Spanske deltagere ved OL i London 2012

Spanske deltagere ved OL i London 2012

  Facts om Spanien ved OL i London 2012 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M ESP Elias Cuesta
Individuelt K ESP Iria Grandal
 Atletik
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Kevin López
Luis Alberto Marco
Antonio Manuel Reina
1500 m M ESP Diego Ruiz
David Bustos
Alvaro Rodriguez
10000 m M ESP Ayad Lamdassem
Maraton M ESP Jose Carlos Hernandez
Ignacio Caceres
Carles Castillejo
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Abdelaziz Merzougui
Ángel Mullera
Victor Garcia
20 km kapgang M ESP Álvaro Martin
Miguel Ángel López
50 km kapgang M ESP Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Benjamin Sanchez
Stangspring M ESP Igor Bychkov
Længdespring M ESP Luis Felipe Meliz Linares
Eusebio Cáceres
Kuglestød M ESP Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Yennifer Frank Casañas
Mario Pestano
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
1500 m K ESP Isabel Macias
Nuria Fernández
Natalia Rodriguez
5000 m K ESP Judith Plá
Maraton K ESP Maria Elena Espeso
Alessandra Aguilar
Vanessa Veiga
3000 m forhindringsløb K ESP Marta Dominguez
Diana Martin
20 km kapgang K ESP Maria José Poves
Beatriz Pascual
Maria Vasco
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Kuglestød K ESP Ursula Ruiz
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Nora Aida Bicet
 Badminton
Single M ESP Pablo Abian
Single K ESP Carolina Marin
 Basketball
Basketball M ESP Juan-Carlos Navarro
Fernando san Emeterio
Rudy Fernandez
Victor Claver
Pau Gasol
Sergio Rodriguez
Marc Gasol
Victor Sada
Felipe Reyes
Serge Ibaka
Jose Manuel Calderon
Sergio Llull
 Boksning
Letfluevægt M ESP Jose Kelvin de la Nieve
Letweltervægt M ESP Jonathan Alonso Flete
 Kano & kajak
K1 200 m K ESP Teresa Portela Rivas
K1 200 m M ESP Saul Craviotto Rivero
K1 1000 m M ESP Jorge Antonio Garcia
Francisco Cubelos Sanchez
C1 200 m M ESP Alfonso Benavidez Lopez de Ayala
C1 1000 m M ESP David Cal Figueroa
K1 slalom K ESP Maialen Chourraut
K1 slalom M ESP Samuel Hernanz
C1 slalom M ESP Ander Elosegi
 Cykling
Landevejsløb M ESP Jose Rojas Gil
Luis Leon Sanchez Gil
Alejandro Valverde
Francisco Ventoso
Jonathan Castroviejo
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Luis Leon Sanchez Gil
Omnium K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Omnium M ESP Eloy Teruel Rovira
Holdforfølgelse M ESP Eloy Teruel Rovira
Albert Torres Barcelo
Sebastian Mora Vedri
Pablo Bernal Rosique
David Muntaner
Sprint M ESP Hodei Mazquiaran
Keirin M ESP Juan Peralta Gascon
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Jose Antonio Hermida Ramos
Sergio Mantecon
 Udspring
3 m spring M ESP Javier Illana Garcia
3 m spring K ESP Jenifer Benitez
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Morgan Barbancon
Jose Daniel Martin Dockx
Juan Manuel Munoz
Dressur hold  ESP Morgan Barbancon
Jose Daniel Martin Dockx
Juan Manuel Munoz
 Fægtning
Kårde individuelt K ESP Maria Martinez de Murguia
 Gymnastik
Individuelt K ESP Ana Izurieta
Individuelt M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Sergio Munoz
Hold M ESP Sergio Munoz
Isaac Botella Perez
Javier Gomez Fuertes
Ruben Lopez
Fabian Gonzalez
Gulv K ESP Ana Izurieta
Bom K ESP Ana Izurieta
Forskudt barre K ESP Ana Izurieta
Gulv M ESP Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Isaac Botella Perez
Spring på hest M ESP Isaac Botella Perez
Bensving M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Isaac Botella Perez
Sergio Munoz
Ringe M ESP Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Barre M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Reck M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Rytmisk gymnastik hold K ESP Loreto Achaerandio
Elena Lopez
Alejandra Quereda
Sandra Aguilar
Lourdes Mohedano
Lidia Redondo
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
 Håndbold
Håndbold M ESP Joan Canellas Reixach
Eduardo Gurbindo Martinez
Arpad Sterbik Capar
Gedeon Guardiola Villaplana
Jose Hombrados Ibanez
Cristian Ugalde Garcia
Daniel Sarmiento Melian
Julen Aguinagalde Akizu
Mikel Aguirrezabalaga Garcia
Victor Tomas Gonzalez
Raul Entrerrios Rodriguez
Jorge Maqueda Peno
Viran Morros De Argila
Albert Rocas Comas
Håndbold K ESP Begona Fernandez Molinos
Jessica Alonso Bernardo
Andrea Barno San Martin
Nely Alberto Francisca
Marta Lopez Herrero
Macarena Aguilar Diaz
Patricia Elorza Eguiara
Silvia Navarro Jimenez
Mihaela Ciobanu Ciubanu
Vanessa Amoros Quiles
Veronica Cuadrado Dehesa
Marta Mangue Gonzalez
Beatriz Fernandez Ibanez
Elisabeth Pineda Saenz
 Judo
Ekstra-letvægt K ESP Oiana Blanco
Halv-letvægt K ESP Maria Olay Garcia
Ana Carrascosa
Letvægt K ESP Concepcion Bellorin
Mellemvægt K ESP Maria Teresa Portela
Cecilia Blanco
Halv-letvægt M ESP Sugoi Uriarte
Letvægt M ESP Kiyoshi Uematsu
 Sejlsport
Elliott 6 m K ESP Angela Pumariega Menendez
Sofia Toro Prieto Puga
Tamara Echegoyen Dominguez
49er M ESP Xabier Fernandez
Iker Martinez
470 K ESP Tara Pacheco
Berta Betanzos Moro
470 M ESP Onan Barreiros
Aaron Sarmiento
Finnjolle M ESP Rafael Trujillo Villar
Laser K ESP Alicia Cebrian de Lagos
Laser M ESP Javier Hernandez Cebrian
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Skydning
Riffel tre positioner M ESP Javier Lopez Sanchez
Riffel liggende M ESP Javier Lopez Sanchez
Luftriffel M ESP Javier Lopez Sanchez
Sportspistol K ESP Sonia Franquet
Fri pistol M ESP Pablo Carrera
Silhuetpistol M ESP Jorge Llames
Luftpistol K ESP Sonia Franquet
Luftpistol M ESP Pablo Carrera
Trap K ESP Fatima Galvez
Trap M ESP Alberto Fernandez
Jesus Serrano
Skeet M ESP Juan Jose Aramburu
 Svømning
200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
800 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
Mireia Belmonte Garcia
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Juan Rando Galvez
Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
200 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning K ESP Conception Badillo Diaz
Marina Garcia Urzainqui
200 m brystsvømning K ESP Marina Garcia Urzainqui
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Beatriz Gomez Cortes
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Claudia Dasca Romeu
4x200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
Lydia Morant Varo
Patricia Castro Ortega
4x100 m medley K ESP Judit Ignacio Sorribes
Melania Costa Schmid
Marina Garcia Urzainqui
Duane da Rocha Marce
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
Marathon 10 km M ESP Francisco Hervas Jodar
 Synkronsvømning
Duet K ESP Ona Carbonell Ballestero
Andrea Fuentes Fache
Hold K ESP Laia Pons Arenas
Thais Henriquez Torres
Margalida Crespi Jaume
Paula Klamburg Roque
Ona Carbonell Ballestero
Clara Basiana Canellas
Irene Montrucchio Beaus
Andrea Fuentes Fache
Alba Cabello Rodilla
 Bordtennis
Individuelt M ESP Zhiwen He
Carlos Machado
Individuelt K ESP Sara Ramirez
Yanfei Shen
Hold K ESP Sara Ramirez
Galia Dvorak
Yanfei Shen
 Taekwondo
Fluevægt K ESP Brigitte Yague Enrique
Fluevægt M ESP Joel Gonzalez Bonilla
Weltervægt M ESP Nicolas Garcia Hemme
 Tennis
Single M ESP Feliciano Lopez
David Ferrer
Fernando Verdasco
Nicolas Almagro
Double M ESP Marc Lopez
Feliciano Lopez
Marcel Granollers
David Ferrer
Single K ESP Anabel Medina Garrigues
Carla Suarez Navarro
Silvia Soler
Maria Martinez Sanchez
Double K ESP Arantxa Parra Santonja
Maria Martinez Sanchez
Anabel Medina Garrigues
Nuria Llagostera Vives
 Triatlon
Individuelt K ESP Zurine Rodriguez
Marina Damlaimcourt
Ainhoa Murua
Individuelt M ESP Jose Miguel Perez
Mario Mola
Francisco Javier Gomez
 Volleyball
Beachvolley K ESP Elsa Baquerizo
Liliana Fernandez
Beachvolley M ESP Adrian Gavira
Pablo Herrera Allepuz
 Vandpolo
Vandpolo K ESP Anni Espar Llaquet
Andrea Blas Martinez
Marta Bach Pascual
Pilar Pena Carrasco
Laura Ester Ramos
Lorena Miranda Dorado
Laura Lopez Ventosa
Jennifer Pareja
Ana Copado Amoros
Matilde Ortiz Reyes
Maica Garcia
Roser Tarrago Aymerich
Ona Meseguer Flaque
 Vægtløftning
Sværvægt K ESP Lidia Valentin Perez
Mellemvægt M ESP Andres Mata Perez
 Brydning
Fri stil weltervægt M ESP Francisco Soler Atencis
Fri stil sværvægt K ESP Maider Unda
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy