East German athletes at the Mexico City 1968 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | GDR | Harald Eggers | |||
Heinz Erbstösser | |||||
Hartmut Schelter | |||||
400 m M | GDR | Michael Zerbes | |||
Wolfgang Müller | |||||
800 m M | GDR | Dieter Fromm | |||
5000 m M | GDR | Bernd Diessner | |||
10000 m M | GDR | Jürgen Haase | |||
Marathon M | GDR | Jürgen Busch | |||
Jürgen Haase | |||||
4x100 m M | GDR | Hartmut Schelter | |||
Peter Haase | |||||
Harald Eggers | |||||
Heinz Erbstösser | |||||
4x400 m M | GDR | Hartmut Schwabe | |||
Dieter Fromm | |||||
Michael Zerbes | |||||
Wolfgang Müller | |||||
20 km walk M | GDR | Hans-Georg Reimann | |||
Gerhard Sperling | |||||
Peter Frenkel | |||||
50 km walk M | GDR | Christoph Höhne | |||
Burkhard Leuschke | |||||
Peter Selzer | |||||
Pole vault M | GDR | Wolfgang Nordwig | |||
Long jump M | GDR | Klaus Beer | |||
Triple jump M | GDR | Klaus Neumann | |||
Heinz-Günter Schenk | |||||
Shot put M | GDR | Uwe Grabe | |||
Dieter Hoffmann | |||||
Discus throw M | GDR | Günter Schaumburg | |||
Hartmut Losch | |||||
Lothar Milde | |||||
Hammer throw M | GDR | Reinhard Theimer | |||
Helmut Baumann | |||||
Javelin throw M | GDR | Manfred Stolle | |||
Decathlon M | GDR | Manfred Tiedtke | |||
Joachim Kirst | |||||
Herbert Wessel | |||||
800 m W | GDR | Karin Burneleit | |||
Barbara Wieck | |||||
80 m hurdles W | GDR | Karin Balzer | |||
High jump W | GDR | Karin Schulze | |||
Rita Schmidt | |||||
Long jump W | GDR | Bärbel Löhnert | |||
Burghild Wieczorek | |||||
Shot put W | GDR | Renate Boy | |||
Marita Lange | |||||
Margitta Gummel | |||||
Discus throw W | GDR | Christina Speilberg | |||
Anita Otto | |||||
Karen Illgen | |||||
Pentathlon W | GDR | Ingeborg Bauer | |||
Gerda Uhlemann | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | GDR | Bernd Englmeier | |||
Bantamweight M | GDR | Bernd Juterzenka | |||
Lightweight M | GDR | Peter Rieger | |||
Light-welterweight M | GDR | Peter Tiepold | |||
Welterweight M | GDR | Manfred Wolke | |||
Light-middleweight M | GDR | Detlef Dahn | |||
Light-heavyweight M | GDR | Jürgen Schlegel | |||
Heavyweight M | GDR | Bernd Anders | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GDR | Anita Nüssner | |||
K2 500 m W | GDR | Karin Haftenberger | |||
Anita Kobuss | |||||
K1 1000 m M | GDR | Wolfgang Lange | |||
K2 1000 m M | GDR | Manfred Ehrhardt | |||
Klaus Heinroth | |||||
K4 1000 m M | GDR | Erhard Riedrich | |||
Klaus-Uwe Will | |||||
Klaus-Peter Eberling | |||||
Joachim Wenzke | |||||
C1 1000 m M | GDR | Jürgen Harpke | |||
C2 1000 m M | GDR | Helmut Wagner | |||
Jürgen Harpke | |||||
Cycling | |||||
Road race team M | GDR | Klaus Ampler | |||
Dieter Grabe | |||||
Günter Hoffmann | |||||
Axel Peschel | |||||
Team pursuit M | GDR | Manfred Ulbricht | |||
Heinz Richter | |||||
Rudolf Franz | |||||
Wolfgang Schmelzer | |||||
1000 m time trial M | GDR | Heinz Richter | |||
Sprint M | GDR | Jürgen Barth | |||
Tandem M | GDR | Werner Otto | |||
Hans-Jürgen Geschke | |||||
Diving | |||||
Springboard W | GDR | Ingrid Krämer-Gulbin | |||
Platform M | GDR | Rolf Sperling | |||
Lothar Matthes | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GDR | Wolfgang Müller | |||
Gerhard Brockmüller | |||||
Horst Köhler | |||||
Dressage team | GDR | Gerhard Brockmüller | |||
Horst Köhler | |||||
Wolfgang Müller | |||||
Eventing individual | GDR | Ulrich Vite | |||
Helmut Hartmann | |||||
Uwe Plank | |||||
Karl-Heinz Fuhrmann | |||||
Eventing team | GDR | Ulrich Vite | |||
Karl-Heinz Fuhrmann | |||||
Helmut Hartmann | |||||
Uwe Plank | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | GDR | Maritta Bauerschmidt | |||
Erika Zuchold | |||||
Karin Janz | |||||
Individual all-round M | GDR | Matthias Brehme | |||
Team W | GDR | Ute Starke | |||
Karin Janz | |||||
Magdalena Schmidt | |||||
Marianne Noack | |||||
Maritta Bauerschmidt | |||||
Erika Zuchold | |||||
Team M | GDR | Matthias Brehme | |||
Klaus Köste | |||||
Günter Beier | |||||
Siegfried Fülle | |||||
Gerhard Dietrich | |||||
Peter Weber | |||||
Vault W | GDR | Erika Zuchold | |||
Balance beam W | GDR | Erika Zuchold | |||
Karin Janz | |||||
Uneven bars W | GDR | Karin Janz | |||
Erika Zuchold | |||||
Horizontal bar M | GDR | Klaus Köste | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | GDR | Karl-Heinz Kutschke | |||
Team M | GDR | Karl-Heinz Kutschke | |||
Wolfgang Luderitz | |||||
Jörg Tscherner | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | GDR | Achim Hill | |||
Double sculls M | GDR | Hans-Ulrich Schmied | |||
Manfred Haake | |||||
Pair without coxswain M | GDR | Heinz-Jürgen Bothe | |||
Jörg Lucke | |||||
Pair with coxswain M | GDR | Wolfgang Gunkel | |||
Helmut Wollmann | |||||
Klaus-Dieter Neubert | |||||
Four without coxswain M | GDR | Dieter Schubert | |||
Frank Forberger | |||||
Dieter Grahn | |||||
Frank Rüle | |||||
Four with coxswain M | GDR | Peter Kremtz | |||
Klaus Jacob | |||||
Dieter Semetzky | |||||
Roland Göhler | |||||
Manfred Gelpke | |||||
Eight with coxswain M | GDR | Günter Bergau | |||
Peter Gorny | |||||
Peter Hein | |||||
Peter Prompe | |||||
Klaus-Dieter Bähr | |||||
Karl-Heinz Danielowski | |||||
Manfred Schneider | |||||
Claus Wilke | |||||
Reinhard Zerfowski | |||||
Sailing | |||||
Dragon | GDR | Karl-Heinz Thun | |||
Konrad Weichert | |||||
Paul Borowski | |||||
Star | GDR | Hartmann Bogumil | |||
Udo Springsklee | |||||
Flying Dutchman | GDR | Hans-Jürgen Cochius | |||
Werner Christoph | |||||
Shooting | |||||
Free pistol | GDR | Helmut Artelt | |||
Harald Vollmar | |||||
Rapid fire pistol | GDR | Gerhard Dommrich | |||
Christian Düring | |||||
Trap | GDR | Kurt Czekalla | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | GDR | Roswitha Krause | |||
Martina Grunert | |||||
Uta Schmuck | |||||
200 m freestyle W | GDR | Gabriele Wetzko | |||
400 m freestyle W | GDR | Gabriele Wetzko | |||
400 m freestyle M | GDR | Alfred Müller | |||
800 m freestyle W | GDR | Sabine Rantzsch | |||
Sigrid Goral | |||||
1500 m freestyle M | GDR | Karl-Rüdiger Mann | |||
100 m backstroke M | GDR | Roland Matthes | |||
200 m backstroke W | GDR | Doris Kohardt | |||
200 m backstroke M | GDR | Roland Matthes | |||
Joachim Rother | |||||
100 m breaststroke M | GDR | Klaus Katzur | |||
Egon Henninger | |||||
200 m breaststroke M | GDR | Klaus Katzur | |||
Egon Henninger | |||||
100 m butterfly W | GDR | Helga Lindner | |||
Christine Strübing | |||||
100 m butterfly M | GDR | Horst-Günter Gregor | |||
200 m butterfly W | GDR | Helga Lindner | |||
Christine Strübing | |||||
200 m medley W | GDR | Marianne Seydel | |||
Sabine Steinbach | |||||
200 m medley M | GDR | Frank Wiegand | |||
400 m medley W | GDR | Marianne Seydel | |||
Sabine Steinbach | |||||
Eva Wittke | |||||
4x100 m freestyle W | GDR | Martina Grunert | |||
Uta Schmuck | |||||
Gabriele Wetzko | |||||
Roswitha Krause | |||||
Gabriele Perthes | |||||
4x100 m freestyle M | GDR | Udo Poser | |||
Frank Wiegand | |||||
Lothar Gericke | |||||
Horst-Günter Gregor | |||||
4x200 m freestyle M | GDR | Frank Wiegand | |||
Jochen Herbst | |||||
Horst-Günter Gregor | |||||
Alfred Müller | |||||
4x100 m medley W | GDR | Martina Grunert | |||
Eva Wittke | |||||
Helga Lindner | |||||
Uta Schmuck | |||||
4x100 m medley M | GDR | Roland Matthes | |||
Egon Henninger | |||||
Horst-Günter Gregor | |||||
Frank Wiegand | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight M | GDR | Werner Dittrich | |||
Light-heavyweight M | GDR | Karl Arnold | |||
Heavyweight M | GDR | Manfred Rieger | |||
Wrestling | |||||
Freestyle middleweight M | GDR | Peter Döring | |||
Greco-Roman featherweight M | GDR | Lothar Schneider | |||
Greco-Roman welterweight M | GDR | Rudolf Vesper | |||
Greco-Roman middleweight M | GDR | Lothar Metz | |||
* The list of East German athletes in the 1968 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about East German athletes in the Olympic Summer Games in Mexico City 1968 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||