Spanske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ESP | Felipe Lopez | |||
Individuelt K | ESP | Almudena Gallardo | |||
Atletik | |||||
200 m M | ESP | David Canal | |||
400 m M | ESP | David Canal | |||
800 m M | ESP | Miguel Quesada | |||
Manuel Olmedo | |||||
Antonio Manuel Reina | |||||
1500 m M | ESP | Alvaro Fernandez | |||
Reyes Estévez | |||||
Juan Carlos Higuero | |||||
5000 m M | ESP | Carles Castillejo | |||
Roberto Garcia | |||||
Carlos Garcia | |||||
10000 m M | ESP | Jose Manuel Martinez | |||
Maraton M | ESP | Jose Rios | |||
Antonio Pena | |||||
Julio Rey | |||||
110 m hæk M | ESP | Felipe Vivancos | |||
400 m hæk M | ESP | Eduardo Rodriguez | |||
3000 m forhindringsløb M | ESP | Luis Miguel Martin | |||
Antonio Jimenez | |||||
Eliseo Martin | |||||
4x400 m M | ESP | David Canal | |||
Eduardo Rodriguez | |||||
Luis Flores Martinez | |||||
Antonio Manuel Reina | |||||
20 km kapgang M | ESP | Jose David Dominguez | |||
Juan Manuel Molina | |||||
Francisco Fernandez | |||||
50 km kapgang M | ESP | Santiago Perez | |||
Jesús Ángel Garcia | |||||
Jose Gonzalez Cobacho | |||||
Højdespring M | ESP | Javier Bermejo | |||
Stangspring M | ESP | Javier Gazol | |||
Længdespring M | ESP | Yago Lamela | |||
Joan Lino Martinez | |||||
Kuglestød M | ESP | Manuel Martinez | |||
Diskoskast M | ESP | Mario Pestano | |||
Tikamp M | ESP | David Gomez | |||
800 m K | ESP | Maite Martinez | |||
1500 m K | ESP | Natalia Rodriguez | |||
Nuria Fernández | |||||
Iris Fuentes-Pila | |||||
Maraton K | ESP | Beatriz Ros | |||
Maria Abel | |||||
Maria Pulido | |||||
100 m hæk K | ESP | Aliuska Lopez | |||
Glory Alozie | |||||
400 m hæk K | ESP | Cora Olivera | |||
20 km kapgang K | ESP | Rocio Florido | |||
Maria Gargallo | |||||
Maria Vasco | |||||
Højdespring K | ESP | Marta Mendia Valencia | |||
Ruth Beitia | |||||
Stangspring K | ESP | Naroa Agirre | |||
Dana Cervantes | |||||
Længdespring K | ESP | Niurka Montalvo | |||
Trespring K | ESP | Carlota Castrejana | |||
Kuglestød K | ESP | Irache Quintanal | |||
Diskoskast K | ESP | Alice Matejkova | |||
Hammerkast K | ESP | Berta Castells | |||
Spydkast K | ESP | Mercedes Chilla | |||
Badminton | |||||
Single M | ESP | Sergio Llopis | |||
Double M | ESP | Jose Antonio Crespo | |||
Sergio Llopis | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | ESP | De La Rodrigo Fuente | |||
Carlos Jimenez | |||||
Jorge Garbajosa | |||||
Felipe Reyes | |||||
Roberto Duenas | |||||
Rodolfo Fernandez | |||||
Oscar Yebra | |||||
Juan-Carlos Navarro | |||||
Jose Manuel Calderon | |||||
Pau Gasol | |||||
Iker Iturbe | |||||
Jaume Comas | |||||
Basketball K | ESP | Marina Ferragut | |||
Nuria Martinez | |||||
Ingrid Pons | |||||
Elisa Aguilar Lopez | |||||
Madariaga Valdemoro | |||||
Laia Palau | |||||
Marta Fernandez | |||||
Maria Lucila Pascua | |||||
Rosa Sanchez | |||||
Begona Garcia | |||||
Sonia Blanco | |||||
Elisabeth Cebrian | |||||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | ESP | Carlos Perez Rial | |||
K2 500 m K | ESP | Teresa Portela Rivas | |||
Beatriz Manchon | |||||
K2 500 m M | ESP | Francisco Llera Blanco | |||
Damian Vindel Marin | |||||
K4 500 m K | ESP | Beatriz Manchon | |||
Teresa Portela Rivas | |||||
Jana Smidakova | |||||
Isabel Garcia | |||||
K2 1000 m M | ESP | Javier Hernanz | |||
Pablo Banos | |||||
C1 500 m M | ESP | David Cal Figueroa | |||
C2 500 m M | ESP | Jose Alfredo Bea | |||
David Mascato | |||||
C1 1000 m M | ESP | David Cal Figueroa | |||
C2 1000 m M | ESP | Jose Alfredo Bea | |||
David Mascato | |||||
K1 slalom M | ESP | Carles Joanmarti | |||
C1 slalom M | ESP | Jordi Sangra | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | ESP | Eneritz Iturriaga Mazaga | |||
Joane Somarriba Arrola | |||||
Dori Ruano Sanchon | |||||
Landevejsløb M | ESP | Oscar Freire | |||
Igor Astarloa | |||||
Igor Gonzalez de Galdeano | |||||
Jose Ivan Gutierrez | |||||
Alejandro Valverde | |||||
Enkeltstart K | ESP | Joane Somarriba Arrola | |||
Dori Ruano Sanchon | |||||
Enkeltstart M | ESP | Igor Gonzalez de Galdeano | |||
Jose Ivan Gutierrez | |||||
Individuel forfølgelse M | ESP | Carlos Castano | |||
Sergi Escobar | |||||
Holdforfølgelse M | ESP | Asier Maeztu | |||
Carlos Torrent | |||||
Sergi Escobar | |||||
Carlos Castano | |||||
Pointsløb M | ESP | Juan Llaneras | |||
Pointsløb K | ESP | Gema Pascual Torresilla | |||
Parløb M | ESP | Juan Llaneras | |||
Miguel Alzamora | |||||
1000 m på tid M | ESP | Ruben Donet | |||
Sprint M | ESP | Jose Villanueva | |||
Holdsprint M | ESP | Jose Villanueva | |||
Jose Escuredo | |||||
Salvador Melia | |||||
Keirin M | ESP | Jose Escuredo | |||
Jose Villanueva | |||||
Mountainbike M | ESP | Ivan Alvarez | |||
Jose Antonio Hermida | |||||
Mountainbike K | ESP | Margarita Fullana Riera | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | ESP | Javier Illana Garcia | |||
3 m spring K | ESP | Leyre Eizaguirre | |||
Tårnspring K | ESP | Leire Santos Sanz | |||
Maria Saez de Ibarra | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | ESP | Ignacio Rambla Algarin | |||
Juan Antonio Jimenez | |||||
Rafael Soto Andrade | |||||
Beatriz Ferrer-Salat | |||||
Dressur hold | ESP | Ignacio Rambla Algarin | |||
Beatriz Ferrer-Salat | |||||
Juan Antonio Jimenez | |||||
Rafael Soto Andrade | |||||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt M | ESP | Fernando Medina | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ESP | Sara Moro | |||
Laura Campos | |||||
Tania Gener | |||||
Monica Mesalles | |||||
Patricia Moreno | |||||
Elena Gomez | |||||
Individuelt M | ESP | Oriol Combarros | |||
Victor Cano | |||||
Jesus Carballo | |||||
Alejandro Barrenechea | |||||
Rafael Martinez | |||||
Gervasio Deferr | |||||
Hold K | ESP | Tania Gener | |||
Patricia Moreno | |||||
Elena Gomez | |||||
Laura Campos | |||||
Monica Mesalles | |||||
Sara Moro | |||||
Hold M | ESP | Gervasio Deferr | |||
Rafael Martinez | |||||
Oriol Combarros | |||||
Jesus Carballo | |||||
Alejandro Barrenechea | |||||
Victor Cano | |||||
Gulv K | ESP | Elena Gomez | |||
Monica Mesalles | |||||
Patricia Moreno | |||||
Tania Gener | |||||
Spring på hest K | ESP | Tania Gener | |||
Bom K | ESP | Patricia Moreno | |||
Sara Moro | |||||
Elena Gomez | |||||
Laura Campos | |||||
Monica Mesalles | |||||
Forskudt barre K | ESP | Laura Campos | |||
Elena Gomez | |||||
Patricia Moreno | |||||
Sara Moro | |||||
Tania Gener | |||||
Gulv M | ESP | Victor Cano | |||
Rafael Martinez | |||||
Alejandro Barrenechea | |||||
Gervasio Deferr | |||||
Oriol Combarros | |||||
Spring på hest M | ESP | Gervasio Deferr | |||
Bensving M | ESP | Victor Cano | |||
Jesus Carballo | |||||
Rafael Martinez | |||||
Alejandro Barrenechea | |||||
Oriol Combarros | |||||
Ringe M | ESP | Rafael Martinez | |||
Alejandro Barrenechea | |||||
Oriol Combarros | |||||
Victor Cano | |||||
Barre M | ESP | Oriol Combarros | |||
Victor Cano | |||||
Jesus Carballo | |||||
Rafael Martinez | |||||
Alejandro Barrenechea | |||||
Reck M | ESP | Rafael Martinez | |||
Alejandro Barrenechea | |||||
Oriol Combarros | |||||
Victor Cano | |||||
Jesus Carballo | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | ESP | Isabel Pagan | |||
Barbara Gonzalez | |||||
Sonia Abejon | |||||
Carolina Rodriguez | |||||
Nuria Velasco | |||||
Marta Linares | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ESP | Almudena Cid Tostado | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | ESP | Fernando Hernandez Casado | |||
David Barrufet Bofill | |||||
Mateo Garralda Larube | |||||
Manuel Colon | |||||
Xavier O'Callaghan Ferrer | |||||
Rolando Urios | |||||
Demetrio Lozano Jarque | |||||
Juan Garcia | |||||
Iker Romero | |||||
Talant Dushebayev | |||||
Juan Perez Marquez | |||||
Jon Belaustegui | |||||
Antonio Ortega Perez | |||||
Alberto Entrerrios | |||||
Jose Javier Hombrados | |||||
Håndbold K | ESP | Isabel Ortuno | |||
Susana Pareja | |||||
Elisabeth Lopez | |||||
Noelia Oncina | |||||
Soraya Garcia | |||||
Susana Fraile | |||||
Diana Box | |||||
Maite Andreu | |||||
Montserrat Puche | |||||
Cristina Lopez | |||||
Marta Mangue Gonzalez | |||||
Vanessa Amoros Quiles | |||||
Cristina Gomez | |||||
Eugenia Sanchez | |||||
Patricia Alonso | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | ESP | Ramon Alegre | |||
Santiago Freixa | |||||
Victor Sojo | |||||
Rodrigo Garza | |||||
Eduardo Aguilar | |||||
Pablo Pol Amat | |||||
Bernardino Herrera | |||||
Javier Bruses | |||||
David Alegre | |||||
Xavier Ribas | |||||
Francisco Fabregas | |||||
Albert Sala | |||||
Alejandro Fabregas | |||||
Juan Escarre Uruena | |||||
Josep Sanchez | |||||
Eduardo Tubau | |||||
Hockey K | ESP | Barbara Malda | |||
Maider Telleria Goni | |||||
Ana Perez | |||||
Silvia Bonastre | |||||
Erdoitza Goikoetxea | |||||
Lucia Lopez | |||||
Maria Del Carmen Martin | |||||
Maria Jesus Rosa | |||||
Nuria Camon | |||||
Silvia Munoz | |||||
Rocio Ybarra | |||||
Esther Termens | |||||
Marta Prat | |||||
Monica Rueda | |||||
Maider Luengo | |||||
Mar Feito | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | ESP | Isabel Fernandez | |||
Halv-mellemvægt K | ESP | Sara Alvarez | |||
Mellemvægt K | ESP | Cecilia Blanco | |||
Halv-sværvægt K | ESP | Esther San Miguel | |||
Ekstra-letvægt M | ESP | Kenji Uematsu | |||
Halv-letvægt M | ESP | Oscar Penas | |||
Letvægt M | ESP | Kiyoshi Uematsu | |||
Halv-mellemvægt M | ESP | Ricardo Echarte | |||
Mellemvægt M | ESP | David Alarza | |||
Sværvægt M | ESP | Aytami Ruano | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | ESP | Nuria Dominguez Asensio | |||
Letvægt dobbeltsculler K | ESP | De Maria Mas Xaxars Rivero | |||
Eva Mirones Sola | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | ESP | Juan Zunzunegui Guimerans | |||
Ruben Alvarez Hoyos | |||||
Letvægtsfirer M | ESP | Mario Arranz Puente | |||
Carlos Loriente Perez | |||||
Jesus Gonzalez Alvarez | |||||
Alberto Dominguez Lorenzo | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | ESP | Graciela Pisonero | |||
Monica Azon | |||||
Marina Sanchez | |||||
Star M | ESP | Pablo Arrarte | |||
Roberto Bermudez | |||||
Tornado | ESP | Fernando Echavarri Erasun | |||
Anton Paz | |||||
49er | ESP | Xavier Fernandez | |||
Iker Martinez | |||||
470 K | ESP | Natalia Via Dufresne | |||
Sandra Azon | |||||
470 M | ESP | Dimas Wood | |||
Gustavo Martinez Doreste | |||||
Finnjolle M | ESP | Rafael Trujillo Villar | |||
Laser | ESP | Luis Martinez | |||
Europajolle K | ESP | Neus Garriga | |||
Windsurfer K | ESP | Blanca Manchon | |||
Windsurfer M | ESP | Ivan Pastor Lafuente | |||
Skydning | |||||
Sportspistol K | ESP | Maria del Pilar Fernandez | |||
Fri pistol M | ESP | Isidro Lorenzo | |||
Jose Antonio Colado | |||||
Luftpistol K | ESP | Maria del Pilar Fernandez | |||
Luftpistol M | ESP | Isidro Lorenzo | |||
Jose Antonio Colado | |||||
Trap K | ESP | Maria Quintanal | |||
Dobbelttrap K | ESP | Maria Quintanal | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ESP | Ana Belen Palomo | |||
50 m fri stil M | ESP | Miguel Alzamora | |||
Juan Llaneras | |||||
Eduardo Lorente | |||||
Javier Noriega | |||||
100 m fri stil M | ESP | Eduardo Lorente | |||
200 m fri stil M | ESP | Olaf Wildeboer | |||
400 m fri stil K | ESP | Erika Villaecija Garcia | |||
Arantxa Ramos | |||||
400 m fri stil M | ESP | Marcos Rivera | |||
800 m fri stil K | ESP | Erika Villaecija Garcia | |||
100 m rygcrawl K | ESP | Nina Zhivanevskaya | |||
100 m rygcrawl M | ESP | Aschwin Wildeboer Faber | |||
200 m rygcrawl M | ESP | Jorge Sanchez | |||
Aschwin Wildeboer Faber | |||||
200 m butterfly K | ESP | Roser Vives | |||
Maria Pelaez Navarrete | |||||
4x100 m fri stil K | ESP | Melissa Caballero Ayasse | |||
Ana Belen Palomo | |||||
Laura Roca Montala | |||||
Tatiana Rouba Beniarz | |||||
4x200 m fri stil K | ESP | Melissa Caballero Ayasse | |||
Erika Villaecija Garcia | |||||
Tatiana Rouba Beniarz | |||||
Arantxa Ramos | |||||
4x100 m medley K | ESP | Nina Zhivanevskaya | |||
Tatiana Rouba Beniarz | |||||
Maria Pelaez Navarrete | |||||
Sara Perez Sala | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | ESP | Gemma Mengual | |||
Paola Tirados | |||||
Hold K | ESP | Andrea Fuentes Fache | |||
Gemma Mengual | |||||
Paola Tirados | |||||
Tina Fuentes | |||||
Ana Montero | |||||
Raquel Corral | |||||
Irina Rodriguez | |||||
Alicia Sanz | |||||
Ione Serrano | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | ESP | Zhiwen He | |||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | ESP | Brigitte Yague Enrique | |||
Fjervægt K | ESP | Sonia Reyes | |||
Fluevægt M | ESP | Juan Antonio Ramos | |||
Sværvægt M | ESP | Jon Garcia | |||
Tennis | |||||
Single M | ESP | Juan Carlos Ferrero | |||
Feliciano Lopez | |||||
Tommy Robredo | |||||
Carlos Moya | |||||
Double M | ESP | Tommy Robredo | |||
Carlos Moya | |||||
Feliciano Lopez | |||||
Rafael Nadal | |||||
Single K | ESP | Conchita Martinez | |||
Magui Serna | |||||
Anabel Medina Garrigues | |||||
Maria Sanchez Lorenzo | |||||
Double K | ESP | Virginia Ruano Pascual | |||
Anabel Medina Garrigues | |||||
Conchita Martinez | |||||
Arantxa Sanchez Vicario | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | ESP | Pilar Hidalgo | |||
Ainhoa Murua | |||||
Ana Burgos | |||||
Individuelt M | ESP | Xavier Llobet | |||
Ivan Rana | |||||
Eneka Llanos | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | ESP | Javier Bosma Minguez | |||
Pablo Herrera Allepuz | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | ESP | Gema Peris | |||
Mellemsværvægt M | ESP | Santiago Martinez Ocana | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk letvægt M | ESP | Moises Sanchez | |||
Græsk romersk weltervægt M | ESP | Alberto Jose Recuero | |||
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||