Franske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | FRA | Jean-Charles Valladont | |||
Pierre Plihon | |||||
Lucas Daniel | |||||
Hold M | FRA | Lucas Daniel | |||
Jean-Charles Valladont | |||||
Pierre Plihon | |||||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Christophe Lemaitre | |||
Jimmy Vicaut | |||||
200 m M | FRA | Christophe Lemaitre | |||
800 m M | FRA | Pierre-Ambroise Bosse | |||
1500 m M | FRA | Florian Carvalho | |||
110 m hæk M | FRA | Dimitri Bascou | |||
Pascal Martinot-Lagarde | |||||
Wilhem Belocian | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Mahiedine Mekhissi-Benabbad | |||
Yoann Kowal | |||||
4x100 m M | FRA | Stuart Dutamby | |||
Marvin Rene | |||||
Mickael-Méba Zézé | |||||
Jimmy Vicaut | |||||
4x400 m M | FRA | Teddy Atine-Venel | |||
Thomas Jordier | |||||
Mame-Ibra Anne | |||||
Mamadou Kasse Hann | |||||
20 km kapgang M | FRA | Kevin Campion | |||
50 km kapgang M | FRA | Yohann Diniz | |||
Stangspring M | FRA | Kevin Menaldo | |||
Stanley Joseph | |||||
Renaud Lavillenie | |||||
Længdespring M | FRA | Kafetien Gomis | |||
Trespring M | FRA | Benjamin Compaoré | |||
Harold Correa | |||||
Tikamp M | FRA | Kevin Mayer | |||
Bastien Auzeil | |||||
400 m K | FRA | Floria Guei | |||
800 m K | FRA | Renelle Lamote | |||
Justine Fedronic | |||||
Maraton K | FRA | Christelle Daunay | |||
100 m hæk K | FRA | Sandra Gomis | |||
Cindy Billaud | |||||
400 m hæk K | FRA | Phara Anacharsis | |||
4x100 m K | FRA | Jennifer Galais | |||
Celine Distel-Bonnet | |||||
Stella Akakpo | |||||
Floriane Gnafoua | |||||
4x400 m K | FRA | Brigitte Ntiamoah | |||
Phara Anacharsis | |||||
Floria Guei | |||||
Marie Gayot | |||||
20 km kapgang K | FRA | Emilie Menuet | |||
Stangspring K | FRA | Vanessa Boslak | |||
Trespring K | FRA | Jeanine Assani Issouf | |||
Diskoskast K | FRA | Melina Robert-Michon | |||
Pauline Pousse | |||||
Hammerkast K | FRA | Alexandra Tavernier | |||
Spydkast K | FRA | Mathilde Andraud | |||
Syvkamp K | FRA | Ida Antoinette Nana Djimou | |||
Badminton | |||||
Single M | FRA | Brice Leverdez | |||
Single K | FRA | Delphine Lansac | |||
Basketball | |||||
Basketball M | FRA | Tony Parker | |||
Kim Tillie | |||||
Charles Kahudi | |||||
Rudy Gobert | |||||
Joffrey Lauvergne | |||||
Mickael Gelabale | |||||
Antoine Diot | |||||
Boris Diaw | |||||
Nicolas Batum | |||||
Thomas Heurtel | |||||
Florent Pietrus | |||||
Nando De Colo | |||||
Basketball K | FRA | Olivia Epoupa | |||
Marielle Amant | |||||
Valeriane Ayayi | |||||
Sandrine Gruda | |||||
Sarah Michel | |||||
Laetitia Kamba | |||||
Marine Johannes | |||||
Amel Bouderra | |||||
Isabelle Yacoubou | |||||
Endy Miyem | |||||
Gaelle Skrela | |||||
Helena Ciak | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Ellie Konki | |||
Fluevægt K | FRA | Sarah Ourahmoune | |||
Letvægt M | FRA | Sofiane Oumiha | |||
Letweltervægt M | FRA | Hassan Amzile | |||
Weltervægt M | FRA | Souleymane Diop Cissokho | |||
Mellemvægt M | FRA | Christian Mbilli | |||
Letsværvægt M | FRA | Mathieu Bauderlique | |||
Sværvægt M | FRA | Paul Omba Biongolo | |||
Supersværvægt M | FRA | Tony Victor Yoka | |||
Letvægt K | FRA | Estelle Mossely | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | FRA | Sarah Guyot | |||
K4 500 m K | FRA | Lea Jamelot | |||
Amandine Lhote | |||||
Sarah Troel | |||||
Manon Hostens | |||||
K1 200 m M | FRA | Maxime Beaumont | |||
K2 200 m M | FRA | Maxime Beaumont | |||
Sebastien Jouve | |||||
K1 1000 m M | FRA | Cyrille Carre | |||
K2 1000 m M | FRA | Arnaud Hybois | |||
Etienne Hubert | |||||
K4 1000 m M | FRA | Arnaud Hybois | |||
Cyrille Carre | |||||
Sebastien Jouve | |||||
Etienne Hubert | |||||
C1 200 m M | FRA | Thomas Simart | |||
C1 1000 m M | FRA | Adrien Bart | |||
K1 slalom K | FRA | Marie-Zelia Lafont | |||
K1 slalom M | FRA | Sebastien Combot | |||
C1 slalom M | FRA | Denis Gargaud Chanut | |||
C2 slalom M | FRA | Gauthier Klauss | |||
Matthieu Peche | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Romain Bardet | |||
Alexis Vuillermoz | |||||
Julian Alaphilippe | |||||
Warren Barguil | |||||
Landevejsløb K | FRA | Audrey Cordon | |||
Pauline Ferrand Prevot | |||||
Enkeltstart K | FRA | Audrey Cordon | |||
Enkeltstart M | FRA | Julian Alaphilippe | |||
Alexis Vuillermoz | |||||
Omnium K | FRA | Laurie Berthon | |||
Omnium M | FRA | Thomas Boudat | |||
Keirin K | FRA | Sandie Clair | |||
Virginie Cueff | |||||
Holdsprint K | FRA | Virginie Cueff | |||
Sandie Clair | |||||
Sprint M | FRA | Gregory Bauge | |||
Francois Pervis | |||||
Sprint K | FRA | Virginie Cueff | |||
Sandie Clair | |||||
Holdsprint M | FRA | Gregory Bauge | |||
Michael D'Almeida | |||||
Francois Pervis | |||||
Keirin M | FRA | Francois Pervis | |||
Michael D'Almeida | |||||
Mountainbike M | FRA | Maxime Marotte | |||
Victor Koretzky | |||||
Julien Absalon | |||||
Mountainbike K | FRA | Perrine Clauzel | |||
Pauline Ferrand Prevot | |||||
BMX M | FRA | Amidou Mir | |||
Jeremy Rencurel | |||||
Joris Daudet | |||||
BMX K | FRA | Manon Valentino | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Matthieu Rosset | |||
Tårnspring M | FRA | Benjamin Auffret | |||
Tårnspring K | FRA | Laura Marino | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Pierre Volla | |||
Stephanie Brieussel | |||||
Ludovic Henry | |||||
Karen Tebar | |||||
Dressur hold | FRA | Stephanie Brieussel | |||
Ludovic Henry | |||||
Pierre Volla | |||||
Karen Tebar | |||||
Military individuelt | FRA | Thibaut Vallette | |||
Karim Laghouag | |||||
Astier Nicolas | |||||
Mathieu Lemoine | |||||
Military hold | FRA | Thibaut Vallette | |||
Karim Laghouag | |||||
Mathieu Lemoine | |||||
Astier Nicolas | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Kevin Staut | |||
Philippe Rozier | |||||
Roger-Yves Bost | |||||
Penelope Le Prevost | |||||
Ridebanespringning hold | FRA | Kevin Staut | |||
Philippe Rozier | |||||
Penelope Le Prevost | |||||
Roger-Yves Bost | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Ysaora Thibus | |||
Astrid Guyart | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Erwann le Pechoux | |||
Enzo Lefort | |||||
Jeremy Cadot | |||||
Sabel hold K | FRA | Cecilia Berder | |||
Saoussen Boudiaf | |||||
Manon Brunet | |||||
Charlotte Lembach | |||||
Kårde individuelt K | FRA | Auriane Mallo | |||
Lauren Rembi | |||||
Marie-Florence Candassamy | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Gauthier Grumier | |||
Daniel Jerent | |||||
Yannick Borel | |||||
Kårde hold K | FRA | Lauren Rembi | |||
Josephine Jacques | |||||
Marie-Florence Candassamy | |||||
Auriane Mallo | |||||
Sabel individuelt K | FRA | Charlotte Lembach | |||
Cecilia Berder | |||||
Manon Brunet | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Vincent Anstett | |||
Fleuret hold M | FRA | Erwann le Pechoux | |||
Enzo Lefort | |||||
Jeremy Cadot | |||||
Jean-Paul Tony Helissey | |||||
Kårde hold M | FRA | Gauthier Grumier | |||
Daniel Jerent | |||||
Yannick Borel | |||||
Jean-Michel Lucenay | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | FRA | Meline Gerard | |||
Elise Bussaglia | |||||
Camille Abily | |||||
Kadidiatou Diani | |||||
Wendie Renard | |||||
Kheira Hamraoui | |||||
Amel Majri | |||||
Sabrina Delannoy | |||||
Claire Lavogez | |||||
Eugenie Le Sommer | |||||
Elodie Thomis | |||||
Griedge Mbock Bathy | |||||
Sarah Bouhaddi | |||||
Louisa Cadamuro | |||||
Sakina Karchaoui | |||||
Laure Delie Marie | |||||
Jessica Houara | |||||
Amandine Henry | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | FRA | Gwladys Nocera Pucet | |||
Karine Icher | |||||
Individuelt M | FRA | Julien Quesne | |||
Gregory Bourdy | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | FRA | Louise Vanhille | |||
Oreane Lechenault | |||||
Marine Brevet | |||||
Individuelt M | FRA | Julien Gobaux | |||
Axel Augis | |||||
Hold K | FRA | Oreane Lechenault | |||
Marine Boyer | |||||
Loan His | |||||
Louise Vanhille | |||||
Marine Brevet | |||||
Hold M | FRA | Julien Gobaux | |||
Cyril Tommasone | |||||
Axel Augis | |||||
Rodrigues Pinheiro | |||||
Samir Ait Said | |||||
Gulv K | FRA | Marine Boyer | |||
Louise Vanhille | |||||
Oreane Lechenault | |||||
Marine Brevet | |||||
Bom K | FRA | Louise Vanhille | |||
Oreane Lechenault | |||||
Marine Brevet | |||||
Marine Boyer | |||||
Forskudt barre K | FRA | Oreane Lechenault | |||
Loan His | |||||
Marine Brevet | |||||
Louise Vanhille | |||||
Gulv M | FRA | Cyril Tommasone | |||
Julien Gobaux | |||||
Axel Augis | |||||
Bensving M | FRA | Axel Augis | |||
Danny Pinheiro Rodrigues | |||||
Cyril Tommasone | |||||
Julien Gobaux | |||||
Ringe M | FRA | Samir Ait Said | |||
Danny Pinheiro Rodrigues | |||||
Julien Gobaux | |||||
Axel Augis | |||||
Barre M | FRA | Axel Augis | |||
Danny Pinheiro Rodrigues | |||||
Cyril Tommasone | |||||
Julien Gobaux | |||||
Reck M | FRA | Axel Augis | |||
Danny Pinheiro Rodrigues | |||||
Julien Gobaux | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | FRA | Kseniya Moustafaeva | |||
Trampolin individuelt K | FRA | Marine Jurbert | |||
Trampolin individuelt M | FRA | Sebastien Martiny | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | FRA | Timothey N'Guessan | |||
Luka Karabatic | |||||
Mathieu Grebille | |||||
Adrien Dipanda | |||||
Thierry Omeyer | |||||
Vincent Gerard | |||||
Michael Guigou | |||||
Timothey N'Guessan | |||||
Valentin Porte | |||||
Ludovic Fabregas | |||||
Nikola Karabatic | |||||
Cedric Sorhaindo | |||||
Luc Abalo | |||||
Daniel Narcisse | |||||
Olivier Nyokas | |||||
Håndbold K | FRA | Marie Prouvensier | |||
Laurisa Landre | |||||
Camille Ayglon Saurina | |||||
Laura Glauser | |||||
Tamara Horacek | |||||
Chloe Bulleux | |||||
Alexandra Lacrabere | |||||
Estelle Nze-Minko | |||||
Amandine Leynaud | |||||
Manon Houette | |||||
Grace Zaadi Deuna | |||||
Allison Pineau | |||||
Blandine Dancette | |||||
Gnonsiane Niombla | |||||
Beatrice Edwige | |||||
Siraba Dembele | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | FRA | Laetitia Payet | |||
Halv-letvægt K | FRA | Priscilla Gneto | |||
Letvægt K | FRA | Automne Pavia | |||
Halv-mellemvægt K | FRA | Clarisse Agbegnenou | |||
Mellemvægt K | FRA | Gevrise Emane | |||
Halv-sværvægt K | FRA | Audrey Tcheumeo | |||
Sværvægt K | FRA | Emilie Andeol | |||
Ekstra-letvægt M | FRA | Walide Khyar | |||
Halv-letvægt M | FRA | Kilian Le Blouch | |||
Letvægt M | FRA | Pierre Duprat | |||
Halv-mellemvægt M | FRA | Loic Pietri | |||
Mellemvægt M | FRA | Alexandre Iddir | |||
Halv-sværvægt M | FRA | Cyrille Maret | |||
Sværvægt M | FRA | Teddy Riner | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | FRA | Elodie Clouvel | |||
Individuelt M | FRA | Valentin Belaud | |||
Valentin Prades | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | FRA | Elodie Ravera-Scaramozzino | |||
Helene Lefebvre | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Matthieu Androdias | |||
Hugo Boucheron | |||||
Toer uden styrmand K | FRA | Marie Le Nepvou | |||
Noemie Kober | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Dorian Mortelette | |||
Germain Chardin | |||||
Firer uden styrmand M | FRA | Theophile Onfroy | |||
Benjamin Lang | |||||
Valentin Onfroy | |||||
Mickael Marteau | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | FRA | Pierre Houin | |||
Jeremie Azou | |||||
Letvægtsfirer M | FRA | Thomas Baroukh | |||
Guillaume Raineau | |||||
Thibault Colard | |||||
Franck Solforosi | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens K | FRA | Shannon Izar | |||
Marjorie Mayans | |||||
Jessy Tremouliere | |||||
Audrey Amiel | |||||
Lina Guerin | |||||
Rose Thomas | |||||
Elodie Guiglion | |||||
Camille Grassineau | |||||
Jennifer Troncy | |||||
Caroline Ladagnous | |||||
Jade Le Pesq | |||||
Fanny Horta | |||||
Pauline Biscarat | |||||
Rugby sevens M | FRA | Stephen Parez | |||
Manoel Dall Igna | |||||
Damien Cler | |||||
Jeremy Aicardi | |||||
Virimi Vakatawa | |||||
Jonathan Laugel | |||||
Pierre Lakafia | |||||
Sofiane Guitone | |||||
Steeve Barry | |||||
Vincent Inigo | |||||
Terry Bouhraoua | |||||
Julien Candelon | |||||
Sacha Valleau | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | FRA | Aude Compan | |||
Sarah Steyaert | |||||
Nacra 17 | FRA | Billy Besson | |||
Marie Riou | |||||
49er M | FRA | Julien d'Ortoli | |||
Noe Delpech | |||||
470 K | FRA | Helene Defrance | |||
Camille Lecointre | |||||
470 M | FRA | Sofian Bouvet | |||
Jeremie Mion | |||||
Finnjolle M | FRA | Jonathan Lobert | |||
Laser K | FRA | Mathilde de Kerangat | |||
Laser M | FRA | Jean Baptiste Bernaz | |||
Windsurfer K | FRA | Charline Picon | |||
Windsurfer M | FRA | Pierre le Coq | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | FRA | Valerian Sauveplane | |||
Alexis Raynaud | |||||
Riffel tre positioner K | FRA | Laurence Brize | |||
Riffel liggende M | FRA | Jeremy Monnier | |||
Cyril Graff | |||||
Luftriffel M | FRA | Valerian Sauveplane | |||
Jeremy Monnier | |||||
Sportspistol K | FRA | Stephanie Tirode | |||
Mathilde Lamolle | |||||
Silhuetpistol M | FRA | Jean Quiquampoix | |||
Luftpistol K | FRA | Celine Goberville | |||
Stephanie Tirode | |||||
Skeet M | FRA | Eric Delaunay | |||
Anthony Terras | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | FRA | Anna Santamans | |||
Melanie Henique | |||||
50 m fri stil M | FRA | Frederick Bousquet | |||
Florent Manaudou | |||||
100 m fri stil K | FRA | Charlotte Bonnet | |||
Beryl Gastaldello | |||||
100 m fri stil M | FRA | Jeremy Stravius | |||
Clement Mignon | |||||
200 m fri stil K | FRA | Charlotte Bonnet | |||
Coralie Balmy | |||||
200 m fri stil M | FRA | Jeremy Stravius | |||
Yannick Agnel | |||||
400 m fri stil K | FRA | Coralie Balmy | |||
400 m fri stil M | FRA | Jordan Pothain | |||
1500 m fri stil M | FRA | Damien Joly | |||
Nicolas D'Oriano | |||||
100 m rygcrawl M | FRA | Camille Lacourt | |||
100 m butterfly K | FRA | Beryl Gastaldello | |||
Marie Wattel | |||||
100 m butterfly M | FRA | Jeremy Stravius | |||
Mehdy Metella | |||||
200 m butterfly K | FRA | Lara Grangeon | |||
200 m butterfly M | FRA | Jordan Coelho | |||
200 m medley K | FRA | Fantine Lesaffre | |||
400 m medley K | FRA | Lara Grangeon | |||
Fantine Lesaffre | |||||
4x100 m fri stil K | FRA | Beryl Gastaldello | |||
Anna Santamans | |||||
Mathilde Cini | |||||
Charlotte Bonnet | |||||
4x100 m fri stil M | FRA | Fabien Gilot | |||
Jeremy Stravius | |||||
William Meynard | |||||
Clement Mignon | |||||
Florent Manaudou | |||||
Mehdy Metella | |||||
4x200 m fri stil K | FRA | Margaux Fabre | |||
Coralie Balmy | |||||
Cloe Hache | |||||
Charlotte Bonnet | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Lorys Bourelly | |||
Gregory Mallet | |||||
Jordan Pothain | |||||
Damien Joly | |||||
4x100 m medley K | FRA | Marie Wattel | |||
Beryl Gastaldello | |||||
Fanny Deberghes | |||||
Charlotte Bonnet | |||||
4x100 m medley M | FRA | Theo Bussiere | |||
Camille Lacourt | |||||
Clement Mignon | |||||
Jeremy Stravius | |||||
Marathon 10 km K | FRA | Aurelie Muller | |||
Marathon 10 km M | FRA | Marc-Antoine Olivier | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | FRA | Laura Auge | |||
Margaux Chretien | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | FRA | Emmanuel Lebesson | |||
Simon Gauzy | |||||
Individuelt K | FRA | Xue Li | |||
Hold M | FRA | Tristan Flore | |||
Emmanuel Lebesson | |||||
Simon Gauzy | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | FRA | Yasmina Aziez | |||
Weltervægt K | FRA | Haby Niare | |||
Sværvægt K | FRA | Gwladys Patience Epangue | |||
Sværvægt M | FRA | Mbar Ndiaye | |||
Tennis | |||||
Single M | FRA | Jo-Wilfried Tsonga | |||
Benoit Paire | |||||
Gilles Simon | |||||
Gael Monfils | |||||
Double M | FRA | Jo-Wilfried Tsonga | |||
Nicolas Mahut | |||||
Gael Monfils | |||||
Pierre-Hugues Herbert | |||||
Single K | FRA | Alize Cornet | |||
Kristina Mladenovic | |||||
Caroline Garcia | |||||
Double K | FRA | Caroline Garcia | |||
Kristina Mladenovic | |||||
Mixdouble | FRA | Pierre-Hugues Herbert | |||
Caroline Garcia | |||||
Kristina Mladenovic | |||||
Nicolas Mahut | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | FRA | Audrey Merle | |||
Cassandre Beaugrand | |||||
Individuelt M | FRA | Dorian Coninx | |||
Vincent Luis | |||||
Pierre Le Corre | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | FRA | Franck Lafitte | |||
Jenia Grebennikov | |||||
Nicolas Marechal | |||||
Nicolas Le Goff | |||||
Kevin Le Roux | |||||
Pierre Pujol | |||||
Earvin Ngapeth | |||||
Benjamin Toniutti | |||||
Kevin Tillie | |||||
Trevor Clevenot | |||||
Thibault Rossard | |||||
Antonin Rouzier | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | FRA | Ugo Crousillat | |||
Jonathan Moriame | |||||
Thibaut Simon | |||||
Alexandre Camarasa | |||||
Romain Blary | |||||
Petar Tomasevic | |||||
Enzo Khasz | |||||
Mathieu Peisson | |||||
Igor Kovacevic | |||||
Mehdi Marzouki | |||||
Remi Saudadier | |||||
Michal Izdinsky | |||||
Remi Garsau | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt K | FRA | Gaelle Nayo Ketchanke | |||
Letvægt M | FRA | Bernardin Kingue Matam | |||
Letsværvægt M | FRA | Giovanni Bardis | |||
Benjamin Hennequin | |||||
Mellemsværvægt M | FRA | Kevin Bouly | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | FRA | Zelimkhan Khadjiev | |||
Fri stil sværvægt K | FRA | Cynthia Vescan | |||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||