Portugisiske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | POR | Nuno Pombo | |||
Atletik | |||||
100 m M | POR | Luis Cunha | |||
800 m M | POR | Antonio Abrantes | |||
1500 m M | POR | Antonio Travassos | |||
Luis Feiteira | |||||
Luis Jesus | |||||
5000 m M | POR | Luis Jesus | |||
Jose Ramos | |||||
10000 m M | POR | Carlos Patricio | |||
Paulo Guerra | |||||
Alfredo Braz | |||||
Maraton M | POR | Antonio Pinto | |||
Domingos Castro | |||||
Manuel Matias | |||||
400 m hæk M | POR | Carlos Silva | |||
3000 m forhindringsløb M | POR | Vitor Almeida | |||
Eduardo Henriques | |||||
20 km kapgang M | POR | Jose Cardoso Urbano | |||
50 km kapgang M | POR | Jose Magalhaes | |||
Stangspring M | POR | Nuno Fernandes | |||
Længdespring M | POR | Carlos Calado | |||
Trespring M | POR | Carlos Calado | |||
100 m K | POR | Lucretia Jardim | |||
200 m K | POR | Lucretia Jardim | |||
800 m K | POR | Eduarda Coelho | |||
1500 m K | POR | Carla Sacramento | |||
5000 m K | POR | Ana Dias | |||
10000 m K | POR | Conceicao Ferreira | |||
Fernanda Ribeiro | |||||
Maraton K | POR | Albertina Machado | |||
Manuela Machado | |||||
Albertina Dias | |||||
10 km kapgang K | POR | Susana Feitor | |||
Kuglestød K | POR | Teresa Machado | |||
Diskoskast K | POR | Teresa Machado | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | POR | Jose Garcia | |||
K2 500 m M | POR | Rui Fernandes | |||
Joaquim Queiros | |||||
K1 1000 m M | POR | Jose Garcia | |||
K2 1000 m M | POR | Rui Fernandes | |||
Joaquim Queiros | |||||
C1 500 m M | POR | Silvestre Pereira | |||
C1 1000 m M | POR | Silvestre Pereira | |||
K1 slalom K | POR | Florencia Fernandes | |||
K1 slalom M | POR | Anibal Ferreira Fernandes | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | POR | Ana de Oliveira Barros | |||
Landevejsløb M | POR | Nuno Marta | |||
Candido Barbosa | |||||
Orlando Rodrigues | |||||
Pedro Lopes | |||||
Jose Azevedo | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | POR | Luis Oliveira | |||
Emilio Peixe | |||||
Daniel Carvalho | |||||
Hugo Porfirio | |||||
Nuno Santo | |||||
Daniel Santos | |||||
Paulo Alves | |||||
Jose Dominguez | |||||
Roberto Severo | |||||
Rui Bento | |||||
Nuno Ribeiro | |||||
Rui Oliveira | |||||
Afonso Agra | |||||
Nuno Rocha | |||||
Carlos Magalhaes | |||||
Jose Vidigal | |||||
Paulo Costinha | |||||
Jose Silva | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | POR | Diana Texeira | |||
Gulv K | POR | Diana Texeira | |||
Spring på hest K | POR | Diana Texeira | |||
Bom K | POR | Diana Texeira | |||
Forskudt barre K | POR | Diana Texeira | |||
Judo | |||||
Letvægt K | POR | Filipa Cavalleri | |||
Ekstra-letvægt M | POR | Pedro Caravana | |||
Halv-letvægt M | POR | Michel Almeida | |||
Letvægt M | POR | Guilherme Bentes | |||
Halv-sværvægt M | POR | Pedro Soares | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | POR | Manuel Barroso | |||
Roning | |||||
Letvægtsfirer M | POR | Manuel Fernandes | |||
Samuel Aguiar | |||||
Henrique Baixinho | |||||
Joao Fernandes | |||||
Sejlsport | |||||
Star | POR | Miguel Costa | |||
Diogo Cayolla | |||||
470 M | POR | Nuno Barreto | |||
Vitor Rocha | |||||
Europajolle K | POR | Joana Pratas | |||
Finnjolle M | POR | Vasco Batista | |||
Laser | POR | Vasco Serpa | |||
Windsurfer K | POR | Catarina Fagundes | |||
Windsurfer M | POR | Joao Rodrigues | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | POR | Carla Ribeiro | |||
Sara Antunes | |||||
Luftriffel K | POR | Sara Antunes | |||
Carla Ribeiro | |||||
Trap M | POR | Joao Rebelo | |||
Manuel Vieira da Silva | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | POR | Paulo Trindade | |||
200 m fri stil K | POR | Ana Alegria | |||
400 m fri stil K | POR | Ana Alegria | |||
1500 m fri stil M | POR | Pedro Ferreiro | |||
100 m rygcrawl K | POR | Maria Santos | |||
100 m rygcrawl M | POR | Nuno Laurentino | |||
200 m rygcrawl K | POR | Petra Chaves | |||
200 m rygcrawl M | POR | Nuno Laurentino | |||
100 m brystsvømning K | POR | Joana Soutinho | |||
200 m brystsvømning M | POR | Jose Couto | |||
100 m butterfly K | POR | Ana Francisco | |||
200 m butterfly K | POR | Ana Francisco | |||
200 m butterfly M | POR | Diogo Madeira | |||
200 m medley K | POR | Petra Chaves | |||
4x100 m medley K | POR | Maria Santos | |||
Ana Francisco | |||||
Ana Alegria | |||||
Joana Soutinho | |||||
4x100 m medley M | POR | Miguel Machado | |||
Jose Couto | |||||
Miguel Cabrita | |||||
Nuno Laurentino | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | POR | Luis Miguel Barbosa | |||
Joo Carlos Pereira | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | POR | Nuno Alves | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | POR | David Maia | |||
* Listen ovenfor over Portugisiske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Portugisiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||