Australian athletes in the Rio de Janeiro 2016 Olympics

Australian athletes at the Rio 2016 Olympics*

  Facts about Australiaat the Rio 2016 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M AUS Taylor Worth
Ryan Tyack
Alec Potts
Individual W AUS Alice Ingley
Team M AUS Ryan Tyack
Alec Potts
Taylor Worth
 Athletics
200 m M AUS Alexander Hartmann
800 m M AUS Luke Mathews
Jeffrey Riseley
1500 m M AUS Luke Mathews
Ryan Gregson
5000 m M AUS Sam McEntee
Patrick Tiernan
Brett Robinson
10000 m M AUS Ben St Lawrence
David McNeill
Marathon M AUS Scott Westcott
Liam Adams
Michael Shelley
20 km walk M AUS Rhydian Cowley
Dane Bird-Smith
50 km walk M AUS Chris Erickson
Jared Tallent
Brendon Reading
Sandeep Kumar
High jump M AUS Brandon Starc
Joel Baden
Pole vault M AUS Kurtis Marschall
Long jump M AUS Henry Frayne
Fabrice Lapierre
Shot put M AUS Damien Birkinhead
Discus throw M AUS Benn Harradine
Matthew Denny
Javelin throw M AUS Hamish Peacock
Joshua Robinson
Decathlon M AUS Cedric Dubler
100 m W AUS Melissa Breen
200 m W AUS Ella Nelson
400 m W AUS Anneliese Rubie
Morgan Mitchell
800 m W AUS Selma Kajan
1500 m W AUS Zoe Buckman
Linden Hall
Jenny Blundell
5000 m W AUS Eloise Wellings
Madeline Heiner Hills
Genevieve Lacaze
10000 m W AUS Eloise Wellings
Marathon W AUS Lisa Jane Weightman
Milly Clark
Jessica Trengove
100 m hurdles W AUS Michelle Jenneke
400 m hurdles W AUS Lauren Wells
3000 m steeplechase W AUS Madeline Heiner Hills
Victoria Mitchell
Genevieve Lacaze
4x400 m W AUS Morgan Mitchell
Jessica Thornton
Anneliese Rubie
Caitlin Sargent-Jones
20 km walk W AUS Rachel Tallent
Tanya Holliday
Regan Lamble
High jump W AUS Eleanor Patterson
Pole vault W AUS Alana Boyd
Long jump W AUS Brooke Stratton
Chelsea Jaensch
Discus throw W AUS Dani Samuels
Javelin throw W AUS Kelsey-Lee Roberts
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
 Badminton
Doubles M AUS Matthew Chau
Sawan Serasinghe
Singles W AUS Wendy Chen
Doubles mixed  AUS Robin Middleton
Leanne Choo
 Basketball
Basketball M AUS David Andersen
Kevin Lisch
Joe Ingles
Cameron Bairstow
Andrew Bogut
Ryan Broekhoff
Matthew Dellavedova
Damian Martin
Patty Mills
Brock Motum
Chris Goulding
Aron Baynes
Basketball W AUS Stephanie Talbot
Erin Phillips
Leilani Mitchell
Elizabeth Cambage
Tessa Lavey
Cayla George
Marianna Tolo
Rachel Jarry
Katie Ebzery
Laura Hodges
Natalie Burton
Penny Taylor
 Boxing
Middleweight M AUS Daniel Lewis
Heavyweight M AUS Jason Whateley
Lightweight W AUS Shelley Marie Watts
 Canoe & Kayak
K1 500 m W AUS Naomi Flood
K2 500 m W AUS Alyce Burnett
Alyssa Bull
K1 200 m M AUS Stephen Bird
K2 200 m M AUS Daniel Bowker
Jordan Wood
K1 1000 m M AUS Murray Stewart
K2 1000 m M AUS Lachlan Tame
Ken Wallace
K4 1000 m M AUS Riley Fitzsimmons
Ken Wallace
Jordan Wood
Jacob Clear
C1 200 m M AUS Ferenc Szekszardi
C1 1000 m M AUS Martin Marinov
C2 1000 m M AUS Ferenc Szekszardi
Martin Marinov
K1 slalom W AUS Jessica Fox
K1 slalom M AUS Lucien Delfour
C1 slalom M AUS Ian Borrows
 Cycling
Road race M AUS Scott Bowden
Rohan Dennis
Stefan Botev Khristov
Richie Porte
Simon Clarke
Road race W AUS Gracie Elvin
Katrin Garfoot
Amanda Spratt
Rachel Neylan
Time trial W AUS Katrin Garfoot
Time trial M AUS Rohan Dennis
Omnium W AUS Annette Edmondson
Omnium M AUS Glenn O'Shea
Team pursuit M AUS Callum Scotson
Michael Hepburn
Sam Welsford
Jack Bobridge
Alexander Edmondson
Keirin W AUS Anna Meares
Stephanie Morton
Team pursuit W AUS Ashlee Ankudinoff
Amy Cure
Georgia Baker
Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Team sprint W AUS Stephanie Morton
Anna Meares
Sprint M AUS Matthew Glaetzer
Patrick Constable
Sprint W AUS Anna Meares
Stephanie Morton
Team sprint M AUS Nathan Hart
Patrick Constable
Matthew Glaetzer
Keirin M AUS Matthew Glaetzer
Patrick Constable
Mountainbike M AUS Daniel McConnell
Scott Bowden
Mountainbike W AUS Rebecca Henderson
BMX M AUS Sam Willoughby
Anthony Dean
Bodi Turner
BMX W AUS Caroline Buchanan
Lauren Reynolds
 Diving
Springboard M AUS Kevin Chavez Banda
Grant Nel
Springboard W AUS Esther Qin
Maddison Keeney
Platform M AUS James Connor
Domonic Bedggood
Platform W AUS Brittany O'Brien
Melissa Wu
Synchronized springboard W AUS Anabelle Smith
Maddison Keeney
 Equestrian
Dressage individual  AUS Suzanne Hearn
Mary Hanna
Lyndal Oatley
Kristy Oatley
Dressage team  AUS Lyndal Oatley
Suzanne Hearn
Kristy Oatley
Mary Hanna
Eventing individual  AUS Shane Rose
Christopher Burton
Sam Griffiths
Stuart Tinney
Eventing team  AUS Sam Griffiths
Stuart Tinney
Christopher Burton
Shane Rose
Jumping individual  AUS Scott Keach
Matthew Williams
Edwina Tops-Alexander
James Paterson-Robinson
 Football
Football W AUS Steph Catley
Laura Alleway
Katrina Gorry
Kyah Simon
Tameka Butt
Lisa De Vanna
Caitlin Foord
Clare Polkinghorne
Emily Van Egmond
Larissa Crummer
Michelle Heyman
Chloe Logarzo
Ellie Carpenter
Samantha Kerr
Mackenzie Arnold
Elise Kellond-knight
Alanna Kennedy
Lydia Williams
 Golf
Individual W AUS Minjee Lee
Su Oh
Individual M AUS Scott Hend
Marcus Fraser
 Gymnastics
Floor W AUS Larrissa Miller
Uneven bars W AUS Larrissa Miller
Rhythmic individual all-round W AUS Danielle Prince
Trampoline individual M AUS Blake Gaudry
 Hockey
Hockey M AUS Simon Orchard
Matthew Dawson
Timothy Deavin
Christopher Ciriello
Blake Govers
Edward Ockenden
Jamie Dwyer
Daniel Beale
Matthew Swann
Matt Gohdes
Glenn Turner
Jacob Whetton
Andrew Charter
Aran Zalewski
Fergus Kavanagh
Mark Knowles
Hockey W AUS Jodie Kenny
Casey Sablowski
Gabi Nance
Madonna Blyth
Grace Stewart
Emily Smith
Kathryn Slattery
Jane Claxton
Edwina Bone
Karri McMahon
Kirstin Dwyer
Brooke Peris
Mariah Williams
Georgie Parker
Georgina Morgan
Rachael Lynch
 Judo
Extra-lightweight W AUS Chloe Rayner
Half-middleweight W AUS Katharina Haecker
