Amerikanske OL-deltagere i Gymnastik*

  Facts om Olympisk Gymnastik
Disciplin Deltagere
 Gymnastik 1904
Individuelt M USA William Merz
John Wassow
William Andelfinger
Andrew Neu
Henry Weyland
K. Roedek
Emil Schwegler
William Berwald
Anton Heida
William Tritschler
Edward Tritschler
Philipp Kassell
John Wolf
Arthur Rosenkampff
Charles Schwartz
Harry Hansen
Lorenz Spann
George Mayer
Reinhard Wagner
Rudolf Krupitzer
William Traband
M. Fischer
George Eyser
Ragnar Berg
James Dwyer
Walter Real
Otto Roissner
George Schroeder
Emil Beyer
John Messel
Robert Reynolds
Charles Umbs
Edmund Pueschel
Jacob Hergenhahn
Charles Krause
Otto Knerr
Henry Kraft
Martin Ludwig
Wilhelm Zabel
George Stapf
John Duha
Otto Thomsen
Andreas Kempf
Arthur Sundbye
Benjamin Chimberoff
Bergin Nilsen
Oluf Landnes
M. Bascher
Alvin Kritschmann
Louis Rathke
Charles Sorum
Frank Raad
Gustav Mueller
Emil Voigt
Max Thomas
August Placke
Theodore Studier
Otto Boehnke
Christian Sperl
John Grieb
John Dellert
Otto Steffen
K. Woerner
Rudolf Schrader
Theodore Gross
Frank Schicke
Max Wolf
Charles Dellert
William Kruppinger
Clarence Kiddington
Robert Maysack
Edward Hennig
William Horschke
Otto Feyder
Michael Lang
Emil Rothe
Philipp Schuster
Robert Herrmann
Henry Koeder
Harry Warnken
Julian Schmitz
G. Hermerrling
John Bissinger
George Aschenbrener
Fred Schwind
M. Barry
Ernst Reckeweg
John Laichinger
L. Guerner
Anthony Jahnke
George Mastrovich
Edward Siegler
P. Gussmann
Bernard Berg
Louis Kniep
Oliver Olsen
Richard Tritschler
William Friedrich
Paul Stendel
Louis Hunger
Otto Niemand
Leander Keim
Phillip Sonntag
Willard Schrader
Max Hess
William Herzog
Harry Prinzler
P. Ritter
Max Emmerich
Hold M USA George Mayer
Otto Niemand
Theodore Studier
Ragnar Berg
August Placke
Michael Lang
H. Meyland
George Aschenbrener
John Bissinger
M. Fischer
John Dellert
Max Wolf
Rudolf Krupitzer
Leander Keim
Robert Mayack
K. Roedek
Jacob Hergenhahn
William Berwald
Frank Schicke
G. Hermerrling
Phillip Sonntag
Bernard Berg
Harry Warnken
Christian Sperl
William Horschke
Robert Herrmann
William Friedrich
Rudolf Schrader
John Messel
Arthur Rosenkampff
Louis Rathke
John Wassow
Henry Kraft
Henry Koeder
Harry Hansen
George Stapf
George Eyser
Reinhard Wagner
Philipp Schuster
William Merz
Edward Hennig
Charles Sorum
Oluf Landnes
Otto Roissner
Otto Feyder
M. Bascher
Charles Krause
Emil Rothe
Julian Schmitz
Emil Beyer
James Dwyer
Robert Reynolds
P. Gussmann
Louis Hunger
Edward Siegler
Clarence Kiddington
Alvin Kritschmann
Walter Real
Paul Stendel
John Duha
Oliver Olsen
Bergin Nilsen
P. Ritter
Emil Voigt
Otto Steffen
Spring på hest M USA George Eyser
William Merz
Anton Heida
Bensving M USA William Merz
Anton Heida
George Eyser
Ringe M USA Herman Glass
Emil Voigt
William Merz
Barre M USA Anton Heida
George Eyser
John Duha
Reck M USA Edward Hennig
Anton Heida
George Eyser
Tovklatring M USA Emil Voigt
George Eyser
Charles Krause
Køllesving M USA Edward Hennig
Ralph Wilson
Emil Voigt
Kombineret 3 øvelser M USA Rudolf Krupitzer
Henry Koeder
Wilhelm Zabel
Edmund Pueschel
Otto Thomsen
Charles Schwartz
Gustav Mueller
William Berwald
Phillip Sonntag
Phillip Kassel
Emil Voigt
Clarence Kiddington
Bernard Berg
Martin Ludwig
Louis Rathke
Harry Prinzler
John Dellert
William Horschke
Richard Tritschler
John Laichinger
Alvin Kritschmann
Anton Heida
William Traband
Benjamin Chimberoff
Arthur Rosenkampff
K. Roedek
Willard Schrader
Robert Herrmann
Lorenz Spann
Otto Roissner
Emil Beyer
Otto Boehnke
John Messel
Max Thomas
Otto Feyder
John Wassow
George Schroeder
Edward Siegler
Leander Keim
Emil Schwegler
P. Ritter
Charles Dellert
Theodore Gross
Julian Schmitz
Oluf Landnes
Frank Raad
James Dwyer
P. Gussmann
John Grieb
M. Barry
Paul Stendel
Emil Rothe
John Wolf
Robert Maysack
Fred Schwind
John Duha
M. Bascher
Arthur Sundbye
William Andelfinger
Frank Schicke
K. Woerner
Walter Real
M. Fischer
Edward Tritschler
William Tritschler
Harry Hansen
Robert Reynolds
Christian Sperl
Andrew Neu
L. Guerner
Louis Kniep
Charles Sorum
Ragnar Berg
Harry Warnken
William Herzog
Theodore Studier
Edward Hennig
August Placke
John Bissinger
Anthony Jahnke
Henry Weyland
George Stapf
G. Hermerrling
Bergin Nilsen
Philipp Schuster
Max Emmerich
George Mayer
Louis Hunger
William Friedrich
Reinhard Wagner
Max Hess
George Mastrovich
Charles Krause
Jacob Hergenhahn
Michael Lang
Max Wolf
William Merz
Henry Kraft
George Eyser
Ernst Reckeweg
Otto Knerr
George Aschenbrener
Rudolf Schrader
Charles Umbs
Otto Niemand
Oliver Olsen
Otto Steffen
Andreas Kempf
William Kruppinger
Kombineret 4 øvelser M USA Edward Hennig
John Duha
George Eyser
Anton Heida
William Merz
 Gymnastik 1920
Individuelt M USA Paul Krempel
Frank Kriz
Barney Jorgensen
John Mais
 Gymnastik 1924
Individuelt M USA John Pearson
Rudolph Novak
Frank Kriz
John Mais
Alfred Jochim
Max Wandrer
Frank Safanda
Curtis Rottman
Hold M USA Frank Kriz
Frank Safanda
Alfred Jochim
John Pearson
Max Wandrer
Curt Rottmann
John Mais
Rudolph Novak
Spring på hest M USA Frank Kriz
Alfred Jochim
Curtis Rottman
Max Wandrer
Bensving M USA Alfred Jochim
Sidespring over hest M USA Frank Kriz
Tovklatring M USA Frank Kriz
 Gymnastik 1928
Hold M USA Paul Krempel
Frank Kriz
Herman Witzig
Harold Newhart
Glenn Berry
Frank Haubold
John Pearson
Alfred Jochim
Spring på hest M USA Harold Newhart
Herman Witzig
Ringe M USA Paul Krempel
 Gymnastik 1932
Individuelt M USA Michael Schuler
Alfred Jochim
Frank Haubold
Frank Cumiskey
Frederick Meyer
Hold M USA Alfred Jochim
Frederick Meyer
Frank Cumiskey
Frank Haubold
Gulv M USA Frank Haubold
Alfred Jochim
Michael Schuler
Frank Cumiskey
Frederick Meyer
Spring på hest M USA Edward Carmichael
Marcel Gleyre
Alfred Jochim
Bensving M USA Alfred Jochim
Frank Haubold
Frank Cumiskey
Ringe M USA George Gulack
Giovanni Denton
Richard Bishop
Barre M USA Frank Haubold
Michael Schuler
Alfred Jochim
Reck M USA Dallas Bixler
Alfred Jochim
Michael Schuler
Tovklatring M USA William Galbraith
Raymond Bass
Thomas Connelly
Springbræt M USA Edward Gross
William Hermann
Rowland Wolfe
Køllesving M USA William Kuhlemeier
George Roth
Philip Erenberg
 Gymnastik 1936
Individuelt M USA Chester Phillips
Alfred Jochim
Arthur Pitt
Frank Cumiskey
George Wheeler
Frank Haubold
Frederick Meyer
Kenneth Griffin
Hold K USA Consetta Caruccio
Jean Caputo
Marie Kibler
Ada Lunardoni
Margaret Duff
Adelaide Meyer
Mary Wright
Irma Haubold
Hold M USA George Wheeler
Arthur Pitt
Frank Haubold
Frederick Meyer
Chester Phillips
Frank Cumiskey
Alfred Jochim
Kenneth Griffin
Gulv M USA George Wheeler
Frederick Meyer
Arthur Pitt
Kenneth Griffin
Chester Phillips
Alfred Jochim
Frank Cumiskey
Frank Haubold
Spring på hest M USA Arthur Pitt
Kenneth Griffin
Frank Cumiskey
Frederick Meyer
Alfred Jochim
Frank Haubold
Chester Phillips
George Wheeler
 Gymnastik 1948
Hold K USA Dorothy Dalton
Consetta Lenz
Meta Elste
Clara Schroth
Anita Simonis
Marian Barone
Ladislava Bakanic
Helen Schifano
Hold M USA Raymond Sorensen
Edward Scrobe
Joseph Kotys
Frank Cumiskey
Louis Bordo
Vincent Dautorio
William Roetzheim
William Bonsall
Bensving M USA Frank Cumiskey
 Gymnastik 1952
Individuelt K USA Marie Hoesly
Ruth Grulkowski
Doris Kirkman
Clara Lomady
Dorothy Dalton
Marian Barone
Meta Elste
Ruth Topalian
Individuelt M USA Vincent Dautorio
Edward Scrobe
William Roetzheim
Charles Simms
Donald Holder
Robert Stout
Jack Beckner
Walter Blattmann
Hold K USA Marie Hoesly
Doris Kirkman
Ruth Topalian
Ruth Grulkowski
Clara Lomady
Dorothy Dalton
Marian Barone
Meta Elste
Hold M USA Walter Blattmann
Robert Stout
Donald Holder
Jack Beckner
William Roetzheim
Edward Scrobe
Vincent Dautorio
Charles Simms
Gulv M USA Robert Stout
Holdgymnastik K USA Marian Barone
Marie Hoesly
Clara Lomady
Dorothy Dalton
Doris Kirkman
Meta Elste
Ruth Grulkowski
Ruth Topalian
 Gymnastik 1956
Individuelt K USA Judith Howe
Sandra Ruddick
Doris Fuchs
Muriel Grossfeld
Jackie Klein
Joyce Racek
Individuelt M USA John Beckner
Hold K USA Muriel Davis
Doris Fuchs
Judith Howe
Sandra Ruddick
Jaquelyn Klein
Joyce Racek
Hold M USA Jose Armando Vega
William Tom
John Beckner
Abraham Grossfeld
Richard Beckner
Charles Simms
Spring på hest M USA John Beckner
Reck M USA John Beckner
Holdgymnastik K USA Joyce Racek
Judith Howe
Jaquelyn Klein
Muriel Davis
Doris Fuchs
Sandra Ruddick
 Gymnastik 1960
Individuelt M USA John Beckner
Lawrence Banner
Donald Tonry
Hold K USA Gail Sontgerath
Doris Fuchs
Betty Maycock
Teri Montefusco
Sharon Richardson
Muriel Grossfeld
Hold M USA Abraham Grossfeld
Donald Tonry
John Beckner
Fred Orlofsky
Lawrence Banner
Garland O'Quinn
 Gymnastik 1964
Hold K USA Kathleen Corrigan
Marie Walther
Linda Metheny
Muriel Grossfeld
Dorothy McClements
Janice Speaks
Hold M USA Ronald Barak
Makoto Sakamoto
Larry Banner
Arthur Shurlock
Gregor Weiss
Russell Mitchell
 Gymnastik 1968
Hold K USA Wendy Cluff
Kathy Gleason
Colleen Mulvihill
Joyce Tanac
Cathy Rigby
Linda Metheny
Hold M USA Steve Hug
Kanati Allen
Sidney Freudenstein
David Thor
Steven Cohen
Fred Roethlisberger
Bom K USA Linda Metheny
 Gymnastik 1972
Hold K USA Nancy Thies
Joan Moore
Roxanne Pierce
Cathy Rigby
Linda Metheny
Kimberly Chase
Hold M USA James Culhane
John Crosby
Makoto Sakamoto
Steven Hug
George Greenfield
Marshall Avener
 Gymnastik 1976
Hold K USA Doris Howard
Kimberly Chace
Carrie Englert
Colleen Casey
Debra Willcox
Leslie Wolfsberger
