Polske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | POL | Karina Lipiarska-Palka | |||
Atletik | |||||
200 m M | POL | Karol Zalewski | |||
400 m M | POL | Rafal Omelko | |||
800 m M | POL | Adam Kszczot | |||
Marcin Lewandowski | |||||
Maraton M | POL | Yared Shegumo | |||
Artur Kozlowski | |||||
Henryk Szost | |||||
110 m hæk M | POL | Damian Czykier | |||
400 m hæk M | POL | Patryk Dobek | |||
3000 m forhindringsløb M | POL | Krystian Zalewski | |||
4x400 m M | POL | Jakub Krzewina | |||
Michal Pietrzak | |||||
Lukasz Krawczuk | |||||
Rafal Omelko | |||||
20 km kapgang M | POL | Artur Brzozowski | |||
Jakub Bogdan Jelonek | |||||
Lukasz Nowak | |||||
50 km kapgang M | POL | Adrian Blocki | |||
Rafal Fedaczynski | |||||
Rafal Augustyn | |||||
Højdespring M | POL | Sylwester Bednarek | |||
Wojciech Theiner | |||||
Stangspring M | POL | Pawel Wojciechowski | |||
Robert Sobera | |||||
Piotr Lisek | |||||
Trespring M | POL | Karol Hoffmann | |||
Kuglestød M | POL | Tomasz Majewski | |||
Michal Haratyk | |||||
Konrad Bukowiecki | |||||
Diskoskast M | POL | Robert Urbanek | |||
Piotr Malachowski | |||||
Hammerkast M | POL | Wojciech Nowicki | |||
Pawel Fajdek | |||||
Spydkast M | POL | Lukasz Grzeszczuk | |||
Marcin Krukowski | |||||
Tikamp M | POL | Pawel Wiesiolek | |||
100 m K | POL | Marika Popowicz-Drapala | |||
Ewa Swoboda | |||||
200 m K | POL | Anna Kielbasinska | |||
400 m K | POL | Patrycja Wyciszkiewicz | |||
Malgorzata Holub | |||||
Justyna Swiety | |||||
800 m K | POL | Joanna Jozwik | |||
Angelika Cichocka | |||||
1500 m K | POL | Angelika Cichocka | |||
Danuta Urbanik | |||||
Sofia Ennaoui | |||||
Maraton K | POL | Monika Stefanowicz | |||
Iwona Lewandowska | |||||
Katarzyna Kowalska | |||||
100 m hæk K | POL | Karolina Koleczek | |||
400 m hæk K | POL | Joanna Linkiewicz | |||
Emilia Ankiewicz | |||||
3000 m forhindringsløb K | POL | Matylda Kowal | |||
4x100 m K | POL | Ewa Swoboda | |||
Marika Popowicz-Drapala | |||||
Klaudia Konopko | |||||
Anna Kielbasinska | |||||
4x400 m K | POL | Malgorzata Holub | |||
Justyna Swiety | |||||
Patrycja Wyciszkiewicz | |||||
Iga Baumgart | |||||
20 km kapgang K | POL | Agnieszka Dygacz | |||
Agnieszka Szwarnog | |||||
Paulina Buziak | |||||
Højdespring K | POL | Kamila Licwinko | |||
Trespring K | POL | Anna Jagaciak | |||
Kuglestød K | POL | Paulina Guba | |||
Diskoskast K | POL | Zaneta Glanc | |||
Hammerkast K | POL | Joanna Fiodorow | |||
Anita Wlodarczyk | |||||
Malwina Kopron | |||||
Spydkast K | POL | Maria Andrejczyk | |||
Badminton | |||||
Single M | POL | Adrian Deziolko | |||
Double M | POL | Adam Cwalina | |||
Przemyslaw Wacha | |||||
Mixdouble | POL | Robert Mateusiak | |||
Nadiezda Kostiurczyk | |||||
Boksning | |||||
Mellemvægt M | POL | Tomasz Jablonski | |||
Sværvægt M | POL | Igor Jakubowski | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | POL | Marta Walczykiewicz | |||
K1 500 m K | POL | Ewelina Wojnarowska | |||
K2 500 m K | POL | Karolina Naja | |||
Beata Mikolajczyk | |||||
K4 500 m K | POL | Beata Mikolajczyk | |||
Marta Walczykiewicz | |||||
Edyta Dzieniszewska | |||||
Karolina Naja | |||||
K1 200 m M | POL | Pawel Kaczmarek | |||
K1 1000 m M | POL | Rafal Rosolski | |||
C1 200 m M | POL | Tomasz Kaczor | |||
C1 1000 m M | POL | Tomasz Kaczor | |||
C2 1000 m M | POL | Mateusz Kaminski | |||
Michal Kudla | |||||
K1 slalom K | POL | Natalia Pacierpnik | |||
K1 slalom M | POL | Maciej Okreglak | |||
C1 slalom M | POL | Grzegorz Hedwig | |||
C2 slalom M | POL | Marcin Pochwala | |||
Piotr Szczepanski | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | POL | Michal Golas | |||
Maciej Bodnar | |||||
Rafal Majka | |||||
Michal Kwiatkowski | |||||
Landevejsløb K | POL | Malgorzata Jasinska | |||
Anna Plichta | |||||
Katarzyna Niewiadoma | |||||
Enkeltstart K | POL | Katarzyna Niewiadoma | |||
Anna Plichta | |||||
Enkeltstart M | POL | Maciej Bodnar | |||
Michal Kwiatkowski | |||||
Omnium K | POL | Daria Pikulik | |||
Holdforfølgelse K | POL | Daria Pikulik | |||
Justyna Kaczkowska | |||||
Edyta Jasinska | |||||
Natalia Rutkowska | |||||
Sprint M | POL | Damian Zielinski | |||
Rafal Sarnecki | |||||
Holdsprint M | POL | Damian Zielinski | |||
Rafal Sarnecki | |||||
Krzysztof Maksel | |||||
Keirin M | POL | Krzysztof Maksel | |||
Damian Zielinski | |||||
Mountainbike K | POL | Maja Wloszczowska | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | POL | Pawel Spisak | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | POL | Hanna Lyczbinska | |||
Sabel hold K | POL | Aleksandra Socha | |||
Bogna Jozwiak | |||||
Marta Puda | |||||
Malgorzata Kozaczuk | |||||
Sabel individuelt K | POL | Malgorzata Kozaczuk | |||
Aleksandra Socha | |||||
Bogna Jozwiak | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | POL | Katarzyna Jurkowska-Kowalska | |||
Gulv K | POL | Katarzyna Jurkowska-Kowalska | |||
Bom K | POL | Katarzyna Jurkowska-Kowalska | |||
Forskudt barre K | POL | Katarzyna Jurkowska-Kowalska | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | POL | Michal Daszek | |||
Mariusz Jurkiewicz | |||||
Adam Wisniewski | |||||
Michal Szyba | |||||
Michal Jurecki | |||||
Mateusz Jachlewski | |||||
Lukasz Gierak | |||||
Slawomir Szmal | |||||
Piotr Wyszomirski | |||||
Mateusz Kus | |||||
Krzysztof Lijewski | |||||
Kamil Syprzak | |||||
Karol Bielecki | |||||
Przemyslaw Krajewski | |||||
Bartosz Jurecki | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | POL | Arleta Podolak | |||
Mellemvægt K | POL | Katarzyna Klys | |||
Halv-sværvægt K | POL | Daria Pogorzelec | |||
Sværvægt M | POL | Maciej Sarnacki | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | POL | Oktawia Nowacka | |||
Anna Maliszewska | |||||
Individuelt M | POL | Szymon Staskiewicz | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | POL | Natan Wegrzycki-Szymczyk | |||
Dobbeltsculler K | POL | Natalia Madaj | |||
Magdalena Fularczyk-Kozlowska | |||||
Toer uden styrmand K | POL | Maria Wierzbowska | |||
Anna Wierzbowska | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | POL | Agnieszka Kobus | |||
Joanna Leszczynska | |||||
Monika Ciaciuch | |||||
Maria Springwald | |||||
Dobbeltfirer M | POL | Wiktor Chabel | |||
Miroslaw Zietarski | |||||
Mateusz Biskup | |||||
Dariusz Radosz | |||||
Otter M | POL | Mikolaj Burda | |||
Zbigniew Schodowski | |||||
Mateusz Wilangowski | |||||
Michal Szpakowski | |||||
Marcin Brzezinski | |||||
Krystian Aranowski | |||||
Robert Fuchs | |||||
Piotr Juszczak | |||||
Daniel Trojanowski | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | POL | Weronika Deresz | |||
Martyna Mikolajczak | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | POL | Milosz Jankowski | |||
Artur Mikolajczewski | |||||
Sejlsport | |||||
49er M | POL | Lukasz Przybytek | |||
Pawel Kolodzinski | |||||
470 K | POL | Agnieszka Skrzypulec | |||
Irmina Mrozek-Gliszczynska | |||||
Laser M | POL | Kacper Zieminski | |||
Windsurfer K | POL | Malgorzata Bialecka | |||
Windsurfer M | POL | Piotr Myszka | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | POL | Agnieszka Nagay | |||
Sylwia Bogacka | |||||
Luftriffel K | POL | Sylwia Bogacka | |||
Agnieszka Nagay | |||||
Sportspistol K | POL | Klaudia Bres | |||
Silhuetpistol M | POL | Piotr Daniluk | |||
Luftpistol K | POL | Klaudia Bres | |||
Luftpistol M | POL | Piotr Daniluk | |||
Skeet K | POL | Aleksandra Jarmolinska | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | POL | Aleksandra Urbanczyk | |||
Anna Dowgiert | |||||
50 m fri stil M | POL | Filip Wypych | |||
Pawel Juraszek | |||||
100 m fri stil K | POL | Katarzyna Wilk | |||
200 m fri stil M | POL | Kacper Majchrzak | |||
400 m fri stil M | POL | Filip Zaborowski | |||
Wojciech Wojdak | |||||
1500 m fri stil M | POL | Wojciech Wojdak | |||
Mateusz Sawrymowicz | |||||
100 m rygcrawl K | POL | Alicja Tchorz | |||
100 m rygcrawl M | POL | Radoslaw Kawecki | |||
Tomasz Polewka | |||||
200 m rygcrawl K | POL | Alicja Tchorz | |||
200 m rygcrawl M | POL | Radoslaw Kawecki | |||
100 m brystsvømning M | POL | Marcin Stolarski | |||
100 m butterfly M | POL | Pawel Korzeniowski | |||
Konrad Czerniak | |||||
200 m butterfly M | POL | Jan Switkowski | |||
200 m medley K | POL | Katarzyna Baranowska | |||
4x100 m fri stil K | POL | Katarzyna Wilk | |||
Anna Dowgiert | |||||
Alicja Tchorz | |||||
Aleksandra Urbanczyk | |||||
4x100 m fri stil M | POL | Pawel Korzeniowski | |||
Kacper Majchrzak | |||||
Konrad Czerniak | |||||
Jan Switkowski | |||||
4x200 m fri stil M | POL | Kacper Majchrzak | |||
Kacper Klich | |||||
Pawel Korzeniowski | |||||
Jan Switkowski | |||||
4x100 m medley M | POL | Konrad Czerniak | |||
Marcin Stolarski | |||||
Radoslaw Kawecki | |||||
Kacper Majchrzak | |||||
Marathon 10 km K | POL | Joanna Zachoszcz | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | POL | Jakub Dyjas | |||
Zengyi Wang | |||||
Individuelt K | POL | Katarzyna Grzybowska-Franc | |||
Hold M | POL | Daniel Gorak | |||
Jakub Dyjas | |||||
Zengyi Wang | |||||
Hold K | POL | Katarzyna Grzybowska-Franc | |||
Natalia Partyka | |||||
Qian Li | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt M | POL | Karol Robak | |||
Weltervægt M | POL | Piotr Pazinski | |||
Tennis | |||||
Single M | POL | Jerzy Janowicz | |||
Double M | POL | Lukasz Kubot | |||
Marcin Matkowski | |||||
Single K | POL | Magda Linette | |||
Agnieszka Radwanska | |||||
Double K | POL | Paula Kania | |||
Klaudia Jans-Ignacik | |||||
Mixdouble | POL | Agnieszka Radwanska | |||
Lukasz Kubot | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | POL | Agnieszka Jerzyk | |||
Volleyball | |||||
Volleyball M | POL | Bartosz Kurek | |||
Mateusz Bieniek | |||||
Dawid Konarski | |||||
Bartosz Bednorz | |||||
Mateusz Mika | |||||
Rafal Buszek | |||||
Pawel Zatorski | |||||
Piotr Nowakowski | |||||
Michal Kubiak | |||||
Grzegorz Lomacz | |||||
Karol Klos | |||||
Fabian Drzyzga | |||||
Beachvolley K | POL | Monika Brzostek | |||
Kinga Kolosinska | |||||
Beachvolley M | POL | Bartosz Losiak | |||
Mariusz Prudel | |||||
Piotr Kantor | |||||
Grzegorz Fijalek | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt K | POL | Patrycja Piechowiak | |||
Sværvægt M | POL | Arkadiusz Michalski | |||
Bartloniei Bonk | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | POL | Agnieszka Wieszczek | |||
Fri stil letvægt M | POL | Magomedmurad Gadzhiev | |||
Fri stil mellemvægt M | POL | Zbigniew Baranowski | |||
Fri stil sværvægt M | POL | Radoslaw Baran | |||
Fri stil supersværvægt M | POL | Robert Baran | |||
Fri stil fluevægt K | POL | Iwona Matkowska | |||
Fri stil letvægt K | POL | Katarzyna Krawczyk | |||
Fri stil mellemvægt K | POL | Monika Ewa Michalik | |||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||