Australia in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Edward Allsopp | 50 km walk M | Final | 4.31.07,8 | 17 | |||
Judith Amoore | 400 m W | Final | 53,4 | ||||
Semifinal | 53,3 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 53,8 | 2 | Q | ||||
Joyce Bennett | 200 m W | Semifinal | 24,7 | 7 | |||
Round 1 | 24,3 | 3 | q | ||||
4x100 m W | Final | 45,0 | 6 | ||||
Round 1 | 45,2 | 4 | Q | ||||
Eric Bigby | 4x100 m M | Semifinal | 40,1 | 5 | |||
Round 1 | 40,6 | 4 | Q | ||||
Marilyn Black | 100 m W | Final | 11,7 | 6 | |||
Semifinal | 11,6 | 2 | Q | ||||
Quarterfinal | 11,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 11,5 | 1 | Q | ||||
200 m W | Final | 23,1 | |||||
Semifinal | 23,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 23,7 | 2 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 45,0 | 6 | ||||
Round 1 | 45,2 | 4 | Q | ||||
Anthony Blue | 800 m M | Semifinal | 1.49,6 | 7 | |||
Round 1 | 1.49,7 | 3 | Q | ||||
Graham Boase | Triple jump M | Qualifying Round | nm | - | |||
Dianna Bowering | 100 m W | Quarterfinal | 11,7 | 5 | |||
Round 1 | 11,8 | 4 | Q | ||||
Dianne Bowering | 4x100 m W | Final | 45,0 | 6 | |||
Round 1 | 45,2 | 4 | Q | ||||
Michele Brown | High jump W | Final | 1,80 | ||||
Qualifying Round | 1,70 | 2 | Q | ||||
Margaret Burvill | 100 m W | Semifinal | 11,8 | 8 | |||
Quarterfinal | 11,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 11,6 | 4 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 45,0 | 6 | ||||
Round 1 | 45,2 | 4 | Q | ||||
Margaret Burwill | 200 m W | Semifinal | 24,3 | 5 | |||
Round 1 | 24,2 | 1 | Q | ||||
Ronald Clarke | 10000 m M | Final | 28.25,8 | ||||
5000 m M | Final | 13.58,0 | 9 | ||||
Round 1 | 13.48,4 | 1 | Q | ||||
Marathon M | Final | 2.20.26,8 | 9 | ||||
Anthony Cook | 10000 m M | Final | 29.15,8 | 8 | |||
5000 m M | Round 1 | 14.02,4 | 5 | ||||
Marathon M | Final | 2.42.03,6 | 52 | ||||
Ronald Crawford | 20 km walk M | Final | 1.38.47 | 22 | |||
50 km walk M | Final | 4.24.19,6 | 11 | ||||
Elizabeth Cuthbert | 400 m W | Final | 52,0 | OR | |||
Semifinal | 53,8 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 56,0 | 3 | Q | ||||
William Joseph Earle | 100 m M | Quarterfinal | 10,6 | 8 | |||
Round 1 | 10,7 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | 40,1 | 5 | ||||
Round 1 | 40,6 | 4 | Q | ||||
Gary Eddy | 400 m M | Quarterfinal | 47,6 | 6 | |||
Round 1 | 46,9 | 4 | Q | ||||
4x400 m M | Round 1 | 3.08,2 | 4 | ||||
Noel Freeman | 20 km walk M | Final | 1.32.06 | 4 | |||
Helen Frith | Long jump W | Qualifying Round | 5,83 | 22 | |||
Pentathlon W | Final standing | 4557 | 11 | ||||
Robert Gardiner | 20 km walk M | Final | dnf | - | |||
50 km walk M | Final | 4.17.06,8 | 5 | ||||
Gary Holdsworth | 100 m M | Round 1 | 10,6 | 5 | |||
200 m M | Quarterfinal | 22,1 | 7 | ||||
Round 1 | 21,6 | 4 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | 40,1 | 5 | ||||
Round 1 | 40,6 | 4 | Q | ||||
Pamela Kilborn | 80 m hurdles W | Final | 10,5 | ||||
Semifinal | 10,6 | 1 | EOR | ||||
Round 1 | 10,7 | 2 | Q | ||||
Long jump W | Qualifying Round | dns | - | ||||
Gary Knoke | 400 m hurdles M | Final | 50,4 | 4 | |||
Semifinal | 50,6 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 50,9 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Round 1 | 3.08,2 | 4 | ||||
Robert Lay | 100 m M | Semifinal | 10,3 | 5 | |||
Quarterfinal | 10,4 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 10,5 | 3 | Q | ||||
200 m M | Quarterfinal | 21,4 | 5 | ||||
Round 1 | 21,3 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | 40,1 | 5 | ||||
Round 1 | 40,6 | 4 | Q | ||||
Anna Pazera | Javelin throw W | Qualifying Round | 44,87 | 15 | |||
Lawrence Peckham | High jump M | Final | 2,09 | 10 | |||
Qualifying Round | 2,06 | 8 | Q | ||||
Kenneth Roche | 400 m M | Quarterfinal | 48,0 | 7 | |||
Round 1 | 47,4 | 5 | q | ||||
400 m hurdles M | Semifinal | 50,8 | 5 | ||||
Round 1 | 51,5 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Round 1 | 3.08,2 | 4 | ||||
Michael Ryan | 400 m hurdles M | Round 1 | 58,0 | 8 | |||
400 m hurdles M | Round 1 | 53,3 | 8 | ||||
Warwick Selvey | Discus throw M | Qualifying Round | 51,96 | 19 | |||
Anthony Sneazwell | High jump M | Final | 2,06 | 13 | |||
Qualifying Round | 2,06 | 14 | Q | ||||
Albert Thomas | 1500 m M | Round 1 | 3.54,9 | 9 | |||
5000 m M | Round 1 | 14.27,8 | 11 | ||||
Ian Tomlinson | Long jump M | Qualifying Round | 7,07 | 27 | |||
Triple jump M | Qualifying Round | 15,76 | 15 | ||||
Robert Andrew Vagg | Marathon M | Final | 2.28.41,0 | 31 | |||
Peter Vassella | 400 m M | Final | 46,3 | 7 | |||
Semifinal | 46,5 | 4 | Q | ||||
Quarterfinal | 46,5 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 46,7 | 4 | Q | ||||
4x400 m M | Round 1 | 3.08,2 | 4 | ||||
Trevor Vincent | 3000 m steeplechase M | Round 1 | 8.58,8 | 8 | |||
Dixie Willis | 800 m W | Round 1 | dns | - | |||
Robyn Woodhouse | High jump W | Final | 1,71 | 11 | |||
Qualifying Round | 1,70 | 7 | Q | ||||
* The list of Australian olympians in Athletics at the Tokyo 1964 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about Australia in Athletics at the Olympic Games in Tokyo 1964 is based on the official olympic reports and Olympian Database |