Liste over Østtyske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Kristin Otto (Swimming) |
6 | 0 | 0 | 6 | ||
2. | Kornelia Ender (Swimming) |
4 | 4 | 0 | 8 | ||
3. | Roland Matthes (Swimming) |
4 | 2 | 2 | 8 | ||
4. | Bärbel Wöckel (Athletics) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
5. | Karin Kania (Speed Skating) |
3 | 4 | 1 | 8 | ||
6. | Andrea Pollack (Swimming) |
3 | 3 | 0 | 6 | ||
7. | Renate Stecher (Athletics) |
3 | 2 | 1 | 6 | ||
8. | Bernhard Germeshausen (Bobsleigh) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
- | Birgit Schmidt (Canoe & Kayak) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
- | Caren Metschuck (Swimming) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
11. | Rüdiger Helm (Canoe & Kayak) |
3 | 0 | 3 | 6 | ||
12. | Meinhard Nehmer (Bobsleigh) |
3 | 0 | 1 | 4 | ||
13. | Ulrike Richter (Swimming) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
- | Ulrich Wehling (Nordic Combined) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
- | Barbara Krause (Swimming) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
- | Rica Reinisch (Swimming) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
17. | Karin Janz (Gymnastics) |
2 | 3 | 2 | 7 | ||
18. | Ines Diers (Swimming) |
2 | 2 | 1 | 5 | ||
19. | Marlies Göhr (Athletics) |
2 | 2 | 0 | 4 | ||
- | Christa Rothenburger (Speed Skating) |
2 | 2 | 0 | 4 | ||
- | Wolfgang Hoppe (Bobsleigh) |
2 | 2 | 0 | 4 | ||
22. | Bernd Olbricht (Canoe & Kayak) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
23. | Frank-Peter Rötsch (Biathlon) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Dietmar Schauerhammer (Bobsleigh) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Heike Friedrich (Swimming) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
26. | Daniela Hunger (Swimming) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Silke Hörner (Swimming) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Manuela Stellmach (Swimming) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Katrin Meissner (Swimming) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Barbara Petzold (Cross Country) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Hans Rinn (Luge) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Bernd Landvoigt (Rowing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Jörg Landvoigt (Rowing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
34. | Anke Nothnagel (Canoe & Kayak) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Friedrich-Wilhelm Ulrich (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Marina Wilke (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ulrich Karnatz (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Jörg Lucke (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Georg Spohr (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Hannelore Anke (Swimming) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Jutta Lau (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Evelin Schlaak (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Lutz Hesslich (Cycling) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Sarina Hülsenbeck (Swimming) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Jochen Schumann (Sailing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Katarina Witt (Figure Skating) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Andreas Decker (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Roswietha Zobelt (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ute Geweniger (Swimming) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Dieter Wendisch (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Frank Forberger (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Stefan Semmler (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Norbert Hahn (Luge) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ruth Fuchs (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Frank Rüle (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ilona Richter (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Siegfried Brietzke (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Dieter Grahn (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Wolfgang Mager (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Monika Zehrt (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Waldemar Cierpinski (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Harald Jährling (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Gottfried Döhn (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Petra Thümer (Swimming) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Dieter Schubert (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Karin Metze (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
67. | Andrea Ehrig (Speed Skating) |
1 | 5 | 1 | 7 | ||
68. | Bogdan Musiol (Bobsleigh) |
1 | 4 | 1 | 6 | ||
69. | Frank Ullrich (Biathlon) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
- | Olaf Heukrodt (Canoe & Kayak) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
- | Birgit Treiber (Swimming) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
- | Bernhard Lehmann (Bobsleigh) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
73. | Birte Weigang (Swimming) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
74. | Roland Brückner (Gymnastics) |
1 | 1 | 3 | 5 | ||
75. | Maxi Gnauck (Gymnastics) |
1 | 1 | 2 | 4 | ||
76. | Uwe Dassler (Swimming) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Holger Behrendt (Gymnastics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Ingrid Auerswald (Athletics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
79. | Angelika Noack (Rowing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Marita Koch (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Olaf Ludwig (Cycling) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Ulrike Tauber (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jens Weissflog (Ski Jumping) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Hans-Jürgen Gerhardt (Bobsleigh) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Joachim Kunz (Weightlifting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Petra Schneider (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jörg Woithe (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Thomas Köhler (Luge) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Joachim Mattern (Canoe & Kayak) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Volker Beck (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Ullrich Diessner (Rowing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Klaus-Dieter Ludwig (Rowing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Margitta Gummel (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Walter Diessner (Rowing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Uwe-Jens Mey (Speed Skating) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Christina Brehmer (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
97. | Carmela Schmidt (Swimming) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Klaus Köste (Gymnastics) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Cornelia Sirch (Swimming) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Klaus Bonsack (Luge) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
101. | Konrad Weise (Football) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Andreas Kirchner (Bobsleigh) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Ellen Streidt (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Bernd Duvigneau (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Lothar Kurbjuweit (Football) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Martina Schröter (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Peter Frenkel (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jörg Hoffmann (Luge) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Hartwig Gauder (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jürgen Croy (Football) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Rosemarie Gabriel (Swimming) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Dietmar Lorenz (Judo) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Joachim Dreifke (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wolfgang Güldenpfennig (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jochen Pietzsch (Luge) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Margit Schumann (Luge) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Carola Zirzow (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Roland Wetzig (Bobsleigh) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Bernd Bransch (Football) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Udo Beyer (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wolfgang Nordwig (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
122. | Ernst Gerlach (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernd Jäkel (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Manfred Wolke (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Daniela Neunast (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jens Doberschütz (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Uwe Potteck (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christiane Knetsch (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Helga Seidler (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Harald Marg (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wolfgang Gunkel (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kersten Neisser (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Veronika Hesse (Cross Country) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Angelika Bahmann (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Beate Schramm (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Uwe Heppner (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jutta Behrendt (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wilfried Gröbner (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karsten Schmeling (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bianka Schwede (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Peter Rost (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karl-Heinz Bussert (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christine Scheiblich (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kristina Mundt (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anett Pötzsch (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andreas Gregor (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sabine Schulze (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Werner Klatt (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jutta Ploch (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martin Hoffmann (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Greiner (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Romy Müller (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martina Walther (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martina Hellmann (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Frank-Michael Wahl (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kathrin Haacker (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jochen Bachfeld (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Romy Saalfeld (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Norbert Klaar (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Brigitte Ahrenholz (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dagmar Käsling (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christiane Köpke (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Horst Hörnlein (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ramona Portwick (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Siegbert Horn (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martin Winter (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Annegret Strach (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Siegrun Siegl (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rosemarie Ackermann (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gabriele Lohs (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Johanna Schaller (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Klaus Gruner (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael Wolfgramm (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jürgen Thiele (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Joachim Lück (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gerd Kische (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Olaf Förster (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ute Steindorf (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heinz-Jürgen Bothe (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gerlinde Doberschütz (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ingolf Wiegert (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jana Sorgers (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kirsten Wenzel (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Uwe Dühring (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Monika Kallies (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Klaus-Dieter Neubert (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Reinhard Lauck (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Birgit Schütz (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Reinhard Bredow (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lothar Thoms (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ute Wild (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernd Krauss (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Angela Voigt (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrea Kurth (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Annelie Ehrhardt (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Georg Beyer (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Walter Hofmann (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Falk Hoffmann (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Roland Kostulski (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carola Nitschke (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andre Hoffmann (Speed Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wolfram Löwe (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Frank Klawonn (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Cornelia Klier (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lutz Dombrowski (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carola Hornig (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jürgen Schult (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wieland Schmidt (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lothar Metz (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Uwe Ampler (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernd Höing (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anke Borchmann (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Henrietta Ebert (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kathleen Nord (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gert Heidler (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karl-Heinz Danielowski (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Steffi Martin (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gabriele Kühn (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kerstin Förster (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ilona Slupianek (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gerd Wessig (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ines Geissler (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jens Müller (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Reinhard Eiben (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rita Kühne (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ralf Brudel (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anja Kluge (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Peter Koppe (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martina Jäschke (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sabine Hess (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dietmar Schmidt (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carsta Genäuss (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rolf-Dieter Amend (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karl-Heinz Prudöhl (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liane Buhr (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hartmut Schade (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernd Eichwurzel (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sylvia Rose (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Petra Felke (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rainer Höft (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Klaus-Jürgen Grünke (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mario Kummer (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sigrun Wodars (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernhard Glass (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Viola Poley (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anna-Maria Müller (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Helma Lehmann (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Reinhard Häfner (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hartmut Krüger (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Lange (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hendrik Reiher (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ramona Kapheim (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Beatrix Schröer (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ulrich Kons (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Siegfried Britzke (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christoph Höhne (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martina Bischof (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gerd Weber (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heike Singer (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ramona Balthazar (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marlies Rostock (Cross Country) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jochen Babock (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Doris Maletzki (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Frank Dundr (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dieter Riedel (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bernd Niesecke (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Steffi Walter (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Siegfried Voigt (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carla Bodendorf (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Georg Jaunich (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Henry Maske (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rudolf Vesper (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Maik Landsmann (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dettlef Günther (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liane Weigelt (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wolfgang Scheidel (Luge) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Irina Müller (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Klaus Kröppelien (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Jürgen Riediger (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marita Sandig (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ulf Timmermann (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lothar Döring (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Flach (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rudi Fink (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Judith Zeidler (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Silvia Fröhlich (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Uta Strange (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jörg Friedrich (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Munkelt (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Viola Goretzki (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Birte Siech (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Jürgen Dörner (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martina Bösler (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Georg Aschenbach (Ski Jumping) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carola Anding (Cross Country) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andreas Zülow (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Brigitte Rohde (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Axel Wegner (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karsten Bunk (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans-Ullrich Grapenthin (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
Listen over Østtyske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||