East German Olympic Medalists - list of medalists from German Democratic Republic

List of East German Medalists in the Olympic Games

Athlete

Gold Silver Bronze Total
1. Kristin Otto
(Swimming)
6 0 0 6
2. Kornelia Ender
(Swimming)
4 4 0 8
3. Roland Matthes
(Swimming)
4 2 2 8
4. Karin Kania
(Speed Skating)
3 4 1 8
5. Andrea Pollack
(Swimming)
3 3 0 6
6. Renate Stecher
(Athletics)
3 2 1 6
7. Birgit Schmidt
(Canoe & Kayak)
3 1 0 4
  - Bernhard Germeshausen
(Bobsleigh)
3 1 0 4
  - Caren Metschuck
(Swimming)
3 1 0 4
10. Rüdiger Helm
(Canoe & Kayak)
3 0 3 6
11. Meinhard Nehmer
(Bobsleigh)
3 0 1 4
12. Barbara Krause
(Swimming)
3 0 0 3
  - Ulrich Wehling
(Nordic Combined)
3 0 0 3
  - Rica Reinisch
(Swimming)
3 0 0 3
  - Ulrike Richter
(Swimming)
3 0 0 3
16. Karin Janz
(Gymnastics)
2 3 2 7
17. Ines Diers
(Swimming)
2 2 1 5
18. Christa Luding-Rothenburger
(Cycling)
2 2 0 4
  - Marlies Göhr
(Athletics)
2 2 0 4
  - Wolfgang Hoppe
(Bobsleigh)
2 2 0 4
21. Bernd Olbricht
(Canoe & Kayak)
2 1 1 4
22. Frank-Peter Rötsch
(Biathlon)
2 1 0 3
  - Heike Friedrich
(Swimming)
2 1 0 3
  - Dietmar Schauerhammer
(Bobsleigh)
2 1 0 3
25. Silke Hörner
(Swimming)
2 0 1 3
  - Hans Rinn
(Luge)
2 0 1 3
  - Daniela Hunger
(Swimming)
2 0 1 3
  - Barbara Petzold
(Cross Country)
2 0 1 3
  - Bernd Landvoigt
(Rowing)
2 0 1 3
  - Manuela Stellmach
(Swimming)
2 0 1 3
  - Katrin Meissner
(Swimming)
2 0 1 3
  - Jörg Landvoigt
(Rowing)
2 0 1 3
33. Andreas Decker
(Rowing)
2 0 0 2
  - Dieter Grahn
(Rowing)
2 0 0 2
  - Friedrich-Wilhelm Ulrich
(Rowing)
2 0 0 2
  - Siegfried Brietzke
(Rowing)
2 0 0 2
  - Bärbel Wöckel
(Athletics)
2 0 0 2
  - Anke Nothnagel
(Canoe & Kayak)
2 0 0 2
  - Lutz Hesslich
(Cycling)
2 0 0 2
  - Ilona Richter
(Rowing)
2 0 0 2
  - Bärbel Eckert
(Athletics)
2 0 0 2
  - Petra Thümer
(Swimming)
2 0 0 2
  - Karin Metze
(Rowing)
2 0 0 2
  - Hannelore Anke
(Swimming)
2 0 0 2
  - Roswietha Zobelt
(Rowing)
2 0 0 2
  - Ruth Fuchs
(Athletics)
2 0 0 2
  - Gottfried Döhn
(Rowing)
2 0 0 2
  - Katarina Witt
(Figure Skating)
2 0 0 2
  - Ute Geweniger
(Swimming)
2 0 0 2
  - Wolfgang Mager
(Rowing)
2 0 0 2
  - Waldemar Cierpinski
(Athletics)
2 0 0 2
  - Jochen Schumann
(Sailing)
2 0 0 2
  - Frank Rüle
(Rowing)
2 0 0 2
  - Harald Jährling
(Rowing)
2 0 0 2
  - Monika Zehrt
(Athletics)
2 0 0 2
  - Stefan Semmler
(Rowing)
2 0 0 2
  - Norbert Hahn
(Luge)
2 0 0 2
  - Dieter Schubert
(Rowing)
2 0 0 2
  - Georg Spohr
(Rowing)
2 0 0 2
  - Ulrich Karnatz
(Rowing)
2 0 0 2
  - Evelin Jahl
(Athletics)
2 0 0 2
  - Dieter Wendisch
(Rowing)
2 0 0 2
  - Jutta Lau
(Rowing)
2 0 0 2
  - Marina Wilke
(Rowing)
2 0 0 2
  - Jörg Lucke
(Rowing)
2 0 0 2
  - Frank Forberger
(Rowing)
2 0 0 2
67. Andrea Ehrig
(Speed Skating)
1 5 1 7
68. Bogdan Musiol
(Bobsleigh)
1 4 1 6
69. Bernhard Lehmann
(Bobsleigh)
1 2 1 4
  - Frank Ullrich
(Biathlon)
1 2 1 4
  - Olaf Heukrodt
(Canoe & Kayak)
1 2 1 4
  - Birgit Treiber
(Swimming)
1 2 1 4
73. Birte Weigang
(Swimming)
1 2 0 3
74. Roland Brückner
(Gymnastics)
1 1 3 5
75. Maxi Gnauck
(Gymnastics)
1 1 2 4
76. Ingrid Auerswald
(Athletics)
1 1 1 3
  - Holger Behrendt
(Gymnastics)
1 1 1 3
  - Uwe Dassler
(Swimming)
1 1 1 3
79. Margitta Gummel
(Athletics)
1 1 0 2
  - Jörg Woithe
(Swimming)
1 1 0 2
  - Uwe-Jens Mey
(Speed Skating)
1 1 0 2
  - Petra Schneider
(Swimming)
1 1 0 2
  - Angelika Noack
(Rowing)
1 1 0 2
  - Volker Beck
(Athletics)
1 1 0 2
  - Christina Brehmer
(Athletics)
1 1 0 2
  - Ullrich Diessner
(Rowing)
1 1 0 2
  - Klaus-Dieter Ludwig
(Rowing)
1 1 0 2
  - Jens Weissflog
(Ski Jumping)
1 1 0 2
  - Olaf Ludwig
(Cycling)
1 1 0 2
  - Ulrike Tauber
(Swimming)
1 1 0 2
  - Marita Koch
(Athletics)
1 1 0 2
  - Joachim Kunz
(Weightlifting)
1 1 0 2
  - Joachim Mattern
(Canoe & Kayak)
1 1 0 2
  - Thomas Köhler
(Luge)
1 1 0 2
  - Walter Diessner
(Rowing)
1 1 0 2
  - Hans-Jürgen Gerhardt
(Bobsleigh)
1 1 0 2
97. Cornelia Sirch
(Swimming)
1 0 2 3
  - Klaus Köste
(Gymnastics)
1 0 2 3
  - Klaus Bonsack
(Luge)
1 0 2 3
  - Carmela Schmidt
(Swimming)
1 0 2 3
101. Peter Frenkel
(Athletics)
1 0 1 2
  - Roland Wetzig
(Bobsleigh)
1 0 1 2
  - Hartwig Gauder
(Athletics)
1 0 1 2
  - Bernd Bransch
(Football)
1 0 1 2
  - Bernd Duvigneau
(Canoe & Kayak)
1 0 1 2
  - Martina Schröter
(Rowing)
1 0 1 2
  - Wolfgang Nordwig
(Athletics)
1 0 1 2
  - Joachim Dreifke
(Rowing)
1 0 1 2
  - Jörg Hoffmann
(Luge)
1 0 1 2
  - Jürgen Croy
(Football)
1 0 1 2
  - Carola Zirzow
(Canoe & Kayak)
1 0 1 2
  - Rosemarie Gabriel
(Swimming)
1 0 1 2
  - Dietmar Lorenz
(Judo)
1 0 1 2
  - Lothar Kurbjuweit
(Football)
1 0 1 2
  - Margit Schumann
(Luge)
1 0 1 2
  - Andreas Kirchner
(Bobsleigh)
1 0 1 2
  - Wolfgang Güldenpfennig
(Rowing)
1 0 1 2
  - Jochen Pietzsch
(Luge)
1 0 1 2
  - Udo Beyer
(Athletics)
1 0 1 2
  - Ellen Streidt
(Athletics)
1 0 1 2
  - Konrad Weise
(Football)
1 0 1 2
122. Carsta Genäuss
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Rosemarie Ackermann
(Athletics)
1 0 0 1
  - Ernst Gerlach
(Handball)
1 0 0 1
  - Christoph Höhne
(Athletics)
1 0 0 1
  - Judith Zeidler
(Rowing)
1 0 0 1
  - Wilfried Gröbner
(Football)
1 0 0 1
  - Bernd Baumgart
(Rowing)
1 0 0 1
  - Martin Winter
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ute Wild
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ramona Portwick
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Heike Singer
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Helga Seidler
(Athletics)
1 0 0 1
  - Reinhard Häfner
(Football)
1 0 0 1
  - Siegbert Horn
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Ingolf Wiegert
(Handball)
1 0 0 1
  - Thomas Flach
(Sailing)
1 0 0 1
  - Marlies Rostock
(Cross Country)
1 0 0 1
  - Viola Poley
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Joachim Lück
(Rowing)
1 0 0 1
  - Beatrix Schröer
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jens Müller
(Luge)
1 0 0 1
  - Bernd Krauss
(Rowing)
1 0 0 1
  - Martina Jäschke
(Diving)
1 0 0 1
  - Reinhard Eiben
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Rainer Höft
(Handball)
1 0 0 1
  - Kersten Neisser
(Rowing)
1 0 0 1
  - Kathrin Haacker
(Rowing)
1 0 0 1
  - Veronika Hesse
(Cross Country)
1 0 0 1
  - Andreas Zülow
(Boxing)
1 0 0 1
  - Rüdiger Reiche
(Rowing)
1 0 0 1
  - Karl-Heinz Prudöhl
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ramona Kapheim
(Rowing)
1 0 0 1
  - Uta Strange
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ulrich Kons
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Jürgen Bothe
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ilona Slupianek
(Athletics)
1 0 0 1
  - Kathleen Nord
(Swimming)
1 0 0 1
  - Steffi Martin
(Luge)
1 0 0 1
  - Birgit Schütz
(Rowing)
1 0 0 1
  - Lothar Thoms
(Cycling)
1 0 0 1
  - Jochen Bachfeld
(Boxing)
1 0 0 1
  - Michael Wolfgramm
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jochen Babock
(Bobsleigh)
1 0 0 1
  - Jens Doberschütz
(Rowing)
1 0 0 1
  - Norbert Klaar
(Shooting)
1 0 0 1
  - Ines Geissler
(Swimming)
1 0 0 1
  - Ulf Timmermann
(Athletics)
1 0 0 1
  - Klaus Kröppelien
(Rowing)
1 0 0 1
  - Walter Hofmann
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Wolfgang Scheidel
(Luge)
1 0 0 1
  - Martina Hellmann
(Athletics)
1 0 0 1
  - Günter Dreibrodt
(Handball)
1 0 0 1
  - Kirsten Wenzel
(Rowing)
1 0 0 1
  - Uwe Dühring
(Rowing)
1 0 0 1
  - Gabriele Lohs
(Rowing)
1 0 0 1
  - Viola Goretzki
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jutta Ploch
(Rowing)
1 0 0 1
  - Thomas Greiner
(Rowing)
1 0 0 1
  - Mario Kummer
(Cycling)
1 0 0 1
  - Kristina Mundt
(Rowing)
1 0 0 1
  - Henry Maske
(Boxing)
1 0 0 1
  - Rudolf Vesper
(Wrestling)
1 0 0 1
  - Jürgen Schult
(Athletics)
1 0 0 1
  - Andre Hoffmann
(Speed Skating)
1 0 0 1
  - Klaus Gruner
(Handball)
1 0 0 1
  - Martina Walther
(Rowing)
1 0 0 1
  - Dettlef Günther
(Luge)
1 0 0 1
  - Axel Wegner
(Shooting)
1 0 0 1
  - Gerd Kische
(Football)
1 0 0 1
  - Sabine Hess
(Rowing)
1 0 0 1
  - Brigitte Ahrenholz
(Rowing)
1 0 0 1
  - Frank Klawonn
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jan Schur
(Cycling)
1 0 0 1
  - Wolfgang Gunkel
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ute Steindorf
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Jürgen Dörner
(Football)
1 0 0 1
  - Anett Pötzsch
(Figure Skating)
1 0 0 1
  - Siegrun Siegl
(Athletics)
1 0 0 1
  - Dietmar Schmidt
(Handball)
1 0 0 1
  - Carola Hornig
(Rowing)
1 0 0 1
  - Johanna Schaller
(Athletics)
1 0 0 1
  - Hartmut Schade
(Football)
1 0 0 1
  - Brigitte Rohde
(Athletics)
1 0 0 1
  - Henrietta Ebert
(Rowing)
1 0 0 1
  - Frank Dundr
(Rowing)
1 0 0 1
  - Bernd Niesecke
(Rowing)
1 0 0 1
  - Klaus-Dieter Neubert
(Rowing)
1 0 0 1
  - Reinhard Bredow
(Luge)
1 0 0 1
  - Christine Scheiblich
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jutta Behrendt
(Rowing)
1 0 0 1
  - Lothar Döring
(Handball)
1 0 0 1
  - Jürgen Thiele
(Rowing)
1 0 0 1
  - Steffi Walter
(Luge)
1 0 0 1
  - Hendrik Reiher
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Ullrich Grapenthin
(Football)
1 0 0 1
  - Irina Müller
(Rowing)
1 0 0 1
  - Uwe Heppner
(Rowing)
1 0 0 1
  - Annegret Strach
(Rowing)
1 0 0 1
  - Falk Hoffmann
(Diving)
1 0 0 1
  - Gert Heidler
(Football)
1 0 0 1
  - Angelika Bahmann
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Sarina Hulsenbeck
(Swimming)
1 0 0 1
  - Martina Bischof
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Frank-Michael Wahl
(Handball)
1 0 0 1
  - Thomas Lange
(Rowing)
1 0 0 1
  - Thomas Munkelt
(Athletics)
1 0 0 1
  - Daniela Neunast
(Rowing)
1 0 0 1
  - Rita Kühne
(Athletics)
1 0 0 1
  - Anke Borchmann
(Rowing)
1 0 0 1
  - Werner Klatt
(Rowing)
1 0 0 1
  - Sarina Hülsenbeck
(Swimming)
1 0 0 1
  - Anja Kluge
(Rowing)
1 0 0 1
  - Gerd Wessig
(Athletics)
1 0 0 1
  - Dagmar Käsling
(Athletics)
1 0 0 1
  - Hans-Jürgen Riediger
(Football)
1 0 0 1
  - Harald Marg
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Wieland Schmidt
(Handball)
1 0 0 1
  - Martina Bösler
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Georg Aschenbach
(Ski Jumping)
1 0 0 1
  - Bernd Jäkel
(Sailing)
1 0 0 1
  - Carola Anding
(Cross Country)
1 0 0 1
  - Lothar Metz
(Wrestling)
1 0 0 1
  - Rudi Fink
(Boxing)
1 0 0 1
  - Liane Weigelt
(Rowing)
1 0 0 1
  - Roland Kostulski
(Rowing)
1 0 0 1
  - Ramona Balthasar
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Peter Koppe
(Rowing)
1 0 0 1
  - Hans-Georg Jaunich
(Handball)
1 0 0 1
  - Christiane Köpke
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jana Sorgers
(Rowing)
1 0 0 1
  - Manfred Wolke
(Boxing)
1 0 0 1
  - Karl-Heinz Bussert
(Rowing)
1 0 0 1
  - Romy Müller
(Athletics)
1 0 0 1
  - Karl Heinz Danielowski
(Rowing)
1 0 0 1
  - Silvia Fröhlich
(Rowing)
1 0 0 1
  - Kerstin Förster
(Rowing)
1 0 0 1
  - Jörg Friedrich
(Rowing)
1 0 0 1
  - Uwe Potteck
(Shooting)
1 0 0 1
  - Gabriele Kühn
(Rowing)
1 0 0 1
  - Anna-Maria Müller
(Luge)
1 0 0 1
  - Lutz Dombrowski
(Athletics)
1 0 0 1
  - Siegfried Voigt
(Handball)
1 0 0 1
  - Romy Saalfeld
(Rowing)
1 0 0 1
  - Bianka Schwede
(Rowing)
1 0 0 1
  - Sybille Reinhardt
(Rowing)
1 0 0 1
  - Roland Schröder
(Rowing)
1 0 0 1
  - Sigrun Wodars
(Athletics)
1 0 0 1
  - Uwe Ampler
(Cycling)
1 0 0 1
  - Rolf-Dieter Amend
(Canoe & Kayak)
1 0 0 1
  - Marita Sandig
(Rowing)
1 0 0 1
  - Birgit Peter
(Rowing)
1 0 0 1
  - Carla Bodendorf
(Athletics)
1 0 0 1
  - Peter Rost
(Handball)
1 0 0 1
  - Bernd Höing
(Rowing)
1 0 0 1
  - Bernhard Glass
(Luge)
1 0 0 1
  - Martin Hoffmann
(Football)
1 0 0 1
  - Andrea Kurth
(Rowing)
1 0 0 1
  - Christiane Knetsch
(Rowing)
1 0 0 1
  - Olaf Förster
(Rowing)
1 0 0 1
  - Maik Landsmann
(Cycling)
1 0 0 1
  - Gerd Weber
(Football)
1 0 0 1
  - Klaus-Jürgen Grünke
(Cycling)
1 0 0 1
  - Carola Nitschke
(Swimming)
1 0 0 1
  - Petra Felke
(Athletics)
1 0 0 1
  - Hans-Georg Beyer
(Handball)
1 0 0 1
  - Gerlinde Doberschütz
(Rowing)
1 0 0 1
  - Beate Schramm
(Rowing)
1 0 0 1
  - Wolfram Löwe
(Football)
1 0 0 1
  - Doris Maletzki
(Athletics)
1 0 0 1
  - Siegfried Britzke
(Rowing)
1 0 0 1
  - Monika Kallies
(Rowing)
1 0 0 1
  - Liane Buhr
(Rowing)
1 0 0 1
  - Bernd Eichwurzel
(Rowing)
1 0 0 1
  - Cornelia Khier
(Rowing)
1 0 0 1
  - Horst Hörnlein
(Luge)
1 0 0 1
  - Sabina Schulze
(Swimming)
1 0 0 1
  - Christian Schenk
(Athletics)
1 0 0 1
  - Angela Voigt
(Athletics)
1 0 0 1
  - Hartmut Krüger
(Handball)
1 0 0 1
The list of East German medalists at the Olympics is based on the official Olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy