Alpint Skiløb ved OL
| |||||
Athlete |
Nation |
G | S | B | |||
1. | Kjetil Andre Aamodt | NOR | 4 | 2 | 2 | ||
2. | Janica Kostelic | CRO | 4 | 2 | 0 | ||
3. | Alberto Tomba | ITA | 3 | 2 | 0 | ||
4. | Vreni Schneider | SUI | 3 | 1 | 1 | ||
5. | Maria Höfl-Riesch | GER | 3 | 1 | 0 | ||
- | Deborah Compagnoni | ITA | 3 | 1 | 0 | ||
7. | Katja Seizinger | GER | 3 | 0 | 2 | ||
8. | Matthias Mayer | AUT | 3 | 0 | 1 | ||
9. | Toni Sailer | AUT | 3 | 0 | 0 | ||
- | Jean-Claude Killy | FRA | 3 | 0 | 0 | ||
11. | Tina Maze | SLO | 2 | 2 | 0 | ||
12. | Hanni Wenzel | LIE | 2 | 1 | 1 | ||
- | Hermann Maier | AUT | 2 | 1 | 1 | ||
- | Aksel Lund Svindal | NOR | 2 | 1 | 1 | ||
15. | Pernilla Wiberg | SWE | 2 | 1 | 0 | ||
- | Marielle Goitschel | FRA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Trude Beiser | AUT | 2 | 1 | 0 | ||
- | Marcel Hirscher | AUT | 2 | 1 | 0 | ||
- | Mikaela Shiffrin | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Michaela Dorfmeister | AUT | 2 | 1 | 0 | ||
- | Johannes Strolz | AUT | 2 | 1 | 0 | ||
- | Rosi Mittermaier | FRG | 2 | 1 | 0 | ||
23. | Benjamin Raich | AUT | 2 | 0 | 2 | ||
24. | Marie-Therese Nadig | SUI | 2 | 0 | 1 | ||
- | Ingemar Stenmark | SWE | 2 | 0 | 1 | ||
- | Henri Oreiller | FRA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Michelle Gisin | SUI | 2 | 0 | 1 | ||
28. | Markus Wasmeier | GER | 2 | 0 | 0 | ||
- | Petra Kronberger | AUT | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ted Ligety | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Andrea Mead Lawrence | USA | 2 | 0 | 0 | ||
32. | Bode Miller | USA | 1 | 3 | 2 | ||
33. | Lasse Kjus | NOR | 1 | 3 | 1 | ||
34. | Kjetil Jansrud | NOR | 1 | 2 | 2 | ||
- | Wendy Holdener | SUI | 1 | 2 | 2 | ||
36. | Julia Mancuso | USA | 1 | 2 | 1 | ||
- | Stephan Eberharter | AUT | 1 | 2 | 1 | ||
38. | Anita Wachter | AUT | 1 | 2 | 0 | ||
- | Katharina Liensberger | AUT | 1 | 2 | 0 | ||
- | Annemarie Pröll | AUT | 1 | 2 | 0 | ||
- | Gustavo Thöni | ITA | 1 | 2 | 0 | ||
42. | Anja Pärson | SWE | 1 | 1 | 4 | ||
43. | Beat Feuz | SUI | 1 | 1 | 1 | ||
- | Josef Stiegler | AUT | 1 | 1 | 1 | ||
- | Franck Piccard | FRA | 1 | 1 | 1 | ||
- | Michael Matt | AUT | 1 | 1 | 1 | ||
47. | Tommy Moe | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Nancy Greene | CAN | 1 | 1 | 0 | ||
- | Hubert Strolz | AUT | 1 | 1 | 0 | ||
- | Ramon Zenhäusern | SUI | 1 | 1 | 0 | ||
- | Sofia Goggia | ITA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Gretchen Fraser | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Christine Goitschel | FRA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Picabo Street | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Ossi Reichert | GER | 1 | 1 | 0 | ||
- | Michela Figini | SUI | 1 | 1 | 0 | ||
- | Othmar Schneider | AUT | 1 | 1 | 0 | ||
- | Bernhard Russi | SUI | 1 | 1 | 0 | ||
- | Phillip Mahre | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Stein Eriksen | NOR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Diann Roffe | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Anna Fenninger | AUT | 1 | 1 | 0 | ||
63. | Lara Gut | SUI | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lindsey Vonn | USA | 1 | 0 | 2 | ||
65. | Christel Haas | AUT | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hilde Gerg | GER | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andre Myhrer | SWE | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ernst Hinterseer | AUT | 1 | 0 | 1 | ||
- | Viktoria Rebensburg | GER | 1 | 0 | 1 | ||
- | Pirmin Zurbriggen | SUI | 1 | 0 | 1 | ||
71. | Petra Vlhova | SVK | 1 | 0 | 0 | ||
- | Christl Cranz | GER | 1 | 0 | 0 | ||
- | Frida Hansdotter | SWE | 1 | 0 | 0 | ||
- | Piero Gros | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Roger Staub | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Dominique Gisin | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Madeleine Berthod | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Hans-Petter Buraas | NOR | 1 | 0 | 0 | ||
- | Renee Colliard | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Leonhard Stock | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Carlo Janka | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Corinne Suter | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Finn Christian Jagge | NOR | 1 | 0 | 0 | ||
- | Max Julen | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Giuliano Razzoli | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Barbara Cochran | USA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Katharina Huber | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Kerrin Lee-Gartner | CAN | 1 | 0 | 0 | ||
- | Thomas Stangassinger | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Debbie Armstrong | USA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Denise Feierabend | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Clement Noel | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Yvonne Rüegg | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Hedy Schlunegger | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Patrick Ortlieb | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Sigrid Wolf | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Didier Defago | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Olga Pall | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Zeno Colo | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Sara Hector | SWE | 1 | 0 | 0 | ||
- | Jean-Pierre Vidal | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Kathy Kreiner | CAN | 1 | 0 | 0 | ||
- | Franz Klammer | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Daniela Ceccarelli | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Francois Bonlieu | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | William Johnson | USA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Franz Pfnür | GER | 1 | 0 | 0 | ||
- | Fritz Strobl | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Carole Montillet | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Mario Reiter | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Stefan Brennsteiner | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Anne Heggtveit | CAN | 1 | 0 | 0 | ||
- | Andrea Fischbacher | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Daniel Yule | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Paoletta Magoni | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Jean-Luc Cretier | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Egon Zimmermann | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Marina Kiehl | FRG | 1 | 0 | 0 | ||
- | Edi Reinalter | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Heidi Biebl | GER | 1 | 0 | 0 | ||
- | Mario Matt | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Heini Hemmi | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Marco Odermatt | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Jean Vuarnet | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Sandro Viletta | SUI | 1 | 0 | 0 | ||
- | Antoine Deneriaz | FRA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Katharina Truppe | AUT | 1 | 0 | 0 | ||
- | Josef Polig | ITA | 1 | 0 | 0 | ||
- | Ester Ledecka | CZE | 1 | 0 | 0 | ||
- | Francisco Fernandez Ochoa | ESP | 1 | 0 | 0 | ||
131. | Ivica Kostelic | CRO | 0 | 4 | 0 | ||
132. | Marlies Schild | AUT | 0 | 3 | 1 | ||
133. | Christa Kinshofer | FRG | 0 | 2 | 1 | ||
- | Nicole Hosp | AUT | 0 | 2 | 1 | ||
- | Martina Ertl | GER | 0 | 2 | 1 | ||
136. | Penelope Pitou | USA | 0 | 2 | 0 | ||
- | Ragnhild Mowinckel | NOR | 0 | 2 | 0 | ||
- | Marc Girardelli | LUX | 0 | 2 | 0 | ||
- | Brigitte Oertli | SUI | 0 | 2 | 0 | ||
- | Peter Müller | SUI | 0 | 2 | 0 | ||
141. | Isolde Kostner | ITA | 0 | 1 | 2 | ||
- | Maria Walliser | SUI | 0 | 1 | 2 | ||
- | Alexis Pinturault | FRA | 0 | 1 | 2 | ||
- | Perrine Pelen | FRA | 0 | 1 | 2 | ||
- | Federica Brignone | ITA | 0 | 1 | 2 | ||
- | Annemarie Buchner | GER | 0 | 1 | 2 | ||
- | Alexandra Meissnitzer | AUT | 0 | 1 | 2 | ||
148. | Guy Perillat | FRA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Katharina Gallhuber | AUT | 0 | 1 | 1 | ||
- | Danielle Debernard | FRA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Christof Innerhofer | ITA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andreas Wenzel | LIE | 0 | 1 | 1 | ||
- | Jean Saubert | USA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksander Aamodt Kilde | NOR | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andreas Molterer | AUT | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrew Weibrecht | USA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Christian Pravda | AUT | 0 | 1 | 1 | ||
- | Annie Famose | FRA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Renate Götschl | AUT | 0 | 1 | 1 | ||
- | James Couttet | FRA | 0 | 1 | 1 | ||
- | Henrik Kristoffersen | NOR | 0 | 1 | 1 | ||
- | Karl Molitor | SUI | 0 | 1 | 1 | ||
163. | Bernhard Gstrein | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Raymond Fellay | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Peter Wirnsberger | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Anna Veith | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | William Kidd | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Urs Kälin | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Brigitte Totschnigg | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Frieda Dänzer | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Käthe Grasegger | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Dagmar Rom | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Martina Schild | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Ole Christian Furuseth | NOR | 0 | 1 | 0 | ||
- | Regina Schöpf | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Willy Favre | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Jure Franko | YUG | 0 | 1 | 0 | ||
- | Roland Collombin | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Christin Cooper | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Emma Aicher | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Carole Merle | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Gianfranco Martin | ITA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Marco Schwarz | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Edith Zimmermann | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Helmut Mayer | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Alexander Schmid | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Betsy Snite | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Annelise Coberger | NZL | 0 | 1 | 0 | ||
- | Reinfried Herbst | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Julian Rauchfuss | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Isabelle Mir | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Sebastien Amiez | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Elfriede Eder | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Antoinette Meyer | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Tanja Poutiainen | FIN | 0 | 1 | 0 | ||
- | Karl Schranz | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Chiharu Igaya | JPN | 0 | 1 | 0 | ||
- | Edmund Bruggmann | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Josefine Frandl | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Mateja Svet | YUG | 0 | 1 | 0 | ||
- | Gustav Lantschner | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Lena Dürr | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Hilary Lindh | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Zan Kranjec | SLO | 0 | 1 | 0 | ||
- | Steve Missillier | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Matthias Leitner | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Irene Epple | FRG | 0 | 1 | 0 | ||
- | Linus Strasser | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Frank Wörndl | FRG | 0 | 1 | 0 | ||
- | Laure Pequegnot | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Franz Gabel | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Steven Mahre | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Didier Cuche | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Joel Chenal | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Leo Lacroix | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Herbert Huber | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Mirjam Puchner | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Claudia Giordani | ITA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Ryan Cochran-Siegle | USA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Svetlana Gladisheva | RUS | 0 | 1 | 0 | ||
- | Johan Clarey | FRA | 0 | 1 | 0 | ||
- | Ernst Good | SUI | 0 | 1 | 0 | ||
- | Hans-Peter Lanig | GER | 0 | 1 | 0 | ||
- | Hans Knauss | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
- | Michael Walchhofer | AUT | 0 | 1 | 0 | ||
226. | Karen Percy | CAN | 0 | 0 | 2 | ||
- | Erika Mahringer | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
- | Florence Masnada | FRA | 0 | 0 | 2 | ||
- | Elisabeth Görgl | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
- | Heinrich Messner | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
- | Traudl Hecker | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
- | Sebastian Foss-Solevaag | NOR | 0 | 0 | 2 | ||
- | Christian Mayer | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
- | Giuliana Minuzzo | ITA | 0 | 0 | 2 | ||
- | Rainer Schönfelder | AUT | 0 | 0 | 2 | ||
236. | Alfred Matt | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Toni Spiss | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Steve Podborski | CAN | 0 | 0 | 1 | ||
- | Silvan Zurbriggen | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Florence Steurer | FRA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rasmus Windingstad | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bruno Kernen | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Olga Charvatova | TCH | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thea Louise Stjernesund | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andreas Schifferer | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rolf Olinger | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Victor Muffat-Jeandet | FRA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Roland Thöni | ITA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Guttorm Berge | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Edward Podivinski | CAN | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kathrin Zettel | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Herbert Plank | ITA | 0 | 0 | 1 | ||
- | James Heuga | USA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Willy Frommelt | LIE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Maria Therese Tviberg | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael von Grünigen | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Charles Bozon | FRA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael Tritscher | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sarka Zahrobska | CZE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anton Steiner | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Nadia Delago | ITA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Veronika Wallinger | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lucile Wheeler | CAN | 0 | 0 | 1 | ||
- | Laila Schou Nilsen | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kristin Lysdahl | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Susan Corrock | USA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anna Ottosson | SWE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jan Hudec | CAN | 0 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Sykora | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yevgenya Sidorova | URS | 0 | 0 | 1 | ||
- | Resi Hammer | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Enn | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Fernande Bochatay | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Harald Strand Nielsen | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mina Fuerst Holtmann | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Steve Locher | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Cynthia Nelson | USA | 0 | 0 | 1 | ||
- | James Crawford | CAN | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lars-Børje Eriksson | SWE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sonja Nef | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Blanca Fernandez Ochoa | ESP | 0 | 0 | 1 | ||
- | Fabian Wilkens Solheim | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jacques Luthy | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | John-Daniel Datwyler | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Erika Hess | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jure Kosir | SLO | 0 | 0 | 1 | ||
- | Katja Koren | SLO | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karen Putzer | ITA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stig Sollander | SWE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ambrosi Hoffmann | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zali Steggall | AUS | 0 | 0 | 1 | ||
- | Werner Mattle | SUI | 0 | 0 | 1 | ||
- | Timon Haugan | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hannes Trinkl | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dorothea Hochleitner | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
- | Emile Allais | FRA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jan Einar Thorsen | NOR | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ursula Konzett | LIE | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mathieu Faivre | FRA | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wiltrud Drexel | AUT | 0 | 0 | 1 | ||
Medaljefordelingen er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||