Italian athletes at the Rio 2016 Olympics |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | ITA | David Pasqualucci | |||
Mauro Nespoli | |||||
Marco Galiazzo | |||||
Individual W | ITA | Claudia Mandia | |||
Lucilla Boari | |||||
Guendalina Sartori | |||||
Team M | ITA | Mauro Nespoli | |||
Marco Galiazzo | |||||
David Pasqualucci | |||||
Team W | ITA | Guendalina Sartori | |||
Claudia Mandia | |||||
Lucilla Boari | |||||
Athletics | |||||
200 m M | ITA | Eseosa Desalu | |||
Davide Manenti | |||||
Matteo Galvan | |||||
400 m M | ITA | Matteo Galvan | |||
800 m M | ITA | Giordano Benedetti | |||
Marathon M | ITA | Ruggero Pertile | |||
Stefano La Rosa | |||||
Daniele Meucci | |||||
3000 m steeplechase M | ITA | Abdoullah Bamoussa | |||
Yuri Floriani | |||||
20 km walk M | ITA | Matteo Giupponi | |||
50 km walk M | ITA | Marco de Luca | |||
Matteo Giupponi | |||||
Teodorico Caporaso | |||||
High jump M | ITA | Silvano Chesani | |||
Triple jump M | ITA | Fabrizio Donato | |||
Hammer throw M | ITA | Marco Lingua | |||
200 m W | ITA | Gloria Hooper | |||
400 m W | ITA | Maria Benedicta Chigbolu | |||
Libania Grenot | |||||
800 m W | ITA | Yusneysi Santiusti | |||
1500 m W | ITA | Margherita Magnani | |||
10000 m W | ITA | Veronica Inglese | |||
Marathon W | ITA | Valeria Straneo | |||
Anna Incerti | |||||
Catherine Bertone | |||||
400 m hurdles W | ITA | Yadisleidis Pedroso | |||
Ayomide Folorunso | |||||
Marzia Caravelli | |||||
4x400 m W | ITA | Maria Spacca | |||
Libania Grenot | |||||
Ayomide Folorunso | |||||
Maria Benedicta Chigbolu | |||||
20 km walk W | ITA | Antonella Palmisano | |||
Eleonora Giorgi | |||||
Elisa Rigaudo | |||||
High jump W | ITA | Desiree Rossit | |||
Alessia Trost | |||||
Pole vault W | ITA | Sonia Malavisi | |||
Triple jump W | ITA | Dariya Derkach | |||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | ITA | Manuel Cappai | |||
Lightweight M | ITA | Carmine Tommasone | |||
Welterweight M | ITA | Vincenzo Mangiacapre | |||
Light-heavyweight M | ITA | Valentino Manfredonia | |||
Heavyweight M | ITA | Clemente Russo | |||
Super-heavyweight M | ITA | Guido Vianello | |||
Lightweight W | ITA | Irma Testa | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 200 m M | ITA | Manfredi Rizza | |||
K2 200 m M | ITA | Mauro Crenna | |||
Alberto Ricchetti | |||||
K1 1000 m M | ITA | Alberto Ricchetti | |||
K2 1000 m M | ITA | Giulio Dressino | |||
Nicola Ripamonti | |||||
K4 1000 m M | ITA | Alberto Ricchetti | |||
Giulio Dressino | |||||
Nicola Ripamonti | |||||
Mauro Crenna | |||||
C1 200 m M | ITA | Carlo Tacchini | |||
C1 1000 m M | ITA | Carlo Tacchini | |||
K1 slalom W | ITA | Stefanie Horn | |||
K1 slalom M | ITA | Giovanni De Gennaro | |||
Cycling | |||||
Road race M | ITA | Damiano Caruso | |||
Vincenzo Nibali | |||||
Diego Rosa | |||||
Alessandro De Marchi | |||||
Fabio Aru | |||||
Road race W | ITA | Tatiana Guderzo | |||
Elena Cecchini | |||||
Elisa Longo Borghini | |||||
Giorgia Bronzini | |||||
Time trial W | ITA | Elisa Longo Borghini | |||
Time trial M | ITA | Damiano Caruso | |||
Omnium M | ITA | Elia Viviani | |||
Team pursuit M | ITA | Michele Scartezzini | |||
Liam Bertazzo | |||||
Simone Consonni | |||||
Filippo Ganna | |||||
Francesco Lamon | |||||
Team pursuit W | ITA | Simona Frapporti | |||
Tatiana Guderzo | |||||
Beatrice Bartelloni | |||||
Silvia Valsecchi | |||||
Francesca Pattaro | |||||
Mountainbike M | ITA | Luca Braidot | |||
Marco Aurelio Fontana | |||||
Andrea Tiberi | |||||
Mountainbike W | ITA | Eva Lechner | |||
Diving | |||||
Springboard M | ITA | Andrea Chiarabini | |||
Michele Benedetti | |||||
Springboard W | ITA | Maria Elisabetta Marconi | |||
Tania Cagnotto | |||||
Platform M | ITA | Maicol Verzotto | |||
Platform W | ITA | Noemi Batki | |||
Synchronized springboard M | ITA | Andrea Chiarabini | |||
Giovanni Tocci | |||||
Synchronized springboard W | ITA | Francesca Dallape | |||
Tania Cagnotto | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | ITA | Valentina Truppa | |||
Eventing individual | ITA | Pietro Roman | |||
Arianna Schivo | |||||
Luca Roman | |||||
Stefano Brecciaroli | |||||
Eventing team | ITA | Stefano Brecciaroli | |||
Luca Roman | |||||
Pietro Roman | |||||
Arianna Schivo | |||||
Jumping individual | ITA | Emanuele Gaudiano | |||
Fencing | |||||
Foil individual W | ITA | Arianna Errigo | |||
Elisa Di Francisca | |||||
Foil individual M | ITA | Andrea Cassara | |||
Daniele Garozzo | |||||
Giorgio Avola | |||||
Sabre team W | ITA | Rossella Gregorio | |||
Irene Vecchi | |||||
Ilario Bianco | |||||
Loreta Gulotta | |||||
Epee individual W | ITA | Rossella Fiamingo | |||
Epee individual M | ITA | Paolo Pizzo | |||
Marco Fichera | |||||
Enrico Garozzo | |||||
Sabre individual W | ITA | Rossella Gregorio | |||
Irene Vecchi | |||||
Loreta Gulotta | |||||
Sabre individual M | ITA | Aldo Montano | |||
Diego Occhiuzzi | |||||
Foil team M | ITA | Andrea Baldini | |||
Daniele Garozzo | |||||
Andrea Cassara | |||||
Giorgio Avola | |||||
Epee team M | ITA | Enrico Garozzo | |||
Paolo Pizzo | |||||
Marco Fichera | |||||
Andrea Santarelli | |||||
Golf | |||||
Individual W | ITA | Giulia Sergas | |||
Giulia Molinaro | |||||
Individual M | ITA | Nino Bertasio | |||
Matteo Manassero | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | ITA | Vanessa Ferrari | |||
Carlotta Ferlito | |||||
Individual all-round M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Team W | ITA | Martina Rizzelli | |||
Erika Fasana | |||||
Elisa Meneghini | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Floor W | ITA | Elisa Meneghini | |||
Vanessa Ferrari | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Balance beam W | ITA | Erika Fasana | |||
Elisa Meneghini | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Uneven bars W | ITA | Martina Rizzelli | |||
Vanessa Ferrari | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Floor M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Pommel horse M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Rings M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Parallel bars M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Horizontal bar M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Rhythmic group W | ITA | Camilla Patriarca | |||
Martina Centofanti | |||||
Alessia Maurelli | |||||
Marta Pagnini | |||||
Sofia Lodi | |||||
Rhythmic individual all-round W | ITA | Veronica Bertolini | |||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | ITA | Valentina Moscatt | |||
Half-lightweight W | ITA | Odette Giuffrida | |||
Half-middleweight W | ITA | Edwige Gwend | |||
Extra-lightweight M | ITA | Elios Manzi | |||
Half-lightweight M | ITA | Fabio Basile | |||
Half-middleweight M | ITA | Matteo Marconcini | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | ITA | Alice Sotero | |||
Claudia Cesarini | |||||
Individual M | ITA | Pier Paolo Petroni | |||
Riccardo de Luca | |||||
Rowing | |||||
Double sculls M | ITA | Francesco Fossi | |||
Romano Battisti | |||||
Pair without coxswain W | ITA | Sara Bertolasi | |||
Alessandra Patelli | |||||
Pair without coxswain M | ITA | Marco Di Costanzo | |||
Giovanni Abbagnale | |||||
Four without coxswain M | ITA | Matteo Castaldo | |||
Giuseppe Vicino | |||||
Domenico Montrone | |||||
Matteo Lodo | |||||
Eight with coxswain M | ITA | Pierpaolo Frattini | |||
Emanuele Liuzzi | |||||
Simone Venier | |||||
Mario Paonessa | |||||
Fabio Infimo | |||||
Vincenzo Capelli | |||||
Enrico Daniello | |||||
Matteo Stefanini | |||||
Luca Agamennoni | |||||
Lightweight double sculls W | ITA | Valentina Rodini | |||
Laura Milani | |||||
Lightweight double sculls M | ITA | Andrea Micheletti | |||
Marcello Miani | |||||
Lightweight coxless four M | ITA | Martino Goretti | |||
Livio La Padula | |||||
Stefano Oppo | |||||
Pietro Ruta | |||||
Sailing | |||||
49er W | ITA | Francesca Clapcich | |||
Giulia Conti | |||||
Nacra 17 | ITA | Silvia Sicouri | |||
Vittorio Bissaro | |||||
49er M | ITA | Pietro Zucchetti | |||
Ruggero Tita | |||||
470 W | ITA | Alice Sinno | |||
Elena Berta | |||||
Finn M | ITA | Giorgio Poggi | |||
Laser W | ITA | Silvia Zennaro | |||
Laser M | ITA | Francesco Marrai | |||
Windsurfer W | ITA | Flavia Tartaglini | |||
Windsurfer M | ITA | Mattia Camboni | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | ITA | Marco De Nicolo | |||
Niccolo Campriani | |||||
Rifle three positions W | ITA | Petra Zublasing | |||
Rifle prone M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Air rifle M | ITA | Marco De Nicolo | |||
Niccolo Campriani | |||||
Air rifle W | ITA | Petra Zublasing | |||
Free pistol M | ITA | Giuseppe Giordano | |||
Rapid fire pistol M | ITA | Riccardo Mazzetti | |||
Air pistol M | ITA | Giuseppe Giordano | |||
Trap W | ITA | Jessica Rossi | |||
Trap M | ITA | Massimo Fabbrizi | |||
Giovanni Pellielo | |||||
Skeet W | ITA | Diana Bacosi | |||
Chiara Cainero | |||||
Skeet M | ITA | Gabriele Rossetti | |||
Luigi Lodde | |||||
Double trap M | ITA | Marco Innocenti | |||
Antonino Barilla | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | ITA | Silvia Di Pietro | |||
Erika Ferraioli | |||||
50 m freestyle M | ITA | Federico Bocchia | |||
Luca Dotto | |||||
100 m freestyle W | ITA | Federica Pellegrini | |||
Erika Ferraioli | |||||
100 m freestyle M | ITA | Filippo Magnini | |||
Luca Dotto | |||||
200 m freestyle W | ITA | Federica Pellegrini | |||
Alice Mizzau | |||||
200 m freestyle M | ITA | Andrea D'Arrigo | |||
Marco Belotti | |||||
400 m freestyle W | ITA | Diletta Carli | |||
Alice Mizzau | |||||
400 m freestyle M | ITA | Gabriele Detti | |||
800 m freestyle W | ITA | Martina De Memme | |||
1500 m freestyle M | ITA | Gabriele Detti | |||
Gregorio Paltrinieri | |||||
100 m backstroke M | ITA | Simone Sabbioni | |||
200 m backstroke W | ITA | Margherita Panziera | |||
100 m breaststroke W | ITA | Arianna Castiglioni | |||
Martina Carraro | |||||
100 m breaststroke M | ITA | Andrea Toniato | |||
200 m breaststroke M | ITA | Luca Pizzini | |||
100 m butterfly W | ITA | Ilaria Bianchi | |||
100 m butterfly M | ITA | Matteo Rivolta | |||
Piero Codia | |||||
200 m butterfly W | ITA | Alessia Polieri | |||
Stefania Pirozzi | |||||
200 m medley W | ITA | Sara Franceschi | |||
Luisa Trombetti | |||||
200 m medley M | ITA | Federico Turrini | |||
400 m medley W | ITA | Sara Franceschi | |||
Luisa Trombetti | |||||
400 m medley M | ITA | Federico Turrini | |||
Luca Marin | |||||
4x100 m freestyle W | ITA | Silvia Di Pietro | |||
Erika Ferraioli | |||||
Aglaia Pezzato | |||||
Federica Pellegrini | |||||
4x100 m freestyle M | ITA | Michele Santucci | |||
Marco Orsi | |||||
Luca Dotto | |||||
Luca Leonardi | |||||
4x200 m freestyle W | ITA | Federica Pellegrini | |||
Martina De Memme | |||||
Alice Mizzau | |||||
Chiara Masini Luccetti | |||||
4x200 m freestyle M | ITA | Marco Belotti | |||
Alex di Giorgio | |||||
Gabriele Detti | |||||
Andrea D'Arrigo | |||||
4x100 m medley W | ITA | Arianna Castiglioni | |||
Ilaria Bianchi | |||||
Carlotta Zofkova | |||||
Federica Pellegrini | |||||
4x100 m medley M | ITA | Andrea Toniato | |||
Simone Sabbioni | |||||
Piero Codia | |||||
Luca Dotto | |||||
Marathon 10 km W | ITA | Rachele Bruni | |||
Marathon 10 km M | ITA | Simone Ruffini | |||
Federico Vanelli | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | ITA | Costanza Ferro | |||
Linda Cerruti | |||||
Team W | ITA | Manila Flamini | |||
Mariangela Perrupato | |||||
Sara Sgarzi | |||||
Linda Cerruti | |||||
Costanza Ferro | |||||
Elisa Bozzo | |||||
Beatrice Callegari | |||||
Francesca Deidda | |||||
Camilla Cattaneo | |||||
Tennis | |||||
Singles M | ITA | Thomas Fabbiano | |||
Paolo Lorenzi | |||||
Andreas Seppi | |||||
Fabio Fognini | |||||
Doubles M | ITA | Andreas Seppi | |||
Fabio Fognini | |||||
Singles W | ITA | Karin Knapp | |||
Sara Errani | |||||
Roberta Vinci | |||||
Doubles W | ITA | Sara Errani | |||
Roberta Vinci | |||||
Doubles mixed | ITA | Roberta Vinci | |||
Fabio Fognini | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | ITA | Annamaria Mazzetti | |||
Charlotte Bonin | |||||
Individual M | ITA | Alessandro Fabian | |||
Davide Uccellari | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball W | ITA | Anna Danesi | |||
Serena Ortolani | |||||
Myriam Fatime Sylla | |||||
Paola Ogechi Egonu | |||||
Martina Guiggi | |||||
Cristina Chirichella | |||||
Monica De Gennaro | |||||
Antonella Del Core | |||||
Alessia Orro | |||||
Eleonora Lo Bianco | |||||
Nadia Centoni | |||||
Alessia Gennari | |||||
Volleyball M | ITA | Matteo Piano | |||
Luca Vettori | |||||
Massimo Colaci | |||||
Pasquale Sottile | |||||
Simone Buti | |||||
Emanuele Birarelli | |||||
Filippo Lanza | |||||
Ivan Zaytsev | |||||
Salvatore Rossini | |||||
Simone Giannelli | |||||
Oleg Antonov | |||||
Osmany Juantorena | |||||
Beach volley W | ITA | Marta Menegatti | |||
Laura Giombini | |||||
Beach volley M | ITA | Adrian Carambula | |||
Paolo Nicolai | |||||
Alex Ranghieri | |||||
Daniele Lupo | |||||
Water Polo | |||||
Water polo M | ITA | Marco Del Lungo | |||
Matteo Aicardi | |||||
Michael Alexandre Bodegas | |||||
Christian Presciutti | |||||
Alessandro Nora | |||||
Valentino Gallo | |||||
Alessandro Velotto | |||||
Pietro Figlioli | |||||
Andrea Fondelli | |||||
Niccolo Gitto | |||||
Nicholas Presciutti | |||||
Stefano Tempesti | |||||
Francesco Di Fulvio | |||||
Water polo W | ITA | Arianna Garibotti | |||
Laura Teani | |||||
Tania di Mario | |||||
Aleksandra Cotti | |||||
Rosaria Aiello | |||||
Francesca Pomeri | |||||
Elisa Queirolo | |||||
Federica Radicchi | |||||
Chiara Tabani | |||||
Giulia Gorlero | |||||
Teresa Frassinetti | |||||
Roberta Bianconi | |||||
Giulia Emmolo | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight W | ITA | Giorgia Bordignon | |||
Bantamweight M | ITA | Mirco Scarantino | |||
Wrestling | |||||
Freestyle lightweight M | ITA | Frank Chamizo Marquez | |||
Greco-Roman heavyweight M | ITA | Daigoro Timoncini | |||
This information about Italian athletes in the Olympic Summer Games in Rio 2016 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||