Hold M USA Thomas Beach
Peter Kormann
Bart Conner
Kurt Thomas
Marshall Avener
Wayne Young
Gulv M USA Peter Kormann
 Gymnastik 1984
Individuelt K USA Mary Lou Retton
Julianne McNamara
Kathy Johnson
Individuelt M USA Bart Conner
Peter Vidmar
Mitch Gaylord
Hold K USA Julianne McNamara
Tracee Talavera
Kathy Johnson
Mary Lou Retton
Michelle Dusserre
Pamela Bileck
Hold M USA Mitch Gaylord
Scott Johnson
James Hartung
Peter Vidmar
Timothy Daggett
Bart Conner
Gulv K USA Mary Lou Retton
Julianne McNamara
Spring på hest K USA Tracee Talavera
Mary Lou Retton
Bom K USA Kathy Johnson
Mary Lou Retton
Forskudt barre K USA Julianne McNamara
Mary Lou Retton
Gulv M USA Bart Conner
Peter Vidmar
Spring på hest M USA James Hartung
Mitch Gaylord
Bensving M USA Timothy Daggett
Peter Vidmar
Ringe M USA Mitch Gaylord
Peter Vidmar
Barre M USA Bart Conner
Mitch Gaylord
Reck M USA Timothy Daggett
Peter Vidmar
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Valerie Zimring
Michelle Berube
 Gymnastik 1988
Individuelt K USA Brandy Johnson
Kelly Garrison-Steves
Phoebe Mills
Chelle Stack
Melissa Marlowe
Hope Spivey
Individuelt M USA Lance Ringnald
Scott Johnson
Wes Suter
Dominick Minicucci
Charles Lakes
Kevin Davis
Hold K USA Kelly Garrison-Steves
Theresa Spivey
Brandy Johnson
Phoebe Mills
Melissa Marlowe
Chelle Stack
Hold M USA Dominick Minicucci
Kevin Davis
Scott Johnson
Lance Ringnald
Charles Lakes
Kenneth Suter
Gulv K USA Melissa Marlowe
Hope Spivey
Kelly Garrison-Steves
Phoebe Mills
Brandy Johnson
Chelle Stack
Spring på hest K USA Melissa Marlowe
Kelly Garrison-Steves
Hope Spivey
Chelle Stack
Brandy Johnson
Phoebe Mills
Bom K USA Chelle Stack
Brandy Johnson
Hope Spivey
Kelly Garrison-Steves
Melissa Marlowe
Phoebe Mills
Forskudt barre K USA Kelly Garrison-Steves
Brandy Johnson
Hope Spivey
Phoebe Mills
Melissa Marlowe
Chelle Stack
Gulv M USA Scott Johnson
Dominick Minicucci
Charles Lakes
Wes Suter
Kevin Davis
Lance Ringnald
Spring på hest M USA Wes Suter
Charles Lakes
Dominick Minicucci
Lance Ringnald
Scott Johnson
Kevin Davis
Bensving M USA Charles Lakes
Lance Ringnald
Kevin Davis
Dominick Minicucci
Scott Johnson
Wes Suter
Ringe M USA Lance Ringnald
Charles Lakes
Scott Johnson
Wes Suter
Kevin Davis
Dominick Minicucci
Barre M USA Scott Johnson
Charles Lakes
Wes Suter
Lance Ringnald
Kevin Davis
Dominick Minicucci
Reck M USA Wes Suter
Dominick Minicucci
Scott Johnson
Kevin Davis
Charles Lakes
Lance Ringnald
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Diane Simpson
Michelle Berube
 Gymnastik 1992
Individuelt K USA Shannon Miller
Hold K USA Kerri Strug
Elizabeth Okino
Kim Zmeskal
Wendy Bruce
Shannon Miller
Dominique Dawes
Hold M USA Jair Lynch
Trent Dimas
Dominick Minicucci
Scott Keswick
John Roethlisberger
Gulv K USA Shannon Miller
Kim Zmeskal
Kerri Strug
Elizabeth Okino
Wendy Bruce
Dominique Dawes
Spring på hest K USA Kim Zmeskal
Shannon Miller
Bom K USA Elizabeth Okino
Shannon Miller
Forskudt barre K USA Shannon Miller
Bensving M USA Chris Waller
Barre M USA Jair Lynch
Reck M USA Trent Dimas
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Jenifer Lovell
