Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
United States of America
St. Louis 1904
American medalists at the St. Louis 1904 Olympics
Facts
Medals
Athletes
Sports
Event
Medalists
Gold medalists
Athletics
60 m M
USA
Archie Hahn
100 m M
USA
Archie Hahn
200 m M
USA
Archie Hahn
400 m M
USA
Harry Hillman
800 m M
USA
James Lightbody
1500 m M
USA
James Lightbody
4 miles team M
USA
Paul Pilgrim
George Underwood
Arthur Newton
David Munson
Howard Valentine
Marathon M
USA
Thomas Hicks
110 m hurdles M
USA
Frederick Schule
200 m hurdles M
USA
Harry Hillman
400 m hurdles M
USA
Harry Hillman
2500 m steeplechase M
USA
James Lightbody
High jump M
USA
Samuel Jones
Standing high jump M
USA
Raymond Ewry
Pole vault M
USA
Charles Dvorak
Long jump M
USA
Meyer Prinstein
Standing long jump M
USA
Raymond Ewry
Triple jump M
USA
Meyer Prinstein
Standing triple jump M
USA
Raymond Ewry
Shot put M
USA
Ralph Rose
Discus throw M
USA
Martin Sheridan
Hammer throw M
USA
John Flanagan
Triathlon M
USA
Max Emmerich
Boxing
Flyweight M
USA
George Finnegan
Bantamweight M
USA
Oliver Kirk
Featherweight M
USA
Oliver Kirk
Lightweight M
USA
Harry Spanger
Welterweight M
USA
Albert Young
Middleweight M
USA
Charles Mayer
Heavyweight M
USA
Samuel Berger
Wrestling
Freestyle light-flyweight M
USA
Robert Curry
Freestyle flyweight M
USA
George Mehnert
Freestyle bantamweight M
USA
Isidor Neflot
Freestyle featherweight M
USA
Benjamin Bradshaw
Freestyle lightweight M
USA
Otto Roehm
Freestyle welterweight M
USA
Charles Ericksen
Freestyle heavyweight M
USA
Bernhuff Hansen
Archery
National Round W
USA
Lida Scott Howell
Columbia Round W
USA
Lida Scott Howell
York Round M
USA
George Phillip Bryant
American Round M
USA
George Phillip Bryant
American Round team M
USA
Robert Williams
William Thompson
Galen Spencer
Louis Maxon
Cycling
1/4 mile track race M
USA
Marcus Hurley
1/3 mile track race M
USA
Marcus Hurley
1/2 mile track race M
USA
Marcus Hurley
1 mile track race M
USA
Marcus Hurley
2 mile track race M
USA
Burton Downing
5 mile track race M
USA
Charles Schlee
25 mile track race M
USA
Burton Downing
Fencing
Stick individual M
USA
Albertson Van Zo Post
Golf
Team M
USA
Mason Phelps
Nathaniel Moore
Robert Hunter
Warren Wood
Edward Cummins
Kenneth Edwards
Daniel Edward Sawyer
Henry Chandler Egan
Clement Smoot
Walter Egan
Gymnastics
Vault M
USA
Anton Heida
George Eyser
Pommel horse M
USA
Anton Heida
Rings M
USA
Herman Glass
Parallel bars M
USA
George Eyser
Horizontal bar M
USA
Edward Hennig
Anton Heida
Rope climbing M
USA
George Eyser
Club swinging M
USA
Edward Hennig
Combined, 4 events M
USA
Anton Heida
Rowing
Single sculls M
USA
Frank Greer
Double sculls M
USA
John Mulcahy
William Varley
Pair without coxswain M
USA
Joseph Ryan
Robert Farnam
Four without coxswain M
USA
George Dietz
Albert Nasse
August Erker
Arthur Syockhoff
Eight with coxswain M
USA
Frederick Cresser
Michael Gleason
Harry Lott
Joseph Dempsey
Frank Schell
James Flanigan
John Exley
Louis Abell
Charles Armstrong
Roque
Roque M
USA
Charles Jacobus
Swimming
220 yards freestyle M
USA
Charles Daniels
440 yards freestyle M
USA
Charles Daniels
4x50 yards freestyle M
USA
Louis Handley
Joseph Ruddy
Charles Daniels
Leo Goodwin
Plunge for distance M
USA
William Dickey
Tennis
Singles M
USA
Beals Wright
Doubles M
USA
Beals Wright
Edgar Leonard
Tug of War
Tug of war M
USA
Henry Seiling
Oscar G. Olson
Conrad Magnussen
Sidney Johnson
Patrick Flanagan
Diving
Platform M
USA
George Sheldon
Weightlifting
All around M
USA
Oscar Osthoff
Silver medalists
Athletics
60 m M
USA
William Hogenson
100 m M
USA
Nathaniel Cartmell
200 m M
USA
Nathaniel Cartmell
400 m M
USA
Frank Waller
800 m M
USA
Howard Valentine
1500 m M
USA
William Frank Verner
110 m hurdles M
USA
Thaddeus Shideler
200 m hurdles M
USA
Frank Castleman
400 m hurdles M
USA
Frank Waller
High jump M
USA
Garrett Serviss
Standing high jump M
USA
Joseph Stadler
Pole vault M
USA
Leroy Samse
Long jump M
USA
Daniel Frank
Standing long jump M
USA
Charles King
Triple jump M
USA
Frederick Englehardt
Standing triple jump M
USA
Charles King
Shot put M
USA
William Wesley Coe
Discus throw M
USA
Ralph Rose
Hammer throw M
USA
John DeWitt
Weight throw M
USA
John Flanagan
Triathlon M
USA
John Grieb
Decathlon M
USA
Adam Gunn
Boxing
Flyweight M
USA
Miles Burke
Bantamweight M
USA
George Finnegan
Featherweight M
USA
Frank Haller
Lightweight M
USA
Jack Eagan
Welterweight M
USA
Harry Spanger
Middleweight M
USA
Benjamin Spradley
Heavyweight M
USA
Charles Mayer
Wrestling
Freestyle light-flyweight M
USA
John Hein
Freestyle flyweight M
USA
Gustav Bauer
Freestyle bantamweight M
USA
August Wester
Freestyle featherweight M
USA
Theodore McLear
Freestyle lightweight M
USA
Rudolph Tesiny
Freestyle welterweight M
USA
William Beckmann
Freestyle heavyweight M
USA
Frank Kungler
Archery
National Round W
USA
Jessie Pollock
Columbia Round W
USA
Emma Cook
York Round M
USA
Robert Williams
American Round M
USA
Robert Williams
American Round team M
USA
Samuel Duvall
William Clark
Charles Hubbard
Charles Woodruff
Cycling
1/4 mile track race M
USA
Burton Downing
1/3 mile track race M
USA
Burton Downing
1/2 mile track race M
USA
Edwin Billington
1 mile track race M
USA
Burton Downing
2 mile track race M
USA
Oscar Goerke
5 mile track race M
USA
George Wiley
25 mile track race M
USA
Arthur Andrews
Fencing
Foil individual M
USA
Albertson Van Zo Post
Foil team M
USA
Samuel George Fitzhugh Townsend
Arthur Fox
Charles Tatham
Epee individual M
USA
Charles Tatham
Sabre individual M
USA
William Grebe
Stick individual M
USA
William Scott O'Connor
Football
Football M
USA
Joseph Lydon
Peter Ratican
Charles Bartliff
Warren Brittingham
Charles January
Louis Menges
Alexander Cudmore
Raymond Lawlor
John January
Oscar Brockmeyer
Thomas January
Golf
Individual M
USA
Henry Chandler Egan
Team M
USA
Stuart Stickney
John Cady
John Maxwell
Francis Newton
Albert Lambert
William Arthur Stickney
Frederick Semple
Burt McKinnie
Ralph McKittrick
Henry Potter
Gymnastics
Max Wolf
Julian Schmitz
Emil Beyer
John Bissinger
Otto Steffen
Arthur Rosenkampff
Pommel horse M
USA
George Eyser
Rings M
USA
William Merz
Parallel bars M
USA
Anton Heida
Rope climbing M
USA
Charles Krause
Club swinging M
USA
Emil Voigt
Combined, 4 events M
USA
George Eyser
Lacrosse
Lacrosse M
USA
George Passmore
Gibson
Patrick Grogan
Hunter
Sullivan
Murphy
A. Venn
Ross
J. Dowling
Partridge
William Passmore
Woods
Rowing
Single sculls M
USA
James Juvenal
Double sculls M
USA
John Hoben
James McLoughlin
Pair without coxswain M
USA
William Varley
John Mulcahy
Four without coxswain M
USA
Frederick Suerig
Michael Begley
Martin Fromanack
Charles Aman
Roque
Roque M
USA
Smith Streeter
Swimming
50 yards freestyle M
USA
Scott Leary
100 yards freestyle M
USA
Charles Daniels
220 yards freestyle M
USA
Francis Gailey
440 yards freestyle M
USA
Francis Gailey
880 yards freestyle M
USA
Francis Gailey
4x50 yards freestyle M
USA
Raymond Thorne
Hugo Goetz
William Tuttle
David Hammond
Plunge for distance M
USA
Edgar Adams
Tennis
Singles M
USA
Robert Le Roy
Doubles M
USA
Robert Le Roy
Alphonzo Bell
Tug of War
Tug of war M
USA
August Rodenberg
Orrin Upshaw
Max Braun
Charles Rose
William Seiling
Weightlifting
Heavyweight M
USA
Oscar Osthoff
All around M
USA
Frederick Winters
Bronze medalists
Athletics
60 m M
USA
Fay Moulton
100 m M
USA
William Hogenson
200 m M
USA
William Hogenson
400 m M
USA
Herman Groman
800 m M
USA
Emil Breitkreutz
1500 m M
USA
Lacey Hearn
Marathon M
USA
Arthur Newton
110 m hurdles M
USA
Lesley Ashburner
200 m hurdles M
USA
George Poage
400 m hurdles M
USA
George Poage
2500 m steeplechase M
USA
Arthur Newton
Standing high jump M
USA
Lawson Robertson
Pole vault M
USA
Louis Wilkins
Long jump M
USA
Robert Stanglard
Standing long jump M
USA
John Biller
Triple jump M
USA
Robert Stanglard
Standing triple jump M
USA
Joseph Stadler
Shot put M
USA
Leon Feuerbach
Hammer throw M
USA
Ralph Rose
Weight throw M
USA
James Mitchel
Triathlon M
USA
William Merz
Decathlon M
USA
Thomas Hare
Boxing
Featherweight M
USA
Fred Gilmore
Lightweight M
USA
Russell Van Horn
Welterweight M
USA
Joseph Lydon
Jack Eagan
Heavyweight M
USA
William Michaels
Wrestling
Freestyle light-flyweight M
USA
Gustav Thiefenthaler
Freestyle flyweight M
USA
William Nelson
Freestyle bantamweight M
USA
Louis Strebler
Freestyle featherweight M
USA
Charles Clapper
Freestyle lightweight M
USA
Albert Zirkel
Freestyle welterweight M
USA
Jerry Winholtz
Freestyle heavyweight M
USA
Fred Warmbold
Archery
National Round W
USA
Emma Cook
Columbia Round W
USA
Jessie Pollock
York Round M
USA
William Thompson
American Round M
USA
William Thompson
American Round team M
USA
Cyrus Dallin
George Phillip Bryant
Wallace Bryant
Henry Richardson
Cycling
1/4 mile track race M
USA
Edwin Billington
1/3 mile track race M
USA
Edwin Billington
1/2 mile track race M
USA
Burton Downing
1 mile track race M
USA
Edwin Billington
2 mile track race M
USA
Marcus Hurley
5 mile track race M
USA
Arthur Andrews
25 mile track race M
USA
George Wiley
Fencing
Foil individual M
USA
Charles Tatham
Epee individual M
USA
Albertson Van Zo Post
Sabre individual M
USA
Albertson Van Zo Post
Stick individual M
USA
William Grebe
Football
Football M
USA
Frank Frost
Johnson
Joseph Brady
Cormic Cosgrove
O'Connell
Dierkes
Harry Tate
Thomas Cooke
Claude Jameson
George Cooke
Martin Dooling
Henry Jameson
Golf
Individual M
USA
Burt McKinnie
Francis Newton
Team M
USA
Jesse Carleton
John Rahm
Harold Fraser
George Oliver
Harold Weber
Orus Jones
Douglas Cadwalader
Simeon Price
Arthur Hussey
Allen Lard
Gymnastics
Edward Siegler
John Duha
Charles Krause
George Mayer
Philipp Schuster
Robert Mayack
Vault M
USA
William Merz
Pommel horse M
USA
William Merz
Rings M
USA
Emil Voigt
Parallel bars M
USA
John Duha
Horizontal bar M
USA
George Eyser
Rope climbing M
USA
Emil Voigt
Club swinging M
USA
Ralph Wilson
Combined, 4 events M
USA
William Merz
Rowing
Single sculls M
USA
Constance Titus
Double sculls M
USA
Joseph Ravanach
John Wells
Pair without coxswain M
USA
John Buerger
John Joachim
Four without coxswain M
USA
John Freitag
Gustav Voerg
Louis Helm
Frank Dummerth
Roque
Roque M
USA
Charles Brown
Swimming
50 yards freestyle M
USA
Charles Daniels
100 yards freestyle M
USA
Scott Leary
1 mile freestyle M
USA
Francis Gailey
440 yards breaststroke M
USA
Jamison Handy
4x50 yards freestyle M
USA
Marquard Schwarz
Gwynne Evans
Amadee Reyburn
William Orthwein
Plunge for distance M
USA
Leo Goodwin
Tennis
Singles M
USA
Alphonzo Bell
Edgar Leonard
Doubles M
USA
Allen West
Arthur Wear
Clarence Gamble
Joseph Wear
Tug of War
Tug of war M
USA
Harry Jacobs
Charles Habercom
Oscar Friede
Frank Kungler
Charles Thias
Diving
Platform M
USA
Frank Kehoe
Weightlifting
Heavyweight M
USA
Frank Kungler
All around M
USA
Frank Kungler
This information about United States of America at the olympic summer games in St. Louis 1904 is based on the official olympic reports and
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy