Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Holland
Sydney 2000
Hollandske medaljer ved OL i Sydney 2000
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Cykling
Landevejsløb K
NED
Leontien Zijlaard
Enkeltstart K
NED
Leontien Zijlaard
Individuel forfølgelse K
NED
Leontien Zijlaard
Hockey
Hockey M
NED
Diederik van Weel
Bram Lomans
Piet-Hein Geeris
Stephan Veen
Jeroen Delmee
Sander van der Weide
Guus Vogels
Jacques Brinkman
Peter Wind
Remco van Wijk
Wouter van Pelt
Ronald Jansen
Jaap Derk Buma
Teun de Nooijer
Marten Eikelboom
Erik Jazet
Judo
Mellemvægt M
NED
Mark Huizinga
Ridning
Dressur individuelt
NED
Anky van Grunsven
Ridebanespringning individuelt
NED
Jeroen Dubbeldam
Svømning
50 m fri stil K
NED
Inge de Bruijn
100 m fri stil K
NED
Inge de Bruijn
100 m fri stil M
NED
Pieter van den Hoogenband
200 m fri stil M
NED
Pieter van den Hoogenband
100 m butterfly K
NED
Inge de Bruijn
Sølvmedaljer
Cykling
Pointsløb K
NED
Leontien Zijlaard
Ridning
Dressur hold
NED
Anky van Grunsven
Coby van Baalen
Arjen Teeuwissen
Ellen Bontje
Ridebanespringning individuelt
NED
Albert Voorn
Roning
Dobbeltsculler K
NED
Eeke van Nes
Pieta van Dishoeck
Dobbeltfirer M
NED
Michiel Bartman
Dirk Lippits
Diederik Simon
Jochem Verberne
Otter K
NED
Nelleke Penninx
Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Tessa Appeldoorn
Marieke Westerhof
Anneke Venema
Carin Beek
Elien Meijer
Martijntje Quik
Sejlsport
Europajolle K
NED
Margriet Matthijsse
Svømning
4x100 m fri stil K
NED
Manon van Rooijen
Willemina van Rijn
Chantal Groot
Thamar Henneken
Inge de Bruijn
Tennis
Double K
NED
Miriam Oremans
Kristie Boogert
Bronzemedaljer
Bueskydning
Individuelt M
NED
Wietse van Alten
Hockey
Hockey K
NED
Carole Thate
Hanneke Smabers
Ageeth Boomgaardt
Macha van der Vaart
Julie Deiters
Minke Booij
Fatima Moreira de Melo
Susan van der Wielen
Fleur van de Kieft
Mijntje Donners
Daphne Touw
Margje Teeuwen
Dillianne van den Boogard
Clarinda Sinnige
Minke Smabers
Myrna Veenstra
Svømning
50 m fri stil M
NED
Pieter van den Hoogenband
4x200 m fri stil M
NED
Pieter van den Hoogenband
Marcel Wouda
Mark van der Zijden
Johan Kenkhuis
Martijn Zuijdweg
Informationen om Holland ved de olympiske sommerlege ved OL i Sydney 2000 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy