American athletes at the Mexico City 1968 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | USA | Charles Greene | |||
Jim Hines | |||||
Mel Pender | |||||
200 m M | USA | Larry Questad | |||
John Carlos | |||||
Tommie Smith | |||||
400 m M | USA | Ron Freeman | |||
Larry James | |||||
Lee Evans | |||||
800 m M | USA | Thomas Farrell | |||
Wade Bell | |||||
Ronald Kutschinski | |||||
1500 m M | USA | Tom Von Ruden | |||
James Ryun | |||||
Martin Liquori | |||||
5000 m M | USA | Robert Day | |||
Lou Scott | |||||
Jack Bacheler | |||||
10000 m M | USA | Van Nelson | |||
Thomas Laris | |||||
Tracy Smith | |||||
Marathon M | USA | Kenneth Moore | |||
Harry Daws | |||||
George Young | |||||
110 m hurdles M | USA | Willie Davenport | |||
Leon Coleman | |||||
Ervin Hall | |||||
400 m hurdles M | USA | Geoff Vanderstock | |||
Ron Whitney | |||||
3000 m steeplechase M | USA | Conrad Nightingale | |||
William Reilly | |||||
George Young | |||||
4x100 m M | USA | Mel Pender | |||
Charles Greene | |||||
Ronnie Ray Smith | |||||
Jim Hines | |||||
4x400 m M | USA | Lee Evans | |||
Ron Freeman | |||||
Larry James | |||||
Vincent Matthews | |||||
20 km walk M | USA | Ronald Laird | |||
Rudolph Haluza | |||||
Thomas Dooley | |||||
50 km walk M | USA | Larry Young | |||
David Romansky | |||||
Goetz Klopfer | |||||
High jump M | USA | Richard Fosbury | |||
Reynaldo Brown | |||||
Edward Caruthers | |||||
Pole vault M | USA | Robert Seagren | |||
John Pennel | |||||
Casey Carrigan | |||||
Long jump M | USA | Ralph Boston | |||
Bob Beamon | |||||
Charles Mays | |||||
Triple jump M | USA | David Smith | |||
Norman Tate | |||||
Arthur Walker | |||||
Shot put M | USA | Randy Matson | |||
George Woods | |||||
Dave Maggard | |||||
Discus throw M | USA | Jay Silvester | |||
Gary Carlsen | |||||
Al Oerter | |||||
Hammer throw M | USA | Albert Hall | |||
Edward Burke | |||||
Harold Connolly | |||||
Javelin throw M | USA | Frank Covelli | |||
Mark Murro | |||||
Gary Stenlund | |||||
Decathlon M | USA | William Toomey | |||
Rick Sloan | |||||
Thomas Waddell | |||||
100 m W | USA | Margaret Bailes | |||
Wyomia Tyus | |||||
Barbara Ferrell | |||||
200 m W | USA | Barbara Ferrell | |||
Margaret Bailes | |||||
Wyomia Tyus | |||||
400 m W | USA | Lois Drinkwater | |||
Esther Stroy | |||||
Jarvis Scott | |||||
800 m W | USA | Francie Kraker | |||
Madeline Manning | |||||
Doris Brown | |||||
80 m hurdles W | USA | Mamie Rallins | |||
Patricia van Wolvelaere | |||||
Julia Dyer | |||||
4x100 m W | USA | Barbara Ferrell | |||
Margaret Bailes | |||||
Wyomia Tyus | |||||
Mildred Netter | |||||
High jump W | USA | Sharon Callahan | |||
Eleanor Montgomery | |||||
Estelle Baskerville | |||||
Long jump W | USA | Marthe Watson | |||
Willie White | |||||
Shot put W | USA | Maren Seidler | |||
Discus throw W | USA | Carol Moseke | |||
Olga Fikotova Connolly | |||||
Javelin throw W | USA | Barbara Friedrich | |||
RaNae Bair | |||||
Pentathlon W | USA | Catherine Hamblin | |||
Patricia Winslow | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Calvin Fowler | |||
John Clawson | |||||
William Hosket | |||||
Spencer Haywood | |||||
Charles Scott | |||||
Donald Dee | |||||
James King | |||||
Michael Barrett | |||||
Glynn Saulters | |||||
Joseph White | |||||
Michael Siliman | |||||
Kenneth Spain | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | USA | Harlan Marbley | |||
Flyweight M | USA | David Vasquez | |||
Bantamweight M | USA | Samuel Goss | |||
Featherweight M | USA | Albert Robinson | |||
Lightweight M | USA | Ronald Harris | |||
Light-welterweight M | USA | James Wallington | |||
Welterweight M | USA | Armando Muniz | |||
Light-middleweight M | USA | John Baldwin | |||
Middleweight M | USA | Alfred Jones | |||
Light-heavyweight M | USA | Arthur Redden | |||
Heavyweight M | USA | George Foreman | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | USA | Marcia Smoke | |||
