Norske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | NOR | Ingeborg Marken | |||
Styrtløb M | NOR | Kjetil Andre Aamodt | |||
Kenneth Sivertsen | |||||
Bjarne Solbakken | |||||
Lasse Kjus | |||||
Super G K | NOR | Ingeborg Marken | |||
Super G M | NOR | Kenneth Sivertsen | |||
Bjarne Solbakken | |||||
Lasse Kjus | |||||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Storslalom K | NOR | Stina Nilsen | |||
Andrine Flemmen | |||||
Storslalom M | NOR | Kenneth Sivertsen | |||
Bjarne Solbakken | |||||
Lasse Kjus | |||||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Slalom K | NOR | Hedda Berntsen | |||
Trine Bakke-Rognmo | |||||
Slalom M | NOR | Ole Christian Furuseth | |||
Truls Ove Karlsen | |||||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Tom Stiansen | |||||
Kombination M | NOR | Truls Ove Karlsen | |||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Lasse Kjus | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | NOR | Gunn Margit Andreassen | |||
Ann-Elen Skjelbreid | |||||
Gro Marit Kristiansen | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
10 km M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Egil Gjelland | |||||
Frode Andresen | |||||
10 km forfølgelse K | NOR | Gunn Margit Andreassen | |||
Ann-Elen Skjelbreid | |||||
Gro Marit Kristiansen | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
12,5 km forfølgelse M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Egil Gjelland | |||||
Frode Andresen | |||||
15 km K | NOR | Gunn Margit Andreassen | |||
Ann-Elen Skjelbreid | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
Linda Tjørhom | |||||
20 km M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Egil Gjelland | |||||
Frode Andresen | |||||
4x7,5 km K | NOR | Liv Grete Poiree | |||
Gunn Margit Andreassen | |||||
Ann-Elen Skjelbreid | |||||
Linda Tjørhom | |||||
4x7,5 km M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Egil Gjelland | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Frode Andresen | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | NOR | Arnfinn Kristiansen | |||
Bjarne Røyland | |||||
Firer M | NOR | Mariusz Musial | |||
Arnfinn Kristiansen | |||||
Ole Christian Strømberg | |||||
Bjarne Røyland | |||||
Langrend | |||||
10 km K | NOR | Bente Skari | |||
Anita Moen | |||||
Tina Bay | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
15 km M | NOR | Anders Aukland | |||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Frode Estil | |||||
Erling Jevne | |||||
5+5 km forfølgelse K | NOR | Hilde G. Pedersen | |||
Bente Skari | |||||
Vibeke Skofterud | |||||
Tina Bay | |||||
10+10 km forfølgelse M | NOR | Anders Aukland | |||
Thomas Alsgaard | |||||
Frode Estil | |||||
Kristen Skjeldal | |||||
15 km K | NOR | Vibeke Skofterud | |||
Marit Bjørgen | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
Maj Helen Sorkmo | |||||
30 km M | NOR | Tor Arne Hetland | |||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Kristen Skjeldal | |||||
Thomas Alsgaard | |||||
30 km K | NOR | Vibeke Skofterud | |||
Marit Bjørgen | |||||
Bente Skari | |||||
Anita Moen | |||||
50 km M | NOR | Erling Jevne | |||
Anders Aukland | |||||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Frode Estil | |||||
4x5 km K | NOR | Anita Moen | |||
Marit Bjørgen | |||||
Bente Skari | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
4x10 km M | NOR | Anders Aukland | |||
Thomas Alsgaard | |||||
Kristen Skjeldal | |||||
Frode Estil | |||||
Sprint K | NOR | Anita Moen | |||
Maj Helen Sorkmo | |||||
Vibeke Skofterud | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
Sprint M | NOR | Tor Arne Hetland | |||
Trond Einar Elden | |||||
Trond Iversen | |||||
Haavard Bjerkeli | |||||
Curling | |||||
Curling K | NOR | Camilla Holth | |||
Marianne Haslum | |||||
Hanne Pettersen Woods | |||||
Dordi Nordby | |||||
Curling M | NOR | Flemming Davanger | |||
Torger Nergaard | |||||
Lars Vågberg | |||||
Bent Ånund Ramsfjell | |||||
Pål Trulsen | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | NOR | Kari Traa | |||
Ingrid Berntsen | |||||
Spring K | NOR | Hilde Synnøve Lid | |||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | NOR | Kristian Hammer | |||
Preben Brynemo | |||||
Sverre Rotevatn | |||||
Jan Rune Grave | |||||
Sprint M | NOR | Kristian Hammer | |||
Preben Brynemo | |||||
Sverre Rotevatn | |||||
Jan Rune Grave | |||||
Hold M | NOR | Jan Rune Grave | |||
Sverre Rotevatn | |||||
Kristian Hammer | |||||
Lars Andreas Østvik | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt M | NOR | Snorre Pedersen | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | NOR | Roar Ljøkelsøy | |||
Lars Bystøl | |||||
Anders Bardal | |||||
Tommy Ingebrigtsen | |||||
Stor bakke M | NOR | Roar Ljøkelsøy | |||
Lars Bystøl | |||||
Anders Bardal | |||||
Tommy Ingebrigtsen | |||||
Hold M | NOR | Roar Ljøkelsøy | |||
Lars Bystøl | |||||
Tommy Ingebrigtsen | |||||
Anders Bardal | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | NOR | Lisa Wiik | |||
Stine Brun Kjeldaas | |||||
Kjersti Buaas | |||||
Halfpipe M | NOR | Espen Arvesen | |||
Kim Christiansen | |||||
Halvor Lunn | |||||
Daniel Franck | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m M | NOR | Grunde Njøs | |||
1000 m M | NOR | Aadne Søndral | |||
Petter Andersen | |||||
Grunde Njøs | |||||
1500 m M | NOR | Aadne Søndral | |||
Eskil Ervik | |||||
Petter Andersen | |||||
5000 m M | NOR | Stian Bjorge | |||
Eskil Ervik | |||||
Lasse Sætre | |||||
10000 m M | NOR | Kjell Storelid | |||
Lasse Sætre | |||||
* Listen ovenfor over Norske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Norske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||