Sydafrikanske deltagere ved OL i Melbourne 1956 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
400 m M | RSA | Malcolm Spence | |||
Maraton M | RSA | Mercer Davies | |||
Jan Barnard | |||||
110 m hæk M | RSA | Mechiel Burger | |||
400 m hæk M | RSA | Gerhardus Potgieter | |||
Længdespring M | RSA | Neville Price | |||
Diskoskast M | RSA | Stephanus du Plessis | |||
100 m K | RSA | Elaine Winter | |||
80 m hæk K | RSA | Elaine Winter | |||
Højdespring K | RSA | Hermina Geyser | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | RSA | Albert Ludick | |||
Fjervægt M | RSA | Leonard Leisching | |||
Letweltervægt M | RSA | Henry Loubscher | |||
Weltervægt M | RSA | Nicholas Andre | |||
Letmellemvægt M | RSA | Alexander Webster | |||
Letsværvægt M | RSA | Piet van Vuuren | |||
Sværvægt M | RSA | Daniel Bekker | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | RSA | Alfred Swift | |||
Anne-Jan Hettema | |||||
Charles Jonker | |||||
Holdforfølgelse M | RSA | Robert Fowler | |||
Anne-Jan Hettema | |||||
Alfred Swift | |||||
Charles Jonker | |||||
1000 m på tid M | RSA | Alfred Swift | |||
Sprint M | RSA | Thomas Shardelow | |||
Tandem M | RSA | Raymond Robinson | |||
Thomas Shardelow | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | RSA | Ockert van Greunen | |||
Harry Schmidt | |||||
Marthinus du Plessis | |||||
Hold M | RSA | Ockert van Greunen | |||
Harry Schmidt | |||||
Marthinus du Plessis | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | RSA | Denis Hegarty | |||
Noel Horsfield | |||||
Geoffrey Myburgh | |||||
Finnjolle M | RSA | Eric Bongers | |||
Sharpie | RSA | Alfred Evans | |||
John Sully | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RSA | Robin Lavine | |||
Riffel liggende M | RSA | Johannes Human | |||
Robin Lavine | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | RSA | Natalie Myburgh | |||
Susan Roberts | |||||
Jeanette Myburgh | |||||
100 m fri stil M | RSA | Dennis Ford | |||
William Steuart | |||||
Peter Duncan | |||||
400 m fri stil K | RSA | Susan Roberts | |||
Natalie Myburgh | |||||
400 m fri stil M | RSA | William Steuart | |||
Anthony Briscoe | |||||
Peter Duncan | |||||
1500 m fri stil M | RSA | Peter Duncan | |||
100 m rygcrawl K | RSA | Moira Abernathy | |||
4x100 m fri stil K | RSA | Moira Abernathy | |||
Natalie Myburgh | |||||
Susan Roberts | |||||
Jeanette Myburgh | |||||
4x200 m fri stil M | RSA | Peter Duncan | |||
William Steuart | |||||
Anthony Briscoe | |||||
Dennis Ford | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | RSA | Reginald Gaffley | |||
Gaston Gaffney | |||||
Mellemvægt M | RSA | Johannes Greeff | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | RSA | Abraham Geldenhuys | |||
Fri stil weltervægt M | RSA | Coenraad de Villiers | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 1956 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Melbourne 1956 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||