Australia in Canoe & Kayak |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Ramon Andersson | K4 1000 m M | Final | 2.57,560 | 9 | |||
Semifinal | 3.01,806 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 3.11,752 | 3 | |||||
Justin Boocock | C1 slalom M | Final | 166,96 | 16 | |||
Katrin Borchert | K1 500 m W | Final | 1.50,811 | 7 | |||
Semifinal | 1.51,142 | 5 | q | ||||
Round 1 | 1.53,767 | 1 | Q | ||||
K2 500 m W | Final | 1.40,641 | |||||
Semifinal | 1.43,729 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 1.43,633 | 2 | Q | ||||
Daniel Collins | K2 500 m M | Final | 1.29,409 | ||||
Semifinal | 1.29,937 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 1.31,433 | 2 | Q | ||||
Mia Farrance | K1 slalom W | Final | 180,30 | 14 | |||
John Felton | C2 slalom M | Final | 199,06 | 14 | |||
Natalie Hunter | K4 500 m W | Final | 1.34,673 | 8 | |||
Semifinal | 1.37,905 | 3 | q | ||||
Round 1 | 1.41,185 | 3 | |||||
Lynda Lehmann | K4 500 m W | Final | 1.34,673 | 8 | |||
Semifinal | 1.37,905 | 3 | q | ||||
Round 1 | 1.41,185 | 3 | |||||
Grant Leury | K2 1000 m M | Final | 3.13,054 | 7 | |||
Semifinal | 3.19,056 | 5 | q | ||||
Round 1 | 3.40,114 | 1 | Q | ||||
Paul Lynch | K4 1000 m M | Final | 2.57,560 | 9 | |||
Semifinal | 3.01,806 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 3.11,752 | 3 | |||||
Richard Macquire | K1 slalom M | Final standing | 154,07 | 24 | |||
Cameron McFadzean | K1 500 m M | Final | 1.40,407 | 8 | |||
Semifinal | 1.41,083 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 1.42,160 | 2 | Q | ||||
Brian Morton | K4 1000 m M | Final | 2.57,560 | 9 | |||
Semifinal | 3.01,806 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 3.11,752 | 3 | |||||
Yanda Nossiter | K4 500 m W | Final | 1.34,673 | 8 | |||
Semifinal | 1.37,905 | 3 | q | ||||
Round 1 | 1.41,185 | 3 | |||||
Shelley Oates | K4 500 m W | Final | 1.34,673 | 8 | |||
Semifinal | 1.37,905 | 3 | q | ||||
Round 1 | 1.41,185 | 3 | |||||
Matthew Pallister | K1 slalom M | Final standing | 179,19 | 38 | |||
Clint Robinson | K1 1000 m M | Final | 3.29,71 | ||||
Semifinal | 3.43,65 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 3.44,77 | 2 | Q | ||||
Peter Scott | K2 1000 m M | Final | 3.13,054 | 7 | |||
Semifinal | 3.19,056 | 5 | q | ||||
Round 1 | 3.40,114 | 1 | Q | ||||
Andrew Trim | K2 500 m M | Final | 1.29,409 | ||||
Semifinal | 1.29,937 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 1.31,433 | 2 | Q | ||||
Jim Walker | K4 1000 m M | Final | 2.57,560 | 9 | |||
Semifinal | 3.01,806 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 3.11,752 | 3 | |||||
Andrew Wilson | C2 slalom M | Final | 199,06 | 14 | |||
Anna Wood | K2 500 m W | Final | 1.40,641 | ||||
Semifinal | 1.43,729 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 1.43,633 | 2 | Q | ||||
Danielle Woodward | K1 slalom W | Final | 177,60 | 12 | |||
* The list of Australian olympians in Canoe & Kayak at the Atlanta 1996 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about Australia in Canoe & Kayak at the Olympic Games in Atlanta 1996 is based on the official olympic reports and Olympian Database |