Sydkoreanske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Storslalom K | KOR | Yoo Hye-min | |||
Storslalom M | KOR | Kang Min-heuk | |||
Hur Seung-wook | |||||
Byun Jong-moon | |||||
Slalom M | KOR | Hur Seung-wook | |||
Lee Ki-hyun | |||||
Byun Jong-moon | |||||
Kang Min-heuk | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | KOR | Kim Ja-youn | |||
10 km M | KOR | Shin Byung-kook | |||
15 km K | KOR | Kim Ja-youn | |||
20 km M | KOR | Shin Byung-kook | |||
Langrend | |||||
10 km K | KOR | Lee Chaewon | |||
15 km M | KOR | Choi Im-hun | |||
Park Byung-joo | |||||
5+5 km forfølgelse K | KOR | Lee Chaewon | |||
10+10 km forfølgelse M | KOR | Park Byung-joo | |||
Sin Doo-sun | |||||
Jung Eui-myung | |||||
15 km K | KOR | Lee Chaewon | |||
30 km M | KOR | Sin Doo-sun | |||
Jung Eui-myung | |||||
Park Byung-joo | |||||
Sprint K | KOR | Lee Chaewon | |||
Sprint M | KOR | Sin Doo-sun | |||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | KOR | Park Bit-na | |||
Individuelt M | KOR | Lee Kyu-hyun | |||
Isdans | KOR | Lee Chuen-gun | |||
Yang Tae-hwa | |||||
Kælk | |||||
Ener M | KOR | Lee Chang-yong | |||
Lee Hak-jin | |||||
Kim Min-kyu | |||||
Short track | |||||
500 m K | KOR | Choi Eun-kyung | |||
Joo Min-jin | |||||
500 m M | KOR | Lee Seung-jae | |||
Kim Dong-sung | |||||
1000 m K | KOR | Choi Eun-kyung | |||
Ko Gi-hyun | |||||
1000 m M | KOR | Ahn Hyun-soo | |||
Kim Dong-sung | |||||
1500 m K | KOR | Choi Eun-kyung | |||
Ko Gi-hyun | |||||
1500 m M | KOR | Ahn Hyun-soo | |||
Kim Dong-sung | |||||
3000 m stafet K | KOR | Choi Min-kyung | |||
Choi Eun-kyung | |||||
Joo Min-jin | |||||
Park Hye-won | |||||
5000 m stafet M | KOR | Lee Seung-jae | |||
Kim Dong-sung | |||||
Min Ryoung | |||||
Oh Se-jong | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt M | KOR | Kang Kwang-bae | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | KOR | Choi Yong-jik | |||
Choi Heungchul | |||||
Kim Hyunki | |||||
Kang Chil-gu | |||||
Stor bakke M | KOR | Choi Yong-jik | |||
Choi Heungchul | |||||
Kim Hyunki | |||||
Kang Chil-gu | |||||
Hold M | KOR | Choi Yong-jik | |||
Kang Cheol-ku | |||||
Choi Heungchul | |||||
Kim Hyunki | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | KOR | Choi Seung-yong | |||
Lee Yong-joo | |||||
Cho Seon-yeon | |||||
500 m M | KOR | Choi Jae-bong | |||
Park Jae-man | |||||
Kim Chul-soo | |||||
Lee Kyu-hyuk | |||||
1000 m K | KOR | Lee Yong-joo | |||
Cho Seon-yeon | |||||
Choi Seung-yong | |||||
1000 m M | KOR | Kim Chul-soo | |||
Lee Kyu-hyuk | |||||
Choi Jae-bong | |||||
Park Jae-man | |||||
1500 m K | KOR | Choi Yoon-suk | |||
Bak Eun-bi | |||||
1500 m M | KOR | Yeo Sang-yeop | |||
Lee Kyu-hyuk | |||||
Choi Jae-bong | |||||
Mun Joon | |||||
3000 m K | KOR | Bak Eun-bi | |||
5000 m M | KOR | Lee Seung-hwan | |||
* Listen ovenfor over Sydkoreanske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydkoreanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||