Braian Toledo
Maraton K
ARG
Maria Peralta
Diskoskast K
ARG
Rocio Comba
Hammerkast K
ARG
Jennifer Dahlgren
Atletik 2016
Maraton M
ARG
Mariano Mastromarino
Luis Ariel Molina
Federico Bruno
20 km kapgang M
ARG
Juan Manuel Cano
Stangspring M
ARG
German Chiaraviglio
Kuglestød M
ARG
Germán Lauro
Spydkast M
ARG
Braian Toledo
Maraton K
ARG
Maria Peralta
Rosa Godoy
Viviana Chavez
3000 m forhindringsløb K
ARG
Belen Casetta
Diskoskast K
ARG
Rocio Comba
Hammerkast K
ARG
Jennifer Dahlgren
Atletik 2020
Maraton M
ARG
Joaquin Arbe
Eulalio Munoz
Stangspring M
ARG
German Chiaraviglio
Maraton K
ARG
Marcela Cristina Gomez
3000 m forhindringsløb K
ARG
Belen Casetta
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Argentinske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Argentinske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy