Liste over Danske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Paul Elvstrøm (Sailing) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
2. | Eskild Ebbesen (Rowing) |
3 | 0 | 2 | 5 | ||
3. | Lars Jørgen Madsen (Shooting) |
2 | 2 | 1 | 5 | ||
4. | Lasse Norman Hansen (Cycling) |
2 | 1 | 2 | 5 | ||
5. | Henry Hansen (Cycling) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
6. | Thomas Ebert (Rowing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Jesper Bank (Sailing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
8. | Kristine Andersen (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Karen Brødsgaard (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Camilla Andersen (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Karin Mortensen (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Tonje Kjærgaard (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Poul Richard Høj Jensen (Sailing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Tina Bøttzau (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Lotte Kjærskou (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Lene Rantala (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Valdemar Bandolowski (Sailing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Erik Hansen (Sailing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Anette Hoffmann (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Katrine Fruelund (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Mette Vestergaard (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Janne Kolling (Handball) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
23. | Anders Peter Nielsen (Shooting) |
1 | 3 | 0 | 4 | ||
24. | Karen-Margrete Harup (Swimming) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
25. | Niels Larsen (Shooting) |
1 | 1 | 3 | 5 | ||
26. | Viggo Jensen (Weightlifting) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Niels Fredborg (Cycling) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Morten Jørgensen (Rowing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Willy Falck Hansen (Cycling) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Ole Berntsen (Sailing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
31. | Niklas Landin (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Greta Andersen (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Mads Mensah Larsen (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Mogens Frey (Cycling) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Leo Nielsen (Cycling) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lasse Svan Hansen (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Michael Mørkøv (Cycling) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Henrik Møllgaard (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Mikkel Hansen (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Henrik Toft Hansen (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Morten Olsen (Handball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
42. | Pernille Blume (Swimming) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Erik Hansen (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
44. | Steen Secher (Sailing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Anne-Marie Rindom (Sailing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Victor Feddersen (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jørgen Bojsen Møller (Sailing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Viktor Axelsen (Badminton) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Dan Frost (Cycling) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Mads Rasmussen (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Rasmus Quist (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
52. | Harry Holm (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rikke Schmidt (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tage Henriksen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Poul Hartmann (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Knud Vermehren (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ole Poulsen (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rikke Hørlykke Jørgensen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Niels Turin-Nielsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | John Ørsted Hansen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anja Nielsen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gitte Madsen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carl Herold Jansson (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Robert Johnsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carl-Ebbe Andersen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anja Andersen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jannick Green (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jesper Seier (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Georg Albertsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Camilla Thomsen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kristine Roug (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Steen Lerche Olsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bjørn Hasløv (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rikke Petersen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gitte Sunesen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael Damgaard (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Erik Sætter-Lassen (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karen Hoff (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christian Juhl (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heidi Astrup (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thor Kristensen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carl Andersen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Niels Henriksen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ejler Allert (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mads Kruse Andersen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christian Pedersen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Nielsen (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Erik Petersen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anne Dorthe Tanderup (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Louise Bager Nørgaard (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anders Petersen (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jonas Warrer (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vilhelm Lange (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Line Daugaard (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marianne Florman (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stephan Mølvig (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Casper U. Mortensen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Viggo Dibbern (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gunnar Asmussen (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Poulsen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jørgen Hansen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stig Rønne (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kurt Helmudt (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rikke Skov (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mads Christiansen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Martin Kirketerp Ibsen (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Svend Meulengracht-Madsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Josephine Touray (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Maja Grønbek (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Orla Jørgensen (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Conny Hamann (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aage Frandsen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Trine Jensen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Per Lyngemark (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jesper Nøddesbo (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carl Møller (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Harry Sørensen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christina Roslyng (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Henriette Mikkelsen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Henrik Blakskjær (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Peder Rasch (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Peder Marcussen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stefanie Fryland Clausen (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anja Byrial Hansen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rene Toft Hansen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hugo Helsten (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bent Reno Olsen (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kasper Søndergaard (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Finn Pedersen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kjeld Rasmussen (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carl Petersen (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christian Grønborg (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christian Thomas (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Christian Bülow (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Jacobsen (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Finn Haunstoft (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ellen Osiier (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Peder Møller (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Poul-Erik Høyer-Larsen (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Susanne Munk Lauritsen (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
141. | Niels Middelboe (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Oscar Nielsen (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Søren Petersen (Boxing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Charles Buchwald (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Sofus Nielsen (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Harald Hansen (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Lis Hartel (Equestrian) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Vilhelm Wolfhagen (Football) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Hans Pedersen (Gymnastics) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Wilhelm Vett (Sailing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
151. | Emma Aastrand Jørgensen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
- | Holger Nielsen (Shooting) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
153. | Kasper Winther Jørgensen (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Niklas Larsen (Cycling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Jacob Barsøe (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Wilson Kipketer (Athletics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Karen Lachmann (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Christinna Pedersen (Badminton) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Henning Lynge Jacobsen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | William Berntsen (Sailing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Frederik Rodenberg Madsen (Cycling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
162. | Jacob Holm (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Leif Mortensen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Peter Schlütter (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rasmus Rasmussen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kim Wraae Knudsen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Steen Due (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Christian Middelboe (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henrik Larsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Carl Larsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kristen Vadgaard (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sara Slott Petersen (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Abraham Kurland (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jørn Sørensen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Thyge Petersen (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anton Olsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Richard Olsen (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kristian Madsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Michael Færk Christensen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Erik Husted (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Per Kjærgaard (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ole Riber Rasmussen (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rasmus Hansen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Magnus Landin (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens Thorup Pedersen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Christian Frederiksen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Chr. Nielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anders Petersen (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Peter Marius Andersen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Knud Degn (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aage Jørgensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Henrik Hansen (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Søren Hancke (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Søren Christensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dorthe Holm (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mathias Gidsel (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Christian Sørensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rene Holten Poulsen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ejvind Blach (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jesper Hansen (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens Peter Laursen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johannes Vinther (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | John Danielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Fritze Nathansen (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hjalmar Christoffersen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Harry Larsen (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Niels Erik Nielsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jakob Fuglsang (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henning Holst (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens Kristian Jensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Magnus Saugstrup (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Peder Larsen Pedersen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anne Grethe Jensen (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Frode Kirkebjerg (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Flemming Nielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Gotfred Johansen (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johannes Gandil (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Jørgensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mark O. Madsen (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Frode Sørensen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Camilla Martin (Badminton) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Cyril Andresen (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ingvald Eriksen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Trine Qvist (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Laurids Sørensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Metz (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Helge Halkjær (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marius Lefevre (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johannes Birk (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Axel Petersen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Arne Nielsson (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kevin Møller (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Niels Kristian Nielsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Jørgen Hansen (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ludwig Drescher (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Elvi Svendsen (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Søren Jensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jørgen Christian Ravn (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Pedersen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sofus Hansen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Christian Nielsen (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Arne Jørgensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mathias Boe (Badminton) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Christian von Bülow (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Georg Falcke (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jane Bidstrup (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jonas Høgh-Christensen (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Søren Sørensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johan Frederik Kobberup (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henry From (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aage Birch (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | August Lindgren (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aksel Bonde Hansen (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Mark (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Frede Hansen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Joachim B. Olsen (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ivar Seidelin-Nielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dynes Sneptrup Pedersen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Adolf Bjerrum (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ebbe Parsner (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Karl Kirk (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aksel Sørensen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Fogh (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tommy Troelsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Emil Jørgensen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Meulengracht Madsen (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Knud Kirkeløkke (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Casper Jørgensen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ludvig Dam (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andreas Rasmussen (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Carsten Mogensen (Badminton) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ejvind Hansen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Torkild Garp (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rasmus Lund Pedersen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kjell Rodian (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Georg Vest (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Andersen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Niels Markussen (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Helge Schröder (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Einar Olsen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Frederik Hansen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Poul Nielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johan Hansen (Handball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Niels Otto Møller (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Johannes Pedersen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henry Petersen (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Thorvald Eigenbrod (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aage Larsen (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens Kirkegaard (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Martin Hansen Thau (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Eva Riise (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Thora Sofie Castenschiold (Tennis) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Harald Nielsen (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Berth (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Bernhard Jensen (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Steen Herschend (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens Lambæk (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jens-Erik Madsen (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Christian Herlak (Hockey) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Trier Hansen (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
Listen over Danske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||