Kasakhstanske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | KAZ | Sergei Martynov | |||
Vitaliy Shin | |||||
Vadim Shikarev | |||||
Individuelt K | KAZ | Yana Touniiantse | |||
Anna Mozhar | |||||
Irina Leonova | |||||
Hold M | KAZ | Sergei Martynov | |||
Vitaliy Shin | |||||
Vadim Shikarev | |||||
Hold K | KAZ | Irina Leonova | |||
Yana Tunyantse | |||||
Anna Mozhar | |||||
Atletik | |||||
100 m M | KAZ | Vitaliy Medvedev | |||
Vitaly Savin | |||||
20 km kapgang M | KAZ | Valeriy Borisov | |||
50 km kapgang M | KAZ | Sergei Korepanov | |||
Stangspring M | KAZ | Igor Potapovich | |||
Trespring M | KAZ | Sergey Arzamasov | |||
Kuglestød M | KAZ | Sergey Rubtsov | |||
100 m K | KAZ | Natalya Vorobyova | |||
400 m K | KAZ | Svetlana Bodritskaya | |||
5000 m K | KAZ | Irina Mikitenko | |||
400 m hæk K | KAZ | Natalya Torshina | |||
10 km kapgang K | KAZ | Maya Sazonova | |||
Svetlana Tolstaya | |||||
Højdespring K | KAZ | Svetlana Zalevskaya | |||
Længdespring K | KAZ | Yelena Koshcheyeva | |||
Yelena Pershina | |||||
Kuglestød K | KAZ | Yelena Baltabayeva | |||
Syvkamp K | KAZ | Svetlana Kazanina | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | KAZ | Bolat Dzhumadilov | |||
Bantamvægt M | KAZ | Bektas Abubakirov | |||
Fjervægt M | KAZ | Bakhtiyar Tyleganov | |||
Letweltervægt M | KAZ | Bolat Niyazymbetov | |||
Weltervægt M | KAZ | Nurzhan Smanov | |||
Letmellemvægt M | KAZ | Ezmouhan Ibzaimov | |||
Letsværvægt M | KAZ | Vassily Zhirov | |||
Supersværvægt M | KAZ | Mikhail Jourchenko | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | KAZ | Yevgeniy Yegorov | |||
K2 500 m M | KAZ | Ilfat Gatiyatullin | |||
Dmitriy Torlopov | |||||
K1 1000 m M | KAZ | Andrey Safaryan | |||
K2 1000 m M | KAZ | Sergey Skrypnik | |||
Yevgeniy Yegorov | |||||
K4 1000 m M | KAZ | Sergey Skrypnik | |||
Andrey Safaryan | |||||
Llfat Gatiyatullin | |||||
Dmitriy Torlopov | |||||
C1 500 m M | KAZ | Konstantin Negodyayev | |||
C2 500 m M | KAZ | Kaisar Nurmaganbetov | |||
Sergey Sergeyev | |||||
C1 1000 m M | KAZ | Konstantin Negodyayev | |||
C2 1000 m M | KAZ | Sergey Sergeyev | |||
Kaisar Nurmaganbetov | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | KAZ | Alla Vasilenko | |||
Landevejsløb M | KAZ | Aleksandr Shefer | |||
Andrei Teteriouk | |||||
Alexandr Vinokurov | |||||
Andrey Kivilyev | |||||
Individuel forfølgelse M | KAZ | Vadim Kravchenko | |||
Pointsløb M | KAZ | Sergey Lavrenenko | |||
Pointsløb K | KAZ | Alla Vasilenko | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | KAZ | Irina Vyguzova | |||
Elena Ivanova | |||||
Tårnspring M | KAZ | Damir Akhmetbekov | |||
Samat Muratov | |||||
Tårnspring K | KAZ | Natalya Chikina | |||
Irina Vyguzova | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | KAZ | Vyacheslav Grigoryev | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | KAZ | Olga Kozhevnikova | |||
Individuelt M | KAZ | Sergey Fedorchenko | |||
Alexey Dmitriyenko | |||||
Gulv K | KAZ | Olga Kozhevnikova | |||
Spring på hest K | KAZ | Olga Kozhevnikova | |||
Bom K | KAZ | Olga Kozhevnikova | |||
Forskudt barre K | KAZ | Olga Kozhevnikova | |||
Gulv M | KAZ | Sergey Fedorchenko | |||
Alexey Dmitriyenko | |||||
Spring på hest M | KAZ | Alexey Dmitriyenko | |||
Sergey Fedorchenko | |||||
Bensving M | KAZ | Sergey Fedorchenko | |||
Alexey Dmitriyenko | |||||
Ringe M | KAZ | Sergey Fedorchenko | |||
Alexey Dmitriyenko | |||||
Barre M | KAZ | Sergey Fedorchenko | |||
Alexey Dmitriyenko | |||||
Reck M | KAZ | Alexey Dmitriyenko | |||
Sergey Fedorchenko | |||||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt K | KAZ | Valentina Kamsulyeva | |||
Halv-sværvægt K | KAZ | Yevgeniya Bogunova | |||
Halv-letvægt M | KAZ | Sergey Akhirov | |||
Letvægt M | KAZ | Akhat Akhirov | |||
Halv-mellemvægt M | KAZ | Ruslan Seilkhanov | |||
Mellemvægt M | KAZ | Sergey Alimzhanov | |||
Halv-sværvægt M | KAZ | Sergey Shakimov | |||
Sværvægt M | KAZ | Igor Peshkov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | KAZ | Aleksandr Parygin | |||
Dmitriy Tyurin | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | KAZ | Sergei Belyayev | |||
Riffel liggende M | KAZ | Sergei Belyayev | |||
Luftriffel M | KAZ | Sergei Belyayev | |||
Bevægeligt mål M | KAZ | Yury Rodnov | |||
Sportspistol K | KAZ | Yuliya Bondareva | |||
Galina Belyayeva | |||||
Silhuetpistol M | KAZ | Vladimir Vokhmyanin | |||
Luftpistol K | KAZ | Yuliya Bondareva | |||
Galina Belyayeva | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | KAZ | Yevgeniya Yermakova | |||
50 m fri stil M | KAZ | Sergey Borisenko | |||
100 m fri stil K | KAZ | Yevgeniya Yermakova | |||
100 m fri stil M | KAZ | Aleksey Yegorov | |||
200 m fri stil M | KAZ | Aleksey Yegorov | |||
100 m rygcrawl M | KAZ | Sergey Ushkalov | |||
100 m brystsvømning M | KAZ | Aleksandr Savitskiy | |||
100 m butterfly M | KAZ | Andrey Gavrilov | |||
200 m medley M | KAZ | Aleksandr Savitskiy | |||
4x100 m fri stil M | KAZ | Sergey Borisenko | |||
Aleksey Khovrin | |||||
Sergey Ushkalov | |||||
Aleksey Yegorov | |||||
4x100 m medley M | KAZ | Andrey Gavrilov | |||
Aleksandr Savitskiy | |||||
Sergey Ushkalov | |||||
Aleksey Yegorov | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | KAZ | Oleg Yem | |||
Aleksandr Okhramenko | |||||
Letsværvægt M | KAZ | Kuanysh Rymkulov | |||
Rishat Mansurov | |||||
Mellemsværvægt M | KAZ | Andrey Makarov | |||
Sværvægt 100 kg M | KAZ | Sergey Kopytov | |||
Anatoly Khrapaty | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | KAZ | Maulen Mamyrov | |||
Fri stil bantamvægt M | KAZ | Artur Fyodorov | |||
Fri stil mellemvægt M | KAZ | Elmadi Jabrailov | |||
Græsk romersk fluevægt M | KAZ | Nurym Dyusenov | |||
Græsk romersk bantamvægt M | KAZ | Yury Melnichenko | |||
Græsk romersk weltervægt M | KAZ | Bakhtiyar Baiseitov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | KAZ | Daulet Turlykhanov | |||
Græsk romersk letsværvægt M | KAZ | Sergey Matviyenko | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||