Middleweight W AUS Sally Conway
Half-heavyweight W AUS Miranda Giambelli
Extra-lightweight M AUS Joshua Katz
Half-lightweight M AUS Nathan Katz
Colin Coates
Lightweight M AUS Jake Bensted
Half-middleweight M AUS Eoin Coughlan
 Modern Pentathlon
Individual W AUS Chloe Esposito
Individual M AUS Max Esposito
 Rowing
Single sculls W AUS Kimberley Brennan
Single sculls M AUS Rhys Grant
Double sculls W AUS Genevieve Horton
Sally Kehoe
Double sculls M AUS Christopher Morgan
David Watts
Pair without coxswain M AUS Alexander Lloyd
Spencer Turrin
Quadruple sculls without cox W AUS Jessica Hall
Madeleine Edmunds
Kerry Hore
Jennifer Cleary
Quadruple sculls M AUS Alexander Belonogoff
James McRae
Cameron Girdlestone
Karsten Forsterling
Four without coxswain M AUS William Lockwood
Joshua Booth
Joshua Dunkley-Smith
Alexander Hill
Eight with coxswain W AUS Sarah Banting
Molly Goodman
Fiona Albert
Jessica Morrison
Olympia Aldersey
Lucy Stephan
Alexandra Hagan
Meaghan Volker
Charlotte Sutherland
 Rugby
Rugby sevens W AUS Charlotte Caslick
Chloe Dalton
Parry Shannon
Ellia Green
Sharni Williams
Emma Tonegato
Evania Pelite
Amy Turner
Gemma Etheridge
Emilee Cherry
Nicole Beck
Alicia Quirk
Rugby sevens M AUS Henry Hutchison
Allan Faalavaau
Jesse Parahi
Ed Jenkins
Nick Malouf
Pat Mccutcheon
Lewis Holland
Cameron Clark
Tom Kingston
Con Foley
Tom Cusack
James Stannard
John Porch
 Sailing
Nacra 17  AUS Lisa Darmanin
Jason Waterhouse
49er M AUS Iain Jensen
Nathan Outteridge
470 W AUS Jaime Ryan
Carrie Smith
470 M AUS Will Ryan
Mathew Belcher
Finn M AUS Jake Lilley
Laser W AUS Ashley Stoddart
Laser M AUS Tom Burton
 Shooting
Rifle three positions M AUS William Godward
Dane Sampson
Rifle prone M AUS Dane Sampson
Warren Potent
Air rifle M AUS Dane Sampson
Jack Rossiter
Air rifle W AUS Jennifer Hens
Sports pistol W AUS Lalita Yauhleuskaya
Elena Galiabovitch
Free pistol M AUS Daniel Repacholi
Rapid fire pistol M AUS David Chapman
Air pistol W AUS Lalita Yauhleuskaya
Elena Galiabovitch
Air pistol M AUS Blake Blackburn
Daniel Repacholi
Trap W AUS Laetisha Scanlan
Catherine Skinner
Trap M AUS Adam Vella
Mitchell Iles-Crevatin
Skeet W AUS Aislin Jones
Skeet M AUS Paul Adams
Keith Ferguson
Double trap M AUS James Willett
 Swimming
50 m freestyle W AUS Bronte Campbell
Cate Campbell
50 m freestyle M AUS Cameron McEvoy
Matthew Abood
100 m freestyle W AUS Bronte Campbell
Cate Campbell
100 m freestyle M AUS Kyle Chalmers
Cameron McEvoy
200 m freestyle W AUS Emma McKeon
Bronte Barratt
200 m freestyle M AUS David McKeon
Thomas Fraser-Holmes
400 m freestyle W AUS Tamsin Cook
Jessica Ashwood
400 m freestyle M AUS Mack Horton
David McKeon
800 m freestyle W AUS Tamsin Cook
Jessica Ashwood
1500 m freestyle M AUS Mack Horton
Jack McLoughlin
100 m backstroke W AUS Emily Seebohm
Madison Wilson
100 m backstroke M AUS Mitchell Larkin
Joshua Beaver
200 m backstroke W AUS Belinda Hocking
Emily Seebohm
200 m backstroke M AUS Mitchell Larkin
Joshua Beaver
100 m breaststroke W AUS Taylor McKeown
Georgia Bohl
100 m breaststroke M AUS Jake Packard
Joshua Palmer
200 m breaststroke W AUS Georgia Bohl
Taylor McKeown
100 m butterfly W AUS Emma McKeon
Madeline Groves
100 m butterfly M AUS Grant Irvine
200 m butterfly W AUS Madeline Groves
Brianna Throssell
200 m butterfly M AUS Grant Irvine
200 m medley W AUS Alicia Coutts
Kotuku Ngawati
200 m medley M AUS Travis Mahoney
Thomas Fraser-Holmes
400 m medley W AUS Blair Evans
Keryn McMaster
400 m medley M AUS Travis Mahoney
Thomas Fraser-Holmes
4x100 m freestyle W AUS Cate Campbell
Bronte Campbell
Brittany Elmslie
Emma McKeon
Madison Wilson
4x100 m freestyle M AUS Matthew Abood
James Roberts
Cameron McEvoy
Kyle Chalmers
James Magnussen
4x200 m freestyle W AUS Leah Neale
Emma McKeon
Bronte Barratt
Tamsin Cook
Jessica Ashwood
4x200 m freestyle M AUS Mack Horton
David McKeon
Jacob Hansford
Thomas Fraser-Holmes
Daniel Smith
4x100 m medley W AUS Brittany Elmslie
Taylor McKeown
Emma McKeon
Madeline Groves
Cate Campbell
Emily Seebohm
Madison Wilson
4x100 m medley M AUS Mitchell Larkin
Cameron McEvoy
Jake Packard
Kyle Chalmers
David Morgan
Marathon 10 km W AUS Chelsea Lea Gubecka
Marathon 10 km M AUS Jarrod Poort
 Synchronized Swimming
Duet W AUS Rose Stackpole
Nikita Pablo
Team W AUS Danielle Kettlewell
Rose Stackpole
Nikita Pablo
Emily Rogers
Amie Thompson
Bianca Hammett
Deborah Tsai
Hannah Cross
Cristina Sheehan
 Table Tennis
Singles M AUS Xin Yan
David Powell
Singles W AUS Jian Fang Lay
Melissa Tapper
Team M AUS David Powell
Heming Hu
Xin Yan
Team W AUS Melissa Tapper
Jianfang Lay
Ziyu Zhang
 Taekwondo
Featherweight W AUS Caroline Marton
Welterweight W AUS Carmen Marton
Flyweight M AUS Safwan Khalil
Welterweight M AUS Hayder Shkara
 Tennis
Singles M AUS John Millman
Thanasi Kokkinakis
Sam Groth
Jordan Thompson
Doubles M AUS Christopher Guccione
John Peers
Singles W AUS Daria Gavrilova
Samantha Stosur
Doubles W AUS Samantha Stosur
Arina Rodionova
Anastasia Rodionova
Daria Gavrilova
Doubles mixed  AUS Samantha Stosur
John Peers
 Triathlon
Individual W AUS Ashleigh Gentle
Erin Densham
Emma Moffatt
Individual M AUS Aaron Royle
Ryan Fisher
Ryan Bailie
 Water Polo
Water polo W AUS Hannah Buckling
Gemma Beadsworth
Lea Yanitsas
Kelsey Wakefield
Nicola Zagame
Isobel Bishop
Ash Southern
Zoe Arancini
Rowie Webster
Glencora McGhie
Holly Lincoln-Smith
Keesja Gofers
Bronwen Knox
 Weightlifting
Lightweight W AUS Tia-Clair Toomey
Middle-heavyweight M AUS Simplice Ribouem
 Wrestling
Freestyle welterweight M AUS Talgat Ilyasov
Greco-Roman super-heavyweight M AUS Ivan Popov
* The list of Australian athletes in the 2016 Olympic Games is not yet complete
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Rio 2016 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy