Sydafrikanske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | RSA | Leanda Hendricks | |||
Jill Borresen | |||||
Kirstin Lewis | |||||
Hold K | RSA | Kirstin Lewis | |||
Leanda Hendricks | |||||
Jill Borresen | |||||
Atletik | |||||
200 m M | RSA | Alfred Visagie | |||
400 m M | RSA | Hendrik Mokganyetsi | |||
Bobang Phiri | |||||
Arnaud Malherbe | |||||
800 m M | RSA | Marius van Heerden | |||
Johan Botha | |||||
Hezekiel Sepeng | |||||
5000 m M | RSA | Shadrack Hoff | |||
John Morapedi | |||||
10000 m M | RSA | Hendrick Ramaala | |||
Maraton M | RSA | Lawrence Peu | |||
Josia Thugwane | |||||
Gert Thys | |||||
400 m hæk M | RSA | Llewelyn Herbert | |||
3000 m forhindringsløb M | RSA | Shadrack Mogotsi | |||
4x400 m M | RSA | Hendrik Mokganyetsi | |||
Bobang Phiri | |||||
Alfred Visagie | |||||
Arnaud Malherbe | |||||
Stangspring M | RSA | Riaan Botha | |||
Okkert Brits | |||||
Længdespring M | RSA | Francois Fouche | |||
1500 m K | RSA | Gwen Griffiths | |||
5000 m K | RSA | Gwen Griffiths | |||
10000 m K | RSA | Colleen de Reuck | |||
Maraton K | RSA | Elana Meyer | |||
400 m hæk K | RSA | Karen van der Veen | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | RSA | Masibulele Makepula | |||
Fjervægt M | RSA | Phillip Ndou | |||
Letvægt M | RSA | Irvin Buhlalu | |||
Letmellemvægt M | RSA | Victor Kunene | |||
Letsværvægt M | RSA | Sybrand Botes | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | RSA | Ruth Nortje | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | RSA | Jacqueline Martin | |||
Erica Green | |||||
Landevejsløb M | RSA | Blayne Wikner | |||
Douglas Ryder | |||||
Individuel forfølgelse M | RSA | David George | |||
Pointsløb M | RSA | David George | |||
1000 m på tid M | RSA | Jean-Pierre van Zyl | |||
Mountainbike K | RSA | Erica Green | |||
Hockey | |||||
Hockey M | RSA | Gregg Clark | |||
Craig Jackson | |||||
Brian Myburgh | |||||
Shaun Cooke | |||||
Matthew Hallowes | |||||
Kevin Chree | |||||
Alistar Frederdicks | |||||
Murray Anderson | |||||
Brad Milne | |||||
Greg Nicol | |||||
Bradley Michalaro | |||||
Craig Fulton | |||||
Wayne Graham | |||||
Gary Boddington | |||||
Charles Teversham | |||||
Grant Fulton | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt M | RSA | Duncan Mackinnon | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | RSA | Claud Cloete | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand K | RSA | Helen Fleming | |||
Colleen Orsmond | |||||
Toer uden styrmand M | RSA | Gregory Bayne | |||
John Callie | |||||
Letvægtsfirer M | RSA | Gareth Costa | |||
Mark Rowand | |||||
Michael Hasselbach | |||||
Roger Tobler | |||||
Sejlsport | |||||
Laser | RSA | David Hibberd | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RSA | Jaco Henn | |||
Riffel liggende M | RSA | Jaco Henn | |||
Skeet M | RSA | Mel Hains | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | RSA | Marianne Kriel | |||
50 m fri stil M | RSA | Brendon Dedekind | |||
100 m fri stil K | RSA | Helene Muller | |||
100 m fri stil M | RSA | Brendon Dedekind | |||
200 m fri stil K | RSA | Helene Muller | |||
400 m fri stil M | RSA | Ryk Neethling | |||
1500 m fri stil M | RSA | Ryk Neethling | |||
100 m rygcrawl K | RSA | Marianne Kriel | |||
200 m rygcrawl K | RSA | Marianne Kriel | |||
100 m brystsvømning K | RSA | Julia Russell | |||
Penelope Heyns | |||||
200 m brystsvømning K | RSA | Penelope Heyns | |||
Julia Russell | |||||
100 m butterfly K | RSA | Amanda Loots | |||
200 m butterfly K | RSA | Amanda Loots | |||
200 m medley K | RSA | Julia Russell | |||
4x100 m medley K | RSA | Helene Muller | |||
Marianne Kriel | |||||
Amanda Loots | |||||
Penelope Heyns | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | RSA | Tjaart Du Plessis | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||