K2 500 m W | USA | Marcia Smoke | |||
Sperry Rademaker | |||||
K1 1000 m M | USA | John Glair | |||
K2 1000 m M | USA | Peter Weigand | |||
Paul Beachem | |||||
K4 1000 m M | USA | Ernst Heincke | |||
John Pickett | |||||
Lester Cutler | |||||
Mervil Larson | |||||
C1 1000 m M | USA | Andreas Weigand | |||
C2 1000 m M | USA | Malcolm Hickox | |||
William Gates | |||||
Cycling | |||||
Road race team M | USA | John Allis | |||
Oliver Martin | |||||
James Van Boven | |||||
John Howard | |||||
Team pursuit M | USA | Skip Cutting | |||
John Vande Velde | |||||
David Chauner | |||||
Steve Maaranen | |||||
1000 m time trial M | USA | Jackelina Simes | |||
Tandem M | USA | Charles Pranke | |||
Jack Disney | |||||
Diving | |||||
Springboard M | USA | James Henry | |||
Bernard Wrightson | |||||
Keith Russell | |||||
Springboard W | USA | Micki King | |||
Keala O'Sullivan | |||||
Sue Gossick | |||||
Platform M | USA | Keith Russell | |||
Edwin Young | |||||
Richard Gilbert | |||||
Platform W | USA | Lesley Bush | |||
Ann Peterson | |||||
Barbara Talmage | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | USA | Donnan Plumb | |||
Kyra Downton | |||||
Edith Master | |||||
Dressage team | USA | Donnan Plumb | |||
Kyra Downton | |||||
Edith Master | |||||
Eventing individual | USA | Michael Plumb | |||
James Wofford | |||||
Kevin Freeman | |||||
Michael Page | |||||
Eventing team | USA | Michael Page | |||
James Wofford | |||||
Michael Plumb | |||||
Kevin Freeman | |||||
Jumping individual | USA | Frank Chapot | |||
Kathryn Kusner | |||||
William Steinkraus | |||||
Jumping team | USA | Kathryn Kusner | |||
Frank Chapot | |||||
Mary Chapot | |||||
Gymnastics | |||||
Team W | USA | Cathy Rigby | |||
Wendy Cluff | |||||
Kathy Gleason | |||||
Linda Metheny | |||||
Colleen Mulvihill | |||||
Joyce Tanac | |||||
Team M | USA | Sidney Freudenstein | |||
Steven Cohen | |||||
Fred Roethlisberger | |||||
Steve Hug | |||||
Kanati Allen | |||||
David Thor | |||||
Balance beam W | USA | Linda Metheny | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | USA | James Moore | |||
Team M | USA | Robert Beck | |||
Maurice Thomas Lough | |||||
James Moore | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | USA | John Van Blom | |||
Double sculls M | USA | William Maher | |||
John Nunn | |||||
Pair without coxswain M | USA | Philip Johnson | |||
Lawrence Hough | |||||
Pair with coxswain M | USA | Stewart MacDonald | |||
Richard Edmunds | |||||
William Hobbs | |||||
Four without coxswain M | USA | Lawrence Terry | |||
Raymond Wright | |||||
Peter Raymond | |||||
Charles Hamlin | |||||
Four with coxswain M | USA | John Hartigan | |||
Anthony Martin | |||||
Gardner Cadwalader | |||||
Luther Jones | |||||
William Purdy | |||||
Eight with coxswain M | USA | Paul Hoffman | |||
Franklin Hobbs | |||||
Jacques Fiechter | |||||
David Higgins | |||||
Stephen Brooks | |||||
Curtis Canning | |||||
Andrew Larkin | |||||
Scott Steketee | |||||
Cleve Livingston | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | USA | Stuart Walker | |||
Stephen Colgate | |||||
Gardner Cox | |||||
Dragon | USA | George Friedrichs | |||
Barton Jahncke | |||||
Gerald Schreck | |||||
Star | USA | Peter Barrett | |||
Lowell North | |||||
Flying Dutchman | USA | David James | |||
Robert James | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions | USA | John Writer | |||
John Foster | |||||
Rifle prone | USA | Gary Anderson | |||
Free rifle | USA | John Foster | |||
Gary Anderson | |||||
Free pistol | USA | Arnold Vitarbo | |||
Rapid fire pistol | USA | William McMillan | |||
James McNally | |||||
Trap | USA | Thomas Garrigus | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | USA | Susan Pedersen | |||
Jan Henne | |||||
Linda Gustavson | |||||
100 m freestyle M | USA | Mark Spitz | |||
Zachary Zorn | |||||
Kenneth Walsh | |||||
200 m freestyle W | USA | Jane Barkman | |||
Debbie Meyer | |||||
Jan Henne | |||||
200 m freestyle M | USA | Stephen Rerych | |||
John Nelson | |||||
Donald Schollander | |||||
400 m freestyle W | USA | Pamela Kruse | |||
Debbie Meyer | |||||
Linda Gustavson | |||||
400 m freestyle M | USA | Brent Berk | |||
John Nelson | |||||
Michael Burton | |||||
800 m freestyle W | USA | Patricia Caretto | |||
Pamela Kruse | |||||
Debbie Meyer | |||||
1500 m freestyle M | USA | John Kinsella | |||
John Nelson | |||||
Michael Burton | |||||
100 m backstroke W | USA | Kendis Moore | |||
Jane Swagerty | |||||
Kaye Hall | |||||
100 m backstroke M | USA | Ronald Mills | |||
Charles Hickcox | |||||
Larry Barbiere | |||||
200 m backstroke W | USA | Susan Atwood | |||
Kaye Hall | |||||
Pokey Watson | |||||
200 m backstroke M | USA | Jack Horsley | |||
Gary Hall | |||||
Mitchel Ivey | |||||
100 m breaststroke W | USA | Sharon Wichman | |||
Susanne Jones | |||||
Catie Ball | |||||
100 m breaststroke M | USA | David Perkowsky | |||
Donald McKenzie | |||||
Kenneth Merten | |||||
200 m breaststroke W | USA | Sharon Wichman | |||
Cathy Jamison | |||||
200 m breaststroke M | USA | Philip Long | |||
Kenneth Merten | |||||
Brian Job | |||||
100 m butterfly W | USA | Toni Hewitt | |||
Susan Shields | |||||
Ellie Daniel | |||||
100 m butterfly M | USA | Ross Wales | |||
Douglas Russell | |||||
Mark Spitz | |||||
200 m butterfly W | USA | Toni Hewitt | |||
Ellie Daniel | |||||
Diane Giebel | |||||
200 m butterfly M | USA | Mark Spitz | |||
John Ferris | |||||
Carl Joseph Robie | |||||
200 m medley W | USA | Jan Henne | |||
Claudia Kolb | |||||
Susan Pedersen | |||||
200 m medley M | USA | John Ferris | |||
Charles Hickcox | |||||
Gregory Buckingham | |||||
400 m medley W | USA | Claudia Kolb | |||
Lynn Vidali | |||||
Susan Pedersen | |||||
400 m medley M | USA | Gregory Buckingham | |||
Charles Hickcox | |||||
Gary Hall | |||||
4x100 m freestyle W | USA | Linda Gustavson | |||
Susan Pedersen | |||||
Jane Barkman | |||||
Jan Henne | |||||
4x100 m freestyle M | USA | David Johnson | |||
Michael Wall | |||||
Stephen Rerych | |||||
Zachary Zorn | |||||
William Johnson | |||||
Donald Schollander | |||||
Mark Spitz | |||||
Kenneth Walsh | |||||
4x200 m freestyle M | USA | William Johnson | |||
John Nelson | |||||
Mark Spitz | |||||
Donald Schollander | |||||
Andrew Strenk | |||||
David Johnson | |||||
Stephen Rerych | |||||
Michael Wall | |||||
4x100 m medley W | USA | Susan Shields | |||
Jan Henne | |||||
Ellie Daniel | |||||
Jane Swagerty | |||||
Catie Ball | |||||
Kaye Hall | |||||
Susan Pedersen | |||||
Susanne Jones | |||||
4x100 m medley M | USA | Donald McKenzie | |||
Douglas Russell | |||||
Chester Jastremski | |||||
Donald Schollander | |||||
Ronald Mills | |||||
Carl Joseph Robie | |||||
Kenneth Walsh | |||||
Charles Hickcox | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight M | USA | Frederick Lowe | |||
Russell Knipp | |||||
Light-heavyweight M | USA | Joseph Puleo | |||
Middle-heavyweight M | USA | Philip Grippaldi | |||
Robert Bartholomew | |||||
Heavyweight M | USA | George Ernest Pickett | |||
Joseph Dube | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle flyweight M | USA | Richard Sanders | |||
Freestyle bantamweight M | USA | Donald Behm | |||
Freestyle lightweight M | USA | Wayne Wells | |||
Freestyle middleweight M | USA | Thomas Peckham | |||
Freestyle light-heavyweight M | USA | Jess Lewis | |||
Freestyle heavyweight M | USA | Larry Kristoff | |||
Greco-Roman featherweight M | USA | James Hazewinkel | |||
Greco-Roman lightweight M | USA | Werner Holzer | |||
Greco-Roman middleweight M | USA | Richard Baughman | |||
* The list of American athletes in the 1968 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about American athletes in the Olympic Summer Games in Mexico City 1968 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||