Kasakhstanske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | KAZ | Anastassiya Bannova | |||
Atletik | |||||
200 m M | KAZ | Vyacheslav Muravyev | |||
Maraton M | KAZ | Takhir Mamashayev | |||
400 m hæk M | KAZ | Yevgeniy Meleshenko | |||
20 km kapgang M | KAZ | Rustam Kuvatov | |||
Højdespring M | KAZ | Sergey Zasimovich | |||
Trespring M | KAZ | Roman Valiyev | |||
Tikamp M | KAZ | Dmitriy Karpov | |||
400 m K | KAZ | Olga Tereshkova | |||
100 m hæk K | KAZ | Anastassiya Pilipenko | |||
Natalya Ivoninskaya | |||||
400 m hæk K | KAZ | Tatyana Azarova | |||
20 km kapgang K | KAZ | Svetlana Tolstaya | |||
Højdespring K | KAZ | Marina Aitova | |||
Yekaterina Yevseyeva | |||||
Længdespring K | KAZ | Olga Rypakova | |||
Trespring K | KAZ | Irina Litvinenko | |||
Yelena Parfyonova | |||||
Olga Rypakova | |||||
Kuglestød K | KAZ | Iolanta Ulyeva | |||
Syvkamp K | KAZ | Irina Naumenko | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | KAZ | Birzhan Zhakypov | |||
Fluevægt M | KAZ | Mirat Sarsembayev | |||
Bantamvægt M | KAZ | Kanat Abutalipov | |||
Fjervægt M | KAZ | Galib Jafarov | |||
Letvægt M | KAZ | Merey Akshalov | |||
Letweltervægt M | KAZ | Serik Sapiyev | |||
Weltervægt M | KAZ | Bakhyt Sarsekbayev | |||
Mellemvægt M | KAZ | Bakhtiyar Artayev | |||
Letsværvægt M | KAZ | Yerkebulan Shynaliyev | |||
Supersværvægt M | KAZ | Ruslan Myrsatayev | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | KAZ | Dmitriy Torlopov | |||
K2 500 m M | KAZ | Alexey Dergunov | |||
Dmitriy Kaltenberg | |||||
K1 1000 m M | KAZ | Dmitriy Torlopov | |||
C1 500 m M | KAZ | Mikhail Yemelyanov | |||
C2 500 m M | KAZ | Kaisar Nurmaganbetov | |||
Alexandr Dyadchuk | |||||
C1 1000 m M | KAZ | Mikhail Yemelyanov | |||
K1 slalom K | KAZ | Yekaterina Lukicheva | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | KAZ | Maxim Iglinskiy | |||
Andrey Mizurov | |||||
Landevejsløb K | KAZ | Zulfiya Zabirova | |||
Enkeltstart K | KAZ | Zulfiya Zabirova | |||
Enkeltstart M | KAZ | Andrey Mizurov | |||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | KAZ | Aliya Yussupova | |||
Håndbold | |||||
Håndbold K | KAZ | Irina Borechko | |||
Tatiana Parfenova | |||||
Natalya Yakovleva | |||||
Yuliya Markovich | |||||
Yekaterina Tyapkova | |||||
Olga Travnikova | |||||
Gulzira Iskakova | |||||
Yelena Portova | |||||
Olga Ajiderskaya | |||||
Natalya Kubrina | |||||
Yana Vassilyeva | |||||
Marina Pikalova | |||||
Xeniya Nikandrova | |||||
Yelena Ilyukhina | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | KAZ | Kelbet Nurgazina | |||
Halv-letvægt K | KAZ | Sholpan Kaliyeva | |||
Letvægt K | KAZ | Gulzat Uralbayeva | |||
Mellemvægt K | KAZ | Zhanar Zhanzunova | |||
Halv-sværvægt K | KAZ | Sagat Abikeyeva | |||
Sværvægt K | KAZ | Gulzhan Issanova | |||
Ekstra-letvægt M | KAZ | Salamat Utarbayev | |||
Letvægt M | KAZ | Rinat Ibragimov | |||
Halv-sværvægt M | KAZ | Askhat Zhitkeyev | |||
Sværvægt M | KAZ | Yeldos Ikhsangaliyev | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | KAZ | Galina Dolgushina | |||
Lada Dzhiyenbalanova | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | KAZ | Inga Dudchenko | |||
Letvægt dobbeltsculler K | KAZ | Alexandra Opachanova | |||
Natalya Voronova | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | KAZ | Yuriy Yurkov | |||
Vitaliy Dovgun | |||||
Riffel tre positioner K | KAZ | Olga Dovgun | |||
Riffel liggende M | KAZ | Yuriy Yurkov | |||
Vitaliy Dovgun | |||||
Luftriffel M | KAZ | Yuriy Yurkov | |||
Vitaliy Dovgun | |||||
Luftriffel K | KAZ | Olga Dovgun | |||
Sportspistol K | KAZ | Zauresh Baibussinova | |||
Fri pistol M | KAZ | Rashid Yunusmetov | |||
Luftpistol K | KAZ | Zauresh Baibussinova | |||
Luftpistol M | KAZ | Rashid Yunusmetov | |||
Trap K | KAZ | Elena Struchaeva | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | KAZ | Marina Mulyayeva | |||
50 m fri stil M | KAZ | Stanislav Kuzmin | |||
100 m fri stil M | KAZ | Alexandr Sklyar | |||
200 m fri stil M | KAZ | Artur Dilman | |||
400 m fri stil M | KAZ | Oleg Rabota | |||
100 m rygcrawl K | KAZ | Yekaterina Rudenko | |||
100 m rygcrawl M | KAZ | Stanislav Ossinskiy | |||
200 m rygcrawl M | KAZ | Oleg Rabota | |||
100 m brystsvømning K | KAZ | Yekaterina Sadovnik | |||
100 m brystsvømning M | KAZ | Vladislav Polyakov | |||
Yevgeniy Ryzhkov | |||||
200 m brystsvømning M | KAZ | Vladislav Polyakov | |||
Yevgeniy Ryzhkov | |||||
100 m butterfly M | KAZ | Rustam Khudiyev | |||
200 m medley M | KAZ | Dmitriy Gordiyenko | |||
400 m medley M | KAZ | Dmitriy Gordiyenko | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | KAZ | Aynur Kerey | |||
Arna Toktagan | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | KAZ | Marina Shumakova | |||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | KAZ | Liya Nurkina | |||
Sværvægt M | KAZ | Arman Chilmanov | |||
Triatlon | |||||
Individuelt M | KAZ | Danylo Sapunov | |||
Volleyball | |||||
Volleyball K | KAZ | Yelena Pavlova | |||
Yuliya Kutsko | |||||
Irina Zaitseva | |||||
Olga Karpova | |||||
Olga Grushko | |||||
Tatyana Pyurova | |||||
Yelena Ezau | |||||
Natalya Zhukova | |||||
Xeniya Ilyuchshenko | |||||
Korrina Ishimtseva | |||||
Inna Matveyeva | |||||
Olga Nassedkina | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | KAZ | Maiya Maneza | |||
Irina Nekrassova | |||||
Sværvægt K | KAZ | Alla Vazhenina | |||
Supersværvægt K | KAZ | Mariya Grabovetskaya | |||
Mellemvægt M | KAZ | Vladimir Kuznetsov | |||
Letsværvægt M | KAZ | Vladimir Sedov | |||
Mellemsværvægt M | KAZ | Ilya Ilyin | |||
Sværvægt M | KAZ | Bakhyt Akhmetov | |||
Sergey Istomin | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | KAZ | Zhasulan Mukhtarbekuly | |||
Fri stil fjervægt M | KAZ | Baurzhan Orazgaliyev | |||
Fri stil letvægt M | KAZ | Leonid Spiridonov | |||
Fri stil mellemvægt M | KAZ | Gennadiy Laliyev | |||
Fri stil sværvægt M | KAZ | Taimuraz Tigiyev | |||
Fri stil supersværvægt M | KAZ | Marid Mutalimov | |||
Fri stil fluevægt K | KAZ | Tatyana Bakatyuk | |||
Fri stil letvægt K | KAZ | Olga Smirnova | |||
Fri stil mellemvægt K | KAZ | Yelena Shalygina | |||
Fri stil sværvægt K | KAZ | Olga Zhanibekova | |||
Græsk romersk bantamvægt M | KAZ | Asset Imanbayev | |||
Græsk romersk fjervægt M | KAZ | Nurbakyt Tengizbayev | |||
Græsk romersk letvægt M | KAZ | Darkhan Bayakhmetov | |||
Græsk romersk weltervægt M | KAZ | Roman Melyoshin | |||
Græsk romersk mellemvægt M | KAZ | Andrey Samokhin | |||
Græsk romersk sværvægt M | KAZ | Asset Mambetov | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||