Sydkoreanske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | KOR | Jang Yong-ho | |||
Kim Chung-tae | |||||
Oh Kyo-moon | |||||
Individuelt K | KOR | Kim Nam-soon | |||
Yun Mi-jin | |||||
Kim Soo-nyung | |||||
Hold M | KOR | Kim Chung-tae | |||
Oh Kyo-moon | |||||
Jang Yong-ho | |||||
Hold K | KOR | Kim Nam-soon | |||
Yun Mi-jin | |||||
Kim Soo-nyung | |||||
Atletik | |||||
800 m M | KOR | Kim Soon-hyung | |||
Maraton M | KOR | Baek Seung-do | |||
Chung Nam-kyun | |||||
Lee Bong-ju | |||||
400 m hæk M | KOR | Lee Du-yeon | |||
20 km kapgang M | KOR | Shin Il-yong | |||
Højdespring M | KOR | Lee Jin-taek | |||
Længdespring M | KOR | Sung Hee-jun | |||
Spydkast M | KOR | Song Dong-hyun | |||
Maraton K | KOR | Mi Ja-oh | |||
20 km kapgang K | KOR | Kim Mi-jung | |||
Kuglestød K | KOR | Lee Myung-sun | |||
Spydkast K | KOR | Lee Young-sun | |||
Badminton | |||||
Single M | KOR | Shon Seung-mo | |||
Hwang Sun-Ho | |||||
Double M | KOR | Ha Tae-kwon | |||
Lee Dong-soo | |||||
Kim Dong-moon | |||||
Yoo Yong-sung | |||||
Single K | KOR | Kim Ji-hyun | |||
Lee Kyung-won | |||||
Double K | KOR | Ra Kyung-min | |||
Lee Hyo-jung | |||||
Chung Jae-hee | |||||
Yim Kyung-jin | |||||
Mixdouble | KOR | Ha Tae-kwon | |||
Chung Jae-hee | |||||
Ra Kyung-min | |||||
Kim Dong-moon | |||||
Lee Hyo-jung | |||||
Lee Dong-soo | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | KOR | Lee Seung-ho | |||
Park Seok-jin | |||||
Jin Pil-jung | |||||
Park Jong-ho | |||||
Lee Seung-yuop | |||||
Chong Tae-hyon | |||||
Hong Sung-heon | |||||
Park Jae-hong | |||||
Jang Sung-ho | |||||
Kim Ki-tai | |||||
Lee Byung-kyu | |||||
Park Kyung-oan | |||||
Song Jin-woo | |||||
Kim Han-soo | |||||
Koo Dae-sung | |||||
Park Jin-man | |||||
Chung Min-tae | |||||
Lim Sun-dong | |||||
Kim Dong-joo | |||||
Kim Soo-kyung | |||||
Lim Chang-yong | |||||
Son Min-han | |||||
Jung Soo-keun | |||||
Kim Tae-gyun | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | KOR | Lee Eun-ju | |||
Wang Su-jin | |||||
Park Jung-eun | |||||
Lee Jong-ae | |||||
Jung Sun-min | |||||
Kim Ji-yoon | |||||
Jang Sun-hyoung | |||||
Kang Ji-sook | |||||
Lee Mi-sun | |||||
Chun Joo-weon | |||||
Chung Eun-soon | |||||
Yang Jung-ok | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | KOR | Kim Ki-suk | |||
Fluevægt M | KOR | Kim Tai-Kyu | |||
Bantamvægt M | KOR | Cho Suk-hwan | |||
Fjervægt M | KOR | Park Heung-min | |||
Letweltervægt M | KOR | Hwang Sung-bum | |||
Weltervægt M | KOR | Bae Jin-suk | |||
Letmellemvægt M | KOR | Song In-joon | |||
Mellemvægt M | KOR | Im Jung-bin | |||
Letsværvægt M | KOR | Choi Ki-soo | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | KOR | Nam Sung-ho | |||
K1 1000 m M | KOR | Nam Sung-ho | |||
Cykling | |||||
Pointsløb M | KOR | Cho Ho-sung | |||
Keirin M | KOR | Eum In-young | |||
Mountainbike M | KOR | Kang Dong-woo | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | KOR | Kwon Kyung-min | |||
Tårnspring M | KOR | Cho Dae-don | |||
Yoo Chang-joon | |||||
Tårnspring K | KOR | Choi Hye-jin | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | KOR | Seo Mi-jung | |||
Fleuret individuelt M | KOR | Kim Young-ho | |||
Kårde individuelt K | KOR | Ko Jung-sun | |||
Kårde individuelt M | KOR | Lee Sang-ki | |||
Lee Sang-yup | |||||
Yang Roy-Sung | |||||
Sabel individuelt M | KOR | Lee Seung-won | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | KOR | Song Chong-gug | |||
Kim Sang-sik | |||||
Kim Do-hoon | |||||
Sim Jae-won | |||||
Park Jin-sub | |||||
Ko Jong-su | |||||
Kang Chul | |||||
Lee Chun-soo | |||||
Kim Yong-dae | |||||
Kim Do-kyun | |||||
Cho Se-kwon | |||||
Lee Young-pyo | |||||
Choi Chul-woo | |||||
Park Jae-hong | |||||
Lee Dong-gook | |||||
Choi Tai-uk | |||||
Park Ji-sung | |||||
Park Dong-hyuk | |||||
Choi Hy-un | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | KOR | Choi Mi-sun | |||
Individuelt M | KOR | Yeo Hong-chul | |||
Lee Jang-hyung | |||||
Cho Seong-min | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Hold M | KOR | Lee Jang-hyung | |||
Yeo Hong-chul | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Cho Seong-min | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Gulv K | KOR | Choi Mi-sun | |||
Spring på hest K | KOR | Choi Mi-sun | |||
Bom K | KOR | Choi Mi-sun | |||
Forskudt barre K | KOR | Choi Mi-sun | |||
Gulv M | KOR | Yeo Hong-chul | |||
Cho Seong-min | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Spring på hest M | KOR | Cho Seong-min | |||
Lee Joo-hyung | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Yeo Hong-chul | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Bensving M | KOR | Lee Jang-hyung | |||
Kim Dong-hwa | |||||
Cho Seong-min | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Ringe M | KOR | Lee Joo-hyung | |||
Kim Dong-hwa | |||||
Yeo Hong-chul | |||||
Cho Seong-min | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Barre M | KOR | Lee Joo-hyung | |||
Lee Jang-hyung | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Cho Seong-min | |||||
Jung Jin-soo | |||||
Reck M | KOR | Jung Jin-soo | |||
Lee Jang-hyung | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Cho Seong-min | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | KOR | Yoon Kyung-shin | |||
Han Kyung-tai | |||||
Yoon Kyung-min | |||||
Park Min-chul | |||||
Park Jung-Jin | |||||
Lee Suik-Houng | |||||
Choi Hyun-Ho | |||||
Moon Byung-Wook | |||||
Paek Won-chul | |||||
Cho Chi-hyo | |||||
Kang Il-koo | |||||
Lee Jae-woo | |||||
Hong Ki-Il | |||||
Cho Bum-Yun | |||||
Park Sung-Rip | |||||
Håndbold K | KOR | Park Chung-hee | |||
Huh Soon-young | |||||
Han Sun-hee | |||||
Kim Jin-soon | |||||
Lee Jung-young | |||||
Kim Hyang-ki | |||||
Moon Kyeong-ha | |||||
Lee Sang-eun | |||||
Kim Hyun-ok | |||||
Choi Hyun-jung | |||||
Huh Young-sook | |||||
Chung Eun-hee | |||||
Lee Nam-soo | |||||
Oh Seong-ok | |||||
Oh Yong-ran | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | KOR | Lim Jung-woo | |||
Kim Yoon | |||||
Kang Keon-wook | |||||
Jeon Jong-ha | |||||
Hwang Jong-hyun | |||||
Kim Jung-chul | |||||
Seo Jong-ho | |||||
Lim Jong-chun | |||||
Kim Yong-bae | |||||
Yeo Woon-kon | |||||
Han Hyung-bae | |||||
Kim Chul-hwan | |||||
Ji Seong-hwan | |||||
Jeon Hong-kwon | |||||
Kim Kyung-seok | |||||
Song Seung-tae | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | KOR | Park Sung-ja | |||
Halv-letvægt K | KOR | Jang Jae-sim | |||
Halv-mellemvægt K | KOR | Jung Sung-sook | |||
Mellemvægt K | KOR | Cho Min-sun | |||
Halv-sværvægt K | KOR | Lee So-yeon | |||
Sværvægt K | KOR | Kim Seon-young | |||
Ekstra-letvægt M | KOR | Jung Bu-kyung | |||
Halv-letvægt M | KOR | Han Ji-Hwan | |||
Letvægt M | KOR | Choi Yong-sin | |||
Halv-mellemvægt M | KOR | Cho In-chul | |||
Mellemvægt M | KOR | Yoo Sung-Yeon | |||
Halv-sværvægt M | KOR | Jang Sung-ho | |||
Sværvægt M | KOR | Ko Kyung-Doo | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | KOR | Lee In-soo | |||
Letvægt dobbeltsculler K | KOR | Im Jin-Myung | |||
Mun Hae-Young | |||||
Sejlsport | |||||
470 M | KOR | Jung Sung-ahn | |||
Kim Dae-young | |||||
Laser M | KOR | Kim Ho-kon | |||
Windsurfer K | KOR | Joo Soon-ahn | |||
Windsurfer M | KOR | Ok Duck-pil | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | KOR | Bae Sung-duk | |||
Lee Eun-chul | |||||
Riffel liggende M | KOR | Bae Sung-duk | |||
Lee Eun-chul | |||||
Luftriffel M | KOR | Lim Young-sueb | |||
Lee Eun-chul | |||||
Luftriffel K | KOR | Choi Dae-young | |||
Kang Cho-hyun | |||||
Sportspistol K | KOR | Song Ji-young | |||
Boo Soon-hee | |||||
Luftpistol K | KOR | Boo Soon-hee | |||
Song Ji-young | |||||
Skeet M | KOR | Jeon Chan-sik | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | KOR | Jang Hee-jin | |||
50 m fri stil M | KOR | Kim Min-suk | |||
100 m fri stil K | KOR | Jang Hee-jin | |||
100 m fri stil M | KOR | Kim Min-suk | |||
200 m fri stil K | KOR | Roh Joo-hee | |||
400 m fri stil K | KOR | Roh Joo-hee | |||
400 m fri stil M | KOR | Woo Chul | |||
1500 m fri stil M | KOR | Cho Sung-mo | |||
100 m rygcrawl K | KOR | Shim Min-ji | |||
100 m rygcrawl M | KOR | Sung Min | |||
200 m rygcrawl K | KOR | Choi Soo-min | |||
200 m rygcrawl M | KOR | Lee Jong-min | |||
100 m brystsvømning K | KOR | Byun Hye-young | |||
100 m brystsvømning M | KOR | Joe Kyong-fan | |||
200 m brystsvømning K | KOR | Ku Hyo-jin | |||
200 m brystsvømning M | KOR | Joe Kyong-fan | |||
100 m butterfly K | KOR | Lee Bo-eun | |||
200 m butterfly M | KOR | Han Kyu-chul | |||
200 m medley K | KOR | Nam Yoosun | |||
200 m medley M | KOR | Han Kyu-chul | |||
400 m medley K | KOR | Lee Ji-hyun | |||
400 m medley M | KOR | Kim Bang-hyun | |||
4x100 m medley K | KOR | Jang Hee-jin | |||
Ku Hyo-jin | |||||
Shim Min-ji | |||||
Lee Bo-eun | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | KOR | Yoo Na-mi | |||
Jang Yoon-kyeong | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | KOR | Lee Chul-seung | |||
Yoo Seung-min | |||||
Kim Taek-soo | |||||
Individuelt K | KOR | Ryu Ji-hye | |||
Lee Eun-sil | |||||
Suk Eun-mi | |||||
Double M | KOR | Yoo Seung-min | |||
Oh Sang-eun | |||||
Lee Chul-seung | |||||
Kim Taek-soo | |||||
Double K | KOR | Suk Eun-mi | |||
Kim Moo-kyo | |||||
Lee Eun-sil | |||||
Ryu Ji-hye | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | KOR | Jung Jae-eun | |||
Weltervægt K | KOR | Lee Sun-hee | |||
Fjervægt M | KOR | Sin Joon-sik | |||
Sværvægt M | KOR | Kim Kyong-hun | |||
Tennis | |||||
Single M | KOR | Lee Hyung-taik | |||
Double M | KOR | Lee Hyung-taik | |||
Yoon Yong-Il | |||||
Double K | KOR | Park Sung-Hee | |||
Cho Yoon-jeong | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt K | KOR | Kim Soon-hee | |||
Supersværvægt K | KOR | Kyung Ae-mun | |||
Bantamvægt M | KOR | Hwang Kyu-dong | |||
Fjervægt M | KOR | Kim Young-tae | |||
Letvægt M | KOR | Kim Hak-bong | |||
Lee Bae-young | |||||
Sværvægt M | KOR | Choi Jong-kun | |||
Supersværvægt M | KOR | Kim Tae-hyun | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | KOR | Moon Myung-seok | |||
Fri stil fjervægt M | KOR | Jang Jae-sung | |||
Fri stil weltervægt M | KOR | Moon Eui-jae | |||
Fri stil mellemvægt M | KOR | Yang Hyun-mo | |||
Græsk romersk fluevægt M | KOR | Sim Kwon-ho | |||
Græsk romersk bantamvægt M | KOR | Kim In-sub | |||
Græsk romersk fjervægt M | KOR | Choi Sang-sun | |||
Græsk romersk letvægt M | KOR | Sang Pil-son | |||
Græsk romersk weltervægt M | KOR | Kim Jin-soo | |||
Græsk romersk sværvægt M | KOR | Park Woo | |||
* Listen ovenfor over Sydkoreanske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydkoreanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||