Australske OL-medaljer i Svømning |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Svømning 1900 | |||||
200 m fri stil M | AUS | Frederick Lane | |||
200 m forhindringssvømning M | AUS | Frederick Lane | |||
Svømning 1924 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Andrew "Boy" Charlton | |||
Svømning 1932 | |||||
200 m brystsvømning K | AUS | Clare Dennis | |||
Svømning 1952 | |||||
200 m brystsvømning M | AUS | John Davies | |||
Svømning 1956 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
100 m fri stil M | AUS | Jon Henricks | |||
400 m fri stil K | AUS | Lorraine Crapp | |||
400 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
1500 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
100 m rygcrawl M | AUS | David Theile | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Lorraine Crapp | |||
Sandra Morgan | |||||
Faith Leech | |||||
Dawn Fraser | |||||
Margaret Gibson | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Murray Garretty | |||
John Devitt | |||||
Graham Hamilton | |||||
Kevin O'Halloran | |||||
Murray Rose | |||||
Jon Henricks | |||||
Gary Chapman | |||||
Svømning 1960 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
100 m fri stil M | AUS | John Devitt | |||
400 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
1500 m fri stil M | AUS | John Konrads | |||
100 m rygcrawl M | AUS | David Theile | |||
Svømning 1964 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
1500 m fri stil M | AUS | Robert Windle | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Ian O'Brien | |||
200 m butterfly M | AUS | Kevin Berry | |||
Svømning 1968 | |||||
100 m fri stil M | AUS | Michael Wenden | |||
200 m fri stil M | AUS | Michael Wenden | |||
100 m butterfly K | AUS | Lynette McClements | |||
Svømning 1972 | |||||
200 m fri stil K | AUS | Shane Gould | |||
400 m fri stil K | AUS | Shane Gould | |||
400 m fri stil M | AUS | Bradford Cooper | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Beverley Whitfield | |||
200 m medley K | AUS | Shane Gould | |||
400 m medley K | AUS | Gail Neall | |||
Svømning 1980 | |||||
800 m fri stil K | AUS | Michelle Ford | |||
4x100 m medley M | AUS | Mark Tonelli | |||
Neil Brooks | |||||
Mark Kerry | |||||
Peter Evans | |||||
Glenn Patching | |||||
Svømning 1984 | |||||
100 m butterfly K | AUS | Lisa Curry | |||
200 m butterfly M | AUS | Jon Sieben | |||
Svømning 1988 | |||||
200 m fri stil M | AUS | Duncan Armstrong | |||
Svømning 1992 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Kieren Perkins | |||
Svømning 1996 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Kieren Perkins | |||
200 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
Svømning 2000 | |||||
200 m fri stil K | AUS | Susan O'Neill | |||
400 m fri stil M | AUS | Ian Thorpe | |||
1500 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
4x100 m fri stil M | AUS | Michael Klim | |||
Christopher Fydler | |||||
Ian Thorpe | |||||
Todd Pearson | |||||
Adam Pine | |||||
Ashley Callus | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
William Kirby | |||||
Todd Pearson | |||||
Ian Thorpe | |||||
Grant Hackett | |||||
Michael Klim | |||||
Svømning 2004 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Jodie Henry | |||
200 m fri stil M | AUS | Ian Thorpe | |||
400 m fri stil M | AUS | Ian Thorpe | |||
1500 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
100 m butterfly K | AUS | Petria Thomas | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Sarah Ryan | |||
Jodie Henry | |||||
Petria Thomas | |||||
Lisbeth Lenton | |||||
Alice Mills | |||||
4x100 m medley K | AUS | Petria Thomas | |||
Brooke Hanson | |||||
Alice Mills | |||||
Jodie Henry | |||||
Leisel Jones | |||||
Giaan Rooney | |||||
Jessicah Schipper | |||||
Svømning 2008 | |||||
100 m brystsvømning K | AUS | Leisel Jones | |||
100 m butterfly K | AUS | Lisbeth Trickett | |||
200 m medley K | AUS | Stephanie Rice | |||
400 m medley K | AUS | Stephanie Rice | |||
4x200 m fri stil K | AUS | Kylie Palmer | |||
Angie Bainbridge | |||||
Lara Davenport | |||||
Bronte Barratt | |||||
Stephanie Rice | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Linda McKenzie | |||||
Felicity Galvez | |||||
4x100 m medley K | AUS | Shayne Reese | |||
Jessicah Schipper | |||||
Lisbeth Trickett | |||||
Emily Seebohm | |||||
Felicity Galvez | |||||
Tarnee White | |||||
Leisel Jones | |||||
Svømning 2012 | |||||
4x100 m fri stil K | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Brittany Elmslie | |||||
Alicia Coutts | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Yolane Kukla | |||||
Cate Campbell | |||||
Emily Seebohm | |||||
Svømning 2016 | |||||
100 m fri stil M | AUS | Kyle Chalmers | |||
400 m fri stil M | AUS | Mack Horton | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Cate Campbell | |||
Madison Wilson | |||||
Bronte Campbell | |||||
Emma McKeon | |||||
Brittany Elmslie | |||||
Svømning 2020 | |||||
50 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
100 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
200 m fri stil K | AUS | Ariarne Titmus | |||
400 m fri stil K | AUS | Ariarne Titmus | |||
100 m rygcrawl K | AUS | Kaylee McKeown | |||
200 m rygcrawl K | AUS | Kaylee McKeown | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Izaac Stubblety-Cook | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Meg Harris | |||
Emma McKeon | |||||
Bronte Campbell | |||||
Cate Campbell | |||||
Mollie O'Callaghan | |||||
Madison Wilson | |||||
4x100 m medley K | AUS | Mollie O'Callaghan | |||
Emma McKeon | |||||
Chelsea Hodges | |||||
Kaylee McKeown | |||||
Cate Campbell | |||||
Brianna Throssell | |||||
Emily Seebohm | |||||
Sølvmedaljer | |||||
Svømning 1920 | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Ivan Stedman | |||
Harry Hay | |||||
Francis Beaurepaire | |||||
William Herald | |||||
Svømning 1924 | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Ernest Henry | |||
Andrew "Boy" Charlton | |||||
Maurice Christie | |||||
Francis Beaurepaire | |||||
Ivan Stedman | |||||
Svømning 1928 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Andrew "Boy" Charlton | |||
1500 m fri stil M | AUS | Andrew "Boy" Charlton | |||
Svømning 1932 | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Philomena Mealing | |||
Svømning 1948 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | John Marshall | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Beatrice Lyons | |||
Svømning 1956 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Lorraine Crapp | |||
100 m fri stil M | AUS | John Devitt | |||
400 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
100 m rygcrawl M | AUS | John Monckton | |||
Svømning 1960 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
200 m butterfly M | AUS | Neville Hayes | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Sandra Morgan | |||
Ruth Everuss | |||||
Alva Colquhoun | |||||
Ilse Konrads | |||||
Lorraine Crapp | |||||
Dawn Fraser | |||||
4x100 m medley K | AUS | Ilse Konrads | |||
Amber Beckett | |||||
Dawn Fraser | |||||
Janice Andrew | |||||
Marilyn Wilson | |||||
Rosemary Lassig | |||||
4x100 m medley M | AUS | David Theile | |||
William Burton | |||||
Julian Carroll | |||||
Geoffrey Shipton | |||||
Terry Gathercole | |||||
Neville Hayes | |||||
Kevin Berry | |||||
Svømning 1964 | |||||
4x100 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
Jan Turner | |||||
Lynette Bell | |||||
Janice Murphy | |||||
Robyn Thorn | |||||
Svømning 1968 | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Michael Wenden | |||
Robert Windle | |||||
Gregory Rogers | |||||
Graham White | |||||
4x100 m medley K | AUS | Lynette Watson | |||
Lynette McClements | |||||
Janette Steinbeck | |||||
Judy Playfair | |||||
Lynette Bell | |||||
Svømning 1972 | |||||
800 m fri stil K | AUS | Shane Gould | |||
1500 m fri stil M | AUS | Graham Windeatt | |||
Svømning 1984 | |||||
100 m fri stil M | AUS | Mark Stockwell | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Glenn Beringen | |||
200 m butterfly K | AUS | Karen Phillips | |||
400 m medley K | AUS | Suzanne Landells | |||
4x100 m fri stil M | AUS | Michael Delany | |||
Gregory Fasala | |||||
Neil Brooks | |||||
Mark Stockwell | |||||
Svømning 1988 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Duncan Armstrong | |||
Svømning 1992 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Kieren Perkins | |||
800 m fri stil K | AUS | Hayley Lewis | |||
1500 m fri stil M | AUS | Glen Housman | |||
Svømning 1996 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
100 m butterfly M | AUS | Scott Miller | |||
200 m butterfly K | AUS | Petria Thomas | |||
4x100 m medley K | AUS | Susan O'Neill | |||
Nicole Stevenson | |||||
Samantha Riley | |||||
Sarah Ryan | |||||
Helen Denman | |||||
Angela Kennedy | |||||
Svømning 2000 | |||||
200 m fri stil M | AUS | Ian Thorpe | |||
1500 m fri stil M | AUS | Kieren Perkins | |||
100 m rygcrawl M | AUS | Matthew Welsh | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Leisel Jones | |||
100 m butterfly M | AUS | Michael Klim | |||
200 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
4x200 m fri stil K | AUS | Susan O'Neill | |||
Petria Thomas | |||||
Elka Graham | |||||
Kirsten Thomson | |||||
Jacinta van Lint | |||||
Giaan Rooney | |||||
4x100 m medley K | AUS | Petria Thomas | |||
Giaan Rooney | |||||
Dyana Calub | |||||
Leisel Jones | |||||
Susan O'Neill | |||||
Tarnee White | |||||
Sarah Ryan | |||||
4x100 m medley M | AUS | Matthew Welsh | |||
Ian Thorpe | |||||
Michael Klim | |||||
Geoff Huegill | |||||
Ryan Mitchell | |||||
Regan Harrison | |||||
Adam Pine | |||||
Josh Watson | |||||
Svømning 2004 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Brooke Hanson | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Leisel Jones | |||
200 m butterfly K | AUS | Petria Thomas | |||
4x200 m fri stil M | AUS | Todd Pearson | |||
Ian Thorpe | |||||
Craig Stevens | |||||
Nicholas Sprenger | |||||
Anthony Matkovich | |||||
Michael Klim | |||||
Grant Hackett | |||||
Svømning 2008 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Lisbeth Trickett | |||
100 m fri stil M | AUS | Eamon Sullivan | |||
1500 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Leisel Jones | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Brenton Rickard | |||
4x100 m medley M | AUS | Eamon Sullivan | |||
Brenton Rickard | |||||
Matthew Targett | |||||
Andrew Lauterstein | |||||
Christian Sprenger | |||||
Ashley Delaney | |||||
Hayden Stoeckel | |||||
Adam Pine | |||||
Svømning 2012 | |||||
100 m fri stil M | AUS | James Magnussen | |||
100 m rygcrawl K | AUS | Emily Seebohm | |||
100 m brystsvømning M | AUS | Christian Sprenger | |||
200 m medley K | AUS | Alicia Coutts | |||
4x200 m fri stil K | AUS | Kylie Palmer | |||
Jade Neilsen | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Blair Evans | |||||
Bronte Barratt | |||||
Angie Bainbridge | |||||
Brittany Elmslie | |||||
Alicia Coutts | |||||
4x100 m medley K | AUS | Brittany Elmslie | |||
Emily Seebohm | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Alicia Coutts | |||||
Leisel Jones | |||||
Svømning 2016 | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | Mitchell Larkin | |||
200 m butterfly K | AUS | Madeline Groves | |||
4x200 m fri stil K | AUS | Tamsin Cook | |||
Jessica Ashwood | |||||
Bronte Barratt | |||||
Emma McKeon | |||||
Leah Neale | |||||
4x100 m medley K | AUS | Emily Seebohm | |||
Madeline Groves | |||||
Brittany Elmslie | |||||
Emma McKeon | |||||
Cate Campbell | |||||
Madison Wilson | |||||
Taylor McKeown | |||||
Svømning 2020 | |||||
100 m fri stil M | AUS | Kyle Chalmers | |||
400 m fri stil M | AUS | Jack McLoughlin | |||
800 m fri stil K | AUS | Ariarne Titmus | |||
Bronzemedaljer | |||||
Svømning 1920 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Francis Beaurepaire | |||
Svømning 1924 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Andrew "Boy" Charlton | |||
1500 m fri stil M | AUS | Francis Beaurepaire | |||
Svømning 1948 | |||||
400 m fri stil M | AUS | John Marshall | |||
100 m rygcrawl K | AUS | Judith Davies | |||
Svømning 1956 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Faith Leech | |||
100 m fri stil M | AUS | Gary Chapman | |||
Svømning 1960 | |||||
400 m fri stil M | AUS | John Konrads | |||
100 m butterfly K | AUS | Janice Andrew | |||
4x200 m fri stil M | AUS | Allan Wood | |||
John Konrads | |||||
John Devitt | |||||
John Rigby | |||||
David Dickson | |||||
Murray Rose | |||||
Svømning 1964 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Allan Wood | |||
1500 m fri stil M | AUS | Allan Wood | |||
4x100 m fri stil M | AUS | Robert Windle | |||
David Dickson | |||||
John Ryan | |||||
Peter John Doak | |||||
4x100 m medley M | AUS | Peter Tonkin | |||
Peter Reynolds | |||||
Kevin Berry | |||||
David Dickson | |||||
Ian O'Brien | |||||
Svømning 1968 | |||||
400 m fri stil K | AUS | Karen Moras | |||
1500 m fri stil M | AUS | Gregory Brough | |||
4x100 m fri stil M | AUS | Robert Cusack | |||
Gregory Rogers | |||||
Michael Wenden | |||||
Robert Windle | |||||
Svømning 1972 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Shane Gould | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Beverley Whitfield | |||
Svømning 1976 | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Stephen Holland | |||
Svømning 1980 | |||||
200 m fri stil M | AUS | Graeme Brewer | |||
1500 m fri stil M | AUS | Max Metzker | |||
200 m rygcrawl M | AUS | Mark Kerry | |||
100 m brystsvømning M | AUS | Peter Evans | |||
200 m butterfly K | AUS | Michelle Ford | |||
Svømning 1984 | |||||
400 m fri stil M | AUS | Justin Lemberg | |||
100 m brystsvømning M | AUS | Peter Evans | |||
100 m butterfly M | AUS | Glenn Buchanan | |||
200 m medley K | AUS | Michelle Pearson | |||
400 m medley M | AUS | Robert Woodhouse | |||
4x100 m medley M | AUS | Jon Sieben | |||
Peter Evans | |||||
Glenn Buchanan | |||||
Neil Brooks | |||||
Mark Kerry | |||||
Mark Stockwell | |||||
Svømning 1988 | |||||
800 m fri stil K | AUS | Julie McDonald | |||
Svømning 1992 | |||||
400 m fri stil K | AUS | Hayley Lewis | |||
200 m rygcrawl K | AUS | Nicole Stevenson | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Samantha Riley | |||
100 m brystsvømning M | AUS | Philip Rogers | |||
200 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
Svømning 1996 | |||||
200 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
400 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Samantha Riley | |||
200 m butterfly M | AUS | Scott Goodman | |||
4x200 m fri stil K | AUS | Susan O'Neill | |||
Lisa Mackie | |||||
Julia Greville | |||||
Emma Johnson | |||||
Nicole Stevenson | |||||
4x100 m medley M | AUS | Scott Miller | |||
Michael Klim | |||||
Toby Haenen | |||||
Steven Dewick | |||||
Philip Rogers | |||||
Svømning 2000 | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | Matthew Welsh | |||
100 m butterfly M | AUS | Geoff Huegill | |||
200 m butterfly K | AUS | Petria Thomas | |||
200 m butterfly M | AUS | Justin Norris | |||
Svømning 2004 | |||||
50 m fri stil K | AUS | Lisbeth Lenton | |||
100 m fri stil M | AUS | Ian Thorpe | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Leisel Jones | |||
Svømning 2008 | |||||
50 m fri stil K | AUS | Cate Campbell | |||
100 m rygcrawl M | AUS | Hayden Stoeckel | |||
100 m butterfly K | AUS | Jessicah Schipper | |||
100 m butterfly M | AUS | Andrew Lauterstein | |||
200 m butterfly K | AUS | Jessicah Schipper | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Shayne Reese | |||
Lisbeth Trickett | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Alice Mills | |||||
Cate Campbell | |||||
4x100 m fri stil M | AUS | Ashley Callus | |||
Patrick Murphy | |||||
Leith Brodie | |||||
Andrew Lauterstein | |||||
Eamon Sullivan | |||||
Matthew Targett | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
Nick Frost | |||||
Kirk Palmer | |||||
Grant Brits | |||||
Leith Brodie | |||||
Nick Ffrost | |||||
Svømning 2012 | |||||
200 m fri stil K | AUS | Bronte Barratt | |||
100 m butterfly K | AUS | Alicia Coutts | |||
4x100 m medley M | AUS | Brenton Rickard | |||
Hayden Stoeckel | |||||
Tommaso D'Orsogna | |||||
James Magnussen | |||||
Christian Sprenger | |||||
Matthew Targett | |||||
Svømning 2016 | |||||
200 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
4x100 m fri stil M | AUS | James Magnussen | |||
Cameron McEvoy | |||||
Kyle Chalmers | |||||
James Roberts | |||||
Matthew Abood | |||||
4x100 m medley M | AUS | David Morgan | |||
Jake Packard | |||||
Kyle Chalmers | |||||
Cameron McEvoy | |||||
Mitchell Larkin | |||||
Svømning 2020 | |||||
100 m fri stil K | AUS | Cate Campbell | |||
200 m rygcrawl K | AUS | Emily Seebohm | |||
100 m butterfly K | AUS | Emma McKeon | |||
400 m medley M | AUS | Brendon Smith | |||
4x100 m fri stil M | AUS | Alexander Graham | |||
Matthew Temple | |||||
Kyle Chalmers | |||||
Cameron McEvoy | |||||
Zac Incerti | |||||
4x200 m fri stil K | AUS | Tamsin Cook | |||
Emma McKeon | |||||
Meg Harris | |||||
Madison Wilson | |||||
Ariarne Titmus | |||||
Mollie O'Callaghan | |||||
Leah Neale | |||||
Brianna Throssell | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Thomas Neill | |||
Alexander Graham | |||||
Mack Horton | |||||
Zac Incerti | |||||
Elijah Winnington | |||||
Kyle Chalmers | |||||
Marathon 10 km K | AUS | Kareena Lee | |||
4x100 m medley Mixed | AUS | Isaac Cooper | |||
Matthew Temple | |||||
Bronte Campbell | |||||
Brianna Throssell | |||||
Izaac Stubblety-Cook | |||||
Emma McKeon | |||||
Kaylee McKeown | |||||
Oversigten over Australien i Svømning ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||