British athletes at the Moscow 1980 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | GBR | Dennis Savory | |||
Mark Glenkarne | |||||
Individual W | GBR | Christine Harris | |||
Gillian Patterson | |||||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Cameron Sharp | |||
Allan Wells | |||||
Andrew McMaster | |||||
200 m M | GBR | Michael McFarlane | |||
Cameron Sharp | |||||
Allan Wells | |||||
400 m M | GBR | David Jenkins | |||
Glen Cohen | |||||
Alan Bell | |||||
800 m M | GBR | Sebastian Coe | |||
David Warren | |||||
Stephen Ovett | |||||
1500 m M | GBR | Stephen Ovett | |||
Sebastian Coe | |||||
Stephen Cram | |||||
5000 m M | GBR | Barry Smith | |||
Nicholas Rose | |||||
David Moorcroft | |||||
10000 m M | GBR | Brendan Foster | |||
Michael McLeod | |||||
Geoffrey Smith | |||||
Marathon M | GBR | Ian Thompson | |||
David Black | |||||
Bernard Ford | |||||
110 m hurdles M | GBR | Mark Holtom | |||
Wilbert Greaves | |||||
400 m hurdles M | GBR | Gary Oakes | |||
3000 m steeplechase M | GBR | Anthony Staynings | |||
Roger Hackney | |||||
Colin Reitz | |||||
4x100 m M | GBR | Allan Wells | |||
Andrew McMaster | |||||
Michael McFarlane | |||||
Cameron Sharp | |||||
4x400 m M | GBR | Alan Bell | |||
Roderic Milne | |||||
Terry Whitehead | |||||
Glendon Cohen | |||||
20 km walk M | GBR | Roger Mills | |||
50 km walk M | GBR | Lan Richards | |||
High jump M | GBR | Mark Naylor | |||
Pole vault M | GBR | Brian Hooper | |||
Triple jump M | GBR | Keith Connor | |||
Shot put M | GBR | Geoffrey Capes | |||
Hammer throw M | GBR | Paul Dickenson | |||
Christopher Black | |||||
Javelin throw M | GBR | David Ottey | |||
Decathlon M | GBR | Bradley McStravick | |||
Daley Thompson | |||||
100 m W | GBR | Sonia Lannaman | |||
Heather Hunte | |||||
Kathryn Smallwood | |||||
200 m W | GBR | Kathryn Smallwood | |||
Beverley Goddard | |||||
Sonia Lannaman | |||||
400 m W | GBR | Linsey McDonald | |||
Joslyn Hoyte-Smith | |||||
Michelle Probert | |||||
800 m W | GBR | Christina Boxer | |||
1500 m W | GBR | Janet Marlow | |||
100 m hurdles W | GBR | Shirley Strong | |||
Lorna Boothe | |||||
4x100 m W | GBR | Heather Hunte | |||
Beverley Goddard | |||||
Kathryn Smallwood | |||||
Sonia Lannaman | |||||
4x400 m W | GBR | Linsey McDonald | |||
Joslyn Hoyte-Smith | |||||
Michelle Probert | |||||
Janine MacGregor | |||||
High jump W | GBR | Louise Miller | |||
Long jump W | GBR | Susan Reeve | |||
Susan Hearnshaw | |||||
Shot put W | GBR | Angela Littlewood | |||
Discus throw W | GBR | Margaret Ritchie | |||
Javelin throw W | GBR | Tessa Sanderson | |||
Fatima Whitbread | |||||
Pentathlon W | GBR | Susan Longden | |||
Judy Livermore | |||||
Yvette Wray | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | GBR | Keith Wallace | |||
Bantamweight M | GBR | Ray Gilbody | |||
Featherweight M | GBR | Pete Hanlon | |||
Lightweight M | GBR | George Gilbody | |||
Light-welterweight M | GBR | Anthony Willis | |||
Welterweight M | GBR | Joseph Frost | |||
Light-middleweight M | GBR | Nicholas Wilshire | |||
Middleweight M | GBR | Mark Kaylor | |||
Light-heavyweight M | GBR | Andrew Straughn | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GBR | Lucy Amanda Perret | |||
K1 500 m M | GBR | Grayson Bourne | |||
K2 500 m W | GBR | Frances Wetherall | |||
Lesley Smither | |||||
K2 500 m M | GBR | Christopher Ballard | |||
Neil Robson | |||||
K1 1000 m M | GBR | Douglas Parnham | |||
K2 1000 m M | GBR | Neil Robson | |||
Christopher Ballard | |||||
K4 1000 m M | GBR | Douglas Parnham | |||
Alan Williams | |||||
Stephen Brown | |||||
Steven Hancock | |||||
C1 500 m M | GBR | William Reichenstein | |||
C1 1000 m M | GBR | William Reichenstein | |||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | John Herety | |||
Road race team M | GBR | Joseph Waugh | |||
Desmond Fretwell | |||||
Steve Jones | |||||
Robert Downs | |||||
Individual pursuit M | GBR | Sean Yates | |||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | Christopher Snode | |||
Springboard W | GBR | Deborah Jay | |||
Alison Drake | |||||
Platform M | GBR | Christopher Snode | |||
Martyn Brown | |||||
Platform W | GBR | Marion Saunders | |||
Lindsey Fraser | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight M | GBR | John Holliday | |||
Lightweight M | GBR | Neil Adams | |||
Heavyweight M | GBR | Paul Radburn | |||
Open class M | GBR | Arthur Mapp | |||
Modern Pentathlon | |||||
Team M | GBR | Peter Whiteside | |||
Robert Nightingale | |||||
Nigel Clark | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | GBR | Beryl Mitchell | |||
Single sculls M | GBR | Hugh Matheson | |||
Double sculls W | GBR | Astrid Ayling | |||
Sue Handscomb | |||||
Double sculls M | GBR | James Clark | |||
Christopher Baillieu | |||||
Pair without coxswain M | GBR | Malcolm Carmichael | |||
Charles Wiggin | |||||
Four with coxswain W | GBR | Pauline Janson | |||
Pauline Hart | |||||
Sue Brown | |||||
Bridget Buckley | |||||
Jane Cross | |||||
Four without coxswain M | GBR | David Townsend | |||
Martin Cross | |||||
Ian McNuff | |||||
John Beattie | |||||
Eight with coxswain M | GBR | Malcolm McGowan | |||
Henry Clay | |||||
Christopher Mahoney | |||||
Richard Stanhope | |||||
Colin Moynihan | |||||
Andrew Justice | |||||
Duncan McDougall | |||||
Allan Whitwell | |||||
John Pritchard | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | GBR | June Croft | |||
Jacquelene Willmott | |||||
100 m freestyle M | GBR | Mark Taylor | |||
Martin Smith | |||||
200 m freestyle W | GBR | Jacquelene Willmott | |||
June Croft | |||||
200 m freestyle M | GBR | Kevin Lee | |||
Martin Smith | |||||
400 m freestyle W | GBR | Jacquelene Willmott | |||
Sharron Davies | |||||
400 m freestyle M | GBR | Andrew Astbury | |||
Simon Gray | |||||
800 m freestyle W | GBR | Jacquelene Willmott | |||
1500 m freestyle M | GBR | Simon Gray | |||
Andrew Astbury | |||||
100 m backstroke W | GBR | Helen Jameson | |||
Joy Beasley | |||||
100 m backstroke M | GBR | Gary Abraham | |||
Douglas Campbell | |||||
Paul Marshall | |||||
200 m backstroke W | GBR | Helen Jameson | |||
Jane Admans | |||||
200 m backstroke M | GBR | Douglas Campbell | |||
James Carter | |||||
100 m breaststroke W | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Margaret Kelly | |||||
100 m breaststroke M | GBR | Leigh Atkinson | |||
Duncan Goodhew | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Deborah Rudd | |||
Margaret Kelly | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Duncan Goodhew | |||
100 m butterfly W | GBR | Janet Osgerby | |||
Ann Osgerby | |||||
Susan Cooper | |||||
100 m butterfly M | GBR | Philip Hubble | |||
David Lowe | |||||
Gary Abraham | |||||
200 m butterfly W | GBR | Janet Osgerby | |||
Ann Osgerby | |||||
200 m butterfly M | GBR | Peter Morris | |||
Philip Hubble | |||||
Stephen Poulter | |||||
400 m medley W | GBR | Sarah Kerswell | |||
Sharron Davies | |||||
400 m medley M | GBR | Stephen Poulter | |||
Simon Gray | |||||
4x100 m freestyle W | GBR | June Croft | |||
Kaye Lovatt | |||||
Sharron Davies | |||||
Jacquelene Willmott | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Kevin Lee | |||
Andrew Astbury | |||||
Douglas Campbell | |||||
Martin Smith | |||||
Mark Taylor | |||||
Philip Hubble | |||||
4x100 m medley W | GBR | Helen Jameson | |||
June Croft | |||||
Ann Osgerby | |||||
Margaret Kelly | |||||
4x100 m medley M | GBR | Martin Smith | |||
Gary Abraham | |||||
Paul Marshall | |||||
David Lowe | |||||
Mark Taylor | |||||
Duncan Goodhew | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | GBR | Geoffrey Laws | |||
Jeffrey Bryce | |||||
Lightweight M | GBR | Leo Isaac | |||
Alan Winterbourne | |||||
Middleweight M | GBR | Kevin Welch-Kennedy | |||
Newton Burrowes | |||||
Light-heavyweight M | GBR | Stephen Pinsent | |||
Middle-heavyweight M | GBR | Gary Langford | |||
Heavyweight 100 kg M | GBR | John Burns | |||
Heavyweight M | GBR | Andrzej Drzewiecki | |||
Wrestling | |||||
Freestyle featherweight M | GBR | Brian Aspen | |||
* The list of British athletes in the 1980 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Moscow 1980 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||