Liste over Estiske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Kristina Smigun-Vähi (Cross Country) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Andrus Veerpalu (Cross Country) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
3. | Kristjan Palusalu (Wrestling) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
4. | Alfred Neuland (Weightlifting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
5. | Voldemar Väli (Wrestling) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Gerd Kanter (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Katrina Lehis (Fencing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
8. | Erika Kirpu (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Irina Embrich (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Osvald Käpp (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Erika Salomäe (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Julia Beljajeva (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Erki Nool (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Eduard Pütsep (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
15. | Yuri Jaanson (Rowing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
16. | August Neo (Wrestling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Arnold Luhäär (Weightlifting) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Tonu Endrekson (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Tönu Töniste (Sailing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Toomas Töniste (Sailing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
21. | Heiki Nabi (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Schmidt (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jüri Lossmann (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Nikolai Stepulov (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
25. | Indrek Pertelson (Judo) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
26. | Aleksander Klumberg (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Roman Steinberg (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Kaspar Taimsoo (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Eberhardt Vogdt (Sailing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Harald Tammer (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Albert Kusnets (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andreas Fählmann (Sailing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksei Budolin (Judo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Georg Fählmann (Sailing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jaak Mae (Cross Country) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksander Tammert (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jaan Kikkas (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrei Jamsa (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Nikolai Veksin (Sailing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Kelly Sildaru (Freestyle Skiing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Allar Raja (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | William von Wiren (Sailing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
Listen over Estiske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||