Tamara Levinson
 Gymnastik 1996
Individuelt K USA Amanda Borden
Shannon Miller
Dominique Moceanu
Dominique Dawes
Amy Chow
Jaycie Phelps
Kerri Strug
Individuelt M USA John MacReady
Chainey Umphrey
Kip Simons
John Roethlisberger
Mihai Bagiu
Jair Lynch
Blaine Wilson
Hold K USA Jaycie Phelps
Shannon Miller
Amy Chow
Dominique Dawes
Kerri Strug
Amanda Borden
Dominique Moceanu
Hold M USA Blaine Wilson
Chainey Umphrey
Kip Simons
John Roethlisberger
John MacReady
Jair Lynch
Mihai Bagiu
Gulv K USA Kerri Strug
Jaycie Phelps
Shannon Miller
Dominique Moceanu
Amanda Borden
Dominique Dawes
Spring på hest K USA Shannon Miller
Amy Chow
Dominique Dawes
Kerri Strug
Dominique Moceanu
Jaycie Phelps
Bom K USA Kerri Strug
Jaycie Phelps
Shannon Miller
Dominique Moceanu
Dominique Dawes
Amanda Borden
Forskudt barre K USA Dominique Moceanu
Jaycie Phelps
Dominique Dawes
Kerri Strug
Amy Chow
Shannon Miller
Gulv M USA Blaine Wilson
John Roethlisberger
Kip Simons
Chainey Umphrey
Jair Lynch
John MacReady
Spring på hest M USA John Roethlisberger
Blaine Wilson
Chainey Umphrey
Jair Lynch
Mihai Bagiu
John MacReady
Kip Simons
Bensving M USA Mihai Bagiu
John Roethlisberger
Blaine Wilson
Jair Lynch
Chainey Umphrey
John MacReady
Ringe M USA John MacReady
Blaine Wilson
Chainey Umphrey
Jair Lynch
John Roethlisberger
Kip Simons
Barre M USA Blaine Wilson
John Roethlisberger
Kip Simons
Mihai Bagiu
John MacReady
Chainey Umphrey
Jair Lynch
Reck M USA Mihai Bagiu
Jair Lynch
John MacReady
Blaine Wilson
John Roethlisberger
Chainey Umphrey
Kip Simons
Rytmisk gymnastik hold K USA Kate Nelson
Becky Turner
Mandy James
Brandi Siegel
Alaine Mata-baquerot
Challen Sievers
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Jessica Davis
 Gymnastik 2000
Individuelt K USA Kristin Maloney
Jamie Dantzscher
Amy Chow
Elise Ray
Tasha Schwikert-Warren
Dominique Dawes
Individuelt M USA John Roethlisberger
Paul Hamm
Morgan Hamm
Stephen McCain
Sean Townsend
Blaine Wilson
Hold K USA Amy Chow
Dominique Dawes
Kristin Maloney
Elise Ray
Tasha Schwikert-Warren
Jamie Dantzscher
Hold M USA Blaine Wilson
Stephen McCain
Paul Hamm
Sean Townsend
John Roethlisberger
Morgan Hamm
Gulv K USA Dominique Dawes
Elise Ray
Jamie Dantzscher
Kristin Maloney
Amy Chow
Spring på hest K USA Amy Chow
Kristin Maloney
Dominique Dawes
Elise Ray
Jamie Dantzscher
Bom K USA Dominique Dawes
Kristin Maloney
Tasha Schwikert-Warren
Amy Chow
Elise Ray
Forskudt barre K USA Tasha Schwikert-Warren
Amy Chow
Elise Ray
Dominique Dawes
Kristin Maloney
Gulv M USA Paul Hamm
Stephen McCain
Sean Townsend
Blaine Wilson
Morgan Hamm
Spring på hest M USA Blaine Wilson
Organ Hamm M
Paul Hamm
Stephen McCain
Sean Townsend
Bensving M USA Stephen McCain
John Roethlisberger
Blaine Wilson
Paul Hamm
Morgan Hamm
Ringe M USA Blaine Wilson
Morgan Hamm
Stephen McCain
Paul Hamm
John Roethlisberger
Barre M USA Blaine Wilson
Paul Hamm
Stephen McCain
Sean Townsend
Morgan Hamm
Reck M USA Blaine Wilson
Stephen McCain
Paul Hamm
John Roethlisberger
Sean Townsend
Trampolin individuelt K USA Jennifer Parilla
 Gymnastik 2004
Individuelt K USA Courtney McCool
Terin Humphrey
