Spanske deltagere ved OL i Sydney 2000

Spanske deltagere ved OL i Sydney 2000

  Facts om Spanien ved OL i Sydney 2000 width=

Disciplin

Deltagere

 Atletik
100 m M ESP Venancio Jose Murcia
200 m M ESP Venancio Jose Murcia
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Roberto Parra
Jose Manuel Cerezo
1500 m M ESP Jose Antonio Redolat
Juan Carlos Higuero
Andres Diaz
5000 m M ESP Alberto Garcia
Youssef El Nasri
10000 m M ESP Yeodoro Cunado
Enrique Molina
Jose Rios
Maraton M ESP Abel Anton Rodrigo
Martin Fiz
Alberto Juzdado Lopez
400 m hæk M ESP Inigo Monreal
3000 m forhindringsløb M ESP Marco Cepeda Martin
Luis Miguel Martin
Eliseo Martin
4x400 m M ESP Inigo Monreal
David Canal
Antonio Andres
Eduardo Rodriguez
20 km kapgang M ESP Jose David Dominguez
David Marquez Laguna
Francisco Javier Fernandez
50 km kapgang M ESP Valentin Massana
Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Stangspring M ESP Javier Garcia
Montxu Miranda
Længdespring M ESP Yago Lamela
Trespring M ESP Raul Chapado Serrano
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Francisco Benet Martin
400 m K ESP Norfalia Carabali
800 m K ESP Mayte Martinez
1500 m K ESP Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
5000 m K ESP Marta Dominguez
Beatriz Santiago
10000 m K ESP Maria Teresa Recio
Maria Abel
Maraton K ESP Griselda Gonzalez
Ana Isabel Alonso
Maria Luisa Munoz Gonzalez
4x400 m K ESP Miriam Bravo Acha
Mayte Martinez
Julia Alba Alarco
Norfalia Carabali
20 km kapgang K ESP Eva Perez Trujillo
Maria Vasco
Encarnacion Granados
Højdespring K ESP Marta Mendia Valencia
Stangspring K ESP Mar Mar Sanchez
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Martina de la Puente
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Spydkast K ESP Marta Miguez Telle
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Boksning
Letfluevægt M ESP Rafael Lozano Munoz
 Kano & kajak
K1 500 m K ESP Teresa Portela Rivas
K1 500 m M ESP Jovino Gonzalez
K2 500 m K ESP Belen Sanchez
Maria Isabel Suarez
K1 1000 m M ESP Emilio Merchan
C1 500 m M ESP Jose Manuel Crespo
C2 500 m M ESP Jose Alfredo Bea
David Mascato
K1 slalom K ESP Maria Eizmendi
K1 slalom M ESP Carles Joanmarti
Esteban Aracama Mendiola
C1 slalom M ESP Jon Erguin Bolibar
C2 slalom M ESP Toni Herreros
Marc Vicente
 Cykling
Landevejsløb K ESP Mercedes Cagigas Amed
Joane Somarriba Arrola
Fatima Blazquez Lozano
Landevejsløb M ESP Miguel Martin Perdiguero
Oscar Freire
Juan Carlos Dominguez
Abraham Olano
Santos Gonzalez Capilla
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba Arrola
Dori Ruano Sanchon
Enkeltstart M ESP Abraham Olano
Santos Gonzalez Capilla
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Holdforfølgelse M ESP Miguel Alzamora
Isaac Galvez
Jose Jarque Canelles
Antonio Tauler
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Teodora Ruano
Parløb M ESP Juan Llaneras
Isaac Galvez
1000 m på tid M ESP David Cabrero
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP David Cabrero
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Roberto Lezaun Zubiria
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
Silvia Rovira Planas
 Udspring
3 m spring M ESP Rafael Alvarez Serrano
Jose Gil Canizares
Tårnspring M ESP Ruben Santos
Tårnspring K ESP Maria Saez de Ibarra
Leire Santos Sanz
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Beatriz Ferrer-Salat
Rafael Soto
Dressur hold  ESP Juan Antonio Jimenez
Rafael Soto Andrade
Lluis Lucio Perez
Beatriz Ferrer-Salat
Military individuelt  ESP Enrique Sarasola
 Fodbold
Fodbold M ESP Alberto Luque
Juan Capdevilla
Xavier Hernandez
Jose Maria Romero
Felipe Ortiz
Gabriel Garcia de la Torre
Carlos Puyol
Miguel Angel Angulo
Antonio Velamazan
David Albelda
Ivan Amaya
Carlos Marchena
Jesus Maria Lacruz
Ismael Ruiz
Unai Vergara
Raul Tamudo
Jordi Ferron
Daniel Aranzubia
 Gymnastik
Individuelt K ESP Esther Moya
Individuelt M ESP Omar Cortes
Victor Cano
Gervasio Deferr
Andreu Vivo
Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Hold K ESP Paloma Moro
Esther Moya
Marta Cusido
Susana Garcia
Sara Moro
Laura Martinez
Hold M ESP Omar Cortes
Victor Cano
Alejandro Barrenechea
Gervasio Deferr
Saul Cofino
Andreu Vivo
Gulv K ESP Esther Moya
Spring på hest K ESP Esther Moya
Laura Martinez
Gulv M ESP Gervasio Deferr
Victor Cano
Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Omar Cortes
Spring på hest M ESP Omar Cortes
Gervasio Deferr
Victor Cano
Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Bensving M ESP Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Omar Cortes
Andreu Vivo
Ringe M ESP Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Omar Cortes
Andreu Vivo
Barre M ESP Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Omar Cortes
Victor Cano
Andreu Vivo
Reck M ESP Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Omar Cortes
Victor Cano
Andreu Vivo
Rytmisk gymnastik hold K ESP Igone Arribas
Carmina Verdue
Marta Calamonte
Beatriz Nogalez
Carolina Malchair
Lorena Gurendez Garcia
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
Esther Dominguez
 Håndbold
Håndbold M ESP Antonio Ugalde Garcia
Antonio Ortega Perez
Xavier O'Callaghan Ferrer
David Barrufet Bofill
Jordi Nunez Carretero
Andriy Chtepkin
Inaki Urdangarin Liebaert
Jesus Olalla Iareta
Alberto Urdiales Marquez
Rafael Guijosa Castillo
Talant Dushebayev
Enric Masip Borras
Mateo Garralda Larube
Demetrio Lozano Jarque
Juan Perez Marquez
 Judo
Letvægt K ESP Isabel Fernandez
Mellemvægt K ESP Ursula Martin
 Roning
Dobbeltsculler M ESP Jaime Rios
Mauricio Monteserin
 Sejlsport
Star  ESP Jose van der Ploeg Garcia
Rafael Trujillo Villar
Tornado  ESP Fernando Leon Boissier
Jose Luis Ballester Tuliesa
49er  ESP Santiago Lopez-Vasquez
Javier de la Plaza
470 K ESP Sandra Azon
Natalia Via Dufresne
470 M ESP Tunte Cantero Artiles
Gustavo Martinez Doreste
Europajolle K ESP Neus Garriga
Laser  ESP Luis Martinez
Windsurfer K ESP Maria del Carmen Vaz
Windsurfer M ESP Jorge Maciel
 Svømning
50 m fri stil K ESP Ana Belen Palomo
50 m fri stil M ESP Eduardo Lorente
100 m fri stil M ESP Javier Botello Garcia
200 m fri stil K ESP Laura Roca Montala
400 m fri stil K ESP Maria Angels Bardina
1500 m fri stil M ESP Teo Edo
Frederik Hviid
100 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M ESP David Ortega
200 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
Ivette Maria Tato
200 m rygcrawl M ESP Guillermo Mediano
100 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K ESP Mireia Garcia
Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly M ESP Jorge Perez Salinas
200 m medley M ESP Jordi Carrasco
400 m medley K ESP Lourdes Becerra Portero
400 m medley M ESP Frederik Hwiid
4x100 m fri stil M ESP Juan Benavides
Javier Botello Garcia
Eduardo Lorente
Jorge Luis Ulibarri
4x200 m fri stil K ESP Laura Roca Montala
Paula Carballido Romero
Maria Angels Bardina
Natalia Cabrerizo Beltran
4x100 m medley K ESP Maria Collado
Ivette Maria Tato
Laura Roca Montala
Mireia Garcia
4x100 m medley M ESP Daniel Morales
David Ortega
Santiago Castellanos
Javier Botello Garcia
 Synkronsvømning
Duet K ESP Paola Tirados
Gemma Mengual
 Taekwondo
Fluevægt M ESP Gabriel Esparza
 Tennis
Double M ESP Alex Corretja
Albert Costa
 Triatlon
Individuelt K ESP Maribel Blanco
Individuelt M ESP Jose Merchan
Ivan Rana
Eneka Llanos
 Vægtløftning
Mellemvægt K ESP Josefa Perez
Letsværvægt K ESP Eva Dimas Fontanals
Sværvægt K ESP Monica Carrio
Supersværvægt M ESP Jon Tecedor Anguinaga
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy