Brasilianske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BRA | Marcus Dalmeida | |||
Daniel Rezende Xavier | |||||
Bernardo Oliveira | |||||
Individuelt K | BRA | Sarah Nikitin | |||
Gobbi Canetta | |||||
Ane Marcelle Gomes Dos Santos | |||||
Hold M | BRA | Bernardo Oliveira | |||
Marcus D'Almeida | |||||
Daniel Rezende Xavier | |||||
Hold K | BRA | Marina Canetta | |||
Sarah Nikitin | |||||
Ana Marcelle dos Santos | |||||
Atletik | |||||
100 m M | BRA | Vitor Hugo Dos Santos | |||
200 m M | BRA | Jorge Vides | |||
Aldemir da Silva Junior | |||||
Bruno de Barros | |||||
400 m M | BRA | Hederson Estefani | |||
800 m M | BRA | Lutimar Paes | |||
Kleberson Davide | |||||
1500 m M | BRA | Thiago Andre | |||
Maraton M | BRA | Paulo Roberto Paula | |||
Marilson dos Santos | |||||
Solonei Da Silva | |||||
110 m hæk M | BRA | Joao Vitor de Oliveira | |||
Eder Souza | |||||
400 m hæk M | BRA | Mahau Suguimati | |||
Marcio Teles | |||||
3000 m forhindringsløb M | BRA | Altobeli Da Silva | |||
4x100 m M | BRA | Jorge Vides | |||
Vitor Hugo Dos Santos | |||||
Ricardo de Souza | |||||
Bruno de Barros | |||||
4x400 m M | BRA | Pedro Luiz de Oliveira | |||
Peterson dos Santos | |||||
Alexander Russo | |||||
Hugo de Sousa | |||||
20 km kapgang M | BRA | Caio Bonfim | |||
Moacir Zimmermann | |||||
Jose Bagio | |||||
50 km kapgang M | BRA | Caio Bonfim | |||
Jonathan Rieckmann | |||||
Mario Jose dos Santos | |||||
Højdespring M | BRA | Talles Silva | |||
Stangspring M | BRA | Augusto de Oliveira | |||
Thiago Braz da Silva | |||||
Længdespring M | BRA | Higor Alves | |||
Kuglestød M | BRA | Darlan Romani | |||
Hammerkast M | BRA | Wagner Domingos | |||
Spydkast M | BRA | Julio Cesar de Oliveira | |||
Tikamp M | BRA | Luis Alberto De Araújo | |||
100 m K | BRA | Franciela Krasucki | |||
Rosangela Santos | |||||
200 m K | BRA | Kauiza Venancio | |||
Vitoria Cristina Rosa | |||||
400 m K | BRA | Jailma de Lima | |||
Geisa Aparecida Coutinho | |||||
800 m K | BRA | Flavia De Lima | |||
10000 m K | BRA | Tatiele Roberta De Carvalho | |||
Maraton K | BRA | Graciete Santana | |||
Adriana Aparecida Da Silva | |||||
Marily dos Santos | |||||
100 m hæk K | BRA | Fabiana Moraes | |||
Maila Machado | |||||
3000 m forhindringsløb K | BRA | Juliana Paula Dos Santos | |||
4x100 m K | BRA | Kauiza Venancio | |||
Franciela Krasucki | |||||
Bruna Farias | |||||
Rosangela Santos | |||||
4x400 m K | BRA | Geisa Aparecida Coutinho | |||
Jailma de Lima | |||||
Joelma Neves Sousa | |||||
Leticia De Souza | |||||
20 km kapgang K | BRA | Erica De Sena | |||
Cisiane Lopes | |||||
Stangspring K | BRA | Fabiana Murer | |||
Joana Costa | |||||
Længdespring K | BRA | Keila Silva da Costa | |||
Eliane Martins | |||||
Trespring K | BRA | Keila Silva da Costa | |||
Nubia Soares | |||||
Kuglestød K | BRA | Geisa Arcanjo | |||
Diskoskast K | BRA | Andressa de Morais | |||
Fernanda Martins | |||||
Syvkamp K | BRA | Vanessa Chefer | |||
Badminton | |||||
Single M | BRA | Ygor Oliveira | |||
Single K | BRA | Lohanny Vicente | |||
Basketball | |||||
Basketball M | BRA | Rafael Hettsheimeir | |||
Marcelinho Huertas | |||||
Augusto Lima | |||||
Vitor Benite | |||||
Leandro Barbosa | |||||
Cristiano Felicio | |||||
Raulzinho Neto | |||||
Nene Hilario | |||||
Marcus Marquinhos | |||||
Guilherme Giovannoni | |||||
Rafael Luz | |||||
Alex Garcia | |||||
Basketball K | BRA | Adriana Moises | |||
Taina Paixao | |||||
Kelly Santos | |||||
Tatiane Pacheco | |||||
Clarissa Santos | |||||
Isabela Macedo | |||||
Palmira Marcal | |||||
Iziane Castro | |||||
Erika Souza | |||||
Damiris Dantas | |||||
Nadia Colhado | |||||
Joice Rodrigues | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | BRA | Patrick Lourenco | |||
Fluevægt M | BRA | Juliao Neto | |||
Bantamvægt M | BRA | Robenilson Vieira de Jesus | |||
Letvægt M | BRA | Robson Conceicao | |||
Letweltervægt M | BRA | Joedison Teixeira | |||
Letsværvægt M | BRA | Michel Borges | |||
Sværvægt M | BRA | Juan Nogueira | |||
Letvægt K | BRA | Adriana Araujo | |||
Mellemvægt K | BRA | Andreia Bandeira | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | BRA | Ana Paula Vergutz | |||
K1 500 m K | BRA | Ana Paula Vergutz | |||
K1 200 m M | BRA | Edson Freitas da Silva | |||
K2 200 m M | BRA | Edson Freitas da Silva | |||
Gilvan Ribeiro | |||||
K4 1000 m M | BRA | Roberto Maehler | |||
Celso Oliveira | |||||
Vagner Junior | |||||
Gilvan Bitencourt | |||||
C1 200 m M | BRA | Isaquias Queiroz dos Santos | |||
C1 1000 m M | BRA | Isaquias Queiroz dos Santos | |||
C2 1000 m M | BRA | Isaquias Queiroz dos Santos | |||
Erlon de Souza Silva | |||||
K1 slalom K | BRA | Ana Satila | |||
K1 slalom M | BRA | Pedro da Silva | |||
C1 slalom M | BRA | Felipe Borges | |||
C2 slalom M | BRA | Charles Correa | |||
Anderson dos Santos Oliveira | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | BRA | Kleber Da Silva Ramos | |||
Murilo Fischer | |||||
Landevejsløb K | BRA | Clemilda Fernandes Silva | |||
Flavia Oliveira | |||||
Omnium M | BRA | Gideoni Monteiro | |||
Mountainbike M | BRA | Rubens Donizete Valeriano | |||
Henrique Avancini | |||||
Mountainbike K | BRA | Raiza Goulao-Henrique | |||
BMX M | BRA | Renato Rezende | |||
BMX K | BRA | Priscilla Carnaval | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | BRA | Cesar de Castro | |||
3 m spring K | BRA | Juliana Veloso | |||
Tårnspring M | BRA | Hugo Parisi | |||
Tårnspring K | BRA | Ingrid Oliveira | |||
Synkron 3 m spring M | BRA | Luiz Felipe Outerelo | |||
Ian Matos | |||||
Synkron 3 m spring K | BRA | Juliana Veloso | |||
Tammy Takagi | |||||
Synkron tårnspring M | BRA | Jackson Rondinelli | |||
Hugo Parisi | |||||
Synkron tårnspring K | BRA | Giovanna Pedroso | |||
Ingrid Oliveira | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | BRA | Luiza Tavares de Almeida | |||
Joao Victor Marcari Oliva | |||||
Giovana Pass | |||||
Pedro Tavares de Almeida | |||||
Dressur hold | BRA | Luiza Tavares de Almeida | |||
Giovana Pass | |||||
Pedro Tavares de Almeida | |||||
Joao Victor Marcari Oliva | |||||
Military individuelt | BRA | Marcio Appel | |||
Ruy da Fonseca Filho | |||||
Marcio Jorge | |||||
Carlos Ramadan Paro | |||||
Military hold | BRA | Ruy da Fonseca Filho | |||
Marcio Jorge | |||||
Marcio Appel | |||||
Carlos Ramadan Paro | |||||
Ridebanespringning individuelt | BRA | Alvaro de Miranda Neto | |||
Stephan Barcha | |||||
Eduardo Menezes | |||||
Pedro Veniss | |||||
Ridebanespringning hold | BRA | Eduardo Menezes | |||
Pedro Veniss | |||||
Stephan Barcha | |||||
Alvaro de Miranda Neto | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | BRA | Ana Beatriz Bulcao | |||
Beatriz Bulcao Ana | |||||
Tais Rochel | |||||
Fleuret individuelt M | BRA | Henrique Marques | |||
Ghislain Perrier | |||||
Guiherme Toldo | |||||
Kårde individuelt K | BRA | Rayssa Costa | |||
Nathalie Moellhausen | |||||
Amanda Simeao | |||||
Kårde individuelt M | BRA | Athos Schwantes | |||
Guilherme Melaragno | |||||
Nicolas Ferreira | |||||
Kårde hold K | BRA | Rayssa Costa | |||
Katherine Miller | |||||
Nathalie Moellhausen | |||||
Amanda Simeao | |||||
Sabel individuelt K | BRA | Marta Baeza Centurion | |||
Sabel individuelt M | BRA | Renzo Agresta | |||
Fleuret hold M | BRA | Fernando Scavasin | |||
Ghislain Perrier | |||||
Guilherme Toldo | |||||
Henrique Marques | |||||
Kårde hold M | BRA | Nicolas Ferreira | |||
Alexandre Camargo | |||||
Athos Schwantes | |||||
Guilherme Melaragno | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | BRA | Fabiana | |||
Andressa | |||||
Raquel Fernandes | |||||
Aline | |||||
Tamires | |||||
Rafaelle | |||||
Monica | |||||
Bruna | |||||
Andressa Alves | |||||
Formiga | |||||
Barbara | |||||
Debinha | |||||
Thaisa | |||||
Cristiane | |||||
Poliana | |||||
Marta | |||||
Erika | |||||
Beatriz | |||||
Fodbold M | BRA | Rafael Alcantara | |||
Rodrigo Dourado | |||||
William | |||||
Zeca | |||||
Luan | |||||
Renato Augusto | |||||
Neymar | |||||
Gabriel Jesus | |||||
Luan Garcia | |||||
Uilson | |||||
Weverton | |||||
Thiago Maia | |||||
Rodrigo Caio | |||||
Marquinhos | |||||
Gabriel Barbosa | |||||
Douglas Santos | |||||
Walace | |||||
Felipe Anderson | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | BRA | Miriam Nagl | |||
Victoria Lovelady | |||||
Individuelt M | BRA | Adilson Da Silva | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BRA | Rebeca Andrade | |||
Jade Barbosa | |||||
Flavia Saraiva | |||||
Individuelt M | BRA | Sergio Sasaki Junior | |||
Francisco Barretto Junior | |||||
Arthur Mariano | |||||
Hold K | BRA | Jade Barbosa | |||
Rebeca Andrade | |||||
Flavia Saraiva | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Lorrane Oliveira | |||||
Hold M | BRA | Francisco Barretto Junior | |||
Arthur Nabarrete Zanetti | |||||
Arthur Mariano | |||||
Diego Hypolito | |||||
Sergio Sasaki Junior | |||||
Gulv K | BRA | Jade Barbosa | |||
Flavia Saraiva | |||||
Rebeca Andrade | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Bom K | BRA | Jade Barbosa | |||
Flavia Saraiva | |||||
Rebeca Andrade | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Forskudt barre K | BRA | Jade Barbosa | |||
Flavia Saraiva | |||||
Lorrane Oliveira | |||||
Rebeca Andrade | |||||
Gulv M | BRA | Francisco Barretto Junior | |||
Sergio Sasaki Junior | |||||
Arthur Mariano | |||||
Diego Hypolito | |||||
Spring på hest M | BRA | Sergio Sasaki Junior | |||
Bensving M | BRA | Sergio Sasaki Junior | |||
Francisco Barretto Junior | |||||
Arthur Mariano | |||||
Ringe M | BRA | Sergio Sasaki Junior | |||
Francisco Barretto Junior | |||||
Arthur Zanetti | |||||
Arthur Mariano | |||||
Barre M | BRA | Francisco Barretto Junior | |||
Arthur Mariano | |||||
Sergio Sasaki Junior | |||||
Reck M | BRA | Francisco Barretto Junior | |||
Sergio Sasaki Junior | |||||
Arthur Mariano | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | BRA | Jessica Maier | |||
Morgana Gmach | |||||
Francielly Pereira | |||||
Emanuelle Lima | |||||
Gabrielle Moraes Da Silva | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BRA | Natalia Gaudio | |||
Trampolin individuelt M | BRA | Rafael Andrade | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | BRA | Haniel Langaro | |||
Henrique Teixeira | |||||
Andre Soares | |||||
Oswaldo Dos Santos Guimaraes | |||||
Leonardo Santos | |||||
Fabio Chiuffa | |||||
Joao da Silva | |||||
Alexandro Pozzer | |||||
Cesar Almeida | |||||
Thiagus Dos Santos | |||||
Jose De Toledo | |||||
Diogo Kent Hubner | |||||
Lucas Candido | |||||
Maik Dos Santos | |||||
Håndbold K | BRA | Tamires Lima De Araujo | |||
Fernanda Franca Da Silva | |||||
Deonise Fachinello | |||||
Barbara Arenhart | |||||
Fabiana Diniz | |||||
Daniela Piedade | |||||
Eduarda Taleska | |||||
Samira Rocha | |||||
Mayara Fier De Moura | |||||
Francielle Rocha | |||||
Jessica Quintino | |||||
Mayssa Pessoa | |||||
Ana Paula Rodriguez-Belo | |||||
Alexandra Martinez | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | BRA | Andre Patrocinio | |||
Joaquin Lopez | |||||
Thiago Bomfim | |||||
Stephane Smith | |||||
Rodrigo Faustino | |||||
Chris McPherson | |||||
Patrick van der Heijden | |||||
Bruno Paes | |||||
Matheus Borges | |||||
Yuri van der Heijden | |||||
Adam Imer | |||||
Bruno Mendonca | |||||
Rodrigo Steimbach | |||||
Ernst Rost-Onnes | |||||
Lucas Paixao | |||||
Paulo Batista | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | BRA | Sarah Menezes | |||
Halv-letvægt K | BRA | Erika Miranda | |||
Letvægt K | BRA | Rafaela Silva | |||
Halv-mellemvægt K | BRA | Mariana Silva | |||
Mellemvægt K | BRA | Maria de Lourdes Portela | |||
Halv-sværvægt K | BRA | Mayra Aguiar | |||
Sværvægt K | BRA | Maria Suelen Altheman | |||
Ekstra-letvægt M | BRA | Felipe Kitadai | |||
Halv-letvægt M | BRA | Charles Chibana | |||
Letvægt M | BRA | Alex Pombo Silva | |||
Halv-mellemvægt M | BRA | Victor Penalber | |||
Mellemvægt M | BRA | Tiago Camilo | |||
Halv-sværvægt M | BRA | Rafael Buzacarini | |||
Sværvægt M | BRA | Rafael Silva | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BRA | Yane Marcia Marques | |||
Individuelt M | BRA | Felipe Nascimento | |||
Roning | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | BRA | Fernanda Ferreira | |||
Vanessa Cozzi | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | BRA | Willian Giaretton | |||
Xavier Vela Maggi | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens K | BRA | Mariana Ramalho | |||
Tais Balconi | |||||
Claudia Teles | |||||
Paula Ishibashi | |||||
Isadora Cerullo | |||||
Edna Santini | |||||
Raquel Kochhann | |||||
Luiza Campos | |||||
Amanda Araujo | |||||
Juliana Esteves | |||||
Beatriz Muhlbauer | |||||
Julia Sarda | |||||
Haline Scatrut | |||||
Rugby sevens M | BRA | Daniel Sancery | |||
Martin Schaefer | |||||
Felipe Sancery | |||||
Moises Duque | |||||
Lucas Duque | |||||
Andrés Bayron Silva | |||||
Gustavo Albuquerque | |||||
Felipe Claro | |||||
Stefano Giantorno | |||||
Juliano Fiori | |||||
Laurent Couhet | |||||
Arthur Bergo | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | BRA | Kahena Kunze | |||
Martine Grael | |||||
Nacra 17 | BRA | Samuel Albrecht | |||
Isabel Swan | |||||
49er M | BRA | Marco Grael | |||
Gabriel Borges | |||||
470 K | BRA | Fernanda Oliveira | |||
Ana Luiza Barbachan | |||||
470 M | BRA | Bruno Bethlem | |||
Henrique Haddad | |||||
Finnjolle M | BRA | Jorge Zarif | |||
Laser K | BRA | Fernanda Decnop | |||
Laser M | BRA | Robert Scheidt | |||
Windsurfer K | BRA | Patricia Freitas | |||
Windsurfer M | BRA | Ricardo Santos | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | BRA | Cassio Cesar Rippel | |||
Riffel tre positioner K | BRA | Rosane Budag | |||
Riffel liggende M | BRA | Cassio Cesar Rippel | |||
Luftriffel K | BRA | Rosane Budag | |||
Fri pistol M | BRA | Julio de Sourza Almeida | |||
Felipe Almeida Wu | |||||
Silhuetpistol M | BRA | Emerson Duarte | |||
Luftpistol M | BRA | Julio de Sourza Almeida | |||
Felipe Almeida Wu | |||||
Trap K | BRA | Janice Teixeira | |||
Trap M | BRA | Roberto Schmits | |||
Skeet K | BRA | Daniela Carraro | |||
Skeet M | BRA | Renato Portella | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BRA | Etiene Medeiros | |||
Graciele Herrmann | |||||
50 m fri stil M | BRA | Bruno Fratus | |||
Italo Duarte | |||||
100 m fri stil K | BRA | Larissa Oliveira | |||
Etiene Medeiros | |||||
100 m fri stil M | BRA | Nicolas Nilo | |||
Marcelo Chierighini | |||||
200 m fri stil K | BRA | Larissa Oliveira | |||
Manuella Lyrio | |||||
200 m fri stil M | BRA | Nicolas Nilo | |||
Joao De Lucca | |||||
400 m fri stil M | BRA | Luiz Altamir | |||
1500 m fri stil M | BRA | Brandonn Almeida | |||
Miguel Valente | |||||
100 m rygcrawl K | BRA | Etiene Medeiros | |||
100 m rygcrawl M | BRA | Guilherme Guido | |||
200 m rygcrawl M | BRA | Leonardo De Deus | |||
100 m brystsvømning M | BRA | Joao Gomes | |||
Felipe Franca | |||||
200 m brystsvømning M | BRA | Tales Cerdeira | |||
Thiago Simon | |||||
100 m butterfly K | BRA | Daynara de Paula | |||
Daiene Marcal | |||||
100 m butterfly M | BRA | Marcos Macedo | |||
Henrique Martins | |||||
200 m butterfly K | BRA | Joanna Maranhao | |||
200 m butterfly M | BRA | Kaio Marcio | |||
Leonardo De Deus | |||||
200 m medley K | BRA | Joanna Maranhao | |||
200 m medley M | BRA | Thiago Pereira | |||
Henrique Rodrigues | |||||
400 m medley K | BRA | Joanna Maranhao | |||
400 m medley M | BRA | Brandonn Almeida | |||
4x100 m fri stil K | BRA | Manuella Lyrio | |||
Daynara de Paula | |||||
Larissa Oliveira | |||||
Etiene Medeiros | |||||
4x100 m fri stil M | BRA | Nicolas Nilo | |||
Gabriel Santos | |||||
Joao De Lucca | |||||
Matheus Santana | |||||
Marcelo Chierighini | |||||
4x200 m fri stil K | BRA | Gabrielle Roncatto | |||
Jessica Cavalheiro | |||||
Larissa Oliveira | |||||
Manuella Lyrio | |||||
4x200 m fri stil M | BRA | Nicolas Nilo | |||
Luiz Altamir | |||||
Joao De Lucca | |||||
Andre Pereira | |||||
4x100 m medley K | BRA | Jhennifer Conceicao | |||
Daynara de Paula | |||||
Natalia Luccas | |||||
Larissa Oliveira | |||||
4x100 m medley M | BRA | Marcelo Chierighini | |||
Joao Gomes | |||||
Felipe Silva | |||||
Henrique Martins | |||||
Guilherme Guido | |||||
Marathon 10 km K | BRA | Ana Marcela Cunha | |||
Poliana Okimoto | |||||
Marathon 10 km M | BRA | Allan Do Carmo | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BRA | Luisa Borges | |||
Maria Miccuci | |||||
Hold K | BRA | Branca Feres | |||
Lorena Molinos | |||||
Beatriz Feres | |||||
Lara Teixeira | |||||
Clara Lobo Maria | |||||
Maria Miccuci | |||||
Maria Bruno | |||||
Pamela Nogueira | |||||
Luisa Borges | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BRA | Hugo Calderano | |||
Gustavo Tsuboi | |||||
Individuelt K | BRA | Gui Lin | |||
Caroline Kumahara | |||||
Hold M | BRA | Hugo Calderano | |||
Gustavo Tsuboi | |||||
Cazuo Matsumoto | |||||
Hold K | BRA | Caroline Kumahara | |||
Gui Lin | |||||
Bruna Takahashi | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | BRA | Iris Sing | |||
Fjervægt K | BRA | Julia Vasconcelos Dos Santos | |||
Fluevægt M | BRA | Venilton Teixeira | |||
Sværvægt M | BRA | Maicon Siqueira | |||
Tennis | |||||
Single M | BRA | Rogerio Dutra Silva | |||
Thomaz Bellucci | |||||
Double M | BRA | Thomaz Bellucci | |||
Marcelo Melo | |||||
Andrey Samokhin | |||||
Bruno Soares | |||||
Single K | BRA | Teliana Pereira | |||
Double K | BRA | Teliana Pereira | |||
Paula Goncalves | |||||
Mixdouble | BRA | Marcelo Melo | |||
Teliana Pereira | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | BRA | Pamella Oliveira | |||
Individuelt M | BRA | Diogo Sclebin | |||
Volleyball | |||||
Volleyball K | BRA | Adenizia Da Silva | |||
Jaquelin Pereira De Carvalho | |||||
Thaisa Menezes | |||||
Fernanda Rodrigues | |||||
Juciely Barreto | |||||
Leia Henrique Da Silva | |||||
Sheilla Castro De Paula | |||||
Josefa Almeida De Sousa | |||||
Natalia Pereira | |||||
Fabiana Claudino | |||||
Danielle Lins | |||||
Gabriela Guimaraes | |||||
Volleyball M | BRA | Wallace de Souza | |||
Lucas Saatkamp | |||||
Ricardo Lucarelli | |||||
Evandro Guerra | |||||
Bruno Mossa Rezende | |||||
Mauricio Luiz de Souza | |||||
William Arjona | |||||
Luiz Felipe Fonteles | |||||
Sergio Dutra dos Santos | |||||
Mauricio Borges Almeida Silva | |||||
Douglas de Souza | |||||
Eder Carbonera | |||||
Beachvolley K | BRA | Agatha Bednarczuk | |||
Talita Rocha | |||||
Barbara Seixas de Freitas | |||||
Larissa Franca Maestrini | |||||
Beachvolley M | BRA | Bruno Oscar Schmidt | |||
Evandro Goncalves de Oliveira Junior | |||||
Alison Cerutti | |||||
Pedro Salgado Solberg | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | BRA | Bernardo Rocha | |||
Felipe Perrone | |||||
Felipe Da Costa Silva | |||||
Slobodan Soro | |||||
Adrian Baches | |||||
Paulo Salemi | |||||
Bernardo Oneto Gomes | |||||
Ives Alonso | |||||
Vinicius Antonelli | |||||
Ruda Franco | |||||
Josip Vrlic | |||||
Jonas Crivella | |||||
Gustavo Guimaraes | |||||
Vandpolo K | BRA | Diana Abla | |||
Marina Zablith | |||||
Marina Canetti | |||||
Amanda Oliveira | |||||
Luiza Carvalho | |||||
Camila Pedrosa | |||||
Tess Oliveira | |||||
Victoria Chamorro | |||||
Izabella Chiappini | |||||
Viviane Bahia | |||||
Lucianne Barroncas | |||||
Mariana Duarte | |||||
Gabriela Mantellato | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | BRA | Rosane dos Reis Santos | |||
Sværvægt K | BRA | Jaqueline Ferreira | |||
Letsværvægt M | BRA | Welisson da Silva | |||
Sværvægt M | BRA | Mateus Gregorio Machado | |||
Supersværvægt M | BRA | Fernando Saraiva Reis | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | BRA | Gilda De Oliveira | |||
Fri stil mellemvægt K | BRA | Lais Nunes De Oliveira | |||
Fri stil sværvægt K | BRA | Aline Silva Ferreira | |||
Fri stil weltervægt K | BRA | Joice Souza Da Silva | |||
Græsk romersk supersværvægt M | BRA | Eduard Soghomonyan | |||
Informationen om Brasilianske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||