West German athletes at the Los Angeles 1984 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | FRG | Detlef Kahlert | |||
Armin Gamreiter | |||||
Harry Wittig | |||||
Individual W | FRG | Doris Haas | |||
Manuela Dachner | |||||
Athletics | |||||
100 m M | FRG | Ralf Lübke | |||
Christian Haas | |||||
Jürgen Evers | |||||
200 m M | FRG | Ralf Lübke | |||
Jürgen Evers | |||||
400 m M | FRG | Erwin Skamrahl | |||
800 m M | FRG | Axel Harries | |||
Hans-Peter Ferner | |||||
1500 m M | FRG | Uwe Becker | |||
5000 m M | FRG | Christoph Herle | |||
Uwe Mönkemeyer | |||||
10000 m M | FRG | Christoph Herle | |||
Marathon M | FRG | Ralf Salzmann | |||
400 m hurdles M | FRG | Harald Schmid | |||
Uwe Schmitt | |||||
4x100 m M | FRG | Jürgen Evers | |||
Christian Zirkelbach | |||||
Peter Klein | |||||
Jürgen Koffler | |||||
Ralf Lübke | |||||
4x400 m M | FRG | Erwin Skamrahl | |||
Martin Weppler | |||||
Jörg Vaihinger | |||||
Thomas Giessing | |||||
Uwe Schmitt | |||||
20 km walk M | FRG | Dieter Hoffmann | |||
High jump M | FRG | Carlo Tränhardt | |||
Dietmar Mögenburg | |||||
Gerd Nagel | |||||
Triple jump M | FRG | Peter Bouschen | |||
Ralf Jaros | |||||
Shot put M | FRG | Karsten Stolz | |||
Discus throw M | FRG | Alwin Wagner | |||
Rolf Danneberg | |||||
Werner Hartmann | |||||
Hammer throw M | FRG | Karl-Hans Riehm | |||
Christoph Sahner | |||||
Klaus Ploghaus | |||||
Javelin throw M | FRG | Klaus Tafelmeier | |||
Wolfram Gambke | |||||
Decathlon M | FRG | Guido Kratschmer | |||
Siegfried Wentz | |||||
Jürgen Hingsen | |||||
100 m W | FRG | Heide-Elke Gaugel | |||
200 m W | FRG | Michaela Schabinger | |||
Heide-Elke Gaugel | |||||
400 m W | FRG | Heike Schulte-Mattler | |||
Ute Thimm | |||||
Gaby Bussmann | |||||
800 m W | FRG | Margrit Klinger | |||
1500 m W | FRG | Roswitha Gerdes | |||
Margrit Klinger | |||||
3000 m W | FRG | Brigitte Kraus | |||
Marathon W | FRG | Charlotte Teske | |||
100 m hurdles W | FRG | Edith Oker | |||
Ulrike Denk | |||||
4x100 m W | FRG | Ute Thimm | |||
Edith Oker | |||||
Michaela Schabinger | |||||
Heide-Elke Gaugel | |||||
4x400 m W | FRG | Ute Thimm | |||
Gaby Bussmann | |||||
Heike Schulte-Mattler | |||||
Christina Sussiek | |||||
Nicole Leistenschneider | |||||
Heide-Elke Gaugel | |||||
High jump W | FRG | Brigitte Holzapfel | |||
Heike Redetzky | |||||
Ulrike Meyfarth | |||||
Shot put W | FRG | Claudia Losch | |||
Discus throw W | FRG | Ingra Manecke | |||
Javelin throw W | FRG | Beate Peters | |||
Ingrid Thyssen | |||||
Heptathlon W | FRG | Birgit Dressel | |||
Sabine Everts | |||||
Sabine Braun | |||||
Boxing | |||||
Bantamweight M | FRG | Stefan Gertel | |||
Lightweight M | FRG | Reiner Gies | |||
Light-welterweight M | FRG | Helmut Gertel | |||
Welterweight M | FRG | Alexander Künzler | |||
Light-middleweight M | FRG | Manfred Zielonka | |||
Middleweight M | FRG | Andreas Bauer | |||
Light-heavyweight M | FRG | Markus Bott | |||
Super-heavyweight M | FRG | Peter Hussing | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | FRG | Barbara Schüttpelz | |||
K1 500 m M | FRG | Reiner Scholl | |||
K2 500 m W | FRG | Barbara Schüttpelz | |||
Josefa Idem | |||||
K2 500 m M | FRG | Oliver Seack | |||
Matthias Seack | |||||
K4 500 m W | FRG | Judith Skolnik | |||
Josefa Idem | |||||
Regina Schmidt | |||||
Barbara Schüttpelz | |||||
K1 1000 m M | FRG | Christoph Wolf | |||
K2 1000 m M | FRG | Oliver Seack | |||
Matthias Seack | |||||
K4 1000 m M | FRG | Bernd Hessel | |||
Oliver Kegel | |||||
Detlef Schmidt | |||||
Reiner Scholl | |||||
C1 500 m M | FRG | Hartmut Faust | |||
C2 500 m M | FRG | Ralf Wienand | |||
Wolfram Faust | |||||
C1 1000 m M | FRG | Ulrich Eiche | |||
C2 1000 m M | FRG | Ralf Wienand | |||
Wolfram Faust | |||||
Cycling | |||||
Road race W | FRG | Ute Enzenauer | |||
Sandra Schumacher | |||||
Gabriele Altweck | |||||
Ines Varenkamp | |||||
Road race M | FRG | Andreas Kappes | |||
Thomas Freienstein | |||||
Werner Stauff | |||||
Achim Atadler | |||||
Road race team M | FRG | Hartmut Bölts | |||
Michael Maue | |||||
Berndt Gröne | |||||
Thomas Freienstein | |||||
Individual pursuit M | FRG | Ingo Wittenborn | |||
Rolf Gölz | |||||
Team pursuit M | FRG | Roland Günther | |||
Reinhard Alber | |||||
Michael Marx | |||||
Rolf Gölz | |||||
Points race M | FRG | Manfred Donike | |||
Uwe Messerschmidt | |||||
1000 m time trial M | FRG | Fredy Schmidtke | |||
Sprint M | FRG | Gerhard Scheller | |||
Fredy Schmidtke | |||||
Diving | |||||
Springboard M | FRG | Dieter Dörr | |||
Albin Killat | |||||
Springboard W | FRG | Kerstin Finke | |||
Platform M | FRG | Dieter Dörr | |||
Albin Killat | |||||
Platform W | FRG | Elke Heinrichs | |||
Kerstin Finke | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | FRG | Herbert Krug | |||
Reiner Klimke | |||||
Uwe Sauer | |||||
Dressage team | FRG | Herbert Krug | |||
Reiner Klimke | |||||
Uwe Sauer | |||||
Eventing individual | FRG | Bettina Overesch | |||
Dietmar Hogrefe | |||||
Claus Erhorn | |||||
Eventing team | FRG | Burkhard Tesdorpf | |||
Claus Erhorn | |||||
Bettina Overesch | |||||
Dietmar Hogrefe | |||||
Jumping individual | FRG | Paul Schockemöhle | |||
Jumping team | FRG | Fritz Ligges | |||
Paul Schockemöhle | |||||
Peter Luther | |||||
Franke Sloothaak | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | FRG | Cornelia Hanisch | |||
Sabine Bischoff | |||||
Foil individual M | FRG | Mathias Gey | |||
Matthias Behr | |||||
Foil team W | FRG | Sabine Bischoff | |||
Eva Funkenhauser | |||||
Cornelia Hanisch | |||||
Ute Wessel | |||||
Christiane Weber | |||||
Foil team M | FRG | Harald Hein | |||
Klaus Reichert | |||||
Mathias Gey | |||||
Matthias Behr | |||||
Frank Beck | |||||
Epee individual M | FRG | Elmar Bormann | |||
Alexander Pusch | |||||
Volker Fischer | |||||
Epee team M | FRG | Elmar Bormann | |||
Gerhard Heer | |||||
Alexander Pusch | |||||
Volker Fischer | |||||
Rafael Nickel | |||||
Sabre team M | FRG | Freddy Scholz | |||
Jörg Volkmann | |||||
Jürg Stratmann | |||||
Jürgen Nolte | |||||
Dieter Schneider | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | FRG | Anja Wilhelm | |||
Individual all-round M | FRG | Jürgen Geiger | |||
Team W | FRG | Heike Schwarm | |||
Elke Heine | |||||
Angela Golz | |||||
Astrid Beckers | |||||
Anja Wilhelm | |||||
Brigitta Lehmann | |||||
Team M | FRG | Volker Rohrwick | |||
Andreas Japtok | |||||
Jürgen Geiger | |||||
Bernhard Simmelbauer | |||||
Daniel Winkler | |||||
Benno Gross | |||||
Vault W | FRG | Brigitta Lehmann | |||
Balance beam W | FRG | Anja Wilhelm | |||
Pommel horse M | FRG | Benno Gross | |||
Parallel bars M | FRG | Daniel Winkler | |||
Jürgen Geiger | |||||
Rhythmic individual all-round W | FRG | Regina Weber | |||
Claudia Scharmann | |||||
Handball | |||||
Handball M | FRG | Michael Roth | |||
Ulrich Roth | |||||
Michael Paul | |||||
Thomas Happe | |||||
Dirk Rauin | |||||
Jochen Fraatz | |||||
Thomas Springel | |||||
Siegfried Roch | |||||
Klaus Wöller | |||||
Rüdiger Neitzel | |||||
Andreas Thiel | |||||
Martin Schwalb | |||||
Arnulf Meffle | |||||
Erhard Wunderlich | |||||
Uwe Schwenker | |||||
Handball W | FRG | Maike Becker | |||
Astrid Huhn | |||||
Petra Platen | |||||
Claudia Sturm | |||||
Silvia Schmitt | |||||
Vanadis Putzke | |||||
Kerstin Jonsson | |||||
Dagmar Stelberg | |||||
Elke Blumauer | |||||
Sabrina Koschella | |||||
Sabine Erbs | |||||
Corinna Kunze | |||||
Roswitha Mroczynski | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | FRG | Thomas Gunst | |||
Thomas Reck | |||||
Ekkhard Schmidt-Opper | |||||
Ullrich Hänel | |||||
Andreas Keller | |||||
Heiner Dopp | |||||
Reinhard Krull | |||||
Christian Bassemir | |||||
Michael Peter | |||||
Carsten Fischer | |||||
Tobias Frank | |||||
Markku Slawyk | |||||
Dirk Brinkmann | |||||
Karl-Joachim Hürter | |||||
Volker Fried | |||||
Stefan Blöcher | |||||
Hockey W | FRG | Beate Deininger | |||
Ursula Thielemann | |||||
Martina Koch | |||||
Susanne Schmid | |||||
Birgit Hahn | |||||
Dagmar Breiken | |||||
Christina Moser | |||||
Andrea Weiermann-Lietz | |||||
Gabriele Schley | |||||
Sigrid Landgraf | |||||
Patricia Ott | |||||
Elke Drüll | |||||
Hella Roth | |||||
Corinna Lingnau | |||||
Gabriele Appel | |||||
Birgit Hagen | |||||
Judo | |||||
Half-middleweight M | FRG | Frank Wieneke | |||
Half-heavyweight M | FRG | Günther Neureuther | |||
Open class M | FRG | Arthur Schnabel | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | FRG | Christian Sandow | |||
Michael Rehbein | |||||
Achim Bellmann | |||||
Team M | FRG | Achim Bellmann | |||
Christian Sandow | |||||
Michael Rehbein | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | FRG | Ursula Brauch | |||
Single sculls M | FRG | Peter Michael Kolbe | |||
Double sculls M | FRG | Andreas Schmelz | |||
Georg Agrikola | |||||
Pair without coxswain W | FRG | Iris Völkner | |||
Ellen Becker | |||||
Pair without coxswain M | FRG | Thomas Möllenkamp | |||
Axel Wöstmann | |||||
Pair with coxswain M | FRG | Hermann Gress | |||
Dieter Göpfert | |||||
Rudolf Ziegler | |||||
Quadruple sculls with cox W | FRG | Anne Dickmann | |||
Ute Kumitz | |||||
Kathrine Pluckhahn | |||||
Regina Kleine-Kuhlmann | |||||
Sabine Reuter | |||||
Quadruple sculls M | FRG | Raimund Hörmann | |||
Michael Dürsch | |||||
Albert Hedderich | |||||
Dieter Wiedermann | |||||
Four with coxswain W | FRG | Heike Neu | |||
Heidrun Barth | |||||
Sabine Hinkelmann | |||||
Kerstin Rehders | |||||
Angelika Beblo | |||||
Four without coxswain M | FRG | Volker Grabow | |||
Guido Grabow | |||||
Norbert Kesslau | |||||
Jörg Puttlitz | |||||
Four with coxswain M | FRG | Georg Konermann | |||
Heribert Karches | |||||
Wolfgang Männig | |||||
Wolfram Thiem | |||||
Manfred Klein | |||||
Eight with coxswain W | FRG | Heike Neu | |||
Ellen Becker | |||||
Iris Völkner | |||||
Kerstin Rehders | |||||
Heidrun Barth | |||||
Angelika Beblo | |||||
Sabine Hinkelmann | |||||
Klaudia Hornung | |||||
Elke Riesenkönig | |||||
Sailing | |||||
Soling | FRG | Eckard Loll | |||
Axel May | |||||
Wilhelm Kuhweide | |||||
Star | FRG | Joachim Griese | |||
Michael Marcour | |||||
Tornado | FRG | Hans-Friedrich Böse | |||
Eckart Kaphengst | |||||
470 M | FRG | Joachim Hunger | |||
Wolfgang Hunger | |||||
Finn M | FRG | Wolfgang Gerz | |||
Flying Dutchman | FRG | Jörg Diesch | |||
Eckart Diesch | |||||
Windsurfer M | FRG | Dirk Meyer | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | FRG | Peter Heinz | |||
Kurt Hillenbrand | |||||
Rifle three positions W | FRG | Ulrike Holmer | |||
Sigrid Lang | |||||
Rifle prone M | FRG | Ulrich Lind | |||
Air rifle M | FRG | Bernhard Süss | |||
Peter Heinz | |||||
Air rifle W | FRG | Gisela Sailer | |||
Silvia Sperber | |||||
Moving target M | FRG | Uwe Schröder | |||
Sports pistol W | FRG | Waltraud Weissenberg | |||
Free pistol M | FRG | Gerhard Beyer | |||
Jürgen Hartmann | |||||
Rapid fire pistol M | FRG | Viktor Engel | |||
Alfred Radke | |||||
Skeet | FRG | Norbert Hofmann | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | FRG | Susanne Schuster | |||
Iris Zscherpe | |||||
100 m freestyle M | FRG | Alexander Schowtka | |||
Dirk Korthals | |||||
200 m freestyle W | FRG | Iris Zscherpe | |||
Ina Beyermann | |||||
200 m freestyle M | FRG | Michael Gross | |||
Thomas Fahrner | |||||
400 m freestyle W | FRG | Birgit Kowalczik | |||
Ina Beyermann | |||||
400 m freestyle M | FRG | Stefan Pfeiffer | |||
Thomas Fahrner | |||||
800 m freestyle W | FRG | Birgit Kowalczik | |||
1500 m freestyle M | FRG | Rainer Henkel | |||
Stefan Pfeiffer | |||||
100 m backstroke W | FRG | Svenja Schlicht | |||
Sandra Dahlmann | |||||
100 m backstroke M | FRG | Stefan Peter | |||
Nicolai Klapkarek | |||||
200 m backstroke W | FRG | Sandra Dahlmann | |||
Svenja Schlicht | |||||
200 m backstroke M | FRG | Stefan Peter | |||
