1000 m M - Short track |
1000 m M 2002 |
Finale | |||||||||
Steven Bradbury | AUS | 1.29,109 | |||||||
Apolo Anton Ohno | USA | 1.30,160 | |||||||
Mathieu Turcotte | CAN | 1.30,563 | |||||||
4. | Ahn Hyun-soo | KOR | 1.32,519 | ||||||
Li Jiajun | CHN | dq | |||||||
Finale - Placeringsheat 1 | |||||||||
5. | Kim Dong-sung | KOR | 1.35,582 | ||||||
6. | Fabio Carta | ITA | 1.35,589 | ||||||
7. | Naoya Tamura | JPN | 1.35,823 | ||||||
Semifinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Steven Bradbury | AUS | 1.29,189 | Q | |||||
2. | Li Jiajun | CHN | 1.30,592 | Q | |||||
3. | Mathieu Turcotte | CAN | 1.35,155 | adv | |||||
4. | Kim Dong-sung | KOR | 1.52,645 | ||||||
Satoru Terao | JPN | dq | |||||||
Semifinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Apolo Anton Ohno | USA | 1.27,428 | Q | |||||
2. | Ahn Hyun-soo | KOR | 1.27,469 | Q | |||||
3. | Fabio Carta | ITA | 1.27,492 | ||||||
4. | Naoya Tamura | JPN | 1.27,751 | ||||||
Kvartfinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Fabio Carta | ITA | 1.28,186 | Q | |||||
2. | Satoru Terao | JPN | 1.28,241 | Q | |||||
3. | Feng Kai | CHN | 1.28,424 | ||||||
4. | Leon Flack | GBR | 1.28,604 | ||||||
Kvartfinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Apolo Anton Ohno | USA | 1.28,650 | Q | |||||
2. | Steven Bradbury | AUS | 1.29,265 | Q | |||||
3. | Naoya Tamura | JPN | 1.29,864 | adv | |||||
Marc Gagnon | CAN | dq | |||||||
Kvartfinale - Heat 3 | |||||||||
1. | Mathieu Turcotte | CAN | 1.27,185 | OR | |||||
2. | Ahn Hyun-soo | KOR | 1.27,201 | Q | |||||
3. | Nicola Rodigari | ITA | 1.27,578 | ||||||
4. | Wim de Deyne | BEL | 1.27,785 | ||||||
Kvartfinale - Heat 4 | |||||||||
1. | Kim Dong-sung | KOR | 1.27,429 | Q | |||||
2. | Li Jiajun | CHN | 1.27,467 | Q | |||||
3. | Rusty Smith | USA | 1.28,078 | ||||||
4. | Mark McNee | AUS | 1.46,701 | ||||||
Indledende - Heat 1 | |||||||||
1. | Wim de Deyne | BEL | 1.30,950 | Q | |||||
2. | Satoru Terao | JPN | 1.31,025 | Q | |||||
3. | Mark Jackson | NZL | 1.32,276 | ||||||
4. | Miroslav Boiadjiev | BUL | 1.32,421 | ||||||
Indledende - Heat 2 | |||||||||
1. | Steven Bradbury | AUS | 1.30,956 | Q | |||||
2. | Nicola Rodigari | ITA | 1.30,991 | Q | |||||
3. | Balazs Knoch | HUN | 1.31,061 | ||||||
4. | Pieter Gysel | BEL | 1.31,290 | ||||||
Indledende - Heat 3 | |||||||||
1. | Feng Kai | CHN | 1.32,554 | Q | |||||
2. | Mark McNee | AUS | 1.39,325 | Q | |||||
Volodymyr Hryhoryev | UKR | dq | |||||||
Gregory Durand | FRA | dq | |||||||
Indledende - Heat 4 | |||||||||
1. | Naoya Tamura | JPN | 1.28,867 | Q | |||||
2. | Leon Flack | GBR | 1.29,584 | Q | |||||
3. | Krystian Zdrojkowski | POL | 1.30,026 | ||||||
Martin Johansson | SWE | dq | |||||||
Indledende - Heat 5 | |||||||||
1. | Fabio Carta | ITA | 1.28,520 | Q | |||||
2. | Marc Gagnon | CAN | 1.28,718 | Q | |||||
3. | Cees Juffermans | NED | 1.29,249 | ||||||
4. | Matus Uzak | SVK | 2.17,608 | ||||||
Indledende - Heat 6 | |||||||||
1. | Kim Dong-sung | KOR | 1.32,901 | Q | |||||
2. | Apolo Anton Ohno | USA | 1.33,167 | Q | |||||
3. | Arian Nachbar | GER | 1.33,585 | ||||||
4. | Battulga Oktyabri | MGL | 1.47,213 | ||||||
Indledende - Heat 7 | |||||||||
1. | Rusty Smith | USA | 1.28,183 | OR | |||||
2. | Mathieu Turcotte | CAN | 1.28,229 | Q | |||||
3. | Bruno Loscos | FRA | 1.28,532 | ||||||
4. | Kiril Pandov | BUL | 1.31,842 | ||||||
Indledende - Heat 8 | |||||||||
1. | Ahn Hyun-soo | KOR | 1.30,252 | Q | |||||
2. | Li Jiajun | CHN | 1.30,447 | Q | |||||
3. | Kornel Szanto | HUN | 1.31,391 | ||||||
4. | Nicholas Gooch | GBR | 1.38,034 | ||||||
1000 m M - Short track - Salt Lake City 2002 Vinter OL
Konkurrence format: I short track konkurrerede skøjteløberne i heats på en kort oval isbane. Konkurrencen omfattede indledende runder og finaler (A-finale og B-finale). De bedste atleter i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. I B-finalen løb man om placeringerne 5-8 og i A-finalen om placeringerne 1-4. Facts om konkurrencen: 1000 m M blev afholdt på Salt Lake Ice Center og 32 atleter deltog i disciplinen. |
OL resultatet for 1000 m M Salt Lake City 2002 Vinter OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |