Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Danmark
Sport
Svømning
Danske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1900
Undervandssvømning M
DEN
Peder Lykkeberg
Svømning 1908
100 m fri stil M
DEN
Hjalmar Saxtorph
Poul Holm
Harald Klem
400 m fri stil M
DEN
Aage Holm
Hjalmar Saxtorph
100 m rygcrawl M
DEN
Ludvig Dam
200 m brystsvømning M
DEN
Harald Klem
4x200 m fri stil M
DEN
Hjalmar Saxtorph
Ludvig Dam
Harald Klem
Poul Holm
Svømning 1912
400 m fri stil M
DEN
Harry Hedegaard
1500 m fri stil M
DEN
Harry Hedegaard
Svømning 1924
100 m fri stil K
DEN
Hedevig Rasmussen
Karen Rasmussen
Agnete Olsen
400 m fri stil K
DEN
Vibeke Møller
Hedevig Rasmussen
4x100 m fri stil K
DEN
Agnete Olsen
Vibeke Møller
Karen Rasmussen
Hedevig Rasmussen
Svømning 1928
100 m fri stil K
DEN
Gerda Bredgaard
Agnete Olsen
100 m rygcrawl K
DEN
Else Jacobsen
200 m brystsvømning K
DEN
Else Jacobsen
4x100 m fri stil K
DEN
Gerda Bredgaard
Kamma Lilian Staugaard
Agnete Olsen
Rigmor Olsen
Svømning 1932
100 m fri stil K
DEN
Lilli Andersen
400 m fri stil K
DEN
Lilli Andersen
200 m brystsvømning K
DEN
Else Jacobsen
Svømning 1936
100 m fri stil K
DEN
Elvi Svendsen
Ragnhild Hveger
Eva Arndt
100 m fri stil M
DEN
John Christensen
Poul Petersen
400 m fri stil K
DEN
Ragnhild Hveger
Inger Carlsen
Grete Frederiksen
400 m fri stil M
DEN
Jørgen Jørgensen
Aage Hellstrøm
Poul Petersen
1500 m fri stil M
DEN
Jørgen Jørgensen
Aage Hellstrøm
100 m rygcrawl K
DEN
Tove Nielsen
Tove Bruunstrøm Madsen
100 m rygcrawl M
DEN
Børge Bæth
200 m brystsvømning K
DEN
Edel Nielsen
Inge Sørensen
Valborg Christensen
200 m brystsvømning M
DEN
Erik Skou
Finn Jensen
Hans Malmstrøm
4x100 m fri stil K
DEN
Eva Arndt
Tove Bruunstrøm Madsen
Elvi Svendsen
Ragnhild Hveger
4x200 m fri stil M
DEN
Aage Hellstrøm
John Christensen
Jørgen Jørgensen
Poul Petersen
Svømning 1948
100 m fri stil K
DEN
Fritze Nathansen
Karen-Margrete Harup
Greta Andersen
400 m fri stil K
DEN
Fritze Nathansen
Karen-Margrete Harup
Greta Andersen
100 m rygcrawl K
DEN
Karen-Margrete Harup
200 m brystsvømning K
DEN
Jytte Hansen
4x100 m fri stil K
DEN
Karen-Margrete Harup
Eva Riise
Greta Andersen
Fritze Nathansen
Elvi Svendsen
Svømning 1952
100 m fri stil K
DEN
Ragnhild Hveger
Greta Andersen
Mette Ove-Petersen
400 m fri stil K
DEN
Greta Andersen
Ragnhild Hveger
Mette Petersen
100 m rygcrawl K
DEN
Gerda Olsen
200 m brystsvømning K
DEN
Kirsten Hedegaard Jensen
Jytte Hansen
Eileen Ward Petersen
200 m brystsvømning M
DEN
Knud Gleie
4x100 m fri stil K
DEN
Rita Larsen
Ragnhild Hveger
Mette Ove-Petersen
Greta Andersen
Svømning 1956
200 m brystsvømning K
DEN
Jytte Hansen
200 m brystsvømning M
DEN
Knud Gleie
Svømning 1960
100 m rygcrawl K
DEN
Ethel Ward Petersen
Kirsten Michaelsen
200 m brystsvømning K
DEN
Dorrit Kristensen
Inge Andersen
Svømning 1964
100 m fri stil K
DEN
Kirsten Strange
100 m rygcrawl K
DEN
Kirsten Michaelsen
200 m rygcrawl M
DEN
Lars Kraus Jensen
400 m medley K
DEN
Kirsten Strange
Svømning 1968
200 m fri stil K
DEN
Kirsten Campbell
100 m rygcrawl M
DEN
Ejvind Pedersen
200 m rygcrawl M
DEN
Lars Kraus Jensen
Ejvind Pedersen
200 m medley K
DEN
Kirsten Campbell
200 m medley M
DEN
Lars Kraus Jensen
400 m medley K
DEN
Kirsten Campbell
400 m medley M
DEN
Lars Kraus Jensen
Svømning 1972
100 m fri stil K
DEN
Kirsten Strange
400 m fri stil K
DEN
Kirsten Knudsen
800 m fri stil K
DEN
Kirsten Knudsen
100 m rygcrawl M
DEN
Ejvind Pedersen
Lars Børgesen
200 m rygcrawl M
DEN
Lars Børgesen
Ejvind Pedersen
100 m brystsvømning K
DEN
Winnie Nielsen
100 m brystsvømning M
DEN
Karl Christian Koch
200 m brystsvømning K
DEN
Winnie Nielsen
200 m brystsvømning M
DEN
Karl Christian Koch
200 m medley K
DEN
Kirsten Campbell
400 m medley K
DEN
Kirsten Campbell
Svømning 1976
100 m brystsvømning K
DEN
Karin Deleurand
Susanne Nielsson
200 m brystsvømning K
DEN
Susanne Nielsson
Karin Deleurand
Svømning 1980
100 m brystsvømning K
DEN
Susanne Nielsson
200 m brystsvømning K
DEN
Susanne Nielsson
Svømning 1984
100 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
Peter Rohde
200 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
400 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
100 m butterfly M
DEN
Søren Østberg
200 m butterfly M
DEN
Søren Østberg
200 m medley M
DEN
Peter Rohde
Svømning 1988
50 m fri stil K
DEN
Gitta Jensen
50 m fri stil M
DEN
Peter Rohde
Vagn Høgholm
100 m fri stil K
DEN
Gitta Jensen
Pia Sørensen
100 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
Peter Rohde
200 m fri stil K
DEN
Annette Jørgensen
Mette Jacobsen
200 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
Jan Larsen
400 m fri stil K
DEN
Eva Mortensen
Pernille Poulsgaard Jensen
400 m fri stil M
DEN
Claus Christensen
800 m fri stil K
DEN
Eva Mortensen
Pernille Poulsgaard Jensen
100 m rygcrawl M
DEN
Lars Sørensen
200 m rygcrawl M
DEN
Lars Sørensen
100 m brystsvømning M
DEN
Lars Sørensen
200 m brystsvømning K
DEN
Pia Sørensen
200 m brystsvømning M
DEN
Christian Toft
100 m butterfly M
DEN
Benny Nielsen
200 m butterfly K
DEN
Mette Jacobsen
200 m butterfly M
DEN
Jan Larsen
Benny Nielsen
200 m medley K
DEN
Annette Poulsen
400 m medley K
DEN
Annette Poulsen
4x100 m fri stil K
DEN
Mette Jacobsen
Gitta Jensen
Pia Sørensen
Annette Jørgensen
4x100 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
Vagn Høgholm
Benny Nielsen
Peter Rohde
4x200 m fri stil M
DEN
Jan Larsen
Franz Mortensen
Peter Rohde
Claus Christensen
4x100 m medley K
DEN
Gitta Jensen
Mette Jacobsen
Pia Sørensen
Annette Jørgensen
4x100 m medley M
DEN
Christian Toft
Lars Sørensen
Franz Mortensen
Benny Nielsen
Svømning 1992
50 m fri stil K
DEN
Mette Nørskov Nielsen
Gitta Jensen
50 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
100 m fri stil K
DEN
Gitta Jensen
Mette Nørskov Nielsen
100 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
200 m fri stil K
DEN
Gitta Jensen
Mette Jacobsen
200 m fri stil M
DEN
Franz Mortensen
400 m fri stil K
DEN
Mette Jacobsen
200 m rygcrawl M
DEN
Lars Sørensen
100 m brystsvømning K
DEN
Britta Vestergaard
100 m brystsvømning M
DEN
Lars Sørensen
200 m brystsvømning K
DEN
Britta Vestergaard
100 m butterfly K
DEN
Berit Puggaard
200 m butterfly K
DEN
Berit Puggaard
Mette Jacobsen
200 m medley K
DEN
Annette Poulsen
200 m medley M
DEN
Lars Sørensen
400 m medley K
DEN
Britta Vestergaard
4x100 m fri stil K
DEN
Berit Puggaard
Mette Jacobsen
Annette Poulsen
Gitta Jensen
Mette Nørskov Nielsen
4x100 m medley K
DEN
Gitta Jensen
Mette Jacobsen
Berit Puggaard
Britta Vestergaard
Svømning 1996
50 m fri stil K
DEN
Mette Nørskov Nielsen
100 m fri stil K
DEN
Mette Jacobsen
200 m fri stil K
DEN
Mia Muusfeldt
200 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
400 m fri stil K
DEN
Britt Raaby
400 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
1500 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
100 m rygcrawl K
DEN
Mette Jacobsen
200 m rygcrawl K
DEN
Mette Jacobsen
200 m brystsvømning K
DEN
Britta Vestergaard
100 m butterfly K
DEN
Sophia Skou
Mette Jacobsen
200 m butterfly K
DEN
Mette Jacobsen
Sophia Skou
200 m medley K
DEN
Britta Vestergaard
400 m medley K
DEN
Britta Vestergaard
4x100 m fri stil K
DEN
Karen Egdal
Mette Jacobsen
Mette Nørskov Nielsen
Ditte Jensen
4x200 m fri stil K
DEN
Ditte Jensen
Britta Vestergaard
Britt Raaby
Berit Puggaard
Svømning 2000
50 m fri stil K
DEN
Mette Jacobsen
200 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
400 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
100 m rygcrawl K
DEN
Louise Ørnstedt
200 m rygcrawl K
DEN
Louise Ørnstedt
100 m butterfly K
DEN
Mette Jacobsen
Sophia Skou
100 m butterfly M
DEN
Dennis Otzen Jensen
200 m butterfly K
DEN
Sophia Skou
Mette Jacobsen
4x100 m fri stil M
DEN
Dennis Otzen Jensen
Jeppe Bøje Nielsen
Jacob Carstensen
Henrik Steen Andersen
4x200 m fri stil M
DEN
Jeppe Bøje Nielsen
Dennis Otzen Jensen
Jacob Carstensen
Henrik Steen Andersen
Svømning 2004
50 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen
100 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen
200 m fri stil K
DEN
Louise Jansen
200 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
400 m fri stil M
DEN
Jacob Carstensen
100 m rygcrawl K
DEN
Louise Ørnstedt
200 m rygcrawl K
DEN
Louise Ørnstedt
100 m brystsvømning K
DEN
Majken Toft
200 m brystsvømning K
DEN
Majken Toft
100 m butterfly K
DEN
Mette Jacobsen
200 m butterfly K
DEN
Mette Jacobsen
200 m medley K
DEN
Louise Jansen
200 m medley M
DEN
Jacob Carstensen
4x100 m medley K
DEN
Louise Ørnstedt
Jeanette Ottesen
Majken Thorup
Mette Jacobsen
Svømning 2008
50 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen
50 m fri stil M
DEN
Jakob Andkjær
100 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen
100 m fri stil M
DEN
Jakob Andkjær
200 m fri stil K
DEN
Louise Jansen
200 m fri stil M
DEN
Jon Rud
400 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
400 m fri stil M
DEN
Jon Rud
Mads Glæsner
800 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
1500 m fri stil M
DEN
Mads Glæsner
200 m brystsvømning M
DEN
Chris Christensen
100 m butterfly K
DEN
Micha Østergaard Jensen
Jeanette Ottesen
100 m butterfly M
DEN
Jakob Andkjær
200 m butterfly K
DEN
Micha Østergaard Jensen
200 m medley K
DEN
Julie Hjorth-Hansen
200 m medley M
DEN
Chris Christensen
4x200 m fri stil K
DEN
Louise Jansen
Lotte Friis
Micha Østergaard Jensen
Julie Hjorth-Hansen
Svømning 2012
50 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen Gray
Pernille Blume
100 m fri stil K
DEN
Pernille Blume
Jeanette Ottesen Gray
200 m fri stil K
DEN
Pernille Blume
400 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
400 m fri stil M
DEN
Mads Glæsner
Pal Joensen
800 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
1500 m fri stil M
DEN
Pal Joensen
100 m rygcrawl K
DEN
Mie Ø. Nielsen
100 m rygcrawl M
DEN
Mathias Gydesen
200 m rygcrawl K
DEN
Mie Ø. Nielsen
100 m brystsvømning K
DEN
Rikke Møller Pedersen
200 m brystsvømning K
DEN
Rikke Møller Pedersen
100 m butterfly K
DEN
Jeanette Ottesen Gray
4x100 m fri stil K
DEN
Pernille Blume
Lotte Friis
Jeanette Ottesen Gray
Mie Ø. Nielsen
4x200 m fri stil M
DEN
Pal Joensen
Daniel Skaaning
Anders Lie
Mads Glæsner
4x100 m medley K
DEN
Pernille Blume
Rikke Møller Pedersen
Jeanette Ottesen Gray
Mie Ø. Nielsen
Svømning 2016
50 m fri stil K
DEN
Pernille Blume
Jeanette Ottesen
100 m fri stil K
DEN
Pernille Blume
Jeanette Ottesen
400 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
400 m fri stil M
DEN
Anton Ørskov Ipsen
Mads Glæsner
800 m fri stil K
DEN
Lotte Friis
1500 m fri stil M
DEN
Pal Joensen
Anton Ørskov Ipsen
100 m rygcrawl K
DEN
Mie Ø. Nielsen
100 m brystsvømning K
DEN
Rikke Møller Pedersen
200 m brystsvømning K
DEN
Rikke Møller Pedersen
100 m butterfly K
DEN
Jeanette Ottesen
200 m butterfly M
DEN
Viktor Bromer
4x100 m fri stil K
DEN
Julie Kepp Jensen
Sarah Bro
Mie Ø. Nielsen
Pernille Blume
4x200 m fri stil M
DEN
Anders Lie Nielsen
Søren Dahl
Daniel Skaaning
Magnus Westerman
4x100 m medley K
DEN
Mie Ø. Nielsen
Jeanette Ottesen
Pernille Blume
Rikke Møller Pedersen
Svømning 2020
50 m fri stil K
DEN
Julie Kepp Jensen
Pernille Blume
100 m fri stil K
DEN
Signe Bro
Pernille Blume
1500 m fri stil M
DEN
Anton Ørskov Ipsen
Alexander Nørgaard
100 m brystsvømning M
DEN
Tobias Bjerg
100 m butterfly K
DEN
Emilie Beckmann
200 m butterfly K
DEN
Helena Rosendahl Bach
4x100 m fri stil K
DEN
Jeanette Ottesen
Julie Kepp Jensen
Signe Bro
Pernille Blume
800 m fri stil M
DEN
Anton Ørskov Ipsen
Alexander Nørgaard
1500 m fri stil K
DEN
Helena Rosendahl Bach
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Danske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Danske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy