American athletes at the Tokyo 1964 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | USA | Robert Hayes | |||
Mel Pender | |||||
Trenton Jackson | |||||
200 m M | USA | Richard Stebbins | |||
Paul Drayton | |||||
Henry Carr | |||||
400 m M | USA | Ulis Williams | |||
Michael Larrabee | |||||
Ollen Cassell | |||||
800 m M | USA | Jerome Siebert | |||
Thomas Farrell | |||||
Morgan Groth | |||||
1500 m M | USA | Dyrol Burleson | |||
Thomas O'Hara | |||||
James Ryun | |||||
5000 m M | USA | Oscar Moore | |||
William Dellinger | |||||
Robert Schul | |||||
10000 m M | USA | Ron Larrieu | |||
William Mills | |||||
Gerry Lindgren | |||||
Marathon M | USA | Leonard Edelen | |||
William Mills | |||||
Peter McArdle | |||||
110 m hurdles M | USA | Blaine Lindgren | |||
Hayes Jones | |||||
Willie Davenport | |||||
400 m hurdles M | USA | James Luck | |||
Warren Rex Cawley | |||||
William Hardin | |||||
3000 m steeplechase M | USA | Victor Zwolak | |||
Jeffrey Fishback | |||||
George Young | |||||
4x100 m M | USA | Paul Drayton | |||
Gerald Ashworth | |||||
Robert Hayes | |||||
Richard Stebbins | |||||
4x400 m M | USA | Ulis Williams | |||
Michael Larrabee | |||||
Ollen Cassell | |||||
Henry Carr | |||||
20 km walk M | USA | John Mortland | |||
Ronald Zinn | |||||
Ronald Laird | |||||
50 km walk M | USA | Bruce MacDonald | |||
Michael Brodie | |||||
Christopher McCarthy | |||||
High jump M | USA | John Thomas | |||
John Rambo | |||||
Edward Caruthers | |||||
Pole vault M | USA | John Pennel | |||
Billy Pemelton | |||||
Fred Hansen | |||||
Long jump M | USA | Glenn Davis | |||
Ralph Boston | |||||
Philip Shinnick | |||||
Gayle Hopkins | |||||
Triple jump M | USA | Ira Davis | |||
Kent Floerke | |||||
William Sharpe | |||||
Shot put M | USA | Dallas Long | |||
Parry O'Brien | |||||
Randy Matson | |||||
Discus throw M | USA | Jay Silvester | |||
Dave Weill | |||||
Al Oerter | |||||
Hammer throw M | USA | Edward Burke | |||
Harold Connolly | |||||
Albert Hall | |||||
Javelin throw M | USA | Frank Covelli | |||
Walther Red | |||||
Leslie Tipton | |||||
Decathlon M | USA | Russell Hodge | |||
Paul Herman | |||||
Richard Emberger | |||||
100 m W | USA | Edith McGuire | |||
Wyomia Tyus | |||||
Marilyn White | |||||
200 m W | USA | Vivian Brown | |||
Edith McGuire | |||||
Deborah Thompson | |||||
400 m W | USA | Janell Smith | |||
800 m W | USA | Sandra Phyllis Knott | |||
80 m hurdles W | USA | Rosie Bonds | |||
Cherrie Sherrard | |||||
Leahseneth O'Neal | |||||
4x100 m W | USA | Edith McGuire | |||
Willye White | |||||
Wyomia Tyus | |||||
Marilyn White | |||||
High jump W | USA | Terrezene Brown | |||
Estelle Baskerville | |||||
Eleanor Montgomery | |||||
Long jump W | USA | Martha Rae Watson | |||
Willie White | |||||
Joann Grissom | |||||
Shot put W | USA | Earlene Brown | |||
Discus throw W | USA | Olga Fikotova Connolly | |||
Javelin throw W | USA | RaNae Bair | |||
Pentathlon W | USA | Patricia Winslow | |||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Lawrence Brown | |||
John McCaffrey | |||||
William Bradley | |||||
Luke Jackson | |||||
James Barnes | |||||
Walter Hazzard | |||||
Mel Counts | |||||
Richard Davis | |||||
George Wilson | |||||
Jerry Shipp | |||||
Joseph Caldwell | |||||
Jeffrey Mullins | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | USA | Robert Carmody | |||
Bantamweight M | USA | Louis Johnson | |||
Featherweight M | USA | Charles Brown | |||
Lightweight M | USA | Ronald Harris | |||
Light-heavyweight M | USA | Robert Christopherson | |||
Heavyweight M | USA | Joseph Frazier | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | USA | Marcia Jones | |||
K2 500 m W | USA | Gloriane Perrier | |||
Francine Fox | |||||
K1 1000 m M | USA | Tony Ralphs | |||
K2 1000 m M | USA | Gert Grigoleit | |||
Tony Ralphs | |||||
K4 1000 m M | USA | Walter Richards | |||
William Jewell | |||||
William Smoke | |||||
Tony Ralphs | |||||
C1 1000 m M | USA | Paul Van Valkenburgh | |||
C2 1000 m M | USA | James O'Rourke | |||
Joseph Dronzek | |||||
Cycling | |||||
Road race M | USA | Michael Hiltner | |||
John Allis | |||||
Raymond Castilloux | |||||
Thomas Montemage | |||||
Road race team M | USA | Michael Allen | |||
Michael Hiltner | |||||
Wesley Chowen | |||||
John Allis | |||||
Individual pursuit M | USA | Harry Cutting | |||
Team pursuit M | USA | Oliver Martin | |||
Donald Nelsen | |||||
Arnold Uhrlass | |||||
Hans Wolf | |||||
1000 m time trial M | USA | William Kund | |||
Tandem M | USA | Tim Mountford | |||
Jack Disney | |||||
Diving | |||||
Springboard M | USA | Francis Gorman | |||
Kenneth Sitzberger | |||||
Larry Andreasen | |||||
Springboard W | USA | Sue Gossick | |||
Jeanne Collier | |||||
Mary Willard | |||||
Platform M | USA | Lou Vitucci | |||
Thomas Gompf | |||||
Robert Webster | |||||
Platform W | USA | Lesley Bush | |||
Barbara Talmage | |||||
Linda Cooper | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | USA | Karen McIntosh | |||
Anne Jessica Newberry | |||||
Patricia Galvin d'Auvergne | |||||
Dressage team | USA | Anne Jessica Newberry | |||
Patricia Galvin d'Auvergne | |||||
Karen McIntosh | |||||
Eventing individual | USA | Michael Page | |||
Eventing team | USA | Michael Plumb | |||
Kevin Freeman | |||||
Michael Page | |||||
Jumping individual | USA | Frank Chapot | |||
Jumping team | USA | Mary Mairs | |||
Kathryn Kusner | |||||
Frank Chapot | |||||
Gymnastics | |||||
Team W | USA | Linda Metheny | |||
Marie Walther | |||||
Janice Speaks | |||||
Dorothy McClements | |||||
Kathleen Corrigan | |||||
Muriel Grossfeld | |||||
Team M | USA | Makoto Sakamoto | |||
Gregor Weiss | |||||
Ronald Barak | |||||
Larry Banner | |||||
Arthur Shurlock | |||||
Russell Mitchell | |||||
Judo | |||||
Lightweight M | USA | Paul Maruyama | |||
Middleweight M | USA | James Bregman | |||
Open class M | USA | Ben Nighthorse Campbell | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | USA | Paul Pesthy | |||
David Kirkwood | |||||
James Moore | |||||
Team M | USA | Paul Pesthy | |||
David Kirkwood | |||||
James Moore | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | USA | Donald Spero | |||
Double sculls M | USA | Seymour Cromwell | |||
James Storm | |||||
Pair without coxswain M | USA | Philip Johnson | |||
James Edmonds | |||||
Pair with coxswain M | USA | Kent Mitchell | |||
Edward Ferry | |||||
Conn Findlay | |||||
Four without coxswain M | USA | Theodore Nash | |||
Geoffrey Picard | |||||
Theodore Mittet | |||||
Richard Lyon | |||||
Four with coxswain M | USA | Paul Gunderson | |||
Edward Washburn | |||||
James Tew | |||||
Hughie Pollock | |||||
Tom Pollock | |||||
Eight with coxswain M | USA | Thomas Amlong | |||
Hugh Foley | |||||
William Knecht | |||||
Harold Budd | |||||
Emory Clark | |||||
William Stowe | |||||
Joseph Amlong | |||||
Stanley Cwiklinski | |||||
Robert Zimonyi | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | USA | John McNamara | |||
Joseph Batchelder | |||||
Francis Scully | |||||
Dragon | USA | Richard Deaver | |||
Charles Rogers | |||||
Lowell North | |||||
Star | USA | Lynn Williams | |||
Richard Stearns | |||||
Finn M | USA | Peter Barrett | |||
Flying Dutchman | USA | William Bentsen | |||
Harry Buddy Melges | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | USA | Tommy Pool | |||
Lones Wigger | |||||
Rifle prone M | USA | Lones Wigger | |||
Tommy Pool | |||||
Free rifle M | USA | Gary Anderson | |||
Martin Gunnarsson | |||||
Free pistol M | USA | Thomas Smith | |||
Franklin Green | |||||
Rapid fire pistol M | USA | Edwin Teague | |||
William McMillan | |||||
Trap M | USA | William Morris | |||
Frank Little | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | USA | Jeanne Hallock | |||
Kathleen Ellis | |||||
Sharon Stouder | |||||
100 m freestyle M | USA | Donald Schollander | |||
Michael McKay Austin | |||||
Gary Steven Ilman | |||||
400 m freestyle W | USA | Marilyn Ramenofsky | |||
Virginia Ruth Duenkel | |||||
Terri Lee Stickles | |||||
400 m freestyle M | USA | Donald Schollander | |||
John Nelson | |||||
Roy Allen Saari | |||||
1500 m freestyle M | USA | William Farley | |||
John Nelson | |||||
Roy Allen Saari | |||||
100 m backstroke W | USA | Nina Harmar | |||
Cathy Ferguson | |||||
Virginia Ruth Duenkel | |||||
200 m backstroke M | USA | Jed Richard Graef | |||
Robert Bennett | |||||
Gary Dilley | |||||
200 m breaststroke W | USA | Sandra Nitta | |||
Tamara Hazleton | |||||
Claudia Kolb | |||||
200 m breaststroke M | USA | Wayne Robert Anderson | |||
Chester Jastremski | |||||
Thomas Trethewey | |||||
100 m butterfly W | USA | Donna De Varona | |||
Kathleen Ellis | |||||
Sharon Stouder | |||||
200 m butterfly M | USA | Philip Riker | |||
Fred Weber Schmidt | |||||
Carl Joseph Robie | |||||
400 m medley W | USA | Martha Randall | |||
Sharon Finneran | |||||
Donna De Varona | |||||
400 m medley M | USA | Roy Allen Saari | |||
Richard Roth | |||||
Carl Joseph Robie | |||||
4x100 m freestyle W | USA | Ericka Bricker | |||
Patience Sherman | |||||
Lynne Allsup | |||||
Lillian Watson | |||||
Donna De Varona | |||||
Jeanne Hallock | |||||
Sharon Stouder | |||||
Kathleen Ellis | |||||
4x100 m freestyle M | USA | Donald Schollander | |||
Gary Steven Ilman | |||||
Michael McKay Austin | |||||
Stephen Clark | |||||
Lary Schulhof | |||||
4x200 m freestyle M | USA | Robert Townsend | |||
Donald Schollander | |||||
David Lyons | |||||
Roy Allen Saari | |||||
Michael Wall | |||||
William Mettler | |||||
Gary Steven Ilman | |||||
Stephen Clark | |||||
4x100 m medley W | USA | Kathleen Ellis | |||
Nina Harmar | |||||
Pokey Watson | |||||
Cynthia Goyette | |||||
Judith Reeder | |||||
Cathy Ferguson | |||||
Susan Pitt | |||||
Sharon Stouder | |||||
4x100 m medley M | USA | Stephen Clark | |||
Virgil Luken | |||||
William Craig | |||||
Walter Richardson | |||||
Harold Mann | |||||
Richard McGeagh | |||||
Fred Weber Schmidt | |||||
Robert Bennett | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | USA | Isaac Berger | |||
Lightweight M | USA | Anthony Garcy | |||
Light-heavyweight M | USA | Gary Cleveland | |||
Middle-heavyweight M | USA | Louis Riecke | |||
William March | |||||
Heavyweight M | USA | Norbert Schemansky | |||
Gary Gubner | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle flyweight M | USA | Gray Simons | |||
Freestyle bantamweight M | USA | David Auble | |||
Freestyle featherweight M | USA | Robert Douglas | |||
Freestyle lightweight M | USA | Gregory Ruth | |||
Freestyle middleweight M | USA | Daniel Brand | |||
Freestyle light-heavyweight M | USA | Gerald Conine | |||
Freestyle heavyweight M | USA | Larry Kristoff | |||
Greco-Roman flyweight M | USA | Richard Wilson | |||
Greco-Roman featherweight M | USA | Ronald Finlay | |||
Greco-Roman heavyweight M | USA | Robert Pickens | |||
* The list of American athletes in the 1964 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about American athletes in the Olympic Summer Games in Tokyo 1964 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||