Norske deltagere ved OL i Antwerpen 1920 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | NOR | Asle Bækkedal | |||
Rolf Stenersen | |||||
Bjarne Guldager | |||||
Johan Johnsen | |||||
200 m M | NOR | Rolf Stenersen | |||
Bjarne Guldager | |||||
400 m M | NOR | Einar Mangset | |||
800 m M | NOR | Odolf Larsen | |||
1500 m M | NOR | Eivind Rasmussen | |||
Terrænløb individuelt M | NOR | Even Vengshoel | |||
4x100 m M | NOR | Bjarne Guldager | |||
Asle Bækkedal | |||||
Erling Aastad | |||||
Rolf Stenersen | |||||
Længdespring M | NOR | Erling Aastad | |||
Einar Ræder | |||||
Johan Johansen | |||||
Trespring M | NOR | Erling Juul | |||
Kaare Bache | |||||
Erling Vinne | |||||
Femkamp M | NOR | Helge Løvland | |||
Ole Reistad | |||||
Tikamp M | NOR | Helge Løvland | |||
Einar Ræder | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | NOR | Peder Kjellberg | |||
Einar Nilsen | |||||
Bantamvægt M | NOR | John Koss | |||
Hjalmar Nygaard | |||||
Fjervægt M | NOR | Paul Erdal | |||
Arthur Olsen | |||||
Letvægt M | NOR | Johan Sæterhaug | |||
Weltervægt M | NOR | Aage Steen | |||
Trygve Stokstad | |||||
Mellemvægt M | NOR | Hjalmar Strømme | |||
Rolf Jacobsen | |||||
Letsværvægt M | NOR | Johan Clementz | |||
Sverre Sørsdal | |||||
Sværvægt M | NOR | Sigurd Hoel | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | NOR | Helge Fladby | |||
Thorstein Stryken | |||||
Olaf Nygaard | |||||
Paul Henrichsen | |||||
Landevejsløb hold M | NOR | Paul Henrichsen | |||
Thorstein Stryken | |||||
Helge Fladby | |||||
Olaf Nygaard | |||||
Udspring | |||||
Tårnspring M | NOR | Sigvard Andersen | |||
Tårnspring K | NOR | Brynhild Berge | |||
Ragnhild Larsen | |||||
Lige spring M | NOR | Sigvard Andersen | |||
Bernhard Dahl | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | NOR | Jens Falkenberg | |||
Military individuelt | NOR | Eugen Johansen | |||
Knut Gysler | |||||
Bjørn Bjørnseth | |||||
Military hold | NOR | Eugen Johansen | |||
Knut Gysler | |||||
Bjørn Bjørnseth | |||||
Ridebanespringning individuelt | NOR | Eugen Johansen | |||
Paul Michelet | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | NOR | Ingrid Guldbrandsen | |||
Margot Moe | |||||
Individuelt M | NOR | Martin Stixrud | |||
Andreas Krogh | |||||
Parløb | NOR | Alexia Bryn | |||
Yngvar Bryn | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | NOR | Petter Hol | |||
Frit system hold M | NOR | Frithjof Sælen | |||
Jørgen Andersen | |||||
Petter Hol | |||||
Reidar Tønsberg | |||||
Gustav Bayer | |||||
Otto Johannessen | |||||
Henrik Nielsen | |||||
Hermann Helgesen | |||||
Olav Sundal | |||||
Asbjørn Bodahl | |||||
Torbjørn Kristoffersen | |||||
Eilert Bøhm | |||||
Haakon Endreson | |||||
Jørgen Bjørnstad | |||||
Anker Johansen | |||||
Jacob Opdahl | |||||
Ingolf Davidsen | |||||
Arthur Rydstrøm | |||||
Karl Aas | |||||
Trygve Bøyesen | |||||
Jacob Erstad | |||||
Bjørn Skjærpe | |||||
Alf Aaning | |||||
Harald Færstad | |||||
Wilhelm Steffensen | |||||
Lauritz Wigand-Larsen | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | NOR | Arne Tellefsen | |||
Johannes Smith | |||||
Roning | |||||
Firer med styrmand M | NOR | Thoralf Hagen | |||
Theodor Klem | |||||
Ludvig Henry | |||||
Birger Var | |||||
Henry Larsen | |||||
Otter M | NOR | Karl Nag | |||
Tollef Tollefsen | |||||
Thoralf Hagen | |||||
Theodor Nag | |||||
Thore Michelsen | |||||
Arne Mortensen | |||||
Conrad Olsen | |||||
Adolf Nilsen | |||||
Håkon Ellingsen | |||||
Sejlsport | |||||
12 m | NOR | Christen Wiese | |||
Thor Orvig | |||||
Johan Friele | |||||
Martin Borthen | |||||
Erik Orvig | |||||
Olav Orvig | |||||
Egil Reimers | |||||
Kaspar Hassel | |||||
Arthur Allers | |||||
12 m, type 1907 | NOR | Halvor Birkeland | |||
Kristen Østervold | |||||
Lauritz Christiansen | |||||
Henrik Østervold | |||||
Jan Østervold | |||||
Halvor Møgster | |||||
Rasmus Birkeland | |||||
Die Østervold | |||||
Hans Næss | |||||
10 m | NOR | Charles Arentz | |||
Halfdan Schjøtt | |||||
Trygve Schjøtt | |||||
Willy Gilbert | |||||
Robert Gjertsen | |||||
Otto Falkenberg | |||||
Arne Sejersted | |||||
10 m, type 1907 | NOR | Claus Juell | |||
Gunnar Jamvold | |||||
Sigurd Holter | |||||
Ingar Nielsen | |||||
Ole Sørensen | |||||
Petter Jamvold | |||||
Erik Herseth | |||||
8 m | NOR | Jens Salvesen | |||
Ragnar Vig | |||||
Thorleif Christoffersen | |||||
Fin Schiander | |||||
Nils Thomas | |||||
Ralph Tschudi | |||||
Magnus Konow | |||||
Reidar Marthiniussen | |||||
Lauritz Schmidt | |||||
8 m, type 1907 | NOR | Thorleif Holbye | |||
Kristoffer Olsen | |||||
August Ringvold Sr. | |||||
Tell Wagle | |||||
Alf Bruun Jacobsen | |||||
7 m | NOR | Niels Nielsen | |||
Christian Dick | |||||
Johann Faye | |||||
Sten Abel | |||||
6 m | NOR | Paal Kaasan | |||
Andreas Brecke | |||||
Ingolf Rød | |||||
6 m, type 1907 | NOR | Henrik Agersborg | |||
Einar Berntsen | |||||
Leif Erichsen | |||||
Trygve Pedersen | |||||
Ejnar Torgersen | |||||
Annan Knudsen | |||||
Skydning | |||||
Fri riffel M | NOR | Gudbrand Skatteboe | |||
Østen Østensen | |||||
Fri riffel hold M | NOR | Olaf Sletten | |||
Østen Østensen | |||||
Gudbrand Skatteboe | |||||
Otto Olsen | |||||
Albert Helgerud | |||||
Militærriffel liggende 300 m M | NOR | Otto Olsen | |||
Albert Helgerud | |||||
Militærriffel liggende 300 m hold M | NOR | Olaf Sletten | |||
Otto Olsen | |||||
Albert Helgerud | |||||
Jacob Onsrud | |||||
Østen Østensen | |||||
Militærriffel stående 300 m hold M | NOR | Olaf Sletten | |||
Østen Østensen | |||||
Otto Olsen | |||||
Gudbrand Skatteboe | |||||
Albert Helgerud | |||||
Militærriffel liggende 600 m M | NOR | Olaf Sletten | |||
Militærriffel liggende 600 m hold M | NOR | Otto Olsen | |||
Albert Helgerud | |||||
Jacob Onsrud | |||||
Østen Østensen | |||||
Olaf Sletten | |||||
Militærriffel liggende 600+300 m hold M | NOR | Jacob Onsrud | |||
Østen Østensen | |||||
Olaf Sletten | |||||
Otto Olsen | |||||
Albert Helgerud | |||||
Lille kaliber M | NOR | Anton Olsen | |||
Lille kaiber hold M | NOR | Sigvart Johansen | |||
Albert Helgerud | |||||
Anton Olsen | |||||
Østen Østensen | |||||
Olaf Sletten | |||||
Fri pistol M | NOR | Oluf Wesmann-Kjær | |||
Einar Liberg | |||||
Trap M | NOR | Johannes Nordahl-Lunde | |||
Trap hold M | NOR | Harald Natvig | |||
Ole Lilleø-Olsen | |||||
Thorsten Johansen | |||||
Hans Nordvik | |||||
Nordal Lunde | |||||
Oluf Wesmann-Kjær | |||||
Løbende mål enkeltskud M | NOR | Otto Olsen | |||
Harald Natvig | |||||
Løbende mål enkeltskud hold M | NOR | Harald Natvig | |||
Hans Nordvik | |||||
Ole Lilleø-Olsen | |||||
Einar Liberg | |||||
Otto Olsen | |||||
Løbende mål dobbeltskud M | NOR | Ole Lilleø-Olsen | |||
Einar Liberg | |||||
Løbende mål dobbeltskud hold M | NOR | Thorstein Johansen | |||
Ole Lilleø-Olsen | |||||
Einar Liberg | |||||
Hans Nordvik | |||||
Harald Natvig | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | NOR | Alfred Steen | |||
400 m fri stil M | NOR | Alfred Steen | |||
100 m rygcrawl M | NOR | Asbjørn Wang | |||
Tennis | |||||
Single K | NOR | Caroline Dahl | |||
Double M | NOR | Conrad Langaard | |||
Jack Nielsen | |||||
Mixdouble | NOR | Caroline Dahl | |||
Conrad Langaard | |||||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt M | NOR | Gudmund Grimstad | |||
Græsk romersk fjervægt M | NOR | Wilhelm Olsen | |||
Græsk romersk letvægt M | NOR | Frithjof Andersen | |||
Richard Frydenlund | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | NOR | Sjur Johnsen | |||
Einar Stensrud | |||||
Græsk romersk sværvægt M | NOR | Harald Vasbotten | |||
* Listen ovenfor over Norske deltagere ved OL i 1920 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Norske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Antwerpen 1920 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||