Soviet athletes at the Montreal 1976 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | URS | Vladimir Chendarov | |||
Individual W | URS | Valentyna Kovpan | |||
Zebiniso Rustamova | |||||
Athletics | |||||
100 m M | URS | Valery Borzov | |||
Juris Silovs | |||||
Aleksandr Aksinin | |||||
200 m M | URS | Nikolai Kolesnikov | |||
Aleksandr Aksinin | |||||
Valery Borzov | |||||
800 m M | URS | Vladimir Ponomaryov | |||
Viktor Anokhin | |||||
5000 m M | URS | Boris Kusnetsov | |||
Enn Sellik | |||||
Marathon M | URS | Leonid Moseyev | |||
Aleksander Gotskiy | |||||
Yury Velikorodnykh | |||||
110 m hurdles M | URS | Victor Myasnikov | |||
Vyacheslav Kulebyakin | |||||
400 m hurdles M | URS | Yevgeny Gavrilenko | |||
Dmitriy Stukalov | |||||
4x100 m M | URS | Valery Borzov | |||
Juris Silovs | |||||
Aleksandr Aksinin | |||||
Nikolai Kolesnikov | |||||
4x400 m M | URS | Yevgeny Gavrilenko | |||
Vladimir Ponomarev | |||||
Dmitriy Stukalov | |||||
Victor Anohin | |||||
20 km walk M | URS | Viktor Semyonov | |||
Otto Barch | |||||
Vladimir Holubnychy | |||||
High jump M | URS | Sergei Senyukov | |||
Sergei Budalov | |||||
Pole vault M | URS | Vladimir Kisjkun | |||
Yury Isakov | |||||
Juri Prochorienko | |||||
Long jump M | URS | Valery Podluzhny | |||
Tönu Lepik | |||||
Aleksei Pereverchev | |||||
Triple jump M | URS | Viktor Saneyev | |||
Valentin Shevchenko | |||||
Shot put M | URS | Aleksandr Baryshnikov | |||
Yevgeny Mironov | |||||
Discus throw M | URS | Nikolay Vikhor | |||
Hammer throw M | URS | Yuri Sedykh | |||
Anatoly Bondarchuk | |||||
Aleksei Spiridonov | |||||
Javelin throw M | URS | Vasiliy Yershov | |||
Janis Lusis | |||||
Decathlon M | URS | Leonid Litvinenko | |||
Nikolai Avilov | |||||
Aleksandr Grebenyuk | |||||
100 m W | URS | Nadezhda Bezfamilnaya | |||
Lyudmila Maslakova | |||||
Vera Anisimova | |||||
200 m W | URS | Tatyana Prorochenko | |||
Nadezhda Bezfamilnaya | |||||
Lyudmila Maslakova | |||||
400 m W | URS | Nadezhda Ilyina | |||
Natalya Sokolova | |||||
Lyudmila Aksenova | |||||
800 m W | URS | Valentina Gerassimova | |||
Svetlana Styrkina | |||||
Tatyana Kazankina | |||||
1500 m W | URS | Raissa Katchukova | |||
Lyudmila Bragina | |||||
Tatyana Kazankina | |||||
100 m hurdles W | URS | Tatyana Anisimova | |||
Lyubov Kononova | |||||
Natalya Lebedeva | |||||
4x100 m W | URS | Vera Anisimova | |||
Tatyana Prorochenko | |||||
Lyudmila Maslakova | |||||
Nadezhda Bezfamilnaya | |||||
4x400 m W | URS | Lyudmila Aksenova | |||
Nadezhda Ilyina | |||||
Inta Klimovica | |||||
Natalya Sokolova | |||||
High jump W | URS | Galina Filatova | |||
Tatyana Shlyahto | |||||
Nadezhda Marinenko | |||||
Long jump W | URS | Ludmila Borsuk | |||
Lidiya Alfeyeva | |||||
Shot put W | URS | Nadezhda Chizhova | |||
Svetlana Krachevskaya | |||||
Faina Melnik | |||||
Discus throw W | URS | Faina Melnik | |||
Olga Andrianova | |||||
Natalya Gorbacheva | |||||
Javelin throw W | URS | Nadezhda Yakubovich | |||
Svetlana Babich | |||||
Pentathlon W | URS | Lyudmila Popovskaya | |||
Nadiya Tkachenko | |||||
Tatyana Vorokhobko | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | URS | Vladimir Tkachenko | |||
Alshan Sharmukhamedov | |||||
Ivan Yedeshko | |||||
Sergei Belov | |||||
Valery Miloserdov | |||||
Andrei Makeev | |||||
Aleksandr Salnikov | |||||
Aleksandr Belov | |||||
Vladimir Arzamaskov | |||||
Vladimir Zhigiliy | |||||
Anatoly Myshkin | |||||
Mikhail Korkiya | |||||
Basketball W | URS | Nelly Feriabnikova | |||
Tatyana Ovechkina | |||||
Nadezhda Shuvayeva | |||||
Angele Rupsiene | |||||
Uljana Semjonova | |||||
Olga Sukharnova | |||||
Tamara Dauinene | |||||
Natalya Klimova | |||||
Tatyana Zakharova | |||||
Raisa Kurvyakova | |||||
Olga Barisheva | |||||
Nadezhda Zakharova | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | URS | David Torosyan | |||
Bantamweight M | URS | Victor Rybakov | |||
Lightweight M | URS | Vassily Solomin | |||
Light-middleweight M | URS | Viktor Savchenko | |||
Middleweight M | URS | Rufat Riskiyev | |||
Light-heavyweight M | URS | Anatoliy Klimanov | |||
Heavyweight M | URS | Viktor Ivanov | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | URS | Tatiana Korshunova | |||
K1 500 m M | URS | Sergei Lizunov | |||
K2 500 m W | URS | Nina Gopova | |||
Galina Kreft | |||||
K2 500 m M | URS | Sergei Nahorny | |||
Vladimir Romanovsky | |||||
K1 1000 m M | URS | Aleksandr Shaparenko | |||
K2 1000 m M | URS | Sergei Nahorny | |||
Vladimir Romanovsky | |||||
K4 1000 m M | URS | Sergei Chukhrai | |||
Yuri Filatov | |||||
Aleksandr Degtyarev | |||||
Vladimir Morozov | |||||
C1 500 m M | URS | Aleksandr Rogov | |||
C2 500 m M | URS | Sergei Petrenko | |||
Aleksandr Vinogradov | |||||
C1 1000 m M | URS | Vasyl Yurchenko | |||
C2 1000 m M | URS | Sergei Petrenko | |||
Aleksandr Vinogradov | |||||
Cycling | |||||
Road race M | URS | Nikolai Gorelov | |||
Road race team M | URS | Valery Chaplygin | |||
Aavo Pikkuus | |||||
Anatoly Chukanov | |||||
Vladimir Kaminsky | |||||
Individual pursuit M | URS | Vladimir Osokin | |||
Team pursuit M | URS | Viktor Sokolov | |||
Vladimir Osokin | |||||
Vitaly Petrakov | |||||
Aleksandr Perov | |||||
1000 m time trial M | URS | Edouard Rapp | |||
Sprint M | URS | Sergei Kravtsov | |||
Diving | |||||
Springboard M | URS | Boris Kozlov | |||
Vyacheslav Strakhov | |||||
Aleksandr Kosenkov | |||||
Springboard W | URS | Irina Kalinina | |||
Olga Dmitrieva | |||||
Tatyana Podmaryeva | |||||
Platform M | URS | Vladimir Aleynik | |||
Sergei Nemtsanov | |||||
David Ambartsumyan | |||||
Platform W | URS | Tatyana Volynkina | |||
Yelena Vaytsekhovskaya | |||||
Irina Kalinina | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | URS | Ivan Kalita | |||
Ivan Kizimov | |||||
Viktor Ugryumov | |||||
Dressage team | URS | Ivan Kalita | |||
Ivan Kizimov | |||||
Viktor Ugryumov | |||||
Eventing individual | URS | Viktor Kalinin | |||
Valery Dvoryaninov | |||||
Yuri Salnikov | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | URS | Yelena Belova | |||
Foil individual M | URS | Vasyl Stankovych | |||
Aleksandr Romankov | |||||
Foil team W | URS | Valentina Sidorova | |||
Olga Kniazeva | |||||
Yelena Belova | |||||
Nailya Gilyazova | |||||
Valentina Nikonova | |||||
Foil team M | URS | Sabirzhan Ruziyev | |||
Aleksandr Romankov | |||||
Vladimir Denissov | |||||
Vasyl Stankovych | |||||
Sabre individual M | URS | Viktor Sidyak | |||
Vladimir Nazlymov | |||||
Viktor Krovopuskov | |||||
Sabre team M | URS | Vladimir Nazlymov | |||
Eduard Vinokurov | |||||
Viktor Krovopuskov | |||||
Viktor Sidyak | |||||
Mikhail Burtsev | |||||
Football | |||||
