Liste over Mexicanske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Humberto Mariles Cortes (Equestrian) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
2. | Joaquin Capilla Perez (Diving) |
1 | 1 | 2 | 4 | ||
3. | Maria del Rosario Espinoza (Taekwondo) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
4. | Ruben Uriza (Equestrian) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Raul Gonzalez Rodriguez (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
6. | Diego Reyes (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Bautista (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Felipe Munoz (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Javier Cortes (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jose Corona (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jorge Enriquez (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marco Fabian (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Alberto Valdes (Equestrian) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Israel Jimenez (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Guillermo Perez (Taekwondo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Nestor Vidrio (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Antonio Roldan (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oribe Peralta (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ricardo Delgado (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carlos Salcido (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Miguel Ponce (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Giovani dos Santos (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hiram Mier (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Nestor Araujo (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Soraya Jimenez Mendivil (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Javier Aquino (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ernesto Canto (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Darvin Chavez (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jose Rodriguez (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Raul Jimenez (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hector Herrera (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
32. | German Sanchez Sanchez (Diving) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
33. | Paola Espinosa Sanchez (Diving) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
34. | Alfonso Zamora (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Maria Guadalupe Gonzalez (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Noe Hernandez (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hector Lopez (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ana Guevara (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Francisco Cabanas (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Aceves (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jose Pedraza (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alvaro Gaxiola (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Fernando Platas (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Carlos Mercenario (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Carlos Giron (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ivan Garcia Navarro (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Gustavo Huet (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Maria del Pilar Roldan (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aida Roman (Archery) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Belem Guerrero Mendez (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alejandra Orozco Loza (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Oscar Salazar (Taekwondo) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
53. | Joaquin Perez Heras (Equestrian) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
54. | Gerardo Arteaga (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Damaris Aguirre (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Alexis Vega (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Pablo Escandon y Barron (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Juan Garcia Zazueta (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Fabian Vázquez (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jose Esquivel (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Victor Estrada Garibay (Taekwondo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jose Perez Soto (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Greer Skousen Spilsbury (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jesus Mena (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Johan Vasquez (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Luis Alvarez (Archery) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Manuel Escandon y Barron (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Antonio Nava Castillo (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jesus Alberto Angulo (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Juan Botella Medina (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Diego Lainez (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Luis de la Vega Leija (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Ismael Hernandez Uscanga (Modern Pentathlon) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Joel Sanchez (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Roberto Alvarado (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Alberto Valdes Lacarra (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Gabriela Agundez (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Carlos Borja Morca (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Julio Muller Lujan (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jorge Sanchez (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Luis Romo (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Raul Campero (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Rodolfo Choperno Irizarri (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Misael Uziel Rodriguez (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Bernardo Segura (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jose Manuel Youshimatz (Cycling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Ricardo Angulo (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Gerardo Tazzer Valencia (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Alejandro Orozco (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Juan Paredes (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Victor Hugo Borja (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Alberto Ramos Sesma (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Carlos Rodriguez (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Laura Sanchez Soto (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Eduardo Aguirre (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Mario Gonzalez (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Joaquin Solano Chagoya (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jose Pamplona Lecuanda (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Cesar Montes (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Uriel Antuna (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Cristian Bejarano Benitez (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jesus Gomez Portugal (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aremi Fuentes Zavala (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Raul Fernandez Robert (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sebastian Jurado (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Henry Martin (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Fidel Ortiz (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Guillermo Hayden Wright (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andres Gomez Dominguez (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Erick Aguirre (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Fernando Beltran (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Iridia Salazar Blanco (Taekwondo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Manuel Mendivil Yocupicio (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Agustin Zaragoza (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Francisco Martinez Cordero (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Luis Malagon (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Tatiana Ortiz (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jose Macias (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Juan Mendoza (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Eustaquio Escandon y Barron (Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Silvio Hernandez del Valle (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Guillermo Ochoa (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Luz Mercedes Acosta Valdez (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sebastian Cordova (Football) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | David Barcena Rios (Equestrian) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Alejandra Valencia (Archery) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Mariana Avitia (Archery) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Maria Teresa Ramirez (Swimming) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Joaquin Rocha (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jesus Olmos Moreni (Basketball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
Listen over Mexicanske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||