Tjekkiske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
400 m M | CZE | Pavel Maslák | |||
1500 m M | CZE | Jakub Holusa | |||
110 m hæk M | CZE | Petr Svoboda | |||
50 km kapgang M | CZE | Lukas Gdula | |||
Højdespring M | CZE | Jaroslav Bába | |||
Stangspring M | CZE | Michal Balner | |||
Jan Kudlicka | |||||
Længdespring M | CZE | Radek Juska | |||
Kuglestød M | CZE | Tomas Stanek | |||
Hammerkast M | CZE | Lukás Melich | |||
Spydkast M | CZE | Vitezslav Vesely | |||
Jakub Vadlejch | |||||
Petr Frydrych | |||||
Tikamp M | CZE | Jiri Sykora | |||
Adam Helcelet | |||||
Maraton K | CZE | Eva Vrabcova-Nyvltova | |||
400 m hæk K | CZE | Zuzana Hejnová | |||
Denisa Rosolová | |||||
20 km kapgang K | CZE | Anežka Drahotová | |||
Højdespring K | CZE | Michaela Hruba | |||
Stangspring K | CZE | Romana Malacova | |||
Jirina Ptácniková | |||||
Hammerkast K | CZE | Katerina Safrankova | |||
Spydkast K | CZE | Barbora Spotakova | |||
Syvkamp K | CZE | Katerina Cachová | |||
Eliska Klucinova | |||||
Badminton | |||||
Single M | CZE | Petr Koukal | |||
Single K | CZE | Kristina Ludikova | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m M | CZE | Filip Svab | |||
K1 1000 m M | CZE | Josef Dostal | |||
K2 1000 m M | CZE | Jan Sterba | |||
Daniel Havel | |||||
K4 1000 m M | CZE | Daniel Havel | |||
Josef Dostal | |||||
Lukas Trefil | |||||
Jan Sterba | |||||
C1 200 m M | CZE | Martin Fuksa | |||
C1 1000 m M | CZE | Martin Fuksa | |||
C2 1000 m M | CZE | Filip Dvorak | |||
Jaroslav Radon | |||||
K1 slalom K | CZE | Katerina Kudejova | |||
K1 slalom M | CZE | Jiri Prskavec Jr. | |||
C1 slalom M | CZE | Vitezslav Gebas | |||
C2 slalom M | CZE | Jonas Kaspar | |||
Marek Sindler | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CZE | Petr Vakoc | |||
Zdenek Stybar | |||||
Jan Barta | |||||
Leopold Konig | |||||
Enkeltstart M | CZE | Leopold Konig | |||
Jan Barta | |||||
Sprint M | CZE | Pavel Kelemen | |||
Keirin M | CZE | Pavel Kelemen | |||
Mountainbike M | CZE | Jan Skarnitzl | |||
Jaroslav Kulhavy | |||||
Ondrej Cink | |||||
Mountainbike K | CZE | Katerina Nash | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | CZE | Alexander Choupenitch | |||
Kårde individuelt M | CZE | Jiri Beran | |||
Golf | |||||
Individuelt K | CZE | Klara Spilkova | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | CZE | David Jessen | |||
Gulv M | CZE | David Jessen | |||
Bensving M | CZE | David Jessen | |||
Ringe M | CZE | David Jessen | |||
Barre M | CZE | David Jessen | |||
Reck M | CZE | David Jessen | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | CZE | Pavel Petrikov Jr. | |||
Letvægt M | CZE | Jaromir Jezek | |||
Halv-sværvægt M | CZE | Lukas Krpalek | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CZE | Barbora Kodedova | |||
Individuelt M | CZE | Jan Kuf | |||
David Svoboda | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | CZE | Miroslava Topinkova Knapkova | |||
Singlesculler M | CZE | Ondrej Synek | |||
Dobbeltsculler K | CZE | Kristyna Fleissnerova | |||
Lenka Antosova | |||||
Toer uden styrmand M | CZE | Jakub Podrazil | |||
Lukas Helesic | |||||
Letvægtsfirer M | CZE | Ondrej Vetesnik | |||
Miroslav Jr. Vrastil | |||||
Jan Vetesnik | |||||
Jiri Kopac | |||||
Sejlsport | |||||
Laser K | CZE | Veronika Kozelska Fenclova | |||
Laser M | CZE | Viktor Teply | |||
Windsurfer M | CZE | Karel Lavicky | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CZE | Filip Nepejchal | |||
Riffel tre positioner K | CZE | Nikola Mazurova | |||
Adela Bruns | |||||
Riffel liggende M | CZE | Filip Nepejchal | |||
Luftriffel M | CZE | Filip Nepejchal | |||
Luftriffel K | CZE | Nikola Mazurova | |||
Adela Bruns | |||||
Trap M | CZE | David Kostelecky | |||
Skeet K | CZE | Libuse Jahodova | |||
Svømning | |||||
200 m fri stil K | CZE | Barbora Seemanova | |||
400 m fri stil M | CZE | Jan Micka | |||
1500 m fri stil M | CZE | Jan Micka | |||
100 m rygcrawl K | CZE | Simona Baumrtova | |||
200 m rygcrawl K | CZE | Simona Baumrtova | |||
100 m brystsvømning K | CZE | Martina Moravcikova | |||
200 m brystsvømning K | CZE | Martina Moravcikova | |||
100 m butterfly K | CZE | Lucie Svecena | |||
200 m medley K | CZE | Simona Baumrtova | |||
Barbora Zavadova | |||||
400 m medley K | CZE | Barbora Zavadova | |||
400 m medley M | CZE | Pavel Janecek | |||
4x100 m medley K | CZE | Martina Moravcikova | |||
Lucie Svecena | |||||
Simona Baumrtova | |||||
Barbora Seemanova | |||||
Marathon 10 km K | CZE | Jana Pechanova | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CZE | Alzbeta Dufkova | |||
Sona Bernardova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CZE | Lubomir Jancarik | |||
Dmitrij Prokopcov | |||||
Individuelt K | CZE | Hana Matelova | |||
Iveta Vacenovska | |||||
Tennis | |||||
Single M | CZE | Lukas Rosol | |||
Double M | CZE | Radek Stepanek | |||
Lukas Rosol | |||||
Single K | CZE | Barbora Strycova | |||
Lucie Safarova | |||||
Petra Kvitova | |||||
Lucie Hradecka | |||||
Double K | CZE | Lucie Hradecka | |||
Lucie Safarova | |||||
Andrea Hlavackova | |||||
Barbora Strycova | |||||
Mixdouble | CZE | Lucie Hradecka | |||
Radek Stepanek | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CZE | Vendula Frintova | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CZE | Marketa Slukova | |||
Barbora Hermannova | |||||
Vægtløftning | |||||
Supersværvægt M | CZE | Jiri Orsag | |||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt K | CZE | Adela Hanzlickova | |||
Informationen om Tjekkiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||