Football M | URS | Vladimir Veremiyev | |||
Leonid Nazarenko | |||||
Aleksandr Minayev | |||||
Mikhail Formenko | |||||
Anatoly Konkov | |||||
Vladimir Onyshenko | |||||
Vladimir Troshkin | |||||
Aleksandr Prokhorov | |||||
Viktor Zvyagintsev | |||||
Vladimir Feodorov | |||||
Oleg Blokhin | |||||
Viktor Kolotov | |||||
David Kipiani | |||||
Stefan Reshko | |||||
Viktor Matviyenko | |||||
Vladimir Astapovsky | |||||
Leonid Buryak | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | URS | Lyudmila Turischeva | |||
Nelli Kim | |||||
Olga Korbut | |||||
Individual all-round M | URS | Aleksandr Dityatin | |||
Nikolai Andrianov | |||||
Team W | URS | Olga Korbut | |||
Lyudmila Turischeva | |||||
Maria Filatova | |||||
Nelli Kim | |||||
Svetlana Grozdova | |||||
Elvira Saadi | |||||
Team M | URS | Vladimir Karkelov | |||
Vladimir Manchenko | |||||
Gennady Kryssin | |||||
Nikolai Andrianov | |||||
Vladimir Tikhonov | |||||
Aleksandr Dityatin | |||||
Floor W | URS | Nelli Kim | |||
Lyudmila Turischeva | |||||
Vault W | URS | Nelli Kim | |||
Lyudmila Turischeva | |||||
Balance beam W | URS | Olga Korbut | |||
Lyudmila Turischeva | |||||
Uneven bars W | URS | Nelli Kim | |||
Olga Korbut | |||||
Floor M | URS | Nikolai Andrianov | |||
Vladimir Marchenko | |||||
Vault M | URS | Nikolai Andrianov | |||
Pommel horse M | URS | Aleksandr Dityatin | |||
Nikolai Andrianov | |||||
Rings M | URS | Aleksandr Dityatin | |||
Nikolai Andrianov | |||||
Parallel bars M | URS | Nikolai Andrianov | |||
Horizontal bar M | URS | Gennady Kryssin | |||
Handball | |||||
Handball M | URS | Aleksandr Anpilogov | |||
Yuri Klimov | |||||
Yuri Lahutyn | |||||
Oleksandr Rezanov | |||||
Nikolay Tomyn | |||||
Yuri Kidyayev | |||||
Vladimir Kravzov | |||||
Sergei Kushniryuk | |||||
Anatoly Fedyukin | |||||
Vassily Ilyin | |||||
Valery Gassy | |||||
Mikhail Ishchenko | |||||
Yevgeny Chernyshov | |||||
Vladimir Maksimov | |||||
Handball W | URS | Rafiga Shabanova | |||
Tetyana Hluchenko | |||||
Larysa Karlova | |||||
Nina Lobova | |||||
Lyudmila Bobrus | |||||
Lyudmila Panchuk | |||||
Mariya Litoshenko | |||||
Zinaida Turchyna | |||||
Tetyana Makarets | |||||
Aldona Cesaityte | |||||
Lyudmila Shubina | |||||
Halyna Zakharova | |||||
Lyubov Berezhnaya | |||||
Natalya Sherstyuk | |||||
Judo | |||||
Half-middleweight M | URS | Vladimir Nevzorov | |||
Middleweight M | URS | Valery Dvoynikov | |||
Half-heavyweight M | URS | Ramaz Kharshiladze | |||
Heavyweight M | URS | Sergei Novikov | |||
Open class M | URS | Shota Chochoshvili | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | URS | Pavel Lednyov | |||
Boris Mosolov | |||||
Team M | URS | Boris Onyshenko | |||
Boris Mosolov | |||||
Pavel Lednyov | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | URS | Yelena Antonova | |||
Single sculls M | URS | Mykhalo Dovgan | |||
Double sculls W | URS | Genovaite Ramoskiene | |||
Leonora Kaminskaite | |||||
Double sculls M | URS | Gennady Korshikov | |||
Yevgeny Barbakov | |||||
Pair without coxswain W | URS | Nataliya Horodilova | |||
Anna Kamaushenko | |||||
Pair without coxswain M | URS | Tiit Khelmyia | |||
Genadi Kinko | |||||
Pair with coxswain M | URS | Yuri Lorentson | |||
Yuri Shurkalov | |||||
Dmitri Bekhterev | |||||
Quadruple sculls with cox W | URS | Nadezhda Chemyshova | |||
Mira Bryunina | |||||
Galina Yermolayeva | |||||
Anna Kondrachina | |||||
Larissa Aleksandrova | |||||
Quadruple sculls M | URS | Yuri Yakomov | |||
Vytautas Butkus | |||||
Yevgeny Duleyev | |||||
Aivars Lazdenieks | |||||
Four with coxswain W | URS | Nadezhda Sevostyanova | |||
Galina Mishenina | |||||
Lidiya Krylova | |||||
Anna Pasokha | |||||
Lyudmila Krokhina | |||||
Four without coxswain M | URS | Anushavan Gasan-Dzalalov | |||
Valery Dolinin | |||||
Nikolai Kuznetsov | |||||
Raul Arnemann | |||||
Four with coxswain M | URS | Vladimir Yeshinov | |||
Mikhail Kuznetsov | |||||
Aleksandr Lukianov | |||||
Nikolai Ivanov | |||||
Aleksandr Klepikov | |||||
Eight with coxswain W | URS | Lyubov Talalayeva | |||
Nadezhda Roshchina | |||||
Klavdia Kozenkova | |||||
Nelli Tarakanova | |||||
Nadiya Rozhon | |||||
Olga Huzenko | |||||
Elena Zubko | |||||
Olga Kolkova | |||||
Olga Pukhovska | |||||
Sailing | |||||
Soling | URS | Boris Budnikov | |||
Nikolai Polyakov | |||||
Valentin Zamotaikin | |||||
Tempest | URS | Vladyslav Akimenko | |||
Valentin Mankin | |||||
Tornado | URS | Vyacheslav Tineyev | |||
Vladimir Vasilyev | |||||
470 M | URS | Victor Potapov | |||
Aleksandr Potapov | |||||
Finn M | URS | Andrei Balashov | |||
Flying Dutchman | URS | Valery Zubanov | |||
Vladimir Leontyev | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions | URS | Aleksandr Mitrofanov | |||
Rifle prone | URS | Gennady Lushchikov | |||
Moving target | URS | Aleksandr Gazov | |||
Aleksandr Kedyarov | |||||
Free pistol | URS | Grigory Kossykh | |||
Rapid fire pistol | URS | Afanasijs Kuzmins | |||
Victor Torshin | |||||
Trap | URS | Alekandr Androshkin | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | URS | Marina Kliuchnikova | |||
Irina Vlasova | |||||
Liubov Kobzova | |||||
100 m freestyle M | URS | Andrey Bogdanov | |||
Vladimir Bure | |||||
Andrei Krylov | |||||
200 m freestyle W | URS | Larissa Tsareva | |||
Irina Vlasova | |||||
Lyubov Kobzova | |||||
200 m freestyle M | URS | Andrey Bogdanov | |||
Andrei Krylov | |||||
Sergey Koplyakov | |||||
400 m freestyle W | URS | Irina Vlasova | |||
400 m freestyle M | URS | Vladimir Raskatov | |||
Vladimir Salnikov | |||||
Vladimir Mikheyev | |||||
1500 m freestyle M | URS | Valentin Parinov | |||
Igor Kushpelev | |||||
Vladimir Salnikov | |||||
100 m backstroke W | URS | Klavdia Studennikova | |||
Nadiya Stavko | |||||
100 m backstroke M | URS | Ivan Mikolutskiy | |||
Igor Omelchenko | |||||
200 m backstroke W | URS | Nadiya Stavko | |||
Klavdia Studennikova | |||||
200 m backstroke M | URS | Ivan Mikolutskiy | |||
Igor Omelchenko | |||||
100 m breaststroke W | URS | Maryna Yurchenya | |||
Marina Koshevaia | |||||
Lyubov Rusanova | |||||
100 m breaststroke M | URS | Nikolay Pankin | |||
Vladimir Dementyev | |||||
Arvydas Iuozaytis | |||||
200 m breaststroke W | URS | Maryna Yurchenya | |||
Marina Koshevaia | |||||
Lyubov Rusanova | |||||
200 m breaststroke M | URS | Arvydas Iuozaytis | |||
Nikolay Pankin | |||||
Aigars Kudis | |||||
100 m butterfly W | URS | Nataliya Popova | |||
Tamara Shelofastova | |||||
100 m butterfly M | URS | Yevgeny Seredin | |||
Aleksandr Manachinskiy | |||||
200 m butterfly W | URS | Nataliya Popova | |||
Tamara Shelofastova | |||||
200 m butterfly M | URS | Mikhail Gorelik | |||
Anatoly Smirnov | |||||
Aleksandr Manachinskiy | |||||
400 m medley W | URS | Nataliya Popova | |||
400 m medley M | URS | Mikhail Gorelik | |||
Andrey Smirnov | |||||
Anatoly Smirnov | |||||
4x100 m freestyle W | URS | Lyubov Kobzova | |||
Marina Kliyuchnikova | |||||
Irina Vlasova | |||||
Larisa Tsaryova | |||||
4x200 m freestyle M | URS | Andrey Smirnov | |||
Andrei Krylov | |||||
Vladimir Raskatov | |||||
Vladimir Mikheyev | |||||
Andrey Bogdanov | |||||
Sergey Koplyakov | |||||
4x100 m medley W | URS | Larissa Tsareva | |||
Nadiya Stavko | |||||
Tamara Shelofastova | |||||
Maryna Yurchenya | |||||
4x100 m medley M | URS | Igor Omelchenko | |||
Yevgeny Seredin | |||||
Arvidas Yuozaytis | |||||
Nikolay Pankin | |||||
Andrei Krylov | |||||
Andrey Bogdanov | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball W | URS | Inna Ryskal | |||
Olga Kozakova | |||||
Lyubov Rudovska | |||||
Natalya Kushnir | |||||
Lyudmila Shchetinina | |||||
Liliya Osadcha | |||||
Zoya Yusova | |||||
Nina Muradyan | |||||
Lyudmila Chernyshova | |||||
Larissa Bergen | |||||
Nina Smoleyeva | |||||
Anna Rostova | |||||
Volleyball M | URS | Vladimir Chernyshev | |||
Efim Chulak | |||||
Oleg Molyboga | |||||
Vladimir Kondra | |||||
Pavels Selivanovs | |||||
Vladimir Dorokhov | |||||
Aleksandr Savin | |||||
Aleksandr Ermilov | |||||
Vyacheslav Zaitsev | |||||
Yuri Starunski | |||||
Anatoly Polishuk | |||||
Vladimir Patkin | |||||
Vladimir Ulanov | |||||
Yury Chesnokov | |||||
Weightlifting | |||||
Flyweight M | URS | Aleksandr Voronin | |||
Featherweight M | URS | Nikolay Kolesnikov | |||
Lightweight M | URS | Petro Korol | |||
Middleweight M | URS | Vartan Militosyan | |||
Light-heavyweight M | URS | Valery Shary | |||
Middle-heavyweight M | URS | David Rigert | |||
Sergei Poltoratsky | |||||
Heavyweight M | URS | Yuri Zaitsev | |||
Super-heavyweight M | URS | Vassily Alekseyev | |||
Wrestling | |||||
Freestyle light-flyweight M | URS | Roman Dmitriev | |||
Freestyle flyweight M | URS | Aleksandr Ivanov | |||
Freestyle bantamweight M | URS | Vladimir Yumin | |||
Freestyle featherweight M | URS | Sergei Timofeyev | |||
Freestyle lightweight M | URS | Pavlo Pinigin | |||
Freestyle welterweight M | URS | Ruslan Ashuraliyev | |||
Freestyle middleweight M | URS | Viktor Novozhilov | |||
Freestyle light-heavyweight M | URS | Levan Tediashvili | |||
Freestyle heavyweight M | URS | Ivan Yarygin | |||
Freestyle super-heavyweight M | URS | Soslan Andiyev | |||
Greco-Roman light-flyweight M | URS | Aleksei Shumakov | |||
Greco-Roman flyweight M | URS | Vitaly Konstantinov | |||
Greco-Roman bantamweight M | URS | Farhat Mustafin | |||
Greco-Roman featherweight M | URS | Nelson Davydyan | |||
Greco-Roman lightweight M | URS | Suren Nalbandyan | |||
Greco-Roman welterweight M | URS | Anatoly Bykov | |||
Greco-Roman middleweight M | URS | Vladimir Cheboksarov | |||
Greco-Roman light-heavyweight M | URS | Valery Rezantsev | |||
Greco-Roman heavyweight M | URS | Nikolai Balboshin | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | URS | Oleksandr Kolchynskiy | |||
* The list of Soviet athletes in the 1976 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Soviet athletes in the Olympic Summer Games in Montreal 1976 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||