Nicolai Klapkarek | |||||
100 m breaststroke W | FRG | Angelika Knipping | |||
Ute Hasse | |||||
100 m breaststroke M | FRG | Peter Lang | |||
Gerald Mörken | |||||
200 m breaststroke W | FRG | Ute Hasse | |||
200 m breaststroke M | FRG | Peter Lang | |||
Gerald Mörken | |||||
100 m butterfly W | FRG | Ina Beyermann | |||
Karin Seick | |||||
100 m butterfly M | FRG | Andreas Behrend | |||
Michael Gross | |||||
200 m butterfly W | FRG | Petra Zindler | |||
Ina Beyermann | |||||
200 m butterfly M | FRG | Michael Gross | |||
Andreas Behrend | |||||
200 m medley W | FRG | Petra Zindler | |||
Christiane Pielke | |||||
200 m medley M | FRG | Nicolai Klapkarek | |||
Ralf Diegel | |||||
400 m medley W | FRG | Petra Zindler | |||
400 m medley M | FRG | Ralf Diegel | |||
4x100 m freestyle W | FRG | Karin Seick | |||
Christiane Pielke | |||||
Iris Zscherpe | |||||
Susanne Schuster | |||||
4x100 m freestyle M | FRG | Nicolai Klapkarek | |||
Michael Gross | |||||
Dirk Korthals | |||||
Alexander Schowtka | |||||
Andreas Schmidt | |||||
4x200 m freestyle M | FRG | Rainer Henkel | |||
Dirk Korthals | |||||
Alexander Schowtka | |||||
Michael Gross | |||||
Thomas Fahrner | |||||
4x100 m medley W | FRG | Svenja Schlicht | |||
Ina Beyermann | |||||
Ute Hasse | |||||
Karin Seick | |||||
4x100 m medley M | FRG | Gerald Mörken | |||
Alexander Schowtka | |||||
Dirk Korthals | |||||
Stefan Peter | |||||
Michael Gross | |||||
Andreas Behrend | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | FRG | Gudrun Hänisch | |||
Duet W | FRG | Gerlind Scheller | |||
Gudrun Hanisch | |||||
Water Polo | |||||
Water polo M | FRG | Jürgen Schröder | |||
Werner Obschernikat | |||||
Thomas Huber | |||||
Santiago Chalmovsky | |||||
Armando Fernandez | |||||
Dirk Theismann | |||||
Rainer Hoppe | |||||
Peter Röhle | |||||
Thomas Löbb | |||||
Frank Otto | |||||
Roland Freund | |||||
Rainer Osselmann | |||||
Hagen Stamm | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight M | FRG | Karl-Heinz Radschinsky | |||
Middle-heavyweight M | FRG | Peter Immesberger | |||
Heavyweight 100 kg M | FRG | Rolf Milser | |||
Heavyweight M | FRG | Olaf Peters | |||
Frank Seipelt | |||||
Super-heavyweight M | FRG | Manfred Nerlinger | |||
Wrestling | |||||
Freestyle light-flyweight M | FRG | Reiner Heugabel | |||
Freestyle featherweight M | FRG | Martin Herbster | |||
Freestyle welterweight M | FRG | Martin Knosp | |||
Freestyle middleweight M | FRG | Reiner Trik | |||
Greco-Roman light-flyweight M | FRG | Markus Scherer | |||
Greco-Roman bantamweight M | FRG | Pasquale Passarelli | |||
Greco-Roman light-heavyweight M | FRG | Uwe Sachs | |||
Greco-Roman heavyweight M | FRG | Fritz Gerdsmeier | |||
* The list of West German athletes in the 1984 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about West German athletes in the Olympic Summer Games in Los Angeles 1984 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||