OL i Athens 2004 | |||||
Discipliner |
Olympiske mestre |
||||
100 m K | BLR | Yuliya Nestiarenko | |||
100 m M | USA | Justin Gatlin | |||
200 m K | JAM | Veronica Campbell | |||
200 m M | USA | Shawn Crawford | |||
400 m K | BAH | Tonique Williams-Darling | |||
400 m M | USA | Jeremy Wariner | |||
800 m K | GBR | Kelly Holmes | |||
800 m M | RUS | Yuriy Borzakovskiy | |||
1500 m K | GBR | Kelly Holmes | |||
1500 m M | MAR | Hicham El Guerrouj | |||
5000 m K | ETH | Meseret Defar | |||
5000 m M | MAR | Hicham El Guerrouj | |||
10000 m K | CHN | Xing Huina | |||
10000 m M | ETH | Kenenisa Bekele | |||
Maraton K | JPN | Mizuki Noguchi | |||
Maraton M | ITA | Stefano Baldini | |||
100 m hæk K | USA | Joanna Hayes | |||
110 m hæk M | CHN | Liu Xiang | |||
400 m hæk K | GRE | Fani Halkia | |||
400 m hæk M | DOM | Felix Sánchez | |||
3000 m forhindringsløb M | KEN | Ezekiel Kemboi | |||
20 km kapgang K | GRE | Athanasia Tsoumeleka | |||
20 km kapgang M | ITA | Ivano Brugnetti | |||
50 km kapgang M | POL | Robert Korzeniowski | |||
Højdespring K | RUS | Yelena Slesarenko | |||
Højdespring M | SWE | Stefan Holm | |||
Længdespring K | RUS | Tatyana Lebedeva | |||
Længdespring M | USA | Dwight Phillips | |||
Trespring K | CMR | Francoise Mbango Etone | |||
Trespring M | SWE | Christian Olsson | |||
Stangspring K | RUS | Yelena Isinbayeva | |||
Stangspring M | USA | Tim Mack | |||
Spydkast K | CUB | Osleidys Menéndez | |||
Spydkast M | NOR | Andreas Thorkildsen | |||
Diskoskast K | RUS | Natalia Sadova | |||
Diskoskast M | LTU | Virgilijus Alekna | |||
Hammerkast K | RUS | Olga Kuzenkova | |||
Hammerkast M | JPN | Koji Murofushi | |||
Kuglestød K | CUB | Yumileidi Cumbá | |||
Kuglestød M | USA | Adam Nelson | |||
Syvkamp K | SWE | Carolina Klüft | |||
Tikamp M | CZE | Roman Šebrle | |||
4x100 m K | JAM | Veronica Campbell | |||
Aleen Bailey | |||||
Sherone Simpson | |||||
Beverly McDonald | |||||
Tanya Lawrence | |||||
4x100 m M | GBR | Jason Gardener | |||
Mark Lewis-Francis | |||||
Marlon Devonish | |||||
Darren Campbell | |||||
4x400 m K | USA | DeeDee Trotter | |||
Moushaumi Robinson | |||||
Sanya Richards | |||||
Crystal Cox | |||||
Monique Hennagan | |||||
Monique Henderson | |||||
4x400 m M | USA | Derrick Brew | |||
Otis Harris | |||||
Andrew Rock | |||||
Jeremy Wariner | |||||
Kelly Willie | |||||
Darold Williamson | |||||
Informationen om Atletik ved de olympiske sommerlege ved OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||