Annia Hatch
Carly Patterson
Courtney Kupets
Mohini Bhardwaj
Individuelt M USA Jason Gatson
Paul Hamm
Morgan Hamm
Guard Young
Brett McClure
Blaine Wilson
Hold K USA Courtney McCool
Courtney Kupets
Terin Humphrey
Mohini Bhardwaj
Annia Hatch
Carly Patterson
Hold M USA Morgan Hamm
Guard Young
Jason Gatson
Paul Hamm
Blaine Wilson
Brett McClure
Gulv K USA Courtney Kupets
Courtney McCool
Carly Patterson
Mohini Bhardwaj
Terin Humphrey
Spring på hest K USA Annia Hatch
Mohini Bhardwaj
Bom K USA Mohini Bhardwaj
Terin Humphrey
Courtney McCool
Carly Patterson
Courtney Kupets
Forskudt barre K USA Courtney Kupets
Carly Patterson
Courtney McCool
Mohini Bhardwaj
Terin Humphrey
Gulv M USA Guard Young
Blaine Wilson
Paul Hamm
Morgan Hamm
Brett McClure
Bensving M USA Jason Gatson
Morgan Hamm
Brett McClure
Paul Hamm
Guard Young
Ringe M USA Guard Young
Paul Hamm
Brett McClure
Blaine Wilson
Jason Gatson
Barre M USA Blaine Wilson
Paul Hamm
Guard Young
Brett McClure
Jason Gatson
Reck M USA Paul Hamm
Brett McClure
Blaine Wilson
Jason Gatson
Morgan Hamm
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Mary Sanders
Trampolin individuelt K USA Jennifer Parilla
 Gymnastik 2008
Individuelt K USA Alicia Sacramone
Shawn Johnson
Samantha Peszek
Nastia Liukin
Bridget Sloan
Chellsie Memmel
Individuelt M USA Raj Bhavsar
Joey Hagerty
Justin Spring
Alexander Artemev
Jonathan Horton
Hold K USA Bridget Sloan
Samantha Peszek
Alicia Sacramone
Nastia Liukin
Shawn Johnson
Chellsie Memmel
Hold M USA Joey Hagerty
Jonathan Horton
Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Kevin Tan
Justin Spring
Gulv K USA Alicia Sacramone
Nastia Liukin
Bridget Sloan
Shawn Johnson
Spring på hest K USA Alicia Sacramone
Bom K USA Bridget Sloan
Shawn Johnson
Alicia Sacramone
Nastia Liukin
Forskudt barre K USA Bridget Sloan
Chellsie Memmel
Shawn Johnson
Nastia Liukin
Samantha Peszek
Gulv M USA Joey Hagerty
Raj Bhavsar
Alexander Artemev
Jonathan Horton
Justin Spring
Bensving M USA Jonathan Horton
Alexander Artemev
Joey Hagerty
Raj Bhavsar
Ringe M USA Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Justin Spring
Jonathan Horton
Kevin Tan
Barre M USA Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Justin Spring
Jonathan Horton
Joey Hagerty
Reck M USA Justin Spring
Alexander Artemev
Jonathan Horton
Joey Hagerty
Kevin Tan
Trampolin individuelt K USA Erin Blanchard
Trampolin individuelt M USA Christopher Estrada
 Gymnastik 2012
Individuelt K USA Alexandra Raisman
Jordyn Wieber
Gabrielle Douglas
Individuelt M USA Danell Leyva
John Orozco
Hold K USA Kyla Ross
McKayla Maroney
Alexandra Raisman
Gabrielle Douglas
Jordyn Wieber
Hold M USA Samuel Mikulak
John Orozco
Danell Leyva
Jonathan Horton
Jacob Dalton
Gulv K USA Jordyn Wieber
Alexandra Raisman
Gabrielle Douglas
Kyla Ross
Spring på hest K USA McKayla Maroney
Bom K USA Kyla Ross
Jordyn Wieber
Gabrielle Douglas
Alexandra Raisman
Forskudt barre K USA Kyla Ross
Jordyn Wieber
Gabrielle Douglas
Alexandra Raisman
Gulv M USA John Orozco
Danell Leyva
Samuel Mikulak
Jacob Dalton
Spring på hest M USA Jacob Dalton
Samuel Mikulak
Bensving M USA Samuel Mikulak
John Orozco
Danell Leyva
Jonathan Horton
Ringe M USA John Orozco
Danell Leyva
Jonathan Horton
Jacob Dalton
Barre M USA John Orozco
Samuel Mikulak
Danell Leyva
Jonathan Horton
Reck M USA Danell Leyva
Samuel Mikulak
Jonathan Horton
John Orozco
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Julie Zetlin
Trampolin individuelt K USA Savannah Vinsant
Trampolin individuelt M USA Steven Gluckstein
 Gymnastik 2016
Individuelt K USA Gabrielle Douglas
Alexandra Raisman
Simone Biles
Individuelt M USA Christopher Brooks
Samuel Mikulak
Hold K USA Alexandra Raisman
Lauren Hernandez
Simone Biles
Madison Kocian
Gabrielle Douglas
Hold M USA Samuel Mikulak
Alexander Naddour
Jacob Dalton
Christopher Brooks
Danell Leyva
Gulv K USA Alexandra Raisman
Simone Biles
Gabrielle Douglas
Lauren Hernandez
Spring på hest K USA Simone Biles
Bom K USA Lauren Hernandez
Gabrielle Douglas
Simone Biles
Alexandra Raisman
Forskudt barre K USA Madison Kocian
Simone Biles
Alexandra Raisman
Gabrielle Douglas
Gulv M USA Samuel Mikulak
Jacob Dalton
Alexander Naddour
Christopher Brooks
Spring på hest M USA Jacob Dalton
Bensving M USA Samuel Mikulak
Danell Leyva
Christopher Brooks
Alexander Naddour
Ringe M USA Samuel Mikulak
Alexander Naddour
Christopher Brooks
Jacob Dalton
Barre M USA Danell Leyva
Samuel Mikulak
Christopher Brooks
Jacob Dalton
Reck M USA Christopher Brooks
Danell Leyva
Samuel Mikulak
Jacob Dalton
Rytmisk gymnastik hold K USA Alisa Kano
Monica Rokhman
Natalie Mc Giffert
Kristen Shaldybin
Kiana Eide
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Laura Zeng
Trampolin individuelt K USA Nicole Ahsinger
Trampolin individuelt M USA Logan Dooley
 Gymnastik 2020
Individuelt K USA Grace McCallum
Sunisa Lee
Simone Biles
MyKayla Skinner
Jordan Chiles
Jade Carey
Individuelt M USA Brody Malone
Yul Moldauer
Samuel Mikulak
Shane Wiskus
Hold K USA Grace McCallum
Sunisa Lee
Jordan Chiles
Simone Biles
Hold M USA Samuel Mikulak
Brody Malone
Yul Moldauer
Shane Wiskus
Gulv K USA Grace McCallum
MyKayla Skinner
Simone Biles
Sunisa Lee
Jordan Chiles
Jade Carey
Spring på hest K USA Simone Biles
Jade Carey
MyKayla Skinner
Bom K USA MyKayla Skinner
Jordan Chiles
Jade Carey
Sunisa Lee
Simone Biles
Grace McCallum
Forskudt barre K USA Sunisa Lee
Jordan Chiles
Simone Biles
Grace McCallum
MyKayla Skinner
Jade Carey
Gulv M USA Brody Malone
Shane Wiskus
Samuel Mikulak
Yul Moldauer
Bensving M USA Alec Yoder
Yul Moldauer
Samuel Mikulak
Brody Malone
Shane Wiskus
Ringe M USA Yul Moldauer
Shane Wiskus
Brody Malone
Samuel Mikulak
Barre M USA Brody Malone
Samuel Mikulak
Yul Moldauer
Shane Wiskus
Reck M USA Yul Moldauer
Samuel Mikulak
Brody Malone
Shane Wiskus
Rytmisk gymnastik hold K USA Lili Mizuno
Isabelle Connor
Elizaveta Pletneva
Camilla Feeley
Nicole Sladkov
Rytmisk gymnastik individuelt K USA Evita Griskenas
Laura Zeng
Trampolin individuelt K USA Nicole Ahsinger
Trampolin individuelt M USA Aliaksei Shostak
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Amerikanske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Amerikanske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy