1500 m M - Short track |
1500 m M 2018 |
Finale | |||||||||
Lim Hyojun | KOR | 2.10,485 | OR | ||||||
Sjinkie Knegt | NED | 2.10,555 | |||||||
Semen Elistratov | OAR | 2.10,687 | |||||||
4. | Samuel Girard | CAN | 2.11,176 | ||||||
5. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 2.11,520 | ||||||
6. | Itzhak de Laat | NED | 2.12,362 | ||||||
7. | Thibaut Fauconnet | FRA | 2.53,150 | ||||||
Hwang Daeheon | KOR | dnf | |||||||
Charles Hamelin | CAN | dq | |||||||
Finale - Placeringsheat 1 | |||||||||
8. | Han Tianyu | CHN | 2.26,281 | ||||||
9. | Seo Yira | KOR | 2.26,346 | ||||||
10. | Pascal Dion | CAN | 2.26,412 | ||||||
11. | Roberto Pukitis | LAT | 2.26,525 | ||||||
12. | Aaron Tran | USA | 2.27,127 | ||||||
Semifinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Semen Elistratov | OAR | 2.11,003 | Q | |||||
2. | Charles Hamelin | CAN | 2.11,124 | Q | |||||
3. | Seo Yira | KOR | 2.11,126 | ||||||
4. | Roberto Pukitis | LAT | 2.11,165 | ||||||
5. | Andy Jung | AUS | 2.11,183 | ||||||
6. | Samuel Girard | CAN | ADV | ||||||
John Celski | USA | dq | |||||||
Semifinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Sjinkie Knegt | NED | 2.11,900 | Q | |||||
2. | Thibaut Fauconnet | FRA | 2.12,049 | Q | |||||
3. | Pascal Dion | CAN | 2.12,640 | ||||||
4. | Aaron Tran | USA | 2.13,487 | ||||||
5. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 2.45,709 | ADV | |||||
6. | Jens Almey | BEL | |||||||
John-Henry Krueger | USA | dq | |||||||
Semifinale - Heat 3 | |||||||||
1. | Lim Hyojun | KOR | 2.11,389 | Q | |||||
2. | Hwang Daeheon | KOR | 2.11,469 | Q | |||||
3. | Itzhak de Laat | NED | 2.11,781 | ADV | |||||
4. | Han Tianyu | CHN | 2.11,827 | ||||||
5. | Sebastien Lepape | FRA | 2.11,967 | ||||||
6. | Xu Hongzhi | CHN | 2.19,310 | ||||||
Wu Dajing | CHN | dq | |||||||
Shaoang Liu | HUN | dq | |||||||
Runde 1 - Heat 1 | |||||||||
1. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 2.12,835 | Q | |||||
2. | Samuel Girard | CAN | 2.12,923 | Q | |||||
3. | Semen Elistratov | OAR | 2.13,087 | Q | |||||
4. | Hiroki Yokoyama | JPN | 2.13,323 | ||||||
5. | Ward Petre | BEL | 2.17,362 | ||||||
6. | Farrell Treacy | GBR | |||||||
Runde 1 - Heat 2 | |||||||||
1. | Charles Hamelin | CAN | 2.12,130 | Q | |||||
2. | Jens Almey | BEL | 2.12,998 | Q | |||||
3. | Aaron Tran | USA | 2.14,133 | Q | |||||
4. | Andy Jung | AUS | 2.16,995 | ADV | |||||
5. | Han Tianyu | CHN | 2.38,865 | ADV | |||||
Yuri Confortola | ITA | dq | |||||||
Runde 1 - Heat 3 | |||||||||
1. | Hwang Daeheon | KOR | 2.15,561 | Q | |||||
2. | Itzhak de Laat | NED | 2.15,691 | Q | |||||
3. | Wu Dajing | CHN | 2.15,823 | Q | |||||
4. | Tommaso Dotti | ITA | 2.16,177 | ||||||
5. | Pascal Dion | CAN | 2.16,856 | ADV | |||||
6. | Choe Un-song | PRK | 2.18,213 | ||||||
Vladislav Bykanov | ISR | dq | |||||||
Runde 1 - Heat 4 | |||||||||
1. | Lim Hyojun | KOR | 2.13,891 | Q | |||||
2. | Sebastien Lepape | FRA | 2.13,965 | Q | |||||
3. | Shaoang Liu | HUN | 2.14,160 | Q | |||||
4. | Denis Nikisha | KAZ | 2.14,847 | ||||||
5. | Maksim Siarheyeu | BLR | 2.15,242 | ||||||
Kazuki Yoshinaga | JPN | dq | |||||||
Runde 1 - Heat 5 | |||||||||
1. | Seo Yira | KOR | 2.18,750 | Q | |||||
2. | Roberto Pukitis | LAT | 2.18,825 | Q | |||||
3. | John Celski | USA | 2.19,028 | Q | |||||
4. | Keita Watanabe | JPN | 2.19,205 | ||||||
5. | Csaba Burjan | HUN | 2.19,284 | ||||||
6. | Aleksandr Shulginov | OAR | 2.19,308 | ||||||
Runde 1 - Heat 6 | |||||||||
1. | John-Henry Krueger | USA | 2.15,671 | Q | |||||
2. | Thibaut Fauconnet | FRA | 2.15,768 | Q | |||||
3. | Sjinkie Knegt | NED | 2.15,949 | Q | |||||
4. | Pavel Sitnikov | OAR | 2.33,653 | ||||||
5. | Xu Hongzhi | CHN | 2.35,641 | ADV | |||||
6. | Nurbergen Zhumagaziyev | KAZ | |||||||
1500 m M - Short track - PyeongChang 2018 Vinter OL
Konkurrence format: I short track konkurrerede skøjteløberne i heats på en 111 m lang oval isbane. Konkurrencen omfattede indledende heats, kvartfinaler, semifinaler, B-finale og A-finale. Normalt var der fire skøjteløbere i hvert heat, og de to bedste gik videre til næste runde. I B-finalen løb man om placeringerne 5-8 og i A-finalen om placeringerne 1-4. Vinderen af A-finalen var den olympiske mester. Facts om konkurrencen: 1500 m M blev afholdt på Gangneung Ice Arena og 35 atleter deltog i disciplinen. |
OL resultatet for 1500 m M PyeongChang 2018 